Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Dôkaz, že potrebujeme Bitcoin? Western Union opúšťa Afganistan v najhoršej dobe

Článok

Afganistan
Pixabay.com

Platobná spoločnosť Western Union sa minulý týždeň minimálne na nejaký čas rozhodla opustiť Afganistan. Prinútila ju k tomu zhoršujúca sa politická situácia v rokmi vojnou zmietanej krajine, nad ktorou opäť prevzal moc Taliban. Podľa Anthonyho Pompliana je to jasný dôkaz, že svet Bitcoin naozaj potrebuje.

Western Union zohrával pre afgansky ľud významnú úlohu. Miliónom obyvateľov totiž sprostredkovával peniaze (remitencie), ktoré im posielali ich príbuzní zo zahraničia. Táto niť bola teraz prestrihnutá v tom najhoršom možnom okamihu – v období príchodu Talibanu, kedy Afganci potrebujú peniaze viac, než kedykoľvek predtým. Podľa odhadov ročne prichádzalo do Afganistanu skrz remitencie okolo 800 miliónov dolárov, čo tvorí približne 4% HDP krajiny.

Známy bitcoinový býk Anthony Pompliano rozhodnutie Western Union výrazne skritizoval. ,,V čase, kedy to potrebovali doslova milióny ľudí sa stiahli. Prestali ich podporovať,” hneval sa. Pompliano taktiež ľudom odporučil, aby od takýchto “starých” firiem čím skôr utiekli.

V relácii na CNBC sa Pompliana následne spýtali, kedy môžu firmy typu Western Union stratiť svoj významný podiel na trhu. Napríklad aj vďaka Bitcoinu, ktorý môže byť užitočným nástrojom pre posielanie remitencií. V tom napríklad vidí obrovský potenciál El Salvador, krajina, v ktorej sa od 7. septembra stane Bitcoin zákonným platidlom.

TIP: El Salvador je pripravený na Bitcoin. Prináša nulové poplatky a riešenie remitencii

Pompliano uviedol, že nevie odhadnúť časový rámec, kedy sa tak stane, no zdôraznil, že Bitcoin v spojení s technológiou Lightning Network umožňuje okamžitý prevod malých súm po celom svete za prakticky nulové transakčné náklady. Tým je lepší, než Western Union, pretože ľudom šetrí poplatky za sprostredkovanie a  je omnoho rýchlejší (len v El Salvador sa odhaduje, že na poplatkoch za remitencie sa ročne zaplatí okolo 400 miliónov dolárov).

,,Keď sa pozriete na niečo ako je Bitcoin, umožňuje cez Lightning Network komukoľvek poslať centy, doslova centy, kdekoľvek na svete prakticky úplne zadarmo a s okamžitým zaúčtovaním,” uviedol.

Pompliano následne dodal, že Bitcoin je necenzurovaná a nemenná technológia, ktorá neopúšťa ľudí.

Môže byť teda Bitcoin v budúcnosti nástrojom pre slobodnejší presun peňazí, kde už nebude existovať závislosť obyvateľstva od sprostredkovateľských firiem typu Western Union? Je to možné. Veľa napovie jeho využitie v El Salvador, kde sa už buduje infraštruktúra, ktorá by mohla vysoké náklady spojené s remitrenciami odstrániť.

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne