Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Cena Ethereum vyskočila na nové maximá. Pomohol jej upgrade Altair?

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Cena kryptomeny Ethereum (ETH) sa zo štvrtka na piatok dostala na svoje nové historické maximá, keď podľa údajov CoinGecko cinkla o cenu 4 416 USD. Stalo sa tak krátko po tom, ako sieť druhej najväčšej kryptomeny na trhu prešla tretím veľkým upgradom v priebehu posledných siedmich mesiacov.

Aktualizácia siete Ethereum s názvom Altair prebehla na rozdiel od predchádzajúcich dvoch hardforkov Berlín (apríl) a London (august) relatívne pokojne a bez zvýšeného mediálneho záujmu. Išlo však o dôležitý update, ktorý bol nevyhnutý k prechodu Ethereum na novú generáciu Ethereum 2.0 postavenú na Proof of Stake (PoS) konsenze.

Posledný update Beacon Chainu?

Upgrade Altair bol prvý a možno aj posledný update reťazca Beacon Chain predtým, než Ethereum plne prejde na Proof of Stake. Beacon Chain priniesol možnosť stakingu ETH a nastavil základný setup pre shardy, ktoré umožnia Ethereum lepšie škálovanie. Sám o sebe beží popri súčasnom reťazci Ethereum, ale oddelene a to až do momentu, ako dôjde ku kompletnému zlúčeniu (merge) oboch blockchainov.

Validátori si splnili domácu úlohu

Pooj Ranjan, vedúci decentralizovaného tímu projektového manažmentu Ethereum Cat Herders, tvrdí, že aktualizácia Beacon Chainu Altair bola nasadená u viac než 95% validátorov už v čase stredajšieho upgradeu. To je dôležitý údaj, pretože vypovedá o tom, že validátori si tentokrát našli dostatok času na to, aby si včas aktualizovali najnovší softvér a zabezpečili tak celú sieť. Inak povedané splnili si domácu úlohu.

Ethereum sa vďaka tomu podľa všetkého vyhne komplikáciám, ktoré sa objavili po hardforku London, kedy mnohí okamžitú aktualizáciu softvéru zanedbali a keďže používali neaktuálnu verziu, sieť sa na nejaký čas rozdelila do dvoch reťazcov.

Po aprílovom hardforku Berlin nastal iný problém, ktorý nesúvisel s neaktualizovaným softvérom, ale s chybou v kóde toho nového. V apríli tak niekoľko hodín po hardforku Berlin sa uzly používajúce klientsky softvér Open Ethereum prestali synchronizovať a každý, kto ho spustil, musel čakať na opravu. Tento problém dokonca vyústil do dočasného výpadku prehliadača blokov EtherScan.

Neaktivita sa bude trestať

Ako píše portál DeCrypt, hlavným dôvodom prakticky okamžitej podpory validátorov hardforku Altair je skutočnosť, že tentokrát majú niečo v stávke. Hlavným aspektom aktualizácie Altair totiž bolo zvýšenie trestov za neaktívne alebo offline uzly. ,,Validátori, ktorí neaktualizovali svoj uzol, budú pomaly vidieť, že ich zostatky sa budú znižovať. Ak to neopravia, prekročia prah a budú vyhodení,” upozornil Jeff Coleman špecializujúci sa na výskum Ethereum blockchainu.

Ďalšie zaujímavé články

3400 dolárov do kryptomeny Shiba Inu urobilo investorovi 1,55 miliardy USD 

Bitcoin dosiahol veľký míľnik. Schválenie prvého Bitcoin ETF sa zapíše do histórie

Binance Coin chce napodobniť Ethereum – odpáli ošiaľ nová aktualizácia?

Vlastní kryptomeny už 11% ľudí? Tušíte, kde sú najpopulárnejšie?

Zdroj: decrypt.co, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.