Najnavštevovanejší kryptoportál Cointelegraph vo svojom koncoročnom špeciály vybral najväčších víťazov a najväčších porazených “sveta kryptomien” pre rok 2021. Prečítajte si ako to dopadlo.
Krypto víťazi roka 2021
Na zoznam víťazov zaradil Cointelegraph Kazachstan, burzu Coinbase, kryptomenu Solana, prezidenta El Salvador Nayiba Bukeleho a jeho krajinu, Mikea Winklemanna a.k.a Beeple, Sama Bankmana-Frieda a jeho burzu FTX, kryptomenu Avalanche, ProShares ETF a najväčšie NFT trhovisko OpenSea.
Kazachstan
U Kazachstanu vyzdvihol skutočnosť, že ide o krajinu, ktorá v roku 2021 výrazne vyťažila z májového rozhodnutia Číny zakázať ťažbu BTC. Veľká porcia čínskych ťažiarov sa preto rozhodla presťahovať práve do relatívne blízkeho Kazachstanu, ktorý má podľa najnovšej štúdie Cambridge Centre of Alternative Finance podiel už na zhruba 18,1% generovaného hashrate, teda celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu BTC. Len pre ilustráciu podiel tejto krajiny na ťažbe BTC sa v septembri 2019 odhadoval len na 1.4%. Za zmienku tiež stojí, že Kazachstan nenaznačuje žiadnu anti-politiku voči Bitcoinu, no chce jasnejšími reguláciami dosiahnuť, aby príjmy z ťažby BTC zabezpečili aj vyššie príjmy do štátneho rozpočtu.
Coinbase
Americká krypto-zmenáreň Coinbase, ktorú založil v roku 2011 Brian Armstrong, sa stala vôbec prvou verejne obchodovanou kryptomenovou burzou v Spojených štátoch – stalo sa tak 14. apríla 2021 na burze NASDAQ. Prvý obchodný deň uzavreli akcie Coinbase na cene 328,28 USD s kapitalizáciou viac než 86 miliárd dolárov. Analytici následne vstup Coinbase na burzu prirovnali k debutu Facebooku či AirBnb.
Solana (SOL)
Kryptomenou, ktorá v roku 2021 zaznamenala obdivuhodný rast popularity ale aj ceny, bola Solana (SOL). Tá sa v úvode roka obchodovala len za 1,6 USD, pričom aktuálna cena SOL je približne 178 dolárov a ATH bolo až nad cenou 250 USD. ,,Žiadny projekt – možno v celej histórii kryptomien- nebol taký žhavý a rýchlejší než Solana v roku 2021,” zhodnotil obdivuhodný rast ceny tohto altcoinu Ryan Selkis z firmy Messari. Solana zaujala investorov vďaka expresnej rýchlosti transakcií (50 000 TP/s) popri nízkych transakčných poplatkoch. Na jej blockchaine vzniklo v priebehu roka viacero obľúbených decentralizovaných aplikácii, no vyčíta sa jej výraznejšia centralizácia.
Nayib Bukele/El Salvador
V prípade El Salvador nejde prilíč o čom špekulovať – ako prvá krajina na svete, ktorá urobia z Bitcoinu zákonne platidlo, jednoducho v tomto zozname figurovať musela. Budúcnosť tohto experimentu je však stále otázna, keďže do veľkej miery bude závislá aj od úspechu samotného Bitcoinu. Kým El Salvador sa stal prvým štátom, ktorý kupoval BTC do svojich rezerv, Bukele sa vo svete zviditeľnil ako prvý Bitcoiner medzi prezidentmi zvrchovaných štátov. Príbeh Bitcoinu v tejto stredoamerickej krajine, ktorá rozhodne nepatrí medzi najbohatšie a trápi ju vysoká kriminalita, sa však len začína. Obyvateľom tejto zeme môže Bitcoin zrejme pomôcť najmä v oblasti remitencii, ostatné veci sú skôr vecou PR.
Mike Winklemann (Beeple)
Medzi kryptovíťazov roka 2021 rozhodne možno zaradiť Mikea Winklemanna známeho aj pod prezývkou Beeple. Ten mal totiž obrovský podiel na propagácii NFT, teda nezameniteľných tokenov. Odmenený za to bol tým, že jeho dielo “Everydays: The First 500 Days” bolo v aukčnom dome Christie’s predané za 69,3 milióna dolárov. Predaje NFT následne získali obrovskú trakciu a stali sa veľkým hitom roka 2021, hoci je stále otázne, či NFT naozaj rieši nejaký reálny problem, alebo ide len o nafúknutý “hype”.
Avalanche
Ďalšou kryptomenou, ktorá v roku 2021 podľa Cointelegraph žiarila, je Avalanche (AVAX). Ide o ďalšiu rýchlu sieť pre smart kontrakty, ktorá sa dostala do TOP10 najväčších kryptomien. Rovnako ako Solana aj Avalanche si ukrojil poriadny kus koláča v DeFi sektore. Podľa portálu DeFi Lama je Avalanche aktuálne štvrtým najväčším smartchainom pokiaľ ide o celkovú hodnotu uzamknutých mincí v DeFi protokoloch (12,25 miliardy USD). Viac má len Ethereum, Terra a Binance Smart Chain.
Cena kryptomeny Avalanche bola v úvode roka len okolo 3,5 USD. Aktuálne stojí 116 dolárov, pričom ATH mala na cene okolo 130 USD.
Sam Bankman-Fried a FTX
Pokiaľ ide o skokanov roka, zabudnúť netreba ani na Sama Bankmana-Frieda, zakladateľa kryptoburzy FTX. V roku 2021 ho dokonca označili za potenciálneho “najbohatšieho človeka vo svete kryptomien“ kvôli jeho vlastníckemu podielu v jeho burze. Taktiež sa ocitol na viacerých zoznamoch najúspešnejších ľudí do 30 rokov. Platforma Messari označila FTX za najrýchlejšie sa rozvíjajúcu spoločnosť všetkých dôb a upozornila, že Bankman-Fried vybudoval podnik hodný 25 miliárd dolárov za menej než tri roky, pričom na to potreboval len 100 zamestnancov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
FTX podľa posledného kola financovania, v rámci ktorého vyzbierala ďalších 900 miliónov dolárov, má ohodnotenie na 18 miliárd USD. Investovali do nej aj Coinbase, Sequoia Capital, SoftBank, VanEck či miliardár Paul Tudor Jones.
OpenSea
Do zoznamu víťazov sa dostala aj najväčšia platforma pre obchodovanie NFT s názvom OpenSea, ktorá si z každého predaného NFT berie 2,5% províziu. Len pre ilustráciu ku koncu novembra to od úvodu roka prinieslo jej tvorcom okolo 235 miliónov dolárov. Tvorcovia platformy medzitým už naznačili, že v budúcnosti by s týmto projektom mohli vstúpiť aj na burzu.
ProShares ETF
Do výberu sa dostalo aj prvé bitcoinové futures ETF, ktoré získala spoločnosť ProShares. Nejde síce o spotové ETF, ktoré je na trhu žiadanejšie (no SEC ho stále nepovolila), no je to “aspoň niečo”. Veľký dopyt po takomto investičnom nástroji pre investíciu do Bitcoinu sa ukázal hneď v prvé dni, kedy ProShares Futures Bitcoin ETF prekonalo vstup do trhu prvého ETF na zlato z roku 2004. Bitcoinovému futures ETF sa totiž podarilo dosiahnuť hodnotu jednej miliardy USD spravovaných aktív už za necelé prvé dva dni obchodovania. Zlatu to v roku 2004 trvalo takmer tri dni.
Porazení roka 2021
Na zoznam porazených zaradil Cointelegraph Čínu, Meta (Diem), centrálnu banku Nigérie, Virgila Griffitha a projekt Iron Finance (TITAN).
Pokiaľ ide o Čínu, Cointelegraph sa domnieva, že urobila veľkú chybu, keď sa zákazom ťažby kryptomien zbavila svojho vplyvu nad Bitcoinom. Pred oným zákazom sa totiž viac než 50% bitcoinového hashrate generovalo práve v Číne. Bitcoineri však túto rozhodnutie oslavujú, pretože distribúcia hashrate sa stala omnoho decentralizovanejšia a Bitcoin sa tak zbavil svojho veľkého problému. V súčasnosti je pritom hashrate už na rovnakých hodnotách ako bol v máji pred týmto zákazom.
Druhým porazeným je protokol Diem (bývalá Libra) – ide o projekt Facebooku/Meta, ktorý sa stále snaží priviesť na trh svoj vlastný stablecoin Diem a kryptopeňaženku Novi. Ani v roku 2021 sa mu to však stále nepodarilo, pretože naráža na silný regulačný odpor. Veľa optimizmu do týchto snáh nevlialo ani rozhodnutie Davida Marcusa, “pravej ruky” Marka Zuckerberga, projekt Diem opustiť.
Centrálna banka Nigérie je taktiež na zozname porazených a to z dôvodu, že bojuje proti adopcii kryptomien tým, že ľuďom, ktorí ich používajú, blokuje účty v bankách. Aký je však výsledok? Z pohľadu peer-to-peer obchodovania Bitcoinu je Nigéria druhým najväčším trhom na svete a pokiaľ ide o vyhľadávanie informácii o Bitcoine na internete, stále dominuje.
Virgil Griffith je smutným porazeným roka 2021. Ide o bývalého vývojára Ethereum, ktorý odcestoval do Severnej Kórei začiatkom roka 2019, aby sa tam zúčastnil konferencie o kryptomenách, kde mal aj prednášať. V roku 2021 ho však zadržali americké úrady v Los Angeles s hrubým obvinením, že sa dopustil spiknutia voči USA v rámci geopolitickej vojny so Severnu Kóreou. Griffith totiž podľa amerických vyšetrovateľov pomáhal Severnej Kórei s know-how ako prať špinavé peniaze a vyhýbať sa sankciám za využitia technológie blockchain. Podľa najnovších informácii mu podľa dohody o vine a treste hrozí vyše 6-ročné väzenie.
Iron Fnance (TITAN) je stablecoin, ktorý na seba v roku 2021 upozornil tým, že sa snažil kolaterizovať za využitia iného stablecoinu (USDC). Podľa všetkého to však nebol dobrý nápad. Protokol totiž skolaboval v rámci tzv. “prvého crypto bank runu”, kedy sa množstvo investorov snažilo svoje tokeny zameniť za iné aktívum, čo viedlo k prepadu ceny zo 60 dolárov na niekoľko tisícin centu. CipherTrace následne uviedol, že kolaps ceny bol dôsledkom konštrukčnej chyby celého protokolu. Mnohí investori však v dôsledku toho prišli o veľké peniaze. Bol medzi nimi napríklad aj majiteľ klubu NBA miliárdár Mark Cuban, ktorý sa zviditeľňuje aj ako propagátor kryptomeny Dogecoin. Ten následne volal po prísnejšej regulácii DeFi.
Zdroj: cointelegraph.com, Kryptonovinky