Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin padol od ATH o 18%! – Čo nám hovoria čerstvé on-chain dáta?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Cena Bitcoinu klesla oproti svojim historickým maximám o takmer 14 tisíc dolárov, respektíve viac než 18%. Napriek tomu viaceré onchain dáta naznačujú, že ešte nie úplny dôvod na paniku.

Našich čitateľov upozorňujeme, že nikto vrátane našej redakcie nepozná budúcu cenu BTC. Onchain dáta len opisujú správanie rôznych typov účastníkov bitcoinového trhu a môžu naznačiť, aká je ich investičná stratégia. Tie súčasné vyzerajú pre Bitcoin priaznivo.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Sme v zóne strachu, dobrý čas na investíciu?

Pokles ceny BTC dostal ostro sledovaný Crypto Fear and Gred Index na 34 bodov zo 100, čo znamená, že na trhu už aktuálne panuje strach. Vo väčšine prípadov, kedy tento indikátor naznačuje „strach“ alebo „extrémny strach” sa oplatí do Bitcoinu investovať. Naopak keď je na trhu veľká chamtivosť (ako tomu bolo v čase, keď bol nad cenou 65 000 USD), zväčša visí vo vzduchu veľká korekcia (to sa opäť potvrdilo).

Že investori začali panikáriť naznačujú aj pohyby na burzách. Kým v predošlých dvoch dňoch odišli z búrz bitcoiny v hodnote 1,4 miliardy dolárov (dokopy), za predošlých 24 hodín sme videli prílev BTC na burzy v čiastke 330 miliónov dolárov. Môže to naznačovať, že “weak hands” začínajú mať obavy z ešte výraznejšej korekcie ceny.

Panikária najmä novší investori – je situácia totožná s májom?

Panikáriť začínajú zjavne najmä krátkodobí investori do BTC (tí ktorí kupovali BTC pred menej než 155 dňami). Podľa on chain indikátora Short Term Holder SOPR táto kategória investorov už začína predávať BTC v strate – teda za nižšiu cenu, ako ho nakúpili (indikátor sa dostal pod úroveň 1). Z historického hľadiska pri bullrunoch došlo v takýchto okamihoch k odrazu ceny Bitcoinu smerom hore (všimnite si červené krúžky a šípky na grafe) – trh totiž takpovediac vyhnal z hry tzv. “weak hands” (slabé ruky).

To ale neplatilo v období po májovom prepade ceny, kedy tento indikátor bol dlhú dobu pod úrovňou 1 a krátkodobí investori realizovali niekoľko týždňov výrazne straty (indikátor sa neodrazil nad úroveň 1) bez toho, aby došlo k rastu ceny.

Súčasná situácia je v porovnaní s májom však odlišná.  Naznačuje to graf správania sa dlhodobých držiteľov Bitcoinu (tí, ktorí nepredali dlhšie než 155 dní) podľa tzv. „heat mapy” analytika Willyho Wooa. Ten modrou a červenou farbou znázorňuje, kedy dlhodobí držitelia BTC kupujú (modrá) a kedy predávajú (červená). Z aktuálnej mapy vyplýva, že hoci cena Bitcoinu klesá, dlhodobí držitelia ju využívajú na dokúp ďalších BTC a nie ich predaj, čo je pozitívnym signálom. Kým totiž v máji vo veľkom predávali (červené kruhy), zatiaľ to vyzerá z ich strany skôr na akumuláciu.

Veľryby sa správajú akumulačne

V porovnaní s májom 2021 zatiaľ neevidujeme ani pokles počtu bitcoinových veľrýb. Dokonca od 9. novembra (za posledných  10 dní) ich počet stúpol o 17. Bitcoinové veľryby sú adresy, na ktorých je aspoň 1000 BTC. Nejde síce o žiadny veľký nárast, no je to v kontraste s ich správaním počas májového prepadu, kedy ich počet v priebehu pár dní prudko klesol z 2233 na 2147.

velryby

Zdroj: Glassnode.com

Mimochodom tretia najväčšia bitcoinová adresa, o ktorej sme vás už informovali, kúpila ďalších 484 BTC za cenu $57 082. V predošlých dňoch postupne kupovala 1123 BTC, 207 BTC, 1647 BTC a 700 BTC. Od 12. novembra navýšila svoju bilanciu až o 4161 BTC, čo naznačuje, že tento neznámy investor zjavne nepočíta s tým, že táto korekcia ceny BTC je koncom býčieho cyklu.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin má za sebou najvýznamnejšiu aktualizáciu za 4 roky – Taproot posilní najmä súkromie!

Bitcoinová peňaženka veľryby presunula po 8 rokoch $150 miliónov

Na mojej peňaženke som si našiel neznáme kryptomeny. Čo mám s nimi robiť?

Zdroje: Autor článku, Twitter, alternative.me

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.