Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Bitcoin

Tento týždeň bol pre Bitcoin naozaj špeciálny. Zo štvrtka na piatok sme totiž zaznamenali najväčší rast ceny bitcoinu v priebehu 24 hodín od 10. mája 2011. Bitcoin vyletel o neuveriteľných 42%. Podrobnosti a možné dôvody tohto obrovského skoku sme zhrnuli tu.

Bitcoin vyletel o 42%! Dokáže naplniť populárnu predikciu?

Pokračujeme predikciou, a nie hocijakou. Patrí kontroverznému programátorovi a špecialistovi na IT bezpečnosť Johnovi McAfeemu, ktorý zdvojnásobil už predtým absurdnú predpoveď z roka 2017, keď tvrdil, že Bitcoin dosiahne do konca budúceho roka cenu milión dolárov. McAfee, ktorý chcel kandidovať z azylu na amerického prezidenta, teraz tvrdí, že jeden BTC bude do konca roka 2020 stáť aspoň 2 milióny USD. Viac sa dočítate tu.

Najznámejší “fakeSatoshi”, austrálsky vedec a podnikateľ Craig Wright, v úvode týždňa vyhlásil, že buď je Satoshi Nakamoto, čiže záhadný tvorca bitcoinu, alebo od neho Satoshi bitcoin “okopíroval”.  Podrobnosti nájdete tu.

Sú bitcoiny stále bitcoinami, keď sa “uzavrú“ v rámci populárnych custody riešení pre inštitucionálnych investorov? Tejto zaujímavej téme sme sa venovali v tomto článku.

Ešte predtým, než Bitcoin spravil jedno z najväčších jednodňových zhodnotení od svojho vzniku, bol jasným bullish signálom pre jeho cenový rast neustály rast hashrate, teda výpočtovej sily potrebnej na vyťaženie nového bloku. Nový rekordný hashrate je jasný signál, že mineri bez ohľadu na súčasnú cenu bitcoinu dlhodobo veria v rast jeho ceny. Viac sa dočítate v tomto článku.

A na záver časti o bitcoine zaujímavý údaj – BTC sieť od svojho vzniku stihla realizovať transakcie v celkovej hodnote presahujúcej 11 biliónov dolárov, pričom v súčasnej dobe sa priemerne prevedie za deň pomocou BTC hodnota okolo 9,6 miliardy dolárov.

Altcoiny

Aj tento týždeň bol bohatý na správy týkajúce sa kryptomeny Libra. Najviac sa písalo o vyše 6-hodinovom pojednávaní v Americkej snemovni reprezentantov, kde obhajoval tento projekt zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, ktorý varoval amerických zákonodarcov pred rizikom, že ak USA stopne Libru, vytvorí tým ideálne podmienky na to, aby Čína ovládla tento novovznikajúci trh. Jej pripravovaná národná kryptomena môže podľa Zuckerberga ohroziť aj vedúce postavenie amerického doláru vo finančnom sektore.

Zuckerberg varoval amerických zákonodarcov pred rizikom z Číny

Príhodne len deň po výpovedi Zuckerberga vo Washingtone D.C. čínsky prezident Xi Jinping vyhlásil, že pre jeho krajinu by mala byť implementácia technológie blockchain kľúčovou prioritou.

Zakladateľ Twitteru a Square Jack Dorsey vylúčil možnosť, že by sa Twitter alebo Square niekedy pridali do Libra Association a podieľali sa tak na overovaní transakcií kryptomeny Libra. Dorsey namiesto toho opäť zdôraznil, že je veľkým fanúšikom Bitcoinu.

Validátori, ktorí budú chcieť overovať transakcie Etherov po prechode Ethereum na Proof of Stake, budú musieť držať aspoň 32 ETH. Stakingom môžu za rok zarobiť aj viac než 10%. Aspoň tak to uviedol Collin Myers z ConsenSys. Téme sme sa venovali tu.

Hlavný predstaviteľ kryptomeny Cardano Charles Hoskinson si myslí, že jeho projekt bude jedným z prvých, ktorý dosiahne trhovú kapitalizáciu jedného bilióna dolárov. V rámci tohto článku sa dočítate aj o pripravovaných novinkách Cardano a jeho konkurencieschopnosti voči Bitcoinu.

Hoskinson verí, že Cardano bude medzi prvými s kapitalizáciou bilióna dolárov

Spustenie dlhoočakávaného projektu kryptomeny Gram na Telegram Open Network (TON) sa tento rok nerealizuje. Telegram pre medializované problémy s Americkou komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC), ktorá vyhodnotila predaj tokenov GRAM kvalifikovaným investorom za neregistrovaný predaj cenných papierov, požiadal investorov o schválenie odloženia spustenia projektu do apríla 2020. Dovtedy by mal prebehnúť súd, ktorý rozhodne, či Telegram porušil zákon, alebo nie.

Pomerne veľa sa popísalo o Trone (TRX). V úvode týždňa najprv hlavný predstaviteľ tejto kryptomeny Justin Sun poprel špekulácie, že chce kúpiť burzu Poloniex. V jeho druhej polovici však oznámil, že TRON čoskoro predstaví nového partnera, ktorým bude mega korporácia v hodnote miliárd dolárov. Tá by mala pomôcť nielen k rastu ceny TRX, ale aj ďalších kryptomien na blockchaine Tron. Podrobnosti sa dočítate tu.

Justin Sun opäť hajpuje Tron. Avizuje obrovské partnerstvo s megakorporáciou

Spoločnosť Ripple v treťom kvartáli 2019 predala tokeny XRP v hodnote 66,24 milióna dolárov, čo je o takmer 74 percent menej než v druhom kvartáli, ktorý bol pre XRP rekordný – vtedy išlo až o 251,52 milióna dolárov. Ripple však upozornila, že nižší predaj tokenov v treťom štvrťroku bol plánovaný vopred.

Bloomberg informoval, že Tether (USDT) sa rýchlo stáva veľmi populárnym internetovým platidlom a v tomto smere dobieha Bitcoin a Ether (ETH). Na CoinPayments, ktorého služby využíva 2,4 milióna používateľov, tvoria platby Tetherom už viac než 30% celkového objemu, čo je 30-násobný rast oproti minulému roku.

Mali by ste tiež vedieť

  • Takmer polovica ľudí v blockchain priemysle pracuje pre burzy. Najväčším zamestnávateľom je však mining gigant Bitmain. Z búrz zamestnáva najviac ľudí Huobi a z firiem, ktoré stoja za konkrétnymi kryptomenami Ripple (XRP).
  • Fidelity Digital Assets naplno spustila svoje custody riešenie pre úschovu kryptomien inštitucionálnych investorov. Téme sme sa venovali tu.
  • Šéf FinCenu Kenneth Blanco povedal, že spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na anonymné kryptomeny, sú rovnako ako všetci ostatní účastníci trhu povinné dodržiavať zákony AML proti praniu špinavých peňazí
  • Šéf burzy Binance Changpeng Zhao vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin je najvplyvnejší muž blockchain priemyslu. Viac sa dočítate tu.

Odporúčame:

Pravidelný nákup bitcoinu – najlepší spôsob, ako byť v pluse

7 dôležitých rád a TIPOV pred investíciou do kryptomien

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne