Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin na novom maxime voči tureckej líre – Ukazuje sa jeho význam v nestabilných ekonomikách?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Bitcoin (BTC) sa po nedávnej cenovej korekcii nachádza podľa Fear and Greed Indexu v zóne strachu, no hoci ho delí od historických cenových maxím v páre s americkým dolárom až 13 tisíc dolárov, v Turecku včera dosiahol voči tureckej líre (TRY) svoje nové all-time-high (ATH).

Bitcoin (BTC) tentokrát sám o sebe nemusel posilňovať. Stačilo, že turecká lídra sa šokujúco v priebehu jedného dňa v páre s americkým dolárom prepadla o viac než 10%, čím sa kúpyschopnosť Turkov výrazne znížila.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Ako informoval portál Cointelegraph, Bitcoin v páre tureckom lírou (TRY) dosiahol v utorok na burze Binance kurz 723 329 tureckých lír/1 BTC, čo je nové historické maximum. V reakcii na to Michael Saylor, CEO firmy Microstrategy, skonštatoval, že “Bitcoin je nádej pre Turecko.”

,,Turecká mena od marca stratila tretinu svojej hodnoty a jej hodnota klesá postupne už 9 rokov. Konverzia z tureckej líry na dolár len spomalí kolaps zatiaľ čo prijatie Bitcoinu škody zvráti a oživí ekonomiku,” napísal Saylor ešte 19. novembra, teda pár dní pred obrovským kolapsom tejto meny.

Ak by Turci v onom okamihu registrovali Saylorové slová, mohli čiastočne ochrániť svoje úspory. Mnohí však na Bitcoin pravdepodobne stavili už dávno a urobili dobre. Z časti to naznačuje starší prieskum, ktorý ešte v roku 2019 realizovala spoločnosť Statista. Vtedy bolo Turecko dokonca lídrom čo sa týka adopcie Bitcoinu na 1000 obyvateľov.

Kroky obyvateľov v Nigérii či Venezuele taktiež naznačujú, že v štátoch, ktoré trpia rýchlym znehodnocovaním svojich mien, čoraz viac ľudí inklinuje k investíciám do Bitcoinu. Vzhľadom na to, že BTC z dlhodobého hľadiska neustále rastie na cene voči fiatovým menám, zatiaľ toto rozhodnutie určite neľutujú. Bitcoin je taktiež riešením pre krajiny, kde je ťažká dostupnosť “preliatia” úspor do stále relatívne silného amerického dolára. Dostať sa k Bitcoinu je pre nich ľahšie a bezpečnejšie, než držať hyperinflačnú domácu menu.

,,Problém je jasne viditeľný a zhoršuje sa. Nie je izolovaný len v Turecku (pozrite sa na Argentínu). Najlepším riešením, ktoré je dostupné pre korporácie, rodiny a jednotlivcov v ekonomikách, kde padajú národné meny, je Bitcoin,“ reagoval Michael Saylor na čerstvý prepad tureckej líry.

Známy kryptomenový trhový analytik Lex Moskovski to zhrnul sarkasticky a azda najvtipnejšie. ,,Centrálne banky sú len marketingové oddelenia pre Bitcoin,čím poukázal na to, že čoraz viac centrálnych bánk má veľký problém ochrániť svoje meny pred infláciou až hyperinfláciou, čo zviditeľňuje plusy decentralizovaného Bitcoinu, ktorý má svoju infláciu nastavenú nemenným spôsobom a neustále sa znižuje.

Ďalšie zaujímavé články

Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?

Nováčik sa nechal nachytať na známy podvod s kryptomenami. Prišiel o 3 bitcoiny, približne 178 tisíc dolárov

Od pádu trhov nás delí jeden zlý report o inflácii, varuje rešpektovaný investor

El Salvador oznámil založenie Bitcoin City – bude malým daňovým rajom

Zdroj: cointelegraph.com

 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.