Podľa analýzy Buy Bitcoin Worldwide majú správcovské spoločnosti a súkromní inštitucionálni investori pod kontrolou už približne 6% všetkych bitcoinov (BTC) v obehu. To podčiarkuje vznik nového fenoménu mainstreamovej adopcie Bitcoinu u „veľkých hráčov“.
Správcovské spoločnosti aktuálne držia 816 379 BTC v hodnote okolo 40,1 miliardy dolárov – teda približne 4% vyťažených BTC. Sú “v rukách” 14 rôznych bitcoiových fondov, z ktorých sú najväčšie Grayscale Bitcoin trust, ktorý vlastní viac než 3% všetkých bitcoinov (654 600 BTC) a Coinshares s podielom na 0,23% BTC v obehu (48 466 BTC).
Približne 1% všetkých bitcoinov majú pod kontrolou verejne obchodované spoločnosti. Až polovicu z nich drží firma Michaela Saylora Microstrategy, ktorá svojou poslednou investíciou do BTC za 177 miliónov dolárov navýšila počet držaných BTC na už na 108 992 BTC (okolo 5,3 miliardy dolárov).
Tesla Elona Muska vlastní zhruba 20% bitcoinov držaných verejnými spoločnosťami – 42 902 BTC (2,1 miliardy dolárov). Na zozname v tejto kategórii figuruje napríklad aj spoločnosť Square, ktorú zakladal veľký bitcoinový býk Jack Dorsey.
Odporúčame: Stredoamerické štáty netrpezlivo čakajú, či Bitcoin pomôže El Salvador s remitenciami
Ďalšími významnými držiteľmi Bitcoinu sú privátne spoločnosti – tie majú podľa štúdie pod kontrolou 174 068 BTC (0,83% BTC v obehu) v súčasnej trhovej hodnote okolo 8,5 miliardy dolárov. Najväčšiu porciu Bitcoinov v tejto kategórii vlastní firma Block.one, ktorá “sedí“ na 140 000 BTC.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ďalších okolo 260 00 BTC je spájaných s držbou v rukách vlád respektíve vládnych inštitúcii. Môže ísť aj o bitcoiny, ktoré boli zabavené hackerom. Bulhari majú údajne až 213 000 BTC a niekoľko desiatok tisíc je spájaných s Ukrajinou.
Prečítajte si tiež: Bitcoin Futures ETF schvália už v októbri, nádejajú sa analytici Bloomberg
Obmedzená ponuka oklieštená o nenávratné straty
Treba si pripomenúť, že Bitcoinov bude len 21 miliónov. Z toho 18,7 milióna BTC je už v obehu. Najvýraznejšia časť ešte nevyťažených BTC sa dostane do obehu v nasledujúcich dvoch dekádach. Nutné je zdôrazniť, že podľa analytických odhadov sa stratili až 3-4 milióny BTC, ktoré sú nenávratne preč. Ich majitelia totiž k nim stratili privátne kľúče, čo znamená, že ich budúce transakcie sú nereálne. Vďaka tomu je celková ponuka BTC v skutočnosti ešte menšia. Ak sa pýtate, ako je možné stratiť také množstvo BTC, odpoveď je relatívne jednoduchá – išlo zväčša o bitcoiny, ktoré vznikli v počiatočných rokoch existencie tejto kryptomeny, kedy nemala prakticky žiadnu trhovú cenu. Tým pádom sa aj výrazne zanedbávala bezpečná úschova prístupov k nim.
Malá ponuka bitcoinov v kombinácii s jeho jasne definovanou a nemenne klesajúcou infláciou nahrávajú predpokladu, že z dlhodobého hľadiska by mohla ísť cena BTC stále nahor.
Zdroj: cointelegraph.com