Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

USA žiada El Salvador, aby dostatočne reguloval Bitcoin

Článok

Nayib Bukele
Twitter Nayib Bukele

Hoci El Salvador schválil zákon o legalizácii Bitcoinu ako zákonného platidla už pred niekoľkými týždňami, zo strany americkej vlády sa prvé konkrétnejšie vyjadrenia k tomuto kroku objavili až teraz. Postarala sa o ne súčasná tajomníčka pre politické záležitosti USA Victoria Nuland.

Victoria Nuland, ktorá roky pôsobila na Americkom ministerstve zahraničia, sa mala pred niekoľkými dňami osobne stretnúť s prezidentom El Salvador Nayibom Bukelem, pričom v súkromnom rozhovore ho požiadala, aby El Salvador urobil všetko pre to, aby Bitcoin dostatočne reguloval a vyhol sa jeho akémukoľvek potenciálnemu nelegálnemu využitiu.

,,Požiadala som prezidenta (Bukeleho), aby čokoľvek, prečo sa ohľadom tohto kroku (Bitcoinu) rozhodnú, bolo dobre regulované, aby to bolo transparentné a aby to bolo zodpovedné, jednoducho nech je zabezpečená ochrana pred zhubnými aktérmi,” uviedla vo vyhlásení pre AFP.

Nuland inak povedané naznačila, že USA majú obavy z možného využívania Bitcoinu na trestnú činnosť.

Prezident El Salvador Nayib Bukele má z pohľadu zahraničnej politiky USA pošramotenú povesť, nakoľko viaceré jeho kroky týkajúce sa súdnictva či presadzovania moci počas boju proti pandémii COVID-19 naznačujú jeho autoritatívny a nedemokratický štýl vedenia krajiny. V súvislosti s touto krajinou sa preto spomínajú aj možné sankcie.

Spraviť z Bitcoinu legálne platidlo ako vo vôbec prvej krajine na svete a postaviť ho na rovnakú úroveň s americkým dolárom, ktorý nahradil v El Salvador v pozícii štátnej meny zhruba pred 20 rokmi vysoko inflačnú menu colon, môže byť jeden z nástrojov, akými by sa El Salvador mohol potenciálnym sankciám vyhnúť.

Krajina zároveň vidí príležitosť v nových investíciách. Crypto-friendly zákony, Bitcoin rovný doláru a množstvo nevyčerpaných zelených zdrojov energie – zmieňuje sa najmä vulkanická činnosť, môžu prilákať nielen ťažiarov Bitcoinu, ale aj iné podnikateľské subjekty z krypto sektora.

S adopciou Bitcoinu ako zákonného platidla už prisľúbila El Salvador pomoc Stredoamerická banka pre ekonomickú integráciu, ktorá sa tejto príležitosti zjavne potešila. Naopak Svetová banka žiadosť El Salvador o pomoc odmietla, no a obavy naznačil aj Medzinárodný menový fond. To naznačuje, že kým v Latinskej Amerike je pohľad na príležitosti, ktoré Bitcoin prináša, pomerne pozitívny, západný svet sa na to pozerá výrazne odlišne.

Isté je, že Bitcoin získal v El Salvador pozíciu, ktorú nikde inde vo svete nemá. Z pohľadu medzinárodného práva je to úplne nová vec – možný precedens, ktorý zrejme už teraz komplikuje noci právnikom špecializujúcim sa na tento druh práva.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne