Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Zostáva vyťažiť už len 10% bitcoinov z celkového počtu 21 miliónov – ako to ovplyvní jeho budúcnosť?

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

3. januára 2009 boli vyťažené prvé bitcoiny. Už v ten deň sa vedelo, že napokon ich bude len 21 miliónov. V pondelok 13. decembra 2021 vieme skonštatovať, že ich je v obehu už 90% – teda približne 18,89 milióna.

Podľa informácii portálu blockchain.com bola v pondelok prekonaná méta 18 899 000 vyťažených bitcoinov, ktorá predstavuje 90% všetkých BTC, ktoré kedy uzrú “svetlo sveta”. Ťažiari na to potrebovali 12 rokov, no na vyťaženie zvyšných 10% budú potrebovať ešte oveľa viac času.

Bitcoin vďaka efektu tzv. halvingu každé štyri roky spomaľuje svoju infláciu presne o polovicu.

  • V prvých štyroch rokoch jeho existencie sa za približne 10 minút, čo je priemerná doba pre vyťaženie jedného bloku s bitcoinami, produkovalo 50 BTC, teda približne 7200 BTC denne
  • Po prvom halvingu 28. novembera 2012 to bolo už len 25 BTC na jeden blok, teda 3600 BTC denne
  • Od  9. júla 2016, historicky druhého halvingu, sa produkovalo v rámci jedného bloku už len 12,5 BTC, teda 1800 BTC denne
  • No a po zatiaľ poslednom halvingu z mája 2020 sa ťaží v rámci jedného bloku len 6,25 BTC, čo znamená, že denné pribúda do obehu už len okolo 900 BTC

V rokoch 2024, 2028, 2034 (a tak ďalej…) budú ďalšie halvingy, ktoré budú odmenu pre ťažiarov stále redukovať. Z tohto dôvodu sa zvyšných 10% BTC, okolo 2,1 milióna, doťaží podľa odhadov až niekedy okolo roku 2140 – teda o 119 rokov. Ale pozor, väčšina z nich vznikne ešte v tejto dekáde.

Pre lepšie pochopenie v roku 2040 budú ťažiari dostávať odmenu za vyťaženie nového bloku (cca 10 minút) už len o hodnote 0.2 BTC. Zároveň v tom čase bude zostávať vyťažiť už len 80 000 BTC z celkového počtu 21 miliónov.

Budúcnosť Bitcoinu s ohľadom na tieto podmienky

Pre budúcnosť Bitcoinu vzhľadom na ťažko meniteľné nastavenie halvingu bude dôležité, aby:

  • Rástla cena BTC podobným tempom ako doposiaľ
  • Alebo výrazne rástol počet onchain transakcií v sieti
  • Alebo výrazne rástli transakčné poplatky za realizáciu týchto onchain transakcií

Ako ste totiž určite pochopili, odmena pre ťažiarov, ktorí chránia decentralizovaný Bitcoin pred potenciálnym 51% útokom, totiž každým jedným halvingom klesá o polovicu. Ich motivácia pokračovať v tejto činnosti vzhľadom na ich nemalé náklady (infraštruktúra, cena elektriny) musí byť preto poháňaná buď ďalším rastom ceny BTC (aby sa kompenzoval menší počet BTC, ktoré dostanú), alebo výraznejšími príjmami z transakčných poplatkov. A to sa dá dosiahnuť buď tým, že bude takýchto transakcií omnoho viac (želaný jav), alebo budú drahšie.

Ďalšie zaujímavé články

Trader, ktorý ohlásil koniec bullrunu v roku 2017, sa obáva, že Bitcoin urobil „double top“

Hashrate je na novom ATH. Bitcoin je zároveň zelenší a decentralizovanejší 

Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?

Nováčik sa nechal nachytať na známy podvod s kryptomenami. Prišiel o 3 bitcoiny, približne 178 tisíc dolárov

Zdroj: Autor, s3.cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.