Aj v roku 2022 zostáva horúcou témou ekologickosť ťažby Bitcoinu. Kristian Csepcsar, ktorý je marketingovým riaditeľom najstaršieho bitcoinového mining poolu Slush pool, ktorý má mimochodom české korene, sa k nej vyjadril v rozhovore pre portál Cointelegraph.
Kristian Csepcsar zhodnotil, že súčasné predstavy o dopade ťažby Bitcoinu na prírodu sú do značnej miery mylné. Keď sa ho totiž v redakcii Cointelegraph spýtali, aké nevýhody existujú v súvislosti s používaním elektriny pri ťažbe Bitcoinu, naznačil, že nič nie je čiernobiele.
Lepšie ako spaľovanie plynu
Zmienil napríklad skutočnosť, že pálenie plynu pri ťažbe ropy je mimoriadne neekologické a spôsobuje veľké emisie CO2, no ak sa do toho zapojí ťažba Bitcoinu, negatívne dopady na prírodu sa zmierňujú. ,,Doslova vypaľujeme plyn do atmosféry len preto, že nie je ekonomické s nim robiť čokoľvek iné. Miesto toho ho však môžeme dať do motorov, aby vyrábal elektrinu a tu použiť na ťažbu Bitcoinu.“
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Spaľovanie plynu je proces, ktorý sa deje pre vznik prebytočného plynu pri ťažbe ropy v dôsledku nedostatočnej potrubnej infraštruktúry, ktorá by dokázala tento plyn uviesť na trh. V USA a Kanade sa však už našli šikovní ťažiari Bitcoinu, ktorí túto príležitosť využili a pri takýchto zdrojoch začali prebytočný plyn konvertovať do elektriny a tú následne použili na ťažbu Bitcoinu. Získali tak lacný zdroj energie a čo je najpodstatnejšie, prispeli k tomu, že do atmosféry išlo menej C02, než keby sa plyn tradične spaľoval.
Solárne panely nie sú riešením
Csepcsar však upozornil, že nie so všetkými “zelenými spôsobmi” ťažby Bitcoinu je stotožnený. Napríklad si myslí, že kontroverzným alebo spochybniteľným krokom je na ťažbu BTC používať solárne panely. Tie samé o sebe považuje za veľmi diskutabilné, pokiaľ sa hovorí o ich ekologickosti. Upozornil totiž, že zhruba 70% solárnych panelov sa vyrába v Číne a že o procese ich výroby neexistuje príliš veľa štúdii. Napríklad sa tvrdí, že pri výrobe panelov vzniká mnoho škodlivých chemikálii.
Nechcú zbierať dáta o ťažiaroch
Zaujímavé je, že Slush Pool nemá žiadne relevantné informácie o tom, či sú zelené zdroje používane pri ťažbe Bitcoinu ťažiarmi, ktorí využívajú ich mining pool. Csepcsar to odôvodnil tým, že razia filozofiu decentralizácie a súkromia. ,,Ak by sme chceli mať tieto čísla, museli by sme robiť KYC u našich ťažiarov, robiť audity ich operácii alebo dokonca filtrovať ich transakcie kvôli analýze. To nie je náš étos, ktorý si chceme zachovať.”
Ďalšie zaujímavé články
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Férová cena Bitcoinu je $38 000, no pôjde aj na $150 000, tvrdí najväčšia banka na svete
Táto „celebritná“ dvojica hackla kryptomenovú burzu Bitfinex! Hrozí jej 20-ročné väzenie
SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link
Zdroj: cointelegraph.com