Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Recenzia FTX: Jedna z najlepších derivátových kryptobúrz súčasnosti

Článok

FTX
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

FTX je stále relatívne novou burzou so špecializáciou na kryptoderiváty. To znamená, že okrem klasickej výmeny kryptomien poskytuje ďalšie finančné produkty, ako sú krypto futures a kryptoindexové produkty. Vďaka tomu je FTX ideálnou burzou pre pokročilých obchodníkov, ktorí chcú robiť viac než  len kryptomeny nakupovať a držať ich na svojich peňaženkách.

V tejto recenzii burzy FTX vám predstavíme všetky rôzne krypto produkty ňou ponúkané, vrátane tokenov s pákovým efektom či indexu „shitcoinov„. Popri tom vám vysvetlíme, ako fungujú. Pozrieme sa aj na jej natívny token FTT tiež a na to, ako ho možno v ekosystéme FTX využiť.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Nuž a taktiež si vysvetlíme, ako jedinečná sada produktov FTX odlišuje túto burzuod ostatných kryptoderivátových búrz. Najprv sa ale zameriame na základné informácie o nej samotnej.

ftx sk

História burzy FTX

FTX bola spustená v máji 2019 a v súčasnosti je pod vedením jej generálneho riaditeľa Sama Bankman-Frieda, mladého miliardára, ktorý je absolventom MIT s titulom z fyziky a je dostatočne kvalifikovaný na vedenie takejto burzy. Okrem toho je v krypto priestore známou a obľúbenou osobnosťou, ktorá burze dodáva u verejnosti značnú dôveryhodnosť.

Hneď od začiatku FTX nabrala impozantné množstvo obchodovaných objemov a do šiestich mesiacov od jej spustenia dosahovala v priemere každý deň objemy obchodov približne pol miliardy dolárov. To je veľmi pôsobivé číslo najmä preto, že iné známe burzy ako Bitstamp, ktoré existujú už omnoho dlhšie, disponujú oveľa horšími výsledkami.

Ešte pôsobivejší než objem obchodov je však obchodný partner FTX. Burza Binance veľmi skoro odkúpila na burze FTX svoj podiel, čo je veľmi dobrý ukazovateľ reputácie FTX. Keď sa kryptoobchodníci pýtajú, či je FTX legitímna, odpoveď je rozhodne áno. Binance by sa s ňou nezaplietala, keby nebola.

V súvislosti s FTX je tiež dôležité zmieniť, kto ju nemôže používať. V tejto chvíli je FTX uzavretá pre osobné účty občanov Spojených štátov amerických, Kuby, Kryme, Iránu, Sýrie, Severnej Kórey a Sudánu. Ide o pomerne štandardnú politiku kryptobúrz a existujú aj také, ktoré takýmto spôsobom limitujú ešte oveľa viac krajín než FTX.

KYC politika FTX

Ešte donedávna bolo možné s určitými obmedzeniami platformu FTX využívať aj bez overenia osobných údajov, teda KYC (Know-Your-Customer). Kvôli zvyšujúcemu sa tlaku regulátorov však je už v súčasnej dobe pre akékoľvek obchodovanie najskôr nutné prejsť overením totožnosti.

Úroveň 1
Pre základné overenie je nutné zadať meno, bydlisko a predvoľbu telefónneho čísla. Po zadaní týchto informácií bude užívateľský účet nastavený na denný limit výberu $ 2 000. Pravdepodobne to bude dostatočne vysoký limit pre väčšinu obchodníkov okrem tých, ktorí obchodujú s obrovskými objemami.

Úroveň 2
Pokročilejšie KYC overenie poskytuje prístup ku všetkým funkciám FTX platformy. Spolu s osobnými údajmi a dokladom o adrese však bude potrebné tiež poskytnúť opis vlastného zdroja finančných prostriedkov a vykonať overenie tváre. Používatelia úrovne 2 získajú prístup k neobmedzenému výberu kryptomien a fiatu.

Stojí za zmienku, že FTX využíva služby analytickej spoločnosti Chainalysis na kontrolu odchádzajúcich transakcií. Dôvodom je zabezpečiť, aby užívatelia nevyberali kryptomeny na adresy uvedené na čiernej listine.

Užívateľské rozhranie

Užívateľské rozhranie FTX je výkonným nástrojom. Poskytuje úplné prispôsobenie všetkých kariet v ľubovoľnom poradí podľa vašich predstáv. Nedávno FTX začala redesign svojho obchodného rozhrania, ktoré je na míle lepšie ako to staré. Po novom je všetko transparentnejšie a ľahšie použiteľné a to hlavne pre nových užívateľov, ktorí tak môžu začať obchodovať napríklad aj s finančnou pákou.

FTX BTC USD chart

Viac možností farebného prostredia navyše dáva užívateľskému rozhraniu úplne odlišný vzhľad a dojem. Na ľavej strane môžete vidieť graf s knihou objednávok a obchody na trhu, vpravo potom tabuľky objednávok. Rozhranie odvádza dobrú prácu a po prepracovaní jeho dizajnu je tak teraz pripravené súťažiť s inými vysoko kvalitnými obchodnými platformami ako sú Bybit alebo PrimeXBT.

Kľúčové vlastnosti FTX

Ako rozvíjajúce sa platforma pre obchodovanie s krypto derivátmi priťahuje FTX užívateľov svojou pôsobivou rýchlosťou. Okrem toho poskytuje širokú škálu pokročilých obchodných produktov. Burza bola navyše prvou, ktorá niektoré z týchto jedinečných a inovatívnych produktov uviedla na trh. Napríklad MOVE kontrakty a tokeny s využitím páky, ktoré FTX pomohli odlíšiť od ostatných konkurentov.

FTX hlavní klíčové služby

Platforma okrem toho láka na solídne obchodné podmienky, ako sú nízke poplatky a úzke spready. Taktiež podporuje over-the-counter (OTC) obchody, prináša dobre hodnotenú podporu zákazníckych služieb, grafy z TradingView a viaceré mobilné aplikácie.

Medzi ďalšie kľúčové funkcie patria:

Prevody fiat mien – Užívatelia môžu uskutočňovať presuny v 10 fiat menách ako sú USD, EUR, CAD, GBP alebo AUD. Burza tiež prijíma vklady kreditnou kartou.
Až 20x pákový efekt – FTX poskytuje vynikajúcu páku, ktorá umožňuje obchodníkom maximalizovať ich ziskový potenciál. V lete 2021 však kvôli regulačným apelom došlo k zníženiu maximálnej páky pre obchodovanie zo 101x na súčasných 20x. Treba podotknúť, že toto obmedzenie nepostihlo zďaleka len FTX, ale aj ďalšie krypto burzy.
Jednoduché prevody / Vysporiadanie vo stablecoinech – Používatelia môžu rýchlo prevádzať meny na svojich účtoch a obchodovať so všetkými derivátmi pomocou jednej maržovej peňaženky.
Služby inštitucionálneho stupňa – FTX obsahuje špičkové funkcie, ako je hlboká likvidita a knihy objednávok, neobmedzené výbery, likvidačné fondy a OTC stôl.
Rozsiahla zákaznícka podpora – FTX poskytuje širokú škálu funkcií a zdrojov, ktorých cieľom je pomôcť majiteľom účtov orientovať sa v platforme. To zahŕňa aj chatovaciu skupiny vo viac ako desiatich jazykoch.

Poplatky FTX

Ako väčšina búrz má FTX viacúrovňovú štruktúru poplatkov za obchodovanie. Čím viac v danom mesiaci obchodujete, tým nižšie sú poplatky. Prvá úroveň má maker poplatok 0,02% a taker poplatok 0,07%.

Podobne ako Binance s ich tokenom BNB, FTX ponúka zľavu každému, kto má svoj token pre výmenu: FTT. Napríklad niekto, kto má FTT v hodnote 100 USD, sa môže tešiť z 3% zníženia poplatkov za obchodovanie, zatiaľ čo ten, kto drží 50 000 USD, dostane 20% zníženie poplatkov.

Na FTX neexistujú žiadne poplatky za vklady ani výbery, čo z nej robí jednu z najlepších búrz pre obchodovanie s kryptomenami. Okrem toho je OTC obchodovanie alebo obchodovanie z vašej peňaženky „bezplatné“, pretože všetky náklady sú započítané do ceny, ktorá sa vám zobrazuje.

Tokeny s pákovým efektom majú obstarávacie a výkupné poplatky za 0,10% a denné poplatky za správu 0,03%.

FTX prevádzkuje nasledujúcu štruktúrovanú úroveň poplatkov pre všetky futures a spotové trhy:

FTX Fees

Zľava pre držiteľov FTT

Držitelia tokenu burzy FTT získavajú zľavu na poplatkoch. Tá je odstupňovaná podľa počtu vlastnených FTT tokenov a pohybuje sa v rozmedzí od 3% do 60%.

FTX sleva při využití FTT tokenu
FTX zľava pri využití FTT tokenu

Krypto služby FTX

V tejto kapitole nášho hodnotenia burzy FTX sa pozrieme na jej služby. Z hľadiska krypto finančných trhov a nástrojov podporuje FTX spotové, margin a aj  futures trhy spolu s tokenmi s pákovým efektom a bitcoinovými opciami. Ponúka tiež tokenizované akcie, služby na trhoch s prognózami, fiat meny a staking. S FTX Pay je možné využívať platby, ktoré sú rýchle, bezpečné a zahŕňajú nízke poplatky.

FTX Futures podporujú obchody s viac ako 250 trvalými a štvrťročnými futures trhmi. Je kompatibilná s takmer všetkými poprednými a najviac viditeľnými kryptomenami vrátane Bitcoinu, Ethereum, Solana, Polkadot, Chainlink, Luna, XRP, DogeCoin a ďalších.

Burza tiež podporuje viac ako 100 spotových trhov vrátane Bitcoin, Ethereum, Tether, AVE, Solana, Binance Coin či Link.

Fiat možnosti zahŕňajú všetky predné národnej meny ako sú USD, EUR, GBP, AUD a ďalšie – celkovo ide až o 11 mien.

Je možné tiež stakovat (uzamknúť) vlastné FTT tokeny tejto burzy alebo niekoľko ďalších, za účelom získavania odmien. FTT je natívny kryptomenový token platformy FTX. Stakovať sa dá akýkoľvek počet tokenov medzi medzi nulou a jedným miliónom. Čím viac FTT stakujete, tým viac bonusových hlasov dostanete. Môže ich byť až 50. Premenlivý airdrop sa týmto tiež zvyšuje a môže dosiahnuť navýšenie až 14%. Počet IEO vstupeniek (Initial Exchange Offering), teda k prvotným ponukám burzy, môže tiež byť zvýšený až na 6.

Staking FTT

FTX PAY je služba pre prijímanie platieb. Využitím FTX Pay môžete obdržať platby v kryptomenách, vo fiatových menách alebo čokoľvek medzi nimi. Platobný proces je rýchly a bezpečný a zahŕňa nízke poplatky.

Ako sa FTX líši od ostatných búrz?

Čo skutočne robí z FTX jedinečnú derivátovú kryptomenovou burzu, je počet exotických obchodných párov, ktoré na nej sú k dispozícii. Napríklad produkty ako Dogecoin a BNB futures kontrakty.

Väčšina ostatných búrz, ak vôbec má futures produkty, ponúka obvykle iba Bitcoin alebo Ethereum. Dokonca aj Bitmex, jedna z najobľúbenejších krypto derivátových búrz, má pre obchodovanie k dispozícii len asi pol tucta mincí.

Okrem obchodných párov má FTX tiež niekoľko ďalších unikátnych obchodných produktov, ktoré ponúka len pár ďalších búrz.

Tokeny s pákovým efektom

Pokiaľ ide o pákový efekt, FTX má mierne odlišný prístup než typická obchodná burza. FTX namiesto toho, aby umožnila svojim obchodníkom uzavrieť kolateralizované pôžičku na nákup väčšieho množstva určitej kryptomeny, ponúka pákové tokeny.

Tokeny s pákovým efektem

Pákový token je ERC20 token, ktorý má vlastné 3x expozíciu voči podkladovému aktívu. Napríklad ETHBULL je 3x token v long pozícii. Za každý $1, o ktorý sa cena ETH zvýši, sa hodnota ETHBULL zvýši o $3. Samozrejme to platí aj obrátene a za každý $1, o ktorý ETH klesne, sa pákové tokeny ETHBULL zníži o $3.

Tokeny s pákovým efektom tiež fungujú pre využitie short pozície. ETHBEAR funguje podobne ako ETHBULL, akurát, že jeho hodnota rastie s tým, ako klesá cena Ethereum.

Výhody používania tokenov s pákovým efektom

Jednou z hlavných výhod používania tokenov s pákovým efektom, ako je BULL alebo BEAR, na rozdiel od využitia bežnej pákové pozície, je to, že pákové tokeny môžu stratiť veľa zo svojej hodnoty, bez toho aby došlo k likvidácii pozície.  FTX uvádza ako príklad 33% poklesu trhu. Ak by ste držali longovú pákovú pozíciu, takéto zníženie ceny by pravdepodobne vašu pozíciu zlikvidovalo. Použitím pákových tokenov u nich stále zostane nejaká hodnota aj po veľkom poklese trhu.

ftx sk

Obchodovanie kryptomenových indexov

Ďalšia z jedinečných ponúk FTX sú jej kryptomenové indexy, teda zlúčenie viac kryptomien do jedného indexu, ako je napríklad index shitcoinov. Jedná sa o altcoinový index, ktorý sleduje cenu rôznych kryptomien. Medzi najvýznamnejšie coiny v indexoch patria PLYN, NANO a DENT.

Tento altcoinový index je v skutočnosti naozaj šikovný nápad, pretože uľahčuje získanie expozície vo veľkom počte mincí bez toho aby ste museli vytvárať peňaženky a platiť poplatky za desiatky obchodov. Ponuka takéhoto produktu v objednávkových knihách je presne tým, čo odlišuje burzu FTX od konkurencie.

Obchodovanie s futures

Primárne ponukou FTX je ich futures produkt. Aj keď iné burzy ako Binance a dokonca aj CBOE ponúkajú bitcoinové futures, FTX sa odlišuje počtom obskúrnych futures produktov, ktoré ponúka.

BTC PERP Futures

FTX má napríklad perpetual futures pre Bitcoin Cash, Algorand, Matic, Cardano a dokonca aj LEO. Jedná sa o produkty, ktoré ponúka len veľmi málo iných búrz. Háčik je však v tom, že niektoré menej obľúbené ponuky majú veľmi malú likviditu. Takýto Dogecoin perpetual futures má menej ako $10 000 v dennom objeme obchodovania.

Okrem jednotlivých coinov ponúka FTX tiež indexové futures. Napríklad produkt midcap perpetual futures a produkt perpetual futures výmenného kurzu.

Stablecoiny ako kolaterál

Pre futures obchody na FTX možno použiť niekoľko foriem zaistenia. Kým FTT token burzy je jednou z možností, lepšou možnosťou je pravdepodobne použiť stablecoin. Výhodou použitia stablecoinu je, že jeho hodnota zostáva konštantná. Vďaka tomu si nikdy nebudete musieť robiť starosti s maržou, pretože by hodnota vášho kolaterálu kolísala (čo bude, ak používate FTT).

Obchodovanie s opciami

Burza FTX nedávno oznámila, že začne ponúkať obchodovanie s opciami. To je veľká vec, pretože existuje len veľmi málo spoľahlivých kryptobúrz, ktorí majú produkty s opciami a trh zúfalo hľadá dobrú možnosť.

Bohužiaľ je zatiaľ jedinou možnosťou na obchodovanie iba Bitcoin. Dobrou správou je, že s denným objemom viac ako $20 miliónov sa zdá, že FTX pri obchodovaní s opciami našla úspešný produkt. Dúfajme, že v budúcnosti začne burza ponúkať aj ďalšie možnosti, ako je napríklad obchodovanie Ethereum opcii.

Obchodování s Bitcoinovými opcemi

Tokenizované akcie

Ďalšia nedávnou novinkou je zavedenie tokenizovaných akcií na platforme FTX v spolupráci s CM Equity.

CM Equity je globálna investičná spoločnosť plne regulované v Nemecku a licencovaná pre ponúkanie týchto produktov. V podstate ak na FTX obchodujete tokenizované akcie – stávate sa tiež klientmi CM Equity a budete musieť dokončiť svoj proces KYC overenia.

Aká je ponuka tokenizovaných akcií?

FTX ponúka tokenizované akciové trhy pre obchodovanie rady veľkých spoločností, ktoré sú zalistované v USA. Okrem iného napríklad akcie automobilky Tesla.

To znamená, že keď obchodujete tieto tokeny akcií, namiesto vlastníctva podkladovej akcie obchodujete jej tokeny, ktoré odrážajú hodnotu ceny samotnej akcie.

Tokenizované akcie Tesly

Tokenizované akcie sú obchodované ako akékoľvek iné aktíva na spotových trhoch. Jedinou podmienkou je dokončenie KYC overenia u FTX.

Token FTT

FTX označuje token FTT ako chrbticu celej svojej platformy. Má niekoľko rôznych použití, ktoré si popíšeme, ale najprv je dôležité si vysvetliť mechaniku fungovanie tejto mince.

Podobne ako Binance a Binance Coin, FTX využíva obchodné poplatky k spaľovaniu FTT. Myšlienka je taká, že ako klesá ponuka mincí v obehu, cena bude postupne rásť. To je dobré pre FTX a rovnako tak pre obchodníkov, ktorí tento token držia.

Najzakladanejším a obľúbeným prípadom použitia FTT je jeho využitie pre nižšie poplatky za obchodovanie na FTX, ako sme uviedli už vyššie. Okrem toho môže byť tiež použitý ako zabezpečenie pre futures obchody, aj keď u neho vždy existuje riziko vysokej volatility, takže je nutné starostlivo sledovať zostatkovú maržu.

Je tiež potrebné poznamenať, že v prípade vyčerpania poistného fondu FTX môže byť časť podielu FTT na burze predaná na doplnenie fondu.

OTC nákupy

Hoci to nebude vhodné pre väčšinu ľudí, ktorí čítajú túto recenziu, FTX Trading Ltd. ponúka over-the-counter (OTC) nákupy, pri ktorých je spoločnosť schopná zvládnuť rozsiahle obchody. OTC stôl je otvorený 24/7, čo je výhodné pre obchodníkov z celého sveta.

Obchodovanie s OTC má zmysel pre investorov, ktorí zmluvne zadali mnohomiliónové objednávky, ktorými nechcú hýbať s trhom. Obchodný stôl FTX je podporovaný spoločnosťou Alameda Research a môže ponúkať obchody s viac ako 20 kryptomenami v danom okamihu.

Zabezpečenie a poistenie

Hoci FTX je v prevádzke až od roku 2019, burze sa podarilo vybudovať pevnú povesť, pokiaľ ide o bezpečnosť používateľských účtov. Doteraz neboli zaznamenané žiadne správy o problémoch týkajúcich sa bezpečnostných protokolov.

FTX nabáda užívateľov, aby si nainštalovali dvoj-faktorovú autorizáciu (2FA), za účelom zvýšenia ochrany ich prostriedkov. Vzhľadom k tomu, FTX umožňuje pákové obchodovanie, platforma tiež zriadila poistný fond. Do fondu sa pripisujú prostriedky z vyšších poplatkov pri obchodovaní na pákový efekt.

Zákaznícka podpora FTX

FTX je veľmi aktívna na všetkých obľúbených platformách sociálnych médií, čo zaisťuje, že ich tím je vždy k dispozícii. Pre používateľov, ktorí preferujú rôzne jazyky, existujú špecializované skupiny na WeChate a Telegrame.

Okrem toho má FTX tiež pomocnú sekciu s rozsiahlymi článkami o všetkých svojich najrôznejších funkciách. Rovnako tak je možné kontaktovať tím zákazníckej podpory prostredníctvom e-mailu.

Zhrnutie – Prečo by ste teda mali zvoliť FTX?

Čo odlišuje FTX od zvyšku trhu je bezkonkurenčný výber dostupných krypto finančných produktov. Pokiaľ do hĺbky rozumiete komplexnosti obchodných derivátov, tak vám FTX môže sprostredkovať dlhý rad príležitostí.

FTX MOVE kontrakt

Obchodovanie s derivátmi je zložitou disciplínou najmä pre začínajúcich traderov. Je u nej nutné počítať s vysokým rizikom a tiež vyžaduje dôkladné pochopenie výhod a nevýhod podkladového trhu.

Vďaka širokej škále ponúkaných finančných produktov je cieľom FTX uspokojiť predovšetkým skúsených obchodníkov. Ponúka oveľa väčšiu flexibilitu a prístup ku kryptotolenom s likviditou, ktorá nie je bežne dostupná na bežných kryptomenových burzách.

FTX sa rýchlo vyvíja a pridáva na svoju platformu stále inovatívnejšie produkty a funkcie. Burza sa už etablovala ako výrazný hráč na poli kryptomenových derivátov.

Ak hľadáte likviditu a inovatívny ekosystém, potom FTX určite stojí za to zvážiť. Teda samozrejme za predpokladu, že chápete s touto burzou súvisiace riziká.

ftx sk

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.