Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ťažiari Bitcoinu sú optimistickí – ich investície rastú a vyťažené bitcoiny nepredávajú

Článok

Ťažba Bitcoinu
Pixabay.com

Medzi základne metriky, ktoré sa oplatí sledovať pri vyhodnocovaní dlhodobej perspektívy Bitcoinu, patrí hashrate, čiže celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu BTC. Tá totiž vypovedá o dlhodobej nálade ťažiarov Bitcoinu, ktorá je naďalej optimistická – hashrate totiž napriek faktu, že cena BTC je od historických maxím vzdialená zhruba 40%, stále vytvára nové maximá.

Ťažiari Bitcoinu sú špecifickým účastníkom celého trhu, nakoľko na rozdiel od bežných investorov sú s ich podnikaním spojené aj ďalšie nemalé náklady. Ide predovšetkým o financie, ktoré potrebujú na prevádzku ťažobných poolov od energie až po zamestnancov a tiež na investície do budovania ďalšej infraštruktúry.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Napriek tomu, že súčasný stav na trh s Bitcoinom je možné vzhľadom na pokles ceny BTC považovať aj za medvedí trh, ťažiari naďalej vytvárajú spoločným úsilím nové historické maximá hashrate, množstvo vyťažených bitcoinov naďalej držia na svojich peňaženkách a zároveň investujú ďalšie stovky miliónov dolárov do budovania ďalšej infraštruktúry. Inak povedané nad Bitcoinom zďaleka nelámu palicu, práve naopak.

Dôležité dáta k tomu priniesla analytická platforma Arcane Research. Jej analytik Jaran Mellrud portálu Cointelegraph prezradil, že väčšina verejne obchodovaných ťažobných spoločnosti v Severnej Amerike, ktorí majú pod kontrolou podľa ich odhadov 44,95% celkového hashrate, aktuálne volí stratégiu držania bitcoinov (HOLD).

,,Táto stratégia im umožňuje byť atraktívnymi pre investorov, ktorí nechcú vlastniť bitcoiny (priamo),” poukázal na to, že kúpiť si akcie spoločnosti, ktorá ťaží bitcoiny a má ich aj na svojej súvahe, je akýsi alternatívny spôsob investície do BTC bez toho, aby musel investor riešiť bezpečnú úschovu Bitcoinu vo vlastnej réžii.

White Gibbs, ktorý je zakladateľom Compass Mining, vysvetlil, že verejné ťažobné spoločnosti majú veľkú výhodu v držaní Bitcoinu, pretože majú prístup ku kapitálovým trhom: ,,Nepotrebujú likvidovať svoje bitcoiny, aby mohli kúpiť ďalšie stroje, zväčšiť priestor a podobne. Môžu ísť na kapitálové trhy a získať peniaze, aby pokračovali v expanzii. Sú teda schopní držať veľké pozície v bitcoinoch.”

Medzi firmy, ktoré to robia naozaj vo veľkom a na súvahe majú množstvo bitcoinov patria Marathon (8956 BTC), Core Scientific (7335 BTC), Hut8 (6115 BTC), Riot (5783 BTC), Bitfarms (2685BTC), Hive (2374 BTC), Bit Digital (526 BTC), CleanSpark (494 BTC) a Cathedra (129 BTC).

Ťažobný gigant Marathon je dokonca dnes tretím najväčším držiteľom bitcoinov v kategórii verejne obchodovaných spoločnosti. Viac ich majú len Microstrategy (125 051 BTC) a Tesla (43 200 BTC).

Akcie ťažiarov sú atraktívne aj pre neexistenciu ETF

Podľa Jarana Mellurda sú akcie bitcoinových ťažiarov čoraz populárnejšie. ,,Dopyt po bitcoinových investičných nástrojoch je vysoký, obzvlášť v USA, pretože trh s bitcoinovými burzovými fondmi je nevyzretý. Sága bitcoinových ETF je achillovou pätou siete, pretože všetky žiadosti sa zamietajú.”

Mellrud tým poukazuje na to, že kúpiť si v súčasnosti akcie veľkého ťažiara Bitcoinu respektíve firmy Micrsotrategy je alternatívna forma investície voči neexistujúcemu spotovému ETF na Bitcoin. Akcie Microstrategy resp. akcie veľkých ťažiarov Bitcoinu totiž výrazným spôsobom korelujú so samotnou cenou Bitcoinu.

,,Ťažiari sú jedni z najväčších bitcoinových býkov a využívajú vysoko rozvinuté akciové a dlhové trhy v USA, aby získali peniaze na zaplatenie svojej expanzie a prevádzkových nákladov, čo im umožňuje ponechať si bitcoiny, ktoré vyťažia,” dopĺňa k teme White Gibbs.

Žiadne spomalenie úsilia ťažiť BTC sa nechystá

Sentiment ťažiarov z kategórie verejne obchodovaných firiem dokresľuje aj nasledujúca infografika, ktorá porovnáva súčasný hashrate (tmavý stĺpček) s očakávaným generovaným hashrate danej firmy na konci roka 2022 (tyrkysová). Inak povedané všetky veľké severoamerické ťažobné spoločnosti majú v pláne tento rok ťažbu Bitcoinu ešte výrazne zintenzívniť, čo znamená, že sa chystajú na ďalšie investície.

Ďalšie zaujímavé články

Nešťastník omylom predal NFT token v hodnote 1,2 milióna dolárov za menej než jeden cent! 

Ukrajina má nový zákon o kryptomenách. Podpísal ho prezident Zelenský

Zákaz Proof-of-Work kryptomien typu Bitcoin v EÚ neprešiel

Joe Biden podpísal exekutívny príkaz pre kryptomeny – toto je jeho súhrn

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.