Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Veľké Ethereum mining pooly ukončujú svoju prevádzku. Dôvodom je Čína

Článok

Ethereum
Pixabay.com

Kým májové správy o zákaze ťažby kryptomien v Číne sa dotkli obzvlášť Bitcoinu (BTC), čo následne viedlo k veľkým prepadom cien nielen BTC, ale aj osadných kryptomien, čerstvé správy o zákaze kryptomien v najľudnatejšej krajine svete zdá sa majú najväčší dopad na ťažbu kryptomeny Ethereum (ETH).

V priebehu posledných dvoch dní sa objavili správy o významnom obmedzení činnosti dvoch veľkých ťažobných Ethereum polov  – SparkPoolBeePool, ktoré sú úzko naviazané na Čínu.

Prvé oznámenie prišlo zo strany SparkPool, ktorý mal v onom čase pod kontrolou zhruba 22% hashrate Ethereum siete, teda celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu tejto kryptomeny. Viac hashrate generuje v súčasnosti len pool Ethermine (24%).

SparkPool v oznámení uviedol, že kompletne zastavil prístup pre nových užívateľov v pevninskej Číne, čo odôvodnil tým, že toto rozhodnutie priamo súvisí s čerstvými zákazmi Číny, ktorá postavila ťažbu, kryptomenové obchodovanie a aj kryptomenové transakcie mimo zákon.

SparkPool, ktorý vznikol v roku 2018 a rýchlo sa stal významným hráčom v tejto oblasti, taktiež oznámil, že v priebehu ďalších dní kompletne zastaví podporu pre akúkoľvek ťažbu Ethereum a zatiaľ je otázne, kedy a akou formou ju plánuje (a či vôbec) obnoviť.

Prečítajte si tiež: Prechod Ethereum na Proof of Stake (PoS) je o krôčik bližšie 

BeePool urobil rovnaké rozhodnutie o deň neskôr

Len deň po SparkPool urobil obdobný krok BeePool, ktorý je štvrtým najväčším Ethereum poolom. Ten oznámil, že 15. októbra tesne pred polnocou ukončí svoju činnosť a už od tohto týždňa prestane registrovať nových užívateľov. Rovnako ako SparkPool uviedol, že tento krok súvisí s čínskymi reguláciami.

Tvoria štvrtinu celkového hashrate Ethereum

Podľa portálu Etherscan generujú SparkPoolBeepool spoločne približne štvrtinu celkového hashrate Ethereum, ktoré sa zatiaľ ťaží podobne ako Bitcoin (Proof of Work). Ethereum však plánuje prejsť na konsenzus Proof of Stake, v rámci ktorého už nebude závislé od ťažiarov. Tento prechod sa očakáva v priebehu roku 2022. Do oného momentu je však dôležité, aby ťažiari naďalej zabezpečovali celú sieť.

Otázna budúcnosť

Budúcnosť ťažiarov Ethereum bude po tomto okamihu dosť neistá, nakoľko na trhu aktuálne nie je alternatívna dostatočne veľká kryptomena, u ktorej by mohli plnohodnotne využiť svoj existujúci hardvér. Keď sa k tomu prirátajú čínske obmedzenia je dosť otázne, či SparkPool a BeePool toto náročné obdobie v nasledujúcich mesiacoch vôbec prežijú.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.