Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

JP Morgan očakáva po príchode Ethereum 2.0 výrazný rast príjmov zo stakingu

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Popredná americká banka JP Morgan naznačila, že v kryptomene Ethereum (ETH), ktorá chystá svoj kompletný prechod na Proof of Stake (PoS) konsenzus, tkvie veľmi zaujímavá investičná príležitosť vďaka možnosti stakingu mincí ETH. Neplatí to však len o Ethereum, ale aj iných kryptomenách, ktoré je možné stakovať.

Staking je proces, v rámci ktorého investori uzamknú svoje mince na určité časové obdobie (v závislosti od typu kryptomeny sú podmienky odlišné) výmenou za určitý úrok – teda násobenie týchto mincí. V prípade Ethereum zatiaľ platí, že staking je možný len skrz tzv. beacon chain, u ktorého sú mince uzamknuté až do momentu kompletného prechodu Ethereum na Proof of Stake konsenzus (očakáva sa, že sa tak udeje v roku 2022). Inak povedané, mince sa úročia, no investori sa k nim skôr než po spustení PoS nedostanú.  Aktuálne je takto uzamknutých už viac než 6 miliónov mincí ETH, pričom do stakingu sa môžu zapojiť držitelia minimálne 32 ETH.

JP Morgan vo svojej novej štúdii, ktorú vypracovali jej dvaja analytici, odhaduje, že zisky zo stakingu kryptomien sa po kompletnom prechode Ethereum na Proof of Stake môžu v roku 2022 zvýšiť až na 20 miliárd dolárov. Súčasný odhad je 9 miliárd dolárov, kde sú zarátané nielen výnosy zo stakingu Ethereum, ale aj iných kryptomien – či už centralizovanou alebo decentralizovanou formou je totiž možné úročiť aj množstvo iných kryptomien vrátane Cardano, Polkadot, Binance Coin či Solana.

Banka zároveň odhaduje, že do roku 2025 by sa mohli takéto výnosy dostať až na hodnotu okolo 50 miliárd dolárov ročne. V “staking priemysle” vidí zaujímavú investičnú príležitosť a zároveň alternatívu voči súčasným nástrojom, ktoré ponúkajú možnosť úročenia vkladu – či už ide o dlhopisy alebo rôzne iné tradičné sporiace respektíve investičné nástroje.

Staking z časti kompenzuje investičné riziko

JP Morgan taktiež naznačila, že kryptomeny, ktoré ponúkajú staking, čiže úročenie vkladu, takýmto spôsobom znižujú negatívny dopad možnej volatility ich cien. Inak povedané hoci je u kryptomien stále bežné, že svoju cenu prudko menia oboma smermi, tak aj v prípade negatívneho vývoja ceny danej kryptomeny je poľahčujúcou okolnosťou pre investora to, že sa mu mince časom množia, čím sa z časti kompenzuje ich investičné riziko.

Nováčikov je však nutné upozorniť, že Proof of Stake kryptomeny majú rôzne pravidla a tzv. tokenomiku. Napríklad Ethereum nemá stanovené konečné množstvo mincí, čiže počet ETH môže teoreticky rásť donekončena (hoci aktualizácia s označením EIP 1559 dodá Ethereum aj deflačný prvok). Cardano naopak má definovaný konečný počet minci a počet mincí Binance Coin dokonca každý štvrťrok klesá, až klesne na polovicu pôvodného počtu.

Nie je všetko len o percentách

Pri pohľade na percentá zo stakingu, teda na odmenu za uzamknutie mincí preto treba zohľadniť nielen výšku tohto percenta, ale aj to, koľko mincí je v prípade danej kryptomeny v obehu a koľko ich do obehu ročne pribúda alebo ubúda. Kryptomeny s vyšším stakingom (%) totiž z časti takýmto spôsobom len kompenzujú vysokú infláciu danej kryptomeny v danom čase.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.