Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Cardano v centre pozornosti: Zaujalo pozornosť Cubana, testnet smart kontraktov

Článok

Cardano
Pixabay.com

Najžiarivejšou kryptomenou posledného týždňa bolo Cardano (ADA), ktoré posilnilo za posledných 7 dní o vyše 20% svojej hodnoty (nebyť prepadu Bitcoinu bolo by toto percento ešte výrazne vyššie) a vytvorilo aj nové ATH okolo hodnoty 2.50 USD za 1 ADA. Vďačí tomu viacerým faktorom, medzi ktoré možno zaradiť aj komunikáciu Charlesa Hoskinsona s americkým miliardárom Markom Cubanom.

Cardano a Mark Cuban

Mark Cuban je americkým miliardárom, úspešným investorom, vyštudovaným ekonómom a majiteľom klubu NBA Dallas Mavericks. Mnohí však o ňom nevedia, že študoval IT a tak vďaka svojim znalostiam vidí čo-to aj za oponu tejto technológie. V kryptokomunite je  známy ako fanúšik Bitcoinu, ktorý vníma ako digitálne zlato a najmä Ethereum a smart kontraktov na ňom budovaných. Vie sa o ňom však aj to, že fandí, podobne ako čoraz kontroverznejší Elon Musk, aj meme kryptomene Dogecoin.

Cuban sa dostal ku téme Cardano v rámci odpovede na tweet, ktorý súvisel práve s Dogecoinom. Jeden z jeho skladovateľov ho totiž požiadal, aby sa detailnejšie pozrel aj na túto kryptomenu, pričom si má vraj všimnúť jej fundamenty, využitie či spotrebu energie.

Miliardár, ktorého pozorne sleduje na Twitteri viac ako 8,4 milióna ľudí, následne položil otázku: ,,Používate ju (kryptomenu ADA) na niečo konkrétne? Ak áno, na čo ju využívate? To je otázka, ktorú si kladiem ohľadom všetkých kryptomien. Zistili ste, že ju používate pre niečo, v čom vidíte hodnotu?”

Konverzácia pokračovala špekuláciami o tom, že by Dallas Mavericks mohol začať akceptovať mince ADA ako platidlo podobne ako to spravil v prípade Dogecoinu. Cuban však neskôr trochu sarkasticky skonštatoval, že bude rád, keď bude môcť potom mince ADA predať.

Následne vstúpil do diskusie Charles Hoskinson, hlavná tvár Cardano, ktorý najprv uviedol: ,,Lámeš mi srdce Mark. Avšak dajme pocity bokom. Príď na moju farmu do Colorada a porozprávajme sa.”

Hoskinson to však nenechal len u tejto pozvánky. O zhruba štyri hodiny neskôr zverejnil na Twitteri 12-minútové video, v ktorom sa pokúsil Cubanovi vysvetliť, čo všetko so sebou Cardano prináša. V úvode však začal najmä porovnaním s Ethereum, ktorému má byť Cardano najväčšou konkurenciou.

,,Si človek so skúsenosťami so zákazníkmi, obaja sme ľudia so skúsenosťami so zákazníkmi. Povedz mi: Je udržateľné mať aplikáciu, kde transakčný poplatok stojí viac, ako presunutá hodnota? Toto je miesto, kde sa nachádza Ethereum. A nie je triviálnou záležitosťou, aby sa z tohto problému dostalo bez toho, aby prišli k určitému stupňu vyššej centralizácie. To znamená, že musia prestavať celý model,” upozornil Hoskinson na súčasné problémy ETH, ktoré má vyriešiť prechod na Ethereum 2.0. To je však dlhoročný  proces, u ktorého je otázne, kedy nájde finálneho dňa.

Pokiaľ však ide o použiteľnosť Cardano, Hoskinson odkázal: ,,Čo môžete dnes robiť s ADA? Môžete na Cardano vydávať aktíva, môžete si za ADA kúpiť víno, môžete sa za ADA ubytovať v hoteloch (viac ako 50 000 miest). Denne sa pohybujú ADA v hodnote miliárd dolárov. Na rozdiel od Ethereum s ním môžete hlasovať,“ poukázal na to, že na Cardano už začína pomerne úspešne fungovať decentralizovaný hlasovací proces v rámci projektu Catalyst (hoci éra Voltaire ešte nie je dokončená).

Smart kontrakty ešte nie sú

Charles Hoskinson v 12 minútovom videu zaplavil Cubana mnohými faktmi a tiež poukázaním na iniciatívy Cardano v Afrike, no miliardár pravdepodobne v prípade s svojej otázky myslel najmä to, či už na Cardano fungujú smart kontrakty. Tak či onak, sériu tweetov zakončil priateľskou odpoveďou: ,,Naozaj dúfam, že sa tvoje sny splnia Charles,” na čo Charles odpovedal: ,,Ďakujem Mark. A ďakujem, že si si našiel čas.”

Alonzo testnet ešte tento mesiac?

Pokiaľ ide o zmieňované smart kontrakty, vyzerá to tak, že doba, kedy budú na Cardano už plne funkčné, sa blíži. Hoskinson nedávno naznačil, že na mainnete by mohli byť v auguste, no a pokiaľ ide testnet hardforku Alonzo, ten by podľa najnovších správ spustený už koncom tohto mesiaca – 29. mája.

V skratke to znamená, že k možnosti testovania smart kontraktov na tomto blockchaine sa dostane omnoho viac vývojárov než v súčasnosti. Bude to prvá príležitosť pre početnú základňu programátorov začať testovať to, na čo sa roky čakalo. Inteligentné zmluvy postavené na Plutus sú údajne omnoho bezpečnejšie než smart kontrakty na Ethereum, ktorých zraniteľnosť viedla od roku 2019 k stratám v hodnote minimálne 284 miliónov dolárov.

Spustenie testnetu smart kontraktov je pre Cardano významným míľnikom, hoci do cieľa ostáva ešte posledný najdôležitejší krok. Cardano rozhodne čaká zaujímavé obdobie a správ počas ich testovania bude dozaista pribúdať. Podobne ako tomu bolo počas minulého roka, kedy prebiehal testnet stakingu mincí ADA v rámci éry Shelley. Vtedy všetko prebiehalo takmer ako po masle a Cardano komunita dúfa, že podobné to bude aj v prípade éry Goguen (pomenovanie pre celú éru spojenú so smart kontraktmi, ktorej posledným krokom je spustenie mainnetu hardforku Alonzo).

Zdroje: decrypt.co, cardanofeed.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne