Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bank of America upozorňuje na Bitcoin: Nechová sa ako protiinflačné “digitálne zlato”

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Hoci Bitcoineri veria, že Bitcoin (BTC) má všetky predpoklady na to, aby bol vhodným nástrojom pre ochranu pred infláciou fiatových mien, a to najmä vďaka jeho jasne definovanej inflácii, ktorú zabezpečuje vysoká miera decentralizácie, Bank of America vo svojom novom reporte upozorňuje, že Bitcoin sa rozhodne ako protiinflačné aktívum nechová.

Analytici jednej z najväčších bánk na svete Bank of America tvrdia, že Bitcoin má z pohľadu spôsobu obchodovania oveľa bližšie ku kategórii rizikových investičných aktív, než ku aktívam, ktoré sú označované ako potenciálni držitelia hodnoty.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Je podobnejší akciám než zlatu

V reporte s názvom “Globálne kryptomeny a digitálne aktíva” uvádzajú, že Bitcoin sa od júla minulého roka obchodoval prevažne ako “rizikové aktívum”, teda aktívum, ktoré sa vyznačuje mimoriadne vysokou volatilitou. Do tejto kategórie však patrili aj akcie, nehnuteľnosti a meny.

,,K 31. januáru korelácie medzi Bitcoinom a S&P500 (SPX) dosiahli historické maximá 99,73 percentil bodu,” upozorňuje Bank of America, pričom dodáva, že korelácia Bitcoinu so zlatom bola v rovnakom období takmer nulová. Pritom práve so zlatom je Bitcoin porovnávaný najčastejšie, keďže s ním má viaceré podobné vlastnosti (obmedzená ponuka, nízka inflácia).

Korelácia medzi Bitcoinom a zlatom bola veľmi silná na začiatku pandémie po tom ako prišli prísľuby silných stimulov pre americkú ekonomiku po marci 2022. Vtedy cenovo rástol Bitcoin, ale popri ňom posilňovalo aj zlato, čo znamenalo, že spoločne korelovali.

Medzitým sa však začala cena zlata stabilizovať, kým Bitcoin prudko rástol, no následne už dvakrát v priebehu posledného roka stratil od svojich historických maxím približne 50% svojej hodnoty – inak povedané prezentoval sa extrémne vysokou volatilitiou.

Vyspelé vs. rizikové krajiny

Bank of America preto tvrdí, veľmi podobne ako JP Morgan chase, že Bitcoin nemôže byť vnímaný ako hedge voči inflácii – a to minimálne vo vyspelých krajinách – ak nestratí svoju povesť “rizikového investičného aktíva”, ktoré je špecifické prudkými zmenami ceny. JP Morgan k tomu dodáva, že ide o fakt, ktorý bráni jeho výraznejšej inštitucionálnej adopcii.

Kým vo vyspelých krajinách je teda podľa Bank of America skôr rizikovým assetom, v rozvojových krajinách, ktoré trpia obrovským rastom inflácie, ako hedge môže slúžiť aj dnes. Napríklad v Turecku sa Bitcoin napriek prudkému prepadu svojej ceny voči doláru obchodoval aj v decembri 2021 na historických maximách voči tureckej líre.  Inflácia v Turecku totiž rastie rapídnym tempom a zaznamenáva aktuálne najhoršie čísla za 20 rokov. Viac sa o tom dočítate tu.

Ďalšie zaujímavé články

Táto „celebritná“ dvojica hackla kryptomenovú burzu Bitfinex! Hrozí jej 20-ročné väzenie

Wells Fargo: Kryptomeny sa čoskoro môžu dostať do fázy „nezastaviteľnej adopcie“

Rok po nákupe bitcoinov za 1,5 miliardy dolárov: Tesla svoje rozhodnutie neľutuje!

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.