Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin sa stáva mainstream. Správcovské firmy a inštitúcie držia už 6% BTC

Článok

býk
Pixabay.com

Podľa analýzy Buy Bitcoin Worldwide majú správcovské spoločnosti a súkromní inštitucionálni investori pod kontrolou už približne 6% všetkych bitcoinov (BTC) v obehu. To podčiarkuje vznik nového fenoménu mainstreamovej adopcie Bitcoinu u „veľkých hráčov“.

Správcovské spoločnosti aktuálne držia 816 379 BTC v hodnote okolo 40,1 miliardy dolárov – teda približne 4% vyťažených BTC. Sú “v rukách” 14 rôznych bitcoiových fondov, z ktorých sú najväčšie Grayscale Bitcoin trust, ktorý vlastní viac než 3% všetkých bitcoinov (654 600 BTC) a Coinshares s podielom na  0,23% BTC v obehu (48 466 BTC).

Približne 1% všetkých bitcoinov majú pod kontrolou verejne obchodované spoločnosti. Až polovicu z nich drží firma Michaela Saylora Microstrategy, ktorá svojou poslednou investíciou do BTC za 177 miliónov dolárov navýšila počet držaných BTC na už na 108 992 BTC (okolo 5,3 miliardy dolárov).

Tesla Elona Muska vlastní zhruba 20% bitcoinov držaných verejnými spoločnosťami – 42 902 BTC (2,1 miliardy dolárov). Na zozname v tejto kategórii figuruje napríklad aj spoločnosť Square, ktorú zakladal veľký bitcoinový býk Jack Dorsey.

Odporúčame: Stredoamerické štáty netrpezlivo čakajú, či Bitcoin pomôže El Salvador s remitenciami  

Ďalšími významnými držiteľmi Bitcoinu sú privátne spoločnosti – tie majú podľa štúdie pod kontrolou 174 068 BTC (0,83% BTC v obehu) v súčasnej trhovej hodnote okolo 8,5 miliardy dolárov. Najväčšiu porciu Bitcoinov v tejto kategórii vlastní firma Block.one, ktorá “sedí“ na 140 000 BTC.

Ďalších okolo 260 00 BTC je spájaných s držbou v rukách vlád respektíve vládnych inštitúcii. Môže ísť aj o bitcoiny, ktoré boli zabavené hackerom. Bulhari majú údajne až 213 000 BTC a niekoľko desiatok tisíc je spájaných s Ukrajinou.

Prečítajte si tiež: Bitcoin Futures ETF schvália už v októbri, nádejajú sa analytici Bloomberg

Obmedzená ponuka oklieštená o nenávratné straty

Treba si pripomenúť, že Bitcoinov bude len 21 miliónov. Z toho 18,7 milióna BTC je už v obehu. Najvýraznejšia časť ešte nevyťažených BTC sa dostane do obehu v nasledujúcich dvoch dekádach. Nutné je zdôrazniť, že podľa analytických odhadov sa stratili až 3-4 milióny BTC, ktoré sú nenávratne preč. Ich majitelia totiž k nim stratili privátne kľúče, čo znamená, že ich budúce transakcie sú nereálne. Vďaka tomu je celková ponuka BTC v skutočnosti ešte menšia. Ak sa pýtate, ako je možné stratiť také množstvo BTC, odpoveď je relatívne jednoduchá – išlo zväčša o bitcoiny, ktoré vznikli v počiatočných rokoch existencie tejto kryptomeny, kedy nemala prakticky žiadnu trhovú cenu. Tým pádom sa aj výrazne zanedbávala bezpečná úschova prístupov k nim.

Malá ponuka bitcoinov v kombinácii s jeho jasne definovanou a nemenne klesajúcou infláciou nahrávajú predpokladu, že z dlhodobého hľadiska by mohla ísť cena BTC stále nahor.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne