Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Anthony Pompliano: Za energetickú spotrebu Bitcoinu sa netreba ospravedlňovať

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Anthony Pompliano, známy propagátor Bitcoinu, ktorý má na Twitteri vyše milión fanúšikov, v rozhovore pre CNBC skonštatoval, že nie je potrebné ospravedlňovať sa za vysokú spotrebu elektrickej energie pri ťažbe BTC, pretože “dôležité veci vo svete” energiu jednoducho vyžadujú.

Pompliano hovoril o tejto téme v relácii Squawk Box na CNBC s Joeom Kernerom, keď naznačil, že kritika bitcoinovej ťažby v spojitosti so spotrebou energie je nesprávna a do značnej miery vyplýva z toho, že jej chýbajú pádne argumenty.

Bitcoin ako novovznikajúci platobný ekosystém porovnal v rámci tejto témy s fiatovými menami, napríklad americkým dolárom. ,,Medzi spotrebou energie a dolárovým systémom existuje lineárny vzťah. Aby sme podporili viac transakcii musíme spotrebovať viac energie, vytvoriť viac dátových centier, viac pobočiek bánk, viac bankomatov. Bitcoinový blockchain tento lineárny vzťah so spotrebou energie nemá, pretože beh ohľadu na počet transakcii v jednom bloku každý blok spotrebuje rovnakú energiu. Popri tom ako Bitcoin škáluje bude efektívnejší, pretože budete môcť pripísať viac ekonomickej hodnoty ku každému takémuto bloku.”

Pompliano hovoril o tejto téme v deň uverejnenia štúdie Trading Platforms, ktorá tvrdí, že ťažba Bitcoinu spotrebováva 8-násobne viac energie, než vyprodukujú za rovnaký čas Google a Facebook dokopy. Správa zdôrazňuje, že vzhľadom na to, že Bitcoin je stále len “malým finančným ekosystémom”, spotrebováva nepatrične veľké množstvo energie – podľa Cambridge University až 125,04 terrawattov za hodinu ročne (porovnateľné so spotrebou Čile alebo Filipín).

Na druhú stranu len vianočné osvetlenie v USA spotrebuje viac energie než Bitcoin. Núka sa preto otázka, či má porovnávanie takýchto hrubých čísel vôbec zmysel. Je Bitcoin menej dôležitý než vianočné osvetlenie? A obzvlášť nie je správnejšie baviť sa o produkcii používanej energie, než o jej celkovej  spotrebe? Energia sama o sebe totiž nie je v ničom zlá. Problémová je len vtedy, ak je produkovaná spôsobom, ktorý znečisťuje planétu.

Téma spotreby energie Bitcoinu bude z tohto dôvodu horúca aj v nasledujúcich rokoch. Štúdia New York Digital Investment Group odhaduje, že do roku 2030 bude mať Bitcoin na svedomí 0,9% globálnych uhlíkových emisií.

Ak by mala táto štúdia pravdu, nebola by to pre Bitcoin dobrá reklama. V jeho prospech však hrá predpoklad, že sa tento odhad nenaplní. Ťažiari Bitcoinu totiž inklinujú čoraz viac k využívaniu zdrojov zelenej energie – nielen kvôli tomu, aby boli eco-friendly, ale jednoducho z dôvodu, že je lacnejšia. Už v súčasnosti sa podľa rôznych štúdii pri ťažbe BTC využíva viac než 50% energie zo zelených zdrojov a toto percento neustále rastie. Len pre ilustráciu “najzelenší štát na svete” Nemecko využíva zelenú energiu menej než z 50%.

Ak budú ťažiari Bitcoinu využívať túto zelenú energiu (elektrina produkovaná vodnými, solárnymi alebo veternými elektrárňami) zároveň podporia podnikanie týchto elektrárni, čo môže pomôcť ich väčšiemu rozmachu. Viac takýchto elektrárni na úkor neekologických bude hrať v prospech ekológie a Bitcoin môže pri tom pomôcť.

Ďalšie zaujímavé články

Na burzách je najmenej bitcoinov od novembra 2018 – investori preferujú držanie BTC vo vlastnej moci

Metaverse je podľa Elona Muska len Buzzword, budúcnosť vidí v Neuralinku 

Kryptomeny zažijú v roku 2022 ďalšiu vlnu ošiaľu, tvrdí spoluzakladateľka BlockFi

Hashrate je na novom ATH. Bitcoin je zároveň zelenší a decentralizovanejší 

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.