Bill Gates, jeden z najbohatších ľudí na svete, ktorý tomuto rebríčku dlhé roky kraľoval, varoval investorov, aby si dávali pozor pri investíciách do Bitcoinu a iných kryptomien.
Zakladateľ Microsoftu Bill Gates v interview, ktoré bolo natočené pre Bloomberg Technology ešte v priebehu februára 2022 upozornil, že cena Bitcoinu môže byť ľahko ovplyvnená aj niečím tak nepodstatným ako je tweet CEO firmy Tesla Elona Muska.
,,Elon Musk má množstvo peňazí a je veľmi sofistikovaný, takže sa nebojím, že by jeho bitcoiny náhodné stúpali alebo klesali. Myslím si, že do tejto mánie sa dostanú ľudia, ktorí možno nemajú toľko peňazí navyše, takže nie som ohľadom Bitcoinu optimistický,“ skonštatoval.
Bill Gates následne dodal: ,,Ak máte menej peňazí než Elon, pravdepodobne by ste si mali dávať pozor.”
Elon Musk je v súčasnosti najbohatším človekom na svete. Magazín Forbes mu odhaduje majetok okolo 233 miliárd dolárov. CEO Tesla, SpaceX či Neuralink je známym fanúšikom Bitcoinu, hoci mu vyčíta jeho neekologickú ťažbu a pomalé transakcie a vyššie poplatky za ich realizáciu na prvej vrstve (z tohto dôvodu propaguje Dogecoin pozn.red.). Prvý dôvod dokonca viedol k tomu, že Tesla dočasne pozastavila prijímanie platieb BTC za jej elektromobily až do okamihu, kým nebude ťažba BTC ekologickejšia.
Bill Gates v rozhovore pre Bloomberg taktiež uviedol, že v prípade kryptomien vidí nedostatok regulácii. Zdôraznil tiež, že Bitcoin je rizikový aj z dôvodu, že je decentralizovaný a vysoko volatilný.
,,Bitcoin propaguje anonymné transakcie. Nejde o vrátane transakcie,“ upozornil, čím zrejme naznačil čo mu najviac vadí na decentralizácii BTC. Nutné je k tomu dodať, že kým Gates v tom vidí slabinu kryptomien, obhajcovia Bitcoinu to považujú za kľúčový benefit, pretože v prípade kryptomien si je každý sám sebe pánom (za predpokladu, že drží kryptomeny na vlastnej privátnej peňaženke pozn.red.).
Gates priznal aspoň to, že kryptomeny sú dobrým nástrojom v chudobných krajinách, ale len za predpokladu, že je identifikovaná osoba, ktorá ich zasiela. ,,Sú skvelé predovšetkým vo financovaní chudobných zemí, pretože sú veľmi veľmi efektívne na získavanie peňazí k ich občanom.“
V tomto smere sa potenciál Bitcoinu ukazuje najmä u remitencii. El Salvador, ktorý urobil z Bitcoinu v roku 2021 ako prvá krajina na svete zákonné platidlo, sa tak zbavuje závislosti od sprostredkovateľov týchto platieb typu Western Union, ktorí sú si schopní z každej takejto platby strhnúť aj 20 či 30%.
Ďalšie zaujímavé články
Joe Biden podpísal exekutívny príkaz pre kryptomeny – toto je jeho súhrn
Travel Rule – ďalší postrach kryptomien v Európskej únii?
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
FED sa chystá zvyšovať sadzby. Powell zmienil aj kryptomeny a Bitcoin
Odborníci vysvetľujú: Rusko vďaka Bitcoinu a kryptomenám sankcie neobíde
Zdroj: cnbc.com