Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Americký kongresman chce zakázať centrálnej banke USA vydať digitálny dolár (CBDC)

Článok

platba
Zdroj: Pixabay.com

Americký republikánsky zákonodarca Tom Emmer (kongresman štátu Minnesota), ktorý je známy ako podporovateľ decentralizovaných kryptomien na čele s Bitcoinom, predstavil vlastný návrh zákona, ktorého cieľom je obmedziť možnosti centrálnej banky FED v spojení s digitálnou verziou amerického dolára.

Návrh Toma Emmera, ktorý však pravdepodobne nebude mať veľkú šancu na úspech, prichádza v období, kedy mnohé centrálne banky po celom svete zvažujú vydanie digitálnej verzie ich meny známej aj pod pojmom CBDC (Central bank digital currency). Najďalej, ak sa bavíme o významných ekonomikách, je v tomto smere Čína, ktorá už svoj digitálny juan vo veľkom testuje.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Tom Emmer tvrdí, že jeho návrh zákona má svoje veľké opodstatnenie, pretože digitalizovaný programovateľný dolár by obmedzil súkromie amerických spotrebiteľov a dal by centrálnej banke až príliš veľkú moc nad ich peniazmi.

Jeho návrh je viacmennej stručný. V paragrafe, ktorý predstavil požaduje, aby “federálna rezervná banka (FED) nemohla ponúkať produkty alebo služby priamo jednotlivcovi, nemohla viesť účet v mene jednotlivca alebo vydávať digitálnu menu centrálnej banky priamo jednotlivcovi.”

Emmer predstavil svoj zákon len 2 dni od okamihu, ako predseda FED  Jerome Powell uviedol, že očakávaný report centrálnej banky USA ku kryptomenám bude zverejnený už v najbližších týždňoch. Táto správa sa bude podľa všetkého do značnej miery týkať práve témy digitálneho dolára.

,,Požadovanie od používateľov, aby si otvorili účet vo FED, aby im bol poskytnutý prístup k americkému CBDC, by FED priviedlo na zákernú cestu podobnú čínskemu digitálnemu autoritárstvu. Je dôležité poznamenať, že FED nemá a nemal by mať právomoc ponúkať retailové bankové účty.“

Pravdou je, že Emmer skôr predpovedá budúci vývoj, než by sa opieral o súčasné fakty. FED totiž zatiaľ ani len nenaznačil, že by zvažoval otváranie digitálnych bankových účtov pre jednotlivcov.

Konšpirácie či oprávnené obavy?

Na druhú stranu je pravdou, že digitálne verzie fiatových mien vynárajú mnoho otáznikov a oprávnených obáv u ľudí, ktorým záleží na súkromí a na tom, aby mali peniaze pod vlastnou kontrolou.

Digitalizované peniaze sú totiž ľahko programovateľné, čo znamená, že je u nich jednoduché upravovať ich počet, ale aj pravidlá, na čo môžu alebo nemôžu byť použité. Popri postupnom očakávanom zániku fyzickej hotovosti sa tak môže stať, že krajina, v ktorej je jedinou platobnou jednotkou práve takáto digitálna mena, môže mať nad občanmi absolútnu kontrolu. Zjednodušene povedané môže ich kedykoľvek odstrihnúť od ich vlastných peňazí, alebo im obmedziť ich používanie. Medzi najčastejšie zmieňované potenciálne riziká patrí:

  • Možnosť obmedzenia používania peňazí – napr. že si za ne nebudete môcť kúpiť niektoré tovary alebo služby. Potrebovali by ste napríklad drahý dôležitý liek zo zahraničia, ktorý nie je u nás zatiaľ schválený? Nemáte šancu.
  • Možnosť exspirácie – dostanete peniaze, no do nejakého času ich musíte minúť, inak vám prepadnú – potenciálny nástroj nútiaci míňať peniaze pre zachovanie ekonomického rastu
  • Ohrozenie súkromia – každé jednu CBDC by bolo priamo spojené s konkrétnou osobou – štát, resp. centrálna banka, by teda vždy vedela aký konkrétny tovar alebo službu ste si za takéto peniaze kúpili (chcete si niečo objednať zo sexshopu? Ok, vaša centrálna banka to bude vedieť).

Na záver dopĺňame, že téma digitálnej fiatovej meny nie je horúca len v Číne, či v USA. Svoje vlastné kroky avizuje aj Európska centrálna banka či napríklad Švédsko. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tak naozaj dočkáme digitalizovaných programovateľných peňazí.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoin padol o 10%. Mali na to vplyv tieto 2 dôležité fundamenty

Spustenie Sundaeswap na Cardano sa blíži. Môžu sa však objaviť problémy

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Ako sa bude dariť kryptomenám v roku 2022? Arcane Research zverejnila predikciu

Zdroj: decrypt.co, Autor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.