Hoci El Salvador schválil zákon o legalizácii Bitcoinu ako zákonného platidla už pred niekoľkými týždňami, zo strany americkej vlády sa prvé konkrétnejšie vyjadrenia k tomuto kroku objavili až teraz. Postarala sa o ne súčasná tajomníčka pre politické záležitosti USA Victoria Nuland.
Victoria Nuland, ktorá roky pôsobila na Americkom ministerstve zahraničia, sa mala pred niekoľkými dňami osobne stretnúť s prezidentom El Salvador Nayibom Bukelem, pričom v súkromnom rozhovore ho požiadala, aby El Salvador urobil všetko pre to, aby Bitcoin dostatočne reguloval a vyhol sa jeho akémukoľvek potenciálnemu nelegálnemu využitiu.
,,Požiadala som prezidenta (Bukeleho), aby čokoľvek, prečo sa ohľadom tohto kroku (Bitcoinu) rozhodnú, bolo dobre regulované, aby to bolo transparentné a aby to bolo zodpovedné, jednoducho nech je zabezpečená ochrana pred zhubnými aktérmi,” uviedla vo vyhlásení pre AFP.
Nuland inak povedané naznačila, že USA majú obavy z možného využívania Bitcoinu na trestnú činnosť.
Prezident El Salvador Nayib Bukele má z pohľadu zahraničnej politiky USA pošramotenú povesť, nakoľko viaceré jeho kroky týkajúce sa súdnictva či presadzovania moci počas boju proti pandémii COVID-19 naznačujú jeho autoritatívny a nedemokratický štýl vedenia krajiny. V súvislosti s touto krajinou sa preto spomínajú aj možné sankcie.
Spraviť z Bitcoinu legálne platidlo ako vo vôbec prvej krajine na svete a postaviť ho na rovnakú úroveň s americkým dolárom, ktorý nahradil v El Salvador v pozícii štátnej meny zhruba pred 20 rokmi vysoko inflačnú menu colon, môže byť jeden z nástrojov, akými by sa El Salvador mohol potenciálnym sankciám vyhnúť.
Krajina zároveň vidí príležitosť v nových investíciách. Crypto-friendly zákony, Bitcoin rovný doláru a množstvo nevyčerpaných zelených zdrojov energie – zmieňuje sa najmä vulkanická činnosť, môžu prilákať nielen ťažiarov Bitcoinu, ale aj iné podnikateľské subjekty z krypto sektora.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
S adopciou Bitcoinu ako zákonného platidla už prisľúbila El Salvador pomoc Stredoamerická banka pre ekonomickú integráciu, ktorá sa tejto príležitosti zjavne potešila. Naopak Svetová banka žiadosť El Salvador o pomoc odmietla, no a obavy naznačil aj Medzinárodný menový fond. To naznačuje, že kým v Latinskej Amerike je pohľad na príležitosti, ktoré Bitcoin prináša, pomerne pozitívny, západný svet sa na to pozerá výrazne odlišne.
Isté je, že Bitcoin získal v El Salvador pozíciu, ktorú nikde inde vo svete nemá. Z pohľadu medzinárodného práva je to úplne nová vec – možný precedens, ktorý zrejme už teraz komplikuje noci právnikom špecializujúcim sa na tento druh práva.
Zdroj: decrypt.co