Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Biely dom: Regulácia Bitcoinu a kryptomien je otázkou národnej bezpečnosti!

Článok

Biely dom
Zdroj: Pexels.com

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena by mala už v najbližších týždňov vydať výkonný príkaz týkajúci sa ďalších krokov americkej vlády súvisiacich s reguláciami kryptomien.

Portál Barron’s s odvolaním sa na jeho svoj spoľahlivý zdroj z Bieleho domu tvrdí, že výkonný príkaz bude vydaný v Memorande o národnej bezpečnosti. Toto Bidenovo memorandum by prikazovalo niektorým vládnym subjektom venovať viac pozornosti kryptomenám, stablecoinom a NFT tokenom s cieľom pripraviť pre ne funkčný regulačný rámec.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Je to navrhnuté tak, aby sa komplexne pozrelo na digitálne aktíva a vytvoril sa súbor politík, ktoré dávajú súdržnosť tomu, čo sa vláda v tomto priestore snaží urobiť,” tvrdí zdroj, ktorý chcel zostať v anonymite.

Toto konštatovanie prichádza krátko po tom ako magazín Forbes v úvode týždňa informoval, že americké vládne subjekty pravdepodobne ešte v prvej polovici roka 2022 vydajú správy o ich zisteniach týkajúcich sa “systémových rizík kryptomien a ich nezákonného používania.”

Z toho, že Biden chce tému kryptomien zaradiť medzi témy národnej bezpečnosti, je zrejme, že ich vníma veľmi vážne. Špekuluje sa, že jeho administratíva môže mať obavy z využívania decentralizovaných kryptomien pri snahe obísť pravidlá týkajúce sa medzinárodných prevodov. Bitcoin by totiž teoreticky mohol byť aj nástrojom, skrz ktorý sa dajú obchádzať americké sankcie (naznačil to napríklad Irán). Biely dom tak podľa Cointelegraph môže tlačiť na to, aby sa vypracovali synchronizované medzinárodné predpisy pre reguláciu kryptomien s inými krajinami.

Eric Balchunas, ktorý je hlavným analytikom ETF z Bloomberg, už dávnejšie naznačil, že za neustálym odmietavým postojom SEC k schváleniu spotového bitcoinového ETF môže stáť práve Biely dom. Tým, že Biden radí kryptomeny medzi otázky národnej bezpečnosti, získava táto teória väčšiu váhu.

Pripravujú ďalší hrozivý zákon?

Popri tom ako Bidenovci strašia pred kryptomenmi, hlavná tvár krypto-think-tanku Coin Center Jerry Brito na Twitteri upozornil, že demokrati sa snažia presadiť tzv. America COMPETES act. Ide o zákon, ktorý obsahuje ustanovenie, ktoré by umožnilo americkému ministrovi financií kedykoľvek zakázať kryptomenovovú burzu alebo aj všetky kryptomenové burzy a to bez akéhokoľvek predchádzajúceho upozornenia.

Brito k zákonu, ktorého hlavnou náplňou je posilniť ekonomickú nadradenosť USA nad Čínou, doplnil, že  napokon bude v určitej forme schválený a otázkou je len to v akej. Dá sa predpokladať, že kryptolobisti, ale aj lobisti z tradičného finančného sektora, budú bojovať proti problémovým ustanoveniam. Nutné je totiž doplniť, že tento zákon sa zďaleka netýka len kryptomien – väčšie práva dáva ministrovi financií aj v prípade iných regulovaných finančných inštitúcii v USA.

Minister financií USA má už teraz právo zmraziť akýkoľvek bankový účet, u ktorého existuje podozrenie súvisiace s praním špinavých peňazí. Nový zákon by však jeho právomoci výrazne rozšíril a napríklad by už neplatilo, že na takéto rozhodnutie musí vopred upozorniť a že jeho zákaz môže trvať maximálne 120 dní.

,,Tento dodatok ponúka ministrovi úplne nekontrolovanú právomoc tajne zakázať alebo podmieniť akúkoľvek transakciu v akejkoľvek domácej finančnej inštitúcii. Je to nebezpečne autoritársky prístup k riešeniu obáv z prania špinavých peňazí,” upozornil Jerry Brito.

Infrastructure Bill je naďalej problémom

Kryptomenoví lobisti vo Washington D.C. sa snažili uspieť aj v prípade Infrastructure Bill, avšak neúspešne. Obrovský zákon o americkej infraštruktúre a spôsobe jej obnovy prešiel konco minulého roka až k podpisu Joea Bidena s problémovou formuláciou pojmu broker (maklér). Jej nešťastná definícia môže definovať ako makléra aj softvérových vývojárov, tvorcov kryptomenových peňaženiek, ťažiarov BTC alebo validátorov PoS kryptomien. Problém je v tom, že z Infrastructure Bill týmto subjektom vyplývajú povinnosti, ktoré nedokážu splniť, ani keby chceli – ide najmä o zbieranie údajov o používateľoch vrátane overovania ich totožnosti. Inak povedané teoreticky porušujú zákon svojou samotnou činnosťou, čo ich môže v prípade prísneho presadzovania tohto zákona prinútiť ukončiť svoje pôsobenie v USA.

O úpravu problémovej definície sa snažia viacerí členovia Snemovne reprezentantov USA. Včera dvanásť z nich podpísalo otvorený list, ktorý adresovali Ministerke financií Janet Yellenovej so žiadosťou, aby bola táto definícia upravená tak, aby vyňala zo zmieňovaných povinnosti subjekty, ktoré v praxi nemajú šancu tento zákon dodržať. Ak sa tak nestne, existujú obavy, že dôjde k exodusu “mozgov” do zahraničia a USA stratí vedúcu pozíciu v oblasti rozvoja novej technológie spojenej s kryptomenami.

Ďalšie zaujímavé články

„Skrachovaní bitcoineri” sa “zamestnávajú” v McDonald’s. Slávny reťazec im odpovedal

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Fidelity Digital Assets: Súčasný cyklus Bitcoinu sa zďaleka neskončil

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.