Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

V Senáte USA sa riešili kryptomeny a sankcie. Warrenová predstavila svoj zákon

Článok

senat USA
Zdroj: Pixabay.com

Včerajší deň v Senáte spojených štátov amerických vo Výbore pre bankovníctvo, bývanie a mestské záležitosti opäť patril téme kryptomien a spôsobu, ako by sa s nimi malo zaobchádzať tak, aby bolo obmedzené ich používanie k nezákonným účelom.

Počas pojednávania vyzval písomnou formou Michael Chobanian, zakladateľ kryptoburzy Kuna a prezident Blockchain Association of Ukraine, aby kryptoburzy pochopili svoju rolu v oblasti nezákonného financovania. Konkrétne pritom vyzval najväčšiu kryptoburzu Binance, aby zrušila možnosť obchodovania s rubľom a skonštatoval, že nedodržuje súčasné sankcie proti Rusku, ktoré 24. februára spustilo svoju vojenskú inváziu na Ukrajinu. CEO Binance Changpeng Zhao pritom už skôr povedal, že Binance dodržuje všetky sankčné pravidla ale tiež upozornil, že nemôžu len tak „jednostranne zmraziť účty miliónov nevinných užívateľov z Ruska.“

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Chobanian zároveň vyzval bankový Výbor Senátu USA, aby urobili všetko preto, aby nebolo možné použiť kryptomeny v prospech prezidenta Vladimíra Putina alebo bohatých rusov.

Senátor Pat Toomey v reakcii na to uviedol, že ,,neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by Rusko nejakým významom spôsobom využívalo kryptomeny k vyhýbaniu sa sankciám“ a doplnil, že možnosť trackovania (sledovania) kryptomenových transakcií robí digitálne aktíva  pre zločincov riskantné.

Kryptomeny boli včera v americkom Senáte vykreslené z dvoch extrémnych prípadov. Pozitívne ohlasy si získali vďaka tomu, že sa ukazujú ako veľmi efektívny nástroj pre finančnú podporu Ukrajincom, čo si pochvaľuje aj Ukrajinská vláda. Chobanian k tomu povedal, že nastavenie možnosti posielať Ukrajine kryptomenové dary im trvalo asi “desať minút”, kým Národnej banke Ukrajiny trvalo zariadiť prevody pre fiat až 10 dní. Na druhú stranu sa však búrlivo diskutuje, či neprinášajú sankciami sužovanému Rusku príležitosť ich obchádzať.

„Grilovanie“ Jonathana Levina z Chainalysis

V Senáte sa medzi inými objavil aj spoluzakladateľ a hlavný stratég onchian analytickej platformy Chainalysis Jonathan Levin, ktorý zákonodarcov upozornil, že v roku 2021 vyhodnotili ako nelegálne len 0.15% všetkých transakcií s digitálnymi aktívami. Popri tom upozornil, že úrady v USA boli schopné aj vďaka ich nástrojom sledovať a zabaviť množstvo finančných prostriedkov vrátane tých, ktoré boli spojené s ransomware útokmi na Colonial Pipeline v máji 2021. Levin tiež uviedol, že „Chainalyiss neeviduje žiadne dôkazy o tom, že by Rusko alebo Putin systematicky používali kryptomeny, aby sa vyhli sankciám.”

Levin napriek tomu musel odpovedať na veľmi nepríjemné otázky známej kritičky kryptomien demokratky Elizabeth Warrenovej, ktorá sa ho pýtala, či vie Rusko resp. ruský oligarcha skrz kryptomeny „preprať” miliardu dolárov. Levin sa jej pokúšal vysvetliť, že takýto pokus by bol nereálny vzhľadom na veľkosť takéhoto objemu a onchain analýzu umožňujúcu takéto transakcie sledovať. Warrenová mu však neustále skákala do reči a snažila sa ho dostať do kúta s tým, že nevnímala jeho technologické vysvetlenie takejto možnosti.

Warrenová predstavila vlastný zákon

Elizabeth Warrenová zároveň vo štvrtok predstavila vlastný návrh zákona, ktorý by posilnil možnosti prezidenta Joea Bidena a vlády USA jednať proti kryptoburzám ,ktoré realizujú transakcie spojené s ruskými adresami. Chce ním “zaistiť, aby Putin a jeho kumpáni nepoužili kryptomeny k podkopaniu ekonomických sankcii“. Návrh by v prípade schválenia dal prezidentovi právomoc zablokovať americké burzy a operátorov platieb, ak by umožňovali transakcie, ktoré môžu byť spojené s Ruskom alebo ruskými oligarchami.

Zákon však okrem iného požaduje aj to, aby každý platca daní v USA mal povinnosť hlásiť akúkoľvek transakciu mimo USA v hodnote 10 000 dolárov alebo viac FinCEN, teda ministerstvu pre  vyšetrovanie finančných zločinov USA s tým, že takéto peňaženky by mali byť identifikované. Toto je jedna z regulácii, ktorú Warrenová túži presadiť už dlhšie a teraz sankcie voči Rusku využíva na jej presadenie.

,,Prehnané pripisovanie kybernetickej kriminality ku kryptomenám nezohľadňuje kritické príčiny a preventívne opatrenia, ktoré sa dajú voči tomu prijať,“ povedal Michael Mosier, úradujúci riaditeľ FinCEN, ktorý tým dal najavo súhlas s tvrdeniami Levina z Chainalysis, ktorý poukázal na to, že onchain analytické platformy vedia spolupracovať s vyšetrovateľmi a robia tak použitie kryptomien na nelegálnu činnosť neatraktívne.

,,Najlepšia vec, ktorú môže Kongres (pre kryptomeny) urobiť, je poskytnúť im jasnosť. Existuje množstvo kryptofiriem ,ktoré by si chceli byť isté tým, či dodržujú zákon a myslím si, že sa veľa o tom diskutuje najmä v SEC a CFTC,“ dodal.

Ďalšie zaujímavé články

Ukrajina má nový zákon o kryptomenách. Podpísal ho prezident Zelenský

Zákaz Proof-of-Work kryptomien typu Bitcoin v EÚ neprešiel

Bill Gates varoval ľudí pred investíciou do Bitcoinu

Joe Biden podpísal exekutívny príkaz pre kryptomeny – toto je jeho súhrn

Zdroj: cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.