Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ďalší problém pre kryptomeny v EÚ. Nová legislatíva môže výrazne ohroziť súkromie

Článok

europsky parlament
Zdroj: Pixabay.com

Kým jeden problém pre kryptomeny v Európskej únii súvisiaci s možným zákazom Proof of Work kryptomien typu Bitcoin sa podarilo zažehnať, krátko na to sa objavili správy, ktoré referujú o ďalšej legislatíve, ktorá môže výrazne obmedziť súkromie kryptomenových transakcií.

Na legislatívu, o ktorej by sa malo na pôde Európskej únie hlasovať už tento týždeň vo štvrtok upozornil Patrick Hansen, ktorý podrobne sledoval aj hlasovanie o potenciálnom zákaze PoW kryptomien v rámci regulačného rámca pre digitálne aktíva s názvom MiCA (Makrets in Crypto Assets).

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Veľmi nerád opäť spúšťam alarm, ale Európsky parlament mi nedáva na výber. Tentokrát ide o zásah proti nehostovaným peňaženkám v rámci pripravovanej AML regulácie (TFR). Hlasovanie vo Výbore pre hospodárske a menové veci (ECON Committee) je naplánované už na štvrtok a obsahuje niekoľko výrazných červených vlajok,uviedol na úvod vlákna, v ktorom popisuje problematické pasáže celého legislatívneho návrhu.

https://twitter.com/paddi_hansen/status/1507741879563132928

,,Balík AML Európskej únie zahŕňa revíziu nariadenia o prevode finančných prostriedkov (TFR), ktorá rozšíri povinnosť finančných inštitúcii sprevádzať prevody finančných prostriedkov informáciami o príkazcovi a príjemcovi kryptomenových aktív.

Ide o implementáciu takzvaného cestovného pravidla (travel rule) od FATF v EÚ, ktoré v podstate hovorí, že poskytovatelia kryptomenových služieb, teda burzy, správcovia (custodians) a tak ďalej musia zdieľať osobné informácie (meno, adresa atď.) svojich klientov pri ich vzájomných transakciách. Európsky parlament o tom v súčasnosti diskutuje a návrh postupne mení a dopĺňa.”

Patrick Hansen následne upozornil, že posledná úprava celý návrh ešte výrazne zhoršia z pohľadu súkromia užívateľov:

,,Na rozdiel od pôvodného návrhu, ktorý vyžadoval iba zhromažďovanie (nie overenie) osobných údajov z transakcii uskutočnených z/do nehostovanej peňaženky, nový návrh teraz vyžaduje „overiť presnosť informácii s ohľadom na pôvodcu alebo príjemcu stojaceho za nehostovanou adresou.

Poznámka: Nehostovaná peňaženka/adresa = privátna peňaženka, resp. adresa, ktorú vám vygeneruje vaša privátna peňaženka. Ide o adresu, ktorá nie je pod kontrolou hostiteľa danej služby (burzy, zmenárne).  

,,Nehovorí však ako presne by mal byť poskytovateľ kryptoslužieb schopný overiť nehostovanú adresu. Dôsledkom toho je, že väčšina kryptomenových spoločnosti nebude schopná alebo ochotná obchodovať s nehostovanými peňaženkami, aby zostala v súlade (s touto legislatívou).”

Ďalší problem sa týka hlásenia transakcii na príslušné AML orgány. Podľa návrhu by im mal byť hlásený každý prevod kryptomien z nehostovanej adresy v hodnote nad 1000 EUR. Ide o všetky transakcie bez ohľadu na to, či u nich existuje čo i len náznak, že by išlo o nelegálnu činnosť. ,,Ide o absolútne porušenie práv na súkromie,“ varuje Hansen, ktorý dopĺňa, že v legislatíve je aj formulácia, podľa ktorej bude mať Európska komisia právo po roku posúdiť, či nie sú potrebné ďalšie dodatočne úpravy. ,,To znamená, že Európska komisia môže úplne zakázať prevody z/do nehostovaných peňaženiek, ako už navrhovali niektorí poslanci parlamentu v predchádzajúcom návrhu (Art 18b, 45) v dokumente tu.

V pokračovaní vlákna Hansen skonštatoval, že ak sa tieto nariadenia schvália, je veľmi pravdepodobné, že systém sa výrazne priblíži súčasnému platobnému systému SWIFT. Inak povedané všetky transakcie, s výnimkou peer-to-peer transakcií, budú vyžadovať overenie osobných údajov odosielateľa aj prijímateľa.

Všetkým dňom však ešte nie je koniec. Ak by aj návrh v tomto znení prešiel štvrtkovým hlasovaním, neznamená to, že bude definitívne platný. Ďalšie rokovania o ňom budú nasledovať v rámci tripartitných diskusií medzi Európskou komisiou, radou a parlamentom.

,,Znepokojuje ma však, že tentoraz na rozdiel od témy zákazu Proof of Work kryptomien v nariadení MiCA sa zdá, že členské štáty sú v týchto otázkach na rovnakej vlne ako Európsky parlament,“ dopĺňa Hansen a na záver dodáva:

,,Aká je pravdepodobnosť, že tieto zmeny prejdú? Dosť vysoká, bohužiaľ. Absencia akejkoľvek minimálnej hranice (1000 eur) má v Európskom parlamente podporu viacerých strán a v tejto chvíli sa zdá, že ide o hotovú vec. Politické úsilie by sa malo zamerať na pasáže s nehostenými peňaženkami.“

Ďalšie zaujímavé články

Rusko ponúka možnosť zaplatiť za ropu a plyn aj Bitcoinom

Cardano posilnilo za týždeň o 30%. Coinbase podporuje staking ADA!

Zabudnime na 4-ročné bitcoinové cykly, naznačuje analytik Willy Woo

Nešťastník omylom predal NFT token v hodnote 1,2 milióna dolárov za menej než jeden cent!

Zdroj: twitter.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.