Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Vitalik Buterin: To čo robí El Salvador s Bitcoinom je v rozpore s ideálmi kryptomien

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Kým väčšina kryptomenovej respektíve bitcoinovej komunity sa teší faktu, že El Salvador ako vôbec prvá krajina na svete urobila z Bitcoinu (BTC) zákonné platidlo, k menej početnej skupine sa zaradil Vitalik Buterin, hlavná tvár kryptomeny Ethereum, ktorý si myslí, že ide krok, ktorý je v rozpore so základnými ideálmi decentralizovaných kryptomien.

Vitalik Buterin sa k tejto téme vyjadril v reakcii na príspevok z Redditu s nadpisom ,,Nepopulárny názor: Nayib Bukele by nemal byť chválený kryptokomunitou”. Buterin naň reagoval: ,,Na tomto názore nie je nič nepopulárne. Akceptovať konkrétnu kryptomenu je v rozpore s ideálmi slobody, ktoré majú byť pre kryptosektor také dôležité.”

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Podľa hlavného predstaviteľa Ethereum je taktika násilného pretláčania Bitcoinu smerom k miliónom ľudí v El Salvador bez akéhokoľvek pokusu o ich predchádzajúce vzdelanie absolútne bezohľadná. ,,Riskuje sa tým, že veľký počet nevinných ľudí bude podvedených, alebo im hacknú účty. Je hanbou všetkým (ok, v poriadku, ide hlavne o bitcoinových maximalistov), ktorí tento krok nekriticky chvália.”

Buterinovi sa nepáči, že Bitcoin je v El Salvador pretláčaný nasilu. Podnikateľské subjekty majú zo zákona povinnosť Bitcoin prijímať ako platidlo, nie je to teda dobrovoľné. Tento fakt sa nepáči napríklad ani členom Paralelnej polis z Prahy, ktorí preto krok El Salvador neoslavujú ako úspech Bitcoinu.

Nie je jediným kritikom

,,Krváca mi duša, keď vidím bitcoinových maximalistov po celom svete, ako tomu fandia, pretože ak by si za to skutočne sadli a prečítali zákony a nariadenia (v El Salvador), je to celé v totálnom rozpore s tým, za čo hlásajú (keď oslavujú Bitcoin),” povedal pre DeCrypt jeden salvádorský podnikateľ, ktorý je fanúšikom Bitcoinu, no nepáči sa mu, ako je Bitcoin využívaný v jeho zemi.

Podobný názor mal počas tohto týždňovej konferencie TOKEN2049 konanej v Londýne aj spoluzakladateľ blockchain.com Nicolas Cary. ,,Myslím si, že kritika toho, ako El Salvador presadzuje Bitcoin, je úplne oprávnená. Adopcia sa tam totiž šíri zhora nadol. Jedným z hlavných étosov kryptomien je však to, aby ich adopcia prichádzala zdola nahor – od najnižšej úrovne a tak, že to robia ľudia dobrovoľne.”

Polovica ľudí už využila Bitcoin

Cez týždeň sme vás informovali, že v El Salvador má už skúsenosť s Bitcoinom zhruba polovica populácie – podľa Nayiba Bukeleho ide už vyše 3 milióny ľudí. Prezident uviedol, že Bitcoin sa už vo veľkom začína využívať aj na posielanie remitencií. Práve využitie BTC v tejto oblasti môže byť kľúčové pre jeho prirodzenú adopciu. Ak totiž Salvádorčania naozaj použijú Bitcoin a Lightning Network, aby ušetrili na poplatkoch za cezhraničné prevody, môže im to ušetriť nemalé peniaze a to by bol prirodzený dôvod, prečo sa im po ňom oplatí siahnuť – a to bez donútenia. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.