Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Terra (LUNA) padla o 55%, stablecoin UST sa obchodoval za 60 centov za dolár – Čo sa to deje?

Článok

pád
Zdroj: Pixabay.com

Trh s kryptomenami zažíva skutočne hororové dni. Cena mnohých kryptomien len za posledné dni klesla o desiatky percent, pričom najväčšiu pozornosť púta kryptomena Terra (LUNA) a jej algoritmický stablecoin UST, ktorého hodnota sa neudržala 1:1 k doláru. Dôvody, prečo sa tak stalo, si vysvetlíme v tomto článku.

Ako funguje UST?

Zdá sa, že tretí najväčší stablecoin podľa trhovej kapitalizácie Terra USD (UST) je v katastrofálnom stave, v dôsledku čoho sa odpojil od viazanosti k doláru a v noci na dnes klesol až na takmer 60 centov za dolár. S poklesom jeho ceny klesá aj jeho trhová kapitalizácia spolu s trhovou kapitalizáciou kryptomeny Terra (LUNA), ktorá podporuje väčšinu hodnoty UST. Trhová kapitalizácia UST pritom výrazne prekonala trhovú hodnotu LUNA, čo vyvolalo extrémny strach zo strany krypto komunity.

Prečo však UST nedokázal udržať svoju viazanosť k doláru, keď je to stablecoin? Problémom je, že je to logaritmický stablecoin. Stablecoiny vo všeobecnosti môžu držať svoju viazanosť na dolár niekoľkými spôsobmi. Môžu byť kryté inými aktívami, ako sú napríklad iné kryptomeny, fiat meny, alebo komodity ako zlato, ropa alebo nehnuteľnosti. Napríklad popredný stablecoin USD Coin (USDC), je krytý americkým dolárom. Prostredníctvom krypto búrz môžete obchodovať s 1 dolárom za 1 USD mincu, ktorá sa potom pre vás vyrazí, kým je dolár uložený. Ak by ste to neskôr vymenili späť, vráti sa vám dolár, zatiaľ čo USD mince sa nenávratne spália.

https://twitter.com/jonwu_/status/1523793482850050048?t=3gbCLv8lokOvOklyRTYp6q&s=19

Stablecoiny kryté kryptomenami si však vzhľadom na ich volatilitu musia ponechať väčšie rezervy kolaterálu, aby sa zabezpečilo, že pokles hodnoty kryptomien nespôsobí aj pokles hodnoty stablecoinu. Aby sa však nemuseli zbytočne držať vyššie rezervy než je treba, vznikli stablecoiny podporované algoritmom – ako napríklad Terra USD.

Zaujímajú vás trading boti? Vyskúšať si ich môžete aj vy – V tomto návode nájdete všetko dôležité, čo potrebujete vedieť

Tieto mince sa namiesto udržiavania rezerv spoliehajú na algoritmy, ktoré udržujú cenu stablecoinu podobne ako centrálna banka, ktorá manipuluje s cenou fiat meny riadením ponuky hotovosti. Keď cena stablecoinu stúpne príliš vysoko, jeho algoritmy vyrazia viac tokenov, aby znížili jeho cenu – alebo naopak, ak cena klesne príliš nízko. Všetky takéto pohyby sú zakódované do smart kontraktov jeho blockchainu, ktoré sa vykonávajú automaticky, keď sú splnené stanovené podmienky.

Začalo to už cez víkend

Cez víkend došlo k masívnemu nárastu ponuky Terra USD (UST), čo spôsobilo, že cena tokenu klesla až pod 99 centov. Nebolo to prvýkrát, čo sa UST odpojil od svojej viazanosti na dolár – ale bolo to prvýkrát po novej snahe upevniť svoju stabilitu nákupom až 10 miliárd dolárov v BTC, ako aj 200 miliónov dolárov v tokenoch Avalanche, ktoré sa použijú ako extra rezerva.

Avšak veľká časť krypto komunity má podozrenie, že udalosť bola vopred premyslená, keďže stovky miliónov boli predané v priebehu niekoľkých okamihov spolu s viac ako 2 miliardami dolárov, ktoré boli vybrané z Anchor Protocol, čo je v podstate banka pre UST. Na Twitteri sa začal trendovať #Ponzi, o ktorom niektorí teraz tvrdia, že išlo premyslený ťah UST.

https://twitter.com/hasufl/status/1523803732173103107?ref_src=twsrc%5Etfw

Efekt snehovej gule

Keďže LUNA a UST sú spolu previazané, spôsobilo to efekt snehovej gule. Spúšťačom toho celého boli už vyššie spomenuté predaje obrovského množstva UST tento víkend. Druhým katalyzátorom bola celková situácia na trhu, kedy všetky kryptomeny dramaticky klesali. Tieto 2 efekty spôsobili pokles viazanosti UST k doláru, čo následnej odštartovalo paniku a ľudia sa chceli zbaviť UST, v dôsledku čoho začal strach aj okolo kryptomeny LUNA. Pokles tejto kryptomeny na druhej strane vyvolával ešte väčší strach a viazanosť dramaticky klesala, pričom dnes v noci sa UST obchodoval len za 60 centov za dolár. Terra LUNA je momentálne v strate -55% len za posledných 24 hodín, v čase písania tohto článku sa pohybuje okolo hodnoty 24 dolárov. UST je na hodnote 79 centov za dolár.

Nie je jasné, či sa z toho ekosystém Terra zotaví. Algoritmické stablecoiny dostali poriadnu facku, pričom dôvera v samotnú kryptomenu LUNA takisto dramaticky padla. Ak si kupujete stablecoin, chcete aby vám držal hodnotu voči doláru. Pri UST túto istotu nemáte. Kúpite si ho? Asi nie…

Prečítajte si zaujímavé novinky

Snoop Dogg spúšťa vlastnú NFT zbierku, ktorá je unikátna – Toto zatiaľ vieme

Sledujete indikátor Bitcoin Funding Rate? Mali by ste, dokáže totiž indikovať možný smer trhu!

Nová platforma chce byť „Netflixom kryptomien“ – Poskytne informácie o mnohých P2E hrách!

Pasívny príjem kryptomien s bonusom až 110 dolárov

Pokiaľ hľadáte možnosti ako pasívne úročiť vaše kryptomeny, jednou z možností je lending, čo funguje na podobnom princípe ako banka. Najväčšou lending spoločnosťou je Celsius, ktorá pravidelne okrem ročných úrokov okolo 10% ponúka aj rôzne promo kódy, z ktorých viete získať odmeny – najčastejšie okolo 50 dolárov zadarmo.

Noví používatelia môžu teraz získať až 110 dolárov zadarmo. Celý postup ako používať túto platformu ako aj návod ako získať bonus nájdete v článku nižšie.

Celsius Wallet – Úročte svoje kryptomeny bez starosti až do 10% ročne (+BONUS 110 USD)

Zdroj: Fastcompany, Cointelegraph

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.