Firmy vedené tromi výraznými postavami bitcoinoveho sveta – Blockstream Adama Backa, Block Jacka Dorseyho a Tesla Elona Muska spájajú sily, aby ťažili Bitcoin zeleným spôsobom.
Cesta BlockStream a Block vedúca k 100% zelenej a zároveň efektívnej ťažbe Bitcoinu započala minulý rok, kedy Block (predtým Square) oznámil partnerstvo s firmou Adama Backa a venoval do ich spoločného projektu 5 miliónov dolárov.
Cieľom je, aby spoločná prevádzka solárnej ťažby bitcoinu, ktorá vznikne v Texase, využívala fotovoltaické zariadenia a takzvane zariadenia Magapaack, ktorých dodávateľom bude podľa čerstvých informácii firma Tesla. Jej solárne pole bude mať výkon 3,8 meggawattov (MW) a 12 megawatthodinová (MWh) batéria vygeneruje ťažobnú energiu 30 petahashov za sekundu.
BREAKING: Tesla, Block and Blockstream team up to mine #Bitcoin off solar power in Texas pic.twitter.com/HBNEYaSs04
— Blockworks (@Blockworks_) April 8, 2022
Pri takom to výkone a pri súčasnom BTC hashrate sa odhaduje, že toto zariadenie by mohlo byť schopné vyťažiť približne 4,11 BTC mesačne.
Portál DeCrypt vysvetľuje, že v porovnaní napríklad s prevádzkou RIOT Blockchain s výkonom 300 MW, ktorú má vo Whinstone, bude táto ťažobná farma veľmi malá. Len pre ilustráciu spoločnosť RIOT Blockchain po dobudovaní nového areálu bude schopná generovať až 750 MW.
Chcú demonštrovať, že bitcoiny sa dá ťažiť ekologicky aj efektívne
Cieľom spolupráce Blockstream a Block s využitím solárnych palnelov Tesla však nie je okamžite vybudovanie najväčišeho severoamerického zariadenia na ťažbu Bitcoinu. Primárnym cieľom je demonštrácia, že ťažiť Bitcoin sa dá efektívne aj so 100% obnoviteľnou, teda zelenou energiou.
,,Ide o krok vedúci k preukázaniu našej tézy, že ťažba bitcoinov môže financovať energetickú infraštruktúru s nulovými emisiami a budovať ekonomický rast pre budúcnosť,“ povedal Adam Back v rozhovore pre spravodajskú stanicu CNBC počas konferencie Bitcoin 2022 v Miami, ktorá sa konala medzi 6. až 9. aprílom.
Blockstream po zahájení ťažby verejne sprístupní informačný panel, ktorý bude komukoľvek poskytovať voľne dostupné dáta týkajúce sa výkonu tejto prevádzky a jej efektívnosti. Kľúčové metriky budú zahŕňať výkon, počet vyťažených bitcoinov, výkon úložiska, celkovú dobu prevádzky, či informácie o výdavkoch a celkovej návratnosti. Tieto dáta majú byť prístupné 24 hodín denné 7 dní v týždni z akéhokoľvek prehliadača a poslúžiť majú k vyhodnoteniu, či je využívanie solárnej energie naozaj vhodné na ťažbu Bitcoinu.
Niektoré štúdie však naznačujú, že ťažba BTC pomocou solárnych panelov nemusí byť zisková ani napriek takmer bezplatným nákladom na elektrinu. Portál Cointelegraph pripomenul pri tejto téme aj nedávne vyjadrenia hlavného marketingového riaditeľa Braiins Kristiana Csepcsara, ktorý poukázal na skutočnosť, že pri hodnotení ekologického dopadu sa netreba zameriavať len na tvorbu samotnej energie v danom čase, ale aj na to, akým spôsobom vznikali solárne panely. Pri ich výrobe sa totiž používajú viaceré škodlivé chemikálie.
Ďalšie zaujímavé články
Veľká Británia sa chce stať centrom kryptomien a kryptofiriem. Vydá aj vlastný NFT token
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Zostáva vyťažiť 2 milióny BTC. Záujem o ťažbu Bitcoinu je najväčší v histórii
Veľký krok späť pre kryptomeny v EÚ! Poslanci hlasovali v prospech TFR pasáži novej legislatívy
Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com