Onchain analytická platforma Chainalyis v týchto dňoch publikuje rôzne zaujímavé štatistiky spojené s jej štúdiou kriminálnych aktivít v kryptomenovom sektore za rok 2021. Z jej najnovšej správy vyplýva, že 4068 tzv. ‘’kriminálnych kryptomenových veľrýb’’ vlastní kryptomeny v hodnote až 25 miliárd dolárov.
Chainalysis definuje ako “kriminálne veľryby“ akúkoľvek súkromnú kryptomenovú peňaženku, ktorá vlastní kryptomeny v hodnote viac ako 1 milión dolárov a minimálne 10% z jej vlastnených kryptomien dostala od tzv. nelegálnych adries. Inými slovami nie všetkych 25 miliárd dolárov, ktoré tieto kriminálne peňaženky vlastnia, je spájaných s nelegálnou činnosťou.
Poznámka: Nelegálne adresy sú tie, ktoré boli pomocou onchain dát označené ako adresy skrz ktoré prebehli transakcie kryptomien získaných z nelegálnej činnosti – napríklad v súvislosti s hackerskými útokmi na burzy, ransomware útokmi, pokusmi o pranie špinavých peňazí, darkwebmi a podobne.
Z troch na 11 miliárd USD
Z reportu Chainalysis taktiež vyplýva, že celková trhová hodnota takýchto ‘’nelegálnych zostatkov’’ na adresách “kriminálnych veľrýb” stúpla z 3 miliárd dolárov platných ku koncu roku 2020 až na 11 miliárd dolárov ku koncu roka 2021. Analytická firma však upozorňuje, že tento nárast bol primárne spôsobený celkovým rastom cien kryptomien, avšak svoju rolu na tom zohral aj narastajúci počet rôznych hackerských útokov.
Ukradnuté kryptomeny v rámci hackerských útokov tvorili až 93%, respektíve 9,8 miliardy dolárov zo spomínaných 11 miliárd USD. Nasledovali kryptomeny spájané s darkwebmi (448 miliónov USD), rôzne podvody (192 mil.USD), podvodné obchody (66 mil. USD) a ransomware útoky (30 miliónov USD).
Tvoria 3,7% všetkých veľrýb
Pokiaľ ide o kriminálne veľryby v pomere k celkovému počtu veľrýb, Chainalysis tvrdí, že tvoria 3,7% všetkých veľrýb. Zaujímavé taktiež je, že sa vlastníkov týchto veľrýb snažila vypátrať podľa ich aktivity v súvislosti s časovými pásmami. Na základe toho dospela k záveru, že najväčšiu aktivitu vyvíjajú v časoch, kedy je deň v Rusku (oblasť Moskva a Petrohrad), ale aj v Južnej Afrike, Iráne či Saudskej Arábii.
Kryptomeny nie sú ideálne na kriminálnu činnosť
Chainalysis upozornila, že schopnosti analytických forenzných platforiem sledovať kriminálne veľryby obmedzuje možnosti využívať kryptomeny na nelegálne činnosti od prania špinavých peňazí až po financovanie terorizmu. Na rozdiel od bežného fiatu (hotovosti) sa totiž dajú takého transakcie sledovať, čo kriminálnikom komplikuje ich život.
,,Vo fiate zločinci s najvyšším čistým majetkom majú vybudované neprehľadne nejasné siete skrz zahraničné banky a fiktívne korporácie, aby dokázali zahmlievať svoje transakcie a držby. Ale u kryptomien sa transakcie ukladajú na blockchain, čiže všetci ich vidia,” vysvetlili autori štúdie.
Ďalšie zaujímavé články
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Férová cena Bitcoinu je $38 000, no pôjde aj na $150 000, tvrdí najväčšia banka na svete
Táto „celebritná“ dvojica hackla kryptomenovú burzu Bitfinex! Hrozí jej 20-ročné väzenie
SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link
Zdroj: decrypt.co