Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Hoskinson verí, že Cardano bude medzi prvými s kapitalizáciou bilióna dolárov

Avatar

Článok

zo dňa

Charles Hoskinson - Cardano (ADA)

Hlavný predstaviteľ kryptomeny Cardano Charles Hoskinson počas posledného AMA s členmi Cardano komunity hovoril o viacerých pokrokoch vo vývoji projektu a tiež o jeho potenciálnej hodnote v budúcnosti.

Hoskinson v prvej časti skonštatoval, že jeho vývojári urobili v posledných týždňoch zrejme najviac práce v histórii celého projektu. Hovoril o významnom pokroku pri prechode na fázu Shelley, či o spolupráci so značkou New Balance, ktorej Cardano skrz projekt NB Realchain pomáha overovať pravosť výrobkov pomocou blockchainu. Táto spolupráca je podľa neho dokonalým príkladom toho, ako môže byť blockchain implementovaný a používaný bez toho, aby ľudia vôbec vedeli, že ho používajú.

Do testovania Shelley sa zapojilo vraj viac ako 2800 ľudí, čo posilnilo presvedčenie, že testovacia sieť Shelley by mohla byť spustená už v novembri. V tíme sa však zatiaľ nevedia rozhodnúť, či pred spustením testnetu urobia jednu alebo dve “snímky” celého blockchainu, aby bolo možné identifikovať počet používateľov a množstvo ADA. Ak by urobili len jeden “snapshot”, bolo by to rýchlejšie a efektívnejšie, ale pridanie druhého o pár týždňov neskôr by znamenalo, že by komunita dostala “skúšobnú prevádzku” predtým, než by priamo vstúpila do testnetu.

Vzrušujúce projekty sú vraj na ceste

Nie je tajomstvom, že Cardano sa  chce v skorých rokoch svojej existencie zameriavať práve na menej rozvinuté trhy, na ktorých môže najjednoduchšie implementovať a následne demonštrovať svoj oborovský potenciál. Ide predovšetkým o Afriku. Hoskinson naznačil, že nová pilotná dohoda so zatiaľ nemenovanou krajinou je v procese a mala by byť  dokončená do konca roka, čo by malo umožniť spustenie menového pilota do júna 2020. Časť nákladov na realizáciu tohto projektu by mohla pokryť aj Svetová banka.

Hoskinson následne dostal otázku, kedy sa bude Cardano snaziť byť viac atraktívne pre investorov z Wall Street a Silicon Valley. Odpovedal v tom zmysle, že infraštruktúra, ktorú budujú, uľahčí ďalšie investície a verí, že to je cesta, prostredníctvom ktorej dosiahnu vytvorenie investičného bankovníctva postaveného na Cardane.

Odporúčame:

Rozhovor s odborníkmi na Cardano: Uspeje v konkurencií Bitcoinu a Etherea?

Komunita ho následne bombardovala otázkami o ďalších produktoch, ktoré sú v pláne, no Hoskinson nebol veľmi konkrétny. Mnohí sa ho pýtali, kedy sa komunita dočká debetnej karty Cardano, k čomu dodal len toľko, že túto vec má na starosti Cardano Foundation a pokiaľ vie, oficiálne oznámenie by malo prísť čoskoro.

Čoskoro by malo byť zverejnené aj oznámenie o spoluprácu Cardano s University od Wyoming a tiež podrobnosti o pilotnom programe, ktorý sa chystá v Mongolsku.

Cena ADA a konkurencia pre Bitcoin

Cardano je medzi investormi častokrát vyčítaný pomalší vývoj v porovnaní s konkurenčnými projektmi, ako sú napríklad TRON. Hoskinson je však presvedčený, že správna cesta je síce pomalšia, no kvalitnejšia. Jeho cieľom je, aby ADA raz nahradila Bitcoin, čo je síce cieľ, ktorého naplnenie je veľmi ďaleko, no je dosiahnuteľný.

Hoskinson verí, že ADA bude napokon jednou z prvých kryptomien, ktoré dosiahnu trhovú kapitalizáciu 1 bilióna dolárov. Konečným cieľom však je, aby vybudovala vlastnú ekonomiku. Na dosiahnutie kapitalizácie 1 bilióna USD je podľa neho nutné, aby malo milióny používateľov používajúcich desiatky tisíc decentralizovaných aplikácii.

Kto je konkurenciou Cardana?

Hoskinson sa vyjadril aj k možným konkurentom. Prekvapujúco vyhýbavo hovoril o Ethereum, teda kryptomene, pri ktorej stál prakticky od začiatku. Spomenul Algorand, ktorý označil za hlavného vyzývateľa, alebo Starkware.

Hrozba kvantových počítačov?

Na záver hovoril aj o predĺžení zmluvy medzi IOHK a Cardano, s čím podľa neho nebude problém, no ak by komunita náhodou neodsúhlasila nové podmienky, IOHK sa naďalej bude podieľať na rozvoji tohto projektu.

Významnú časť výskumu v najbližších rokoch bude sústrediť aj na odolnosť Cardana voči kvantovým počítačom. Tie podľa neho nebudú predstavovať hrozbu pre bezpečnosť v nasledujúcich 10 až 20 rokoch, no keď príde tento moment, Cardano bude pripravené a v bezpečí.

Zdroj: cryptoslate.com  

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Cardano

Charles Hoskinson nechápe, prečo Vitalik Buterin ignoruje Cardano

Avatar

Článok

zo dňa

od

Vitalik Buterin, Charles Hoskinson

Charles Hoskinson, ktorý stal pri vzniku Ethereum (ETH) a aktuálne stojí na čele Cardano (ADA), priznal, že ho mrzí ignorancia Vitalika Buterina (ETH) voči jeho projektu, hoci k iným konkurenčným blockchainom sa vyjadruje pomerne často.

Pritom všetky prípady použitia, ktoré vyvinulo Cardano, si môže osvojiť aj Ethereum, pretože celý ekosystém je open-source.

,,Nežijem v jeho mysli, takže neviem, prečo nikdy nespomína náš projekt. Je to jeho rozhodnutie, že to nerobí. Je to len škoda pre jeho ekosystém, pretože v Cardano je mnoho nápadov, ktoré by mohli byť pre Ethereum veľmi užitočné. A ak sa vedúci predstavitelia Ethereum rozhodli byť pred tým slepí a nikdy nepoukážu na našu technológiu, alebo naše dokumenty, iba ak by ich chceli skritizovať, všetko čo tým dosiahnu je to, že bránia, aby týmto myšlienkam poskytli hodnotu. Nemáme na tie veci patenty, je to celé open source a Ethereum je väčšie ako len Vitalik.“

Hoskinsona taktiež mrzí, že popri tom sa Buterin vyjadruje k iným projektom. Naposledy to urobil na Twitteri, kde napísal: ,,EOS je zaujímavý projekt. Možno Tezos. Ale existujú ešte nejaké iné zaujímavé projekty?”

Líder Cardano sa domnieva, že Vitalik je určitým spôsobom veľmi podobný Elonovi Muskovi. ,,Má veľký ekosystém. Je veľmi mladý. Učí sa, aké je to byť generálnym riaditeľom a robí veľa vecí vlastným spôsobom. A nemôžete spochybňovať, že je úspešný. Takže ktovie. Možno je to nový spôsob podnikania. Aj Elon Musk má svojský jedinečný spôsob interakcie s ľuďmi a uňho to funguje celkom dobre.”

Rozhovor Cointelegraphu s Hoskinsonom bol robený 18. mája, no publikovaný bol  ž neskôr. K Buterinovi sa však doniesli tieto vyjadrenia a preto sa 22. mája vyjadril ku Cardano na Twitteri sebe svojským spôsobom, keď napísal stručne: ,,Týmto sa vyjadrujem ku Cardano.”

Vzťah medzi Buterinom a Hoskinsonom je už niekoľko rokov na bode mrazu. Podľa všetkého Buterin nedokáže Charlesovi odpustiť, že opustil projekt a rozhodol sa založiť si vlastný. Tento vzťah teda nehovorí nič o kvalitách jednotlivých projektov, ktoré si môžu byť v budúcnosti možno najväčšími konkurentmi. Cardano sa totiž pomaly ale isto blíži k tomu, že môže byť jej technológia pre Ethereum vážnym súperom.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Cardano

Cardano “To the Moon“? Bol oznámený dátum spustenia Shelley!

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano raketa

Cardano (ADA) je kryptomenou, ktorá má mnoho fanúšikov, ale aj dosť kritikov. Tým sa nepáči najmä pomalé tempo dodávania sľubovaných produktov. Vyzerá to však tak, že Cardano sa v nasledujúcich mesiacoch blíži do malého finále a potvrdí, že je jedným z najambicióznejších a najserióznejších kryptomenových projektov na scéne. Stratégia pomalšieho, no dôsledného vývoja založeného na špičkových vedeckých prácach, tak napokon môže žať ovocie.

Cardano komunita je po včerajšku mimoriadne pozitívne naladená. Generálny riaditeľ IOHK, teda jednej z troch spoločností, ktoré stoja za vývojom Cardano, Charles Hoskinson, totiž oznámil dlho očakávaný dátum spustenia mainnetu fázy Shelley. Mala by sa rozbehnúť medzi 30. júnom až 7. júlom 2020.

,,Priatelia, chcete vedieť, kedy bude Shelley? Povieme vám to! 9. jún bude dňom, kedy sa sprístupní úplne pre všetkých. Ďalším dátumom, ktorý pre vás máme je 16. jún, kedy za začnú dávať veci dokopy. Ak bude všetko fungovať bez problémov, 30. júna dodáme Shelley,“ prezradil Hoskinson, ktorý následne doplnil, že ak by nastali nejaké komplikácie, proces sa môže oneskoriť do 7. júla.

,,Som hrdý na všetkých ľudí naokolo. Bolo to nesmierne ťažké obdobie a veľmi náročný posledný rok, pretože sme museli meniť pneumatiky, keď bolo auto v prevádzke. Avšak to čo tvoríme je v podstate budúci svetový operačný systém.”

,Funkčnosť Shelley dodá skutočnú decentralizáciu prostredníctvom pokročilého algoritmu konsenzuálneho správania Ouroboros a vedecky skúmanej stimulačnej schémy,“ doplnil hlavný predstaviteľ Cardana, ktorý sa v minulosti nechal počuť, že Cardano bude po spustení fázy Shelley decentralizovanejšie, než Bitcoin. Ak by sa to stalo realitou a systém by fungoval bezchybne, mohlo by to vzbudiť veľkú pozornosť. So Shelley zároveň prichádza tzv. staking, ktorého sa mohli užívatelia doposiaľ zúčastniť len v rámci testnetu. Po spustení mainnetu by mal byť staking mincí ADA dostupný pre všetkých.

Zdroj: decrypt.co

Čítať ďalej

Cardano

Cardano pracuje na mikročipe, ktorý by priblížil krypto reálnemu svetu

Avatar

Článok

zo dňa

od

cardano-cip

Šéf spoločnosti IOHK a hlavný líder kryptomeny Cardano (ADA) Charles Hoskinson prezradil v rozhovore pre Cointelegraph, že IOHK pracuje vo svojom blockchain laboratóriu na University od Wyoming na mikročipe, ktorý by mohol mať prelomové prípady použitia a dokázal by priblížiť kryptomeny podobným vlastnostiam ako majú fiatové peniaze a hotovosť.

Cardano už dlhšiu dobu zaoberá myšlienkou, ako by sa dali využiť kryptomeny  v dodávateľskom reťazci. Popri tom si uvedomili, že neexistujú žiadne čipy, ktoré by dokázali uspokojiť požiadavky ako sú voliteľnosť či schopnosť uschovávať kryptografické kľúče a popri tom, aby ich výroba nebola extrémne drahá.

,,Na trhu nanešťastie neexistuje žiadny štandard s dôveryhodným hardvérom a otvoreným kódom, ktorý by bol dostatočne silný na to, aby sa dal použiť s kryptomenami a tiež by bol vhodný pre dodávateľský reťazec,” uviedol Hoskinson, ktorý doplnil, že ich práca na takomto mikročipe je open-source a nemusí mať prospech len pre Cardano, ale aj pre celú kryptokomunitu.

Čip by sa vraj mohol použiť v rôznych prípadoch dodávateľského reťazca. Potenciál má najmä pri určovaní pravosti luxusného tovaru. Využitie je však možné aj u cenovo bežne dostupných vecí – napríklad v poľnohospodárstve.

,,Viete, celá pointa Bitocinu je ísť od hotovosti k niečomu, čo je online. Ale ak chcete ísť opačným smerom? Ak by ste chceli previesť niečo z natívnej kryptomeny do niečoho, čo má medzi pamäť ako je používateľská skúsenosť? Bez hardvérového komponentu je to veľmi ťažké.“

Cardano tvrdí, že ide o dlhodobý projekt a môže trvať roky, kým sa dokončí. Má však veľký potenciál a to predovšetkým v oblastiach, kde je obmedzený prístup k internetu či bankovým službám.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Cardano

Rozhovor o altcoinoch s A. Kracíkom: Ethereum & DeFi, Cardano, gaming tokeny, Tether a digitálne zlato

Avatar

Článok

zo dňa

od

Adam Kracík - rozhovor altcoiny

Ak sa len začínate zaujímať o kryptomeny, naštudovanie si Bitcoinu by malo byť vašou prvou voľbou. Bitcoin taktiež možno v sektore kryptomien považovať za najbezpečnejšiu voľbu, pokiaľ ide o cenovú špekuláciu. Máme tu však aj množstvo altcoinov, z ktorých mnohé majú potenciál formovať našu budúcnosť. Pochopiteľne ak naplnia svoje ciele a získajú si širšiu adopciu. Prinášame vám rozhovor s odborníkom na altcoiny Adamom Kracíkom, ktorý tvrdí, že kryptomeny majú potenciál vytvoriť novú globálnu ekonomiku. Hovorili sme hlavne o tých najznámejších.

V poslednom období sa veľa píše o spustení Ethereum 2.0. Podľa Buterina by sme sa stakingu mohli dočkať už v tomto roku. Sú tieto ciele podľa teba reálne? Nie je škoda, že stakovať ETH budú môcť len držitelia väčšieho množstva a nie všetci?

Odhadovat, co je v kryptosvětě reálné a nereálné je opravdu extrémně složité. Myslím, že každý majitel kryptoměn by měl vědět, že krypto je bezprecedentní technologie. Všechno se buduje nově a tak prakticky neexistují rámce, ve kterých by se dal vývoj jednotlivých projektů porovnávat. To znamená, že do jisté míry je možné věřit vývojářům, ale zároveň je také důležité si pamatovat předchozí predikce. Na ETH 2.0 se už pár let čeká a je v pořádku, že se vývoj protáhl, nicméně je slova vývojářů potřeba brát s jistou rezervou. Pokud ETH 2.0 a staking nebude tento rok, tak se vlastně nic neděje. Technologie potřebují čas a je lepší to udělat pořádně. Problém je hodně v komunitě, která chce rychlé zisky a extrémně tlačí na rychlost vývoje. Řekl bych, že cíl je to reálný, nicméně je rozhodně rozumné počítat i s variantou, že se vývoj prostě a jednoduše protáhne.

Co se týká samotného stakingu ETH, tak limit je na 32 ETH. Validátor bude muset mít přesně 32 ETH, aby se mohl účastnit konsensu a dostávat odměny za udržování sítě v chodu. Je to klasický trade off v rámci blockchain trilema. V kompletně decentralizované síti (kde by byl validátor každý, kdo má i zlomky ETH) by nastaly např. problémy s rychlostí sítě, protože dosáhnout konsensu by bylo kategoricky složitější. Časem se tam třeba dostaneme, ale kryptoměny jsou stále na úplném začátku. Na druhou stranu se nejedná o nereálné peníze. V západním světě si tak velká část lidí může takové peníze dovolit a zároveň tím i prokázat zájem o síť. 

Charles Hoskinson, ktorý stál aj pri vzniku Ethereum a teraz je na čele Cardano povedal, že vývojári Ethereum si naložili na plecia až príliš veľa. Chcú do pár mesiacov dotiahnuť veci, ktoré si podľa neho vyžadujú ešte roky práce ….

Cardano je konkurenční projekt ETH. Obě sítě se budou mezi sebou a ostatními prát o místo na světě. I proto bych byl velmi opatrný, protože Hoskinson má přímou pobídku k tomu kritizovat ETH. Nechtěl bych jej z ničeho nařknout, ale takový pohled na svět investic se podle mě vyplatí. Je důležité sledovat motivace, které mohou různé persony vést k určitým vyjádřením.

Nicméně i Vitalik Buterin nedávno řekl, že mu je nejvíce líto, že s ETH nestrávili o půl roku více práce, protože pak již museli dělat updaty na mainnetu a celý proces upgradů sítě byl kategoricky složitější. Doufám, že se z toho vývojáři ETH 2.0 poučili. Zdržení není nikdy takový problém jako vydání produktu, který nefunguje, anebo funguje nespolehlivě. 

Hoskinson doplnil aj to, že Ethereum je také rýchle aký rýchly je Vitalik Buterin. Je podľa teba závislosť Ethereum od jeho lídra taká výrazná a je to na škodu?

Opět to samé. Hoskinson je přímá konkurence a tak je potřeba na jeho slova i nahlížet. A velká část komunity si je dobře vědoma problému osoby ve vedení vývoje decentralizovaných systémů. Takže to je jeden z důvodů, proč to může říkat, ale opět, nechci mu křivdit.
Vývoj postavený na významných osobnostech do světa kryptoměn nepatří a je to pozůstatek starého systému, i proto je Vitalik brán jako slabina ETH.

Ethereum na sebe nicméně nabalilo nejvíce vývojářů v historii a řekl bych, že má jedno z nejlepších postavení v prostoru a i proto jsem k němu optimistický. Řekl bych, že i kdyby nyní Vitalik vypadnul z celého procesu, tak je dostatek lidí a know-how, aby projekt pokračoval. Sharding, staking nejsou již nové koncepty a mnohé chainy je budují, i když jinými způsoby a prakticky vše je open-source, takže je možné se učit i od ostatních. Vitalik je rozhodně pro ETH důležitý, ale myslím, že doby, kdy by byl nepostradatelný už jsou pryč. Myslím, že už  neexistuje žádná osoba ve světě kryptoměn, která by byla nepostradatelná a to je skvělé! Právě to je důležité ve vztahu k decentralizaci. 

Čoraz väčší potenciál sa pripisuje decentralizovanému financovaniu (DeFi), ktoré si zatiaľ našlo domov práve u tejto kryptomeny. Generálny riaditeľ spoločnosti Trustology Alex Batlin tvrdí, že v budúcnosti môže byť DeFi jedným z najdôveryhodnješích a najlikvidnejších fondov. No aby uspelo Ethereum musí byť schopné zvládať niekoľkonásobne viac transakcií za minútu než dnes. Je reálne, že nastane takýto pokrok v najbližších rokoch alebo Ethereum hrozí, že DeFi si nájde domov na blockchaine, kde bude škálovateľnosť na vyššej úrovni?

To je podle mě nádherná část světa kryptoměn. Pokud by ETH neuspělo, tak uspěje jiný blockchain. To už se podle mě nedá zastavit. Samozřejmě by to byla rána pro majitele ETH, nicméně o to ani tolik nejde. Hlavním cílem je vybudovat solidní architekturu pro decentralizovaný svět. Svět, kde všichni hrají podle rovných a transparentních podmínek. A nezáleží na tom, komu se to povede, ale že se to povede.

Defi jsou pak tím, co kryptoměny mají být v první řadě a to je finanční systém nové generace. Finanční systém, který nediskriminuje a umožňuje všem na světě účast. DeFi je teprve v počátcích, ale první výsledky jsou fascinující a podle zájmu uživatelů je jasné, že jsou i žádané. Samozřejmě jsou zde také zatím obrovská rizika jako špatně napsaný smart kontrakt (viz. Bancor) nebo prostě neschopnost určitých systémů reagovat na “drsné” události. To se stalo např. Maker DAO, když přišel “koronavirový” propad ceny a jejich smart kontrakt nestíhal kvůli limitaci transakcí likvidovat pozice locknutých mincí a stalo se to, že část stablecoinů DAI zůstala nekrytá.

U DeFi je skvělé, že pokud by ETH neuspělo, tak není žádný velký problém přenést smart kontrakty na jiné smart-kontrakt platformy. Většina je Solidity kompatibilní (Solidity je programovací jazyk Etherea) a tak je možné, že projekty jako MakerDAO budou klidně existovat na více blockchainech. Nicméně jak jsem říkal, tak není důležité, kdo uspěje. Je důležité, aby vítězové byli decentralizované a férové systémy, které nikdo neovládá. 

graf-defi

Taktiež sa písalo o tom, že DeFi “kanibalizuje“ na Ethereum v tom zmysle, že čerpá čoraz viac z obmedzených možnosti súčasného škálovania Ethereum a tým pádom škodí ostatným transakciám…

Tenhle problém byl nejvýraznější u CryptoKitties. Tenkrát se uživatelé ETH zlobili, že jedna, hloupá Dapp zasekala celou síť. Jenže kryptoměny jsou svobodné systémy (mají být) a pokud uživatelé chtějí sbírat a šlechtit kočičky, tak ať. A stejně to je s DeFi. DeFi bude obecně podstatně hodnotnější než kočičky samozřejmě, ale nemyslím si ,že se to dá nazvat kanibalizací. Každý člověk na planetě má jiný hodnotový systém a pro každého je nejdůležitější ten jeho. Na ethereu se nedá zakázat aplikace jen proto, že se na ní někdo zlobí.

V ideálním světě budou systémy dostatečně škálovat a nebude to v budoucnu problém. DeFi má ovšem jinou a možná strukturální vadu. Pokud by např. bylo výhodnější svá ETH zavřít do smart kontraktů Defi než je používat na stakování, tak by mohl být problém s bezpečností sítě, ale tento scénář se mi jeví jako méně pravděpodobný, i když je rozhodně potřeba jej sledovat. 

Ako vnímaš Cardano, potenciálneho konkurenta Ethereum?

U Cardana je prozatím problém absence mainnetu a smart kontraktů, takže je pro mě těžké jej hodnotit. Často tu máš Jaromíra Tesaře a to je podle mě jedna z největších kapacit prostoru kryptoměn a jeho názory považuji ve vztahu ke Cardanu za extrémně relevantní a věřím mu daleko více než sobě. Takže si opravdu Cardano netroufnu hodnotit. 

Konkurence mezi smart kontrakt platformami je ovšem obrovská. Mnoho vývojářů v prostoru chápe, že je to cesta kupředu a tak tu máme ETH, EOS, Tezos, Tron, NEO, ADA, ATOM, ICON, QTUM a desítky dalších projektů, kteří všichni cílí na to samé. Stát se go-to platformou pro smart kontrakty a potažmo pak decentralizované aplikace. Osobně sleduji hlavně ETH, ATOM, Tezos, ADA, ALGO a několik menších projektů. Poznat, který projekt uspěje je jako věštit z koule.
Navíc je zde také DAG větev technologie, kde spolu soupeří projekty jako IOTA, Hedera Hashgraph, Fantom, Holochain, Perlin a další. Ty také cílí na podobné věci. Upřímně věřím, že nikdo neví, kdo nakonec vyhraje a nebo kolik bude vítězů. V Jižní Koreji má např. dobře našlápnuto právě ICON díky silnému, lokálnímu nacionalismu. Můžou to být také projekty, které ještě vůbec nejsou na trhu jako Dfinity nebo Polkadot. A právě obrovské množství projektů a konkurence mezi nimi ve mně budí naději, že je vše tak, jak má být. Nakonec věřím, že uspěje rychlá, bezpečná a decentralizovaná síť. To znamená, že sítě jako Tron nebo EOS budou brzy snad kompletně ze hry. 

Rád by som sa ťa spýtal aj na potenciál kryptomien v gaming sektore. Práve teraz v období, kedy sme zostali zavretí doma, som začal intenzívnejšie vnímať  príležitosť pre veľkú budúcnosť kryptomien, ktoré sa sústredia na tokenizované vlastníctvo aktív v hrách. Hoci celkom úprimne musím povedať, nechcem žiť v spoločnosti, v ktorej by moje deti žili viac v akomsi virtuálnom svete než v tom reálnom, myšlienka toho, že si kúpim pozemok vo virtuálnom svete a v budúcnosti ho predám s veľkým ziskom, znie ako zaujímavá investičná príležitosť. A tých investičných možností vo virtuálnom svete je potenciálne množstvo. Virtuálne decentralizované svety na blockchaine sa už budujú. Sú tu projekty ako Decentraland či Somnium Space. Aký vidíš v tomto sektore kryptomien potenciál a ktoré projekty sú najzaujímavejšie podľa teba?

Obrovský. Vždycky jsem byl gamer a dříve jsem na tomhle i vydělával. Prostě jsem lidem prodával virtuální peníze za peníze reálné. Byla to jen legrace, ale nakonec se ukázalo, že se na tom dá vydělat i docela dost. To je deset let zpátky. V sociologii existuje jedna velmi silná poučka a tou je Thomasův teorém. Ten říká, že pokud lidé definují něco jako reálné, tak je to reálné i ve svých důsledcích. To se dá převést na virtuální světy. Pokud si někdo váží svého virtuálního meče, tak má pro něj reálnou hodnotu a pokud si jej váží i někdo jiný, tak mu za to v důsledku bude ochoten zaplatit reálné peníze.

Krypto má potenciál vytvořit otevřené světy s funkční, decentralizovanou ekonomikou,. Díky pokročilým funkcím tak bude moci existovat i decentralizované řízení projektů (jako např. u MakerDAO).

Pro mnohé je tahle hranice velmi podivná a nelibá, nicméně já to tak nevidím. Reálný svět umí být také pěkně odporný a pro mnohé lidi může být komplexní, virtuální svět podstatně lepší volba než svět, ve kterém jsme všichni nuceni žít. Neřikám, že jedna varianta je lepší než druhá, ale spíš si myslím, že je v pohodě dát lidem na výběr. A je podle mě lepší žít ve světě neomezené, lidské kreativity než ve světě ubohého facebooku, kam se již mnozí uchýlili.
A jedna z potenciálních vývojových linií lidstva je tzv. Dysonova sféra – koule okolo slunce, kdy by se lidská mysl uploadovala do virtuální reality a díky dlouhé životnosti hvězd by lidstvo mohlo existovat v této podobě. A kdo ví, stejně možná již dávno žijeme v simulaci a nemáme šanci to poznat, protože nic jiného neznáme.

Omluva za zbytečně rozsáhlou úvahu. U gamingu sleduji hlavně dva projekty. Zmíněný Decentraland a Enjin coin jako způsob integrace kryptoměn do gamingu. Osobně si myslím, že ale může teprve killer projekt přijít. Gaming je extrémně kompetitivní odvětví a nejlepší vývojáři her ještě o blockchainu možná mnoho neví – takže bych očekával, že to nejlepší teprve přijde. 

Reálnou hrozbou je, že dôsledkom rozbiehajúcej sa krízy bude aj veľká inflácia. Kryptonadšenci dúfajú, že ich zachráni investícia do Bitcoinu, no treba rátať aj s tým, že nie. Bezpečnejším prístavom sa javí byť tisícročiami ostrieľané zlato. To si môžeme kúpiť fyzicky, alebo dokonca doňho investovať už aj v kryptosvete, napríklad kúpou PAX Gold (PAXG). Je to podľa teba dobrý nápad v tom zmysle, či je spoločnosť Paxos dôveryhodná? Myšlienka investovať do zlata a mať “ho na blockchaine” znie zaujímavo. No na druhú stranu musím dôverovať tretej strane, že PAXG je naozaj krytý zlatom…

To je problém s důvěrou. Na rozdíl od klasických institucí si PAX musí důvěru budovat. Nicméně velká část bank je extrémně nedůvěryhodná a také tam lidé drží peníze. PAX nicméně přebírá slabiny starého systému a to je bohužel problém. Zde bude stále potřeba důvěra.

Co se týká samotného zlata, tak je ověřeno časem, to ano. Ale zároveň žijeme v bezprecedentní době informací a stále více a více lidí již chápe, že peníze a vlastně i hodnota zlata je založena na důvěře. Důvěře, že nějakou hodnotu má. A důvěra může časem zmizet. Je nepravděpodobné, že by se to stalo nějak rychle, ale ten potenciál tu je. Víceméně je to velmi podobné jako důvěra v peníze. Zlato budovalo svou hodnotu na tom, že má vlastnosti jako odolnost vůči korozi, snadno se dělí, je blyštivé a tak lahodí lidskému oku. Tyto vlastnosti už dnes ale nejsou potřeba. Dnes má zlato hodnotu, protože kolem něj je určitý narativ a důvěra, že hodnotu má a že se používá jako hedge proti nejistotě. Ale fakticky už ani tato důvěra nemá opodstatnění. Zlato není potřeba pro industriální sektor a klenotnictví samo o sobě není dost velké, aby jeho cenu ospravedlnilo. Podle mě se musíme smířit s tím, že existuje velký potenciál nejistoty v tom, jak bude svět vypadat za 10, 20, 50 let. Staré narativy padají a tvoří se nové a jedním z nich je Bitcoin a kryptoměny a ty jsou postaveny na rozumných základech. I proto bych daleko radši vlastnil Bitcoin než zlato. 

Na záver otázka k Tetheru. Vnímaš ho ako potenciálnu hrozbu? Peter Brand nedávno povedal, že USDT hodluju “cez noc” len blázni.

Tether má stejný problém jako PAX gold, jen je zvětšený o to, že Tether už byl usvědčen ze lži, kdy majitelé společnosti tvrdili, že USDT je kryto 1:1. A pak se ukázalo, že to tak není. Tether je jen dočasný nástroj. Zatím do určité míry funguje a tvoří obrovské riziko svou centralizací a silnou rolí. Budoucnost je podle mě DeFi a v tomto konkrétním porovnání pak DAI. 

Kolaps Tetheru by mohl být ránou, která bude extrémně silná. Velká část komunity a traderů nechápe rozdíly mezi decentralizovanými projekty a centralizovanými. Jsou tu jen kvůli tomu, že chtějí vydělat peníze. A ti tvoří právě to riziko. Jejich finance v kryptosvětě mohou stát z velké části na Tetheru a jeho kolaps by následně oslabil důvěru v systém kryptoměn. Ale Tether byl vždy jen tokenem a nic víc. Jeho významná role v ekosystému kryptoměn bude snad v delším výhledu slábnout. 

Kto je Adam Kracík?

Kryptoměnám se na plno věnuji jako analytik a nezávislý žurnalista od roku 2017. Kryptoměny mají potenciál proměnit fungování celého, finančního světa a vytvořit novou, globální ekonomiku, kde bude moci každý obchodovat s každým a to s nižší potřebou důvěry a bez prostředníků. Kryptoměny mají také potenciál vytvořit novou verzi internetu, která bude kvalitativně odlišná od verze internetu, kterou známe nyní. Bude férovější, otevřenější a bude umožňovat snadný přesun hodnoty. Když je dostatek času, tak o kryptoměnách také přednáším a snažím se co nejvíce pomáhat nováčkům v prostoru.

Čítať ďalej

Cardano

Prečo vyletela cena Cardano (ADA)? Pomohli aj dve dôležité oznámenia

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano ADA

Hodnota kryptomeny Cardano (ADA) posilnila za posledný týždeň o krásnych takmer 40 percent, čo po boku Stellar (XLM) predstavuje najväčší rast spomedzi vysoko kapitalizovaných altcoinov a hoci pri kryptomenách nikdy nemožno so stopercentnou istotou povedať, aké dôvody spôsobili ich cenové pohyby voči fiatovým menám, v tomto prípade sa prikláňame k tomu, že svoju úlohu zohrali aj dobré správy týkajúce sa tohto projektu.

Spoločnosť IOHK, ktorá stojí za vývojom tohto projektu, najprv v polovici minulého týždňa oznámila významnú novinku v podobe spustenia mainnetu peňaženky Daedalus 1.0.0. Išlo o uvedenie produktu, na ktorom sa pracovalo 18 mesiacov a bol nevyhnutný pre spustenie ďalších dôležitých funkcionalít na čele s ostrým spustením mainnetu Shelley a s ním súvisiaceho stakingu a decentralizácie. IOHK tvrdí, že nová verzia peňaženky prináša popri tom robustnú stabilitu a bezpečnosť a zároveň rýchlejšiu synchronizáciu a obnovu dát.

Ďalšou významnou novinkou je to, že zdrojový kód Cardano prešiel nezávislým auditom od rešpektovanej spoločnosti Root9B, čo je dobrou správou pre všetkých, ktorí doteraz pochybovali o bezpečnosti tohto protokolu. Nezávislý audit, ktorý dopadol úspešne, zjednodušene povedané znamená to, že peňaženka a softvér, ktoré používa Cardano, sú bezpečné a mali by vedieť ochrániť jej používateľov pred finančnou stratou alebo inými problémami.

,,Zdrojový kód je písaný programátormi a to sú len ľudia, ktorí môžu urobiť chybu. Písanie správne fungujúceho a bezpečného softvéru je preto veľmi zložitá úloha,” uvádza do problematiky vo svojom článku o nezávislom audite pre Cardano [ADA] CZ/SK ambasádor tejto kryptomeny v ČR Jaromír Tesař. ,,V prípade kryptomien je potrebné myslieť na blockchain, sieťový protokol, konsenzus, užívateľskú peňaženku, kryptografické nástroje, node a mnoho ďalších vecí. Keď sa to dá všetko dohromady, musí to spoločne dobre fungovať,” naznačil potrebu nezávislého auditu, ktorý však nie je v kryptosektore bežný:

,,Cieľom bezpečnostného auditu je odhaliť akúkoľvek bezpečnostnú chybu v zdrojovom kóde, ktorú by mohol útočník využiť vo svoj prospech. Výhodou externého auditu je, že zdrojový kód vidí iný expertný tím, ktorý má záujem o nájdene chýb, pretože je za to dobre zaplatený. Z pohľadu užívateľov je to taktiež výhodné, pretože si môžu byť istí, ž kvalitu kódu zaistil nielen tím (ktorý ho vyvíjal), ale aj niekto nezávislý,” vysvetľuje Tesař.

Pokiaľ ide o samotný audit, nájdene chyby boli spísané a tím IOHK pracoval na ich vyriešení. IOHK následne obdržala od R9B odpoveď, ktorá potvrdila, že problémové body boli vyriešené správne.

,,Cardano čoskoro spustí decentralizovanú verziu mainentu. Je preto dôležité uistiť všetkých budúcich užívateľov, že zdrojový kód je dostatočne bezpečný. Je treba povedať, že podobný typ auditu je veľmi nákladný a tím IOHK neváhal zaplatiť za overenie kvality zdrojového kódu. V krypto svete to nie je bežné,” tvrdí a Tesař a na záver dodáva: ,,Bezpečnostný audit je taktiež veľmi dobrou konkurenčnou výhodu pre adopciu projektu zo strany bánk a inštitúcii.”

Podrobnejšie detaily o audite nájdete vo facebook skupine Cardano [ADA] CZ/SK.

Čítať ďalej

Cardano

Hoskinson hovoril o krátkodobých a dlhodobých plánoch pre Cardano

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano Charles Hoskinson

Hlavný predstaviteľ kryptomeny Cardano (ADA) Charles Hoskinson sa zúčastnil podcastu The Cardano Effect, v ktorom hovoril o podrobnostiach týkajúcich sa uvedenia mainnetu fázy Shelley na trh. Okrem toho však hovoril aj o dlho dobejších plánoch celého projektu.

Hoskinson v úvode prezradil, že aktualizácie súvisiace so Shelley smerom k burzám budú trvať 4 až 6 týždňov. Inak by zmenárne, ktoré majú ADA zalistované, nedokázali inovovať na nový kód Shelley a mali by teda problém s overením transakcií, pretože starý Byron kód nie je schopný rozoznať novo implementovaný formát adries Bech32.

Líder projektu hovoril aj o peňaženke Daedalus, ktorú po aktualizácii pre fázu Shelley bude možno reparameterizovať, čo znamená, že bude v budúcnosti schopná akceptovať akúkoľvek mincu. Mala by fungovať teda podobne ako Ledger Live, kde si môžu užívatelia nainštalovať rôzne aplikácie, ktoré podporujú jednotlivé mince. Cieľom IOHK je motivovať čo najviac používateľov, aby si stiahli a používali túto peňaženku aj keď nepoužívajú samotné ADA. Keďže Daedalus funguje ako úplný uzol v sieti Cardano, čím viac stiahnutí bude mať, tým bude cela sieť silnejšia a decentralizovanejšia.

V Cardano riešia aj problematiku narastajúcej veľkosti blockchainu. Hoskinson poznamenal, že čím bude väčší, tým bude náročnejšie jeho ukladanie. IOHK preto pracuje na riešení, ktoré zabezpečí, aby každý užívateľ mohol vyžívať celý blockchain bez ohľadu na to, aký veľký bude. Mali by k tomu dopomôcť protokoly SNARK.

Kým sa to však stane, bude potrebné vyriešiť problém, ako odstraňovať údaje z blockchainu. Hoskison uviedol, že do 5 rokov by mali vedieť, kedy a aké údaje bude možné odstrániť z blockchainu bez toho, aby sa narušila jeho dôveryhodnosť.

Ohľadom krátkodobejších plánov neboli oznámené konkrétne dátumy, no povedal, že light peňaženka Daedalus Flight bude mať integrovanú podporu pre peňaženku Ledger Wallet do 3 až 5 týždňov a  úplný firmware Daedalus by mal byť hotový do júna alebo júla.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Cardano

Hoskinson hovoril o Ethereum: Je také rýchle, aký rýchly je Vitalik Buterin

Avatar

Článok

zo dňa

od

Vitalik Buterin, Charles Hoskinson

Portál Cointelegraph sa rozprával so spoluzakladateľom kryptomeny Ethereum a aktuálnym lídrom projektu Cardano (ADA) Charlesom Hoskinsonom. Predmetom publikovanej prvej časti rozhovoru bolo Ethereum (ETH) a jeho hlavný líder Vitalik Buterin.

Charles Hoskinson si myslí, že jedným z hlavných dôvodov, prečo Ethereum v niektorých bodoch zlyháva, najmä pokiaľ ide o tempo prác, je samotný Vitalik Buterin a to z toho dôvodu, že od neho závisí príliš veľa vecí. ,,Takže v podstate Ethereum sa pohybuje rýchlosťou Vitalika,” skonštatoval na úvod.

,,Ak je niekto v tom čo robí veľkým odborníkom a stane sa príliš kompetentným, začne od neho všetko závisieť. Keď však hovoríme o výskume a o skutočnom dodaní produktu na trh, niektoré veci si vyžadujú viac skúsenosti,” naznačil Hoskinson, že Buterinovi chýbajú praktické skúsenosti, pretože predtým neviedol žiadny iný dôležitý projekt. ,,Predtým nič podobné nerobil. Toto je jeho prvý biznis, jeho prvý projekt. Nikdy nerobil vo výskume, nikdy nebol generálnym riaditeľom.”

Hoskinson kritizoval aj to, že prezentované plány Ethereum sú príliš optimistické, čo vedie k nereálnym očakávaniam komunity. ,,Myslím si, že marketing Ethereum v tomto zlyháva. Ciele ako decentralizácia webu, vytváranie novej tokenovej ekonomiky, problematika škálovania, tieto veci sú veľmi náročné a vyžadujú sú veľa tvrdej práce na vedeckej aj technickej úrovni. Môžu trvať 5, 10, 20 rokov, no v komunite Ethereum existuje presvedčenie, že nejako sa to celé podarí a urobí sa to v priebehu mesiacov, alebo maximálne pár rokov na rozdiel od desaťročí.”

Líder Cardano sa tiež čudoval určitým postupom Ethereum ohľadom Proof of Stake algoritmu. Ethereum má predsa v pláne prechod na Proof-of-Stake, takže nerozumie tomu, prečo sa snažia zmeniť proof of work algoritmus.

Pokiaľ ide o Vitlaika Buterina, chváli jeho osobnostné vlastnosti. ,,Nikdy som nespochybnil jeho etiku Nikdy som nespochybnil jeho integritu a jeho vieru v produkt a jeho ekosystém.”

Hoskinson priznáva, že Ethereum napriek spomenutým problémom vníma ako hlavného konkurenta pre jeho Cardano. ,,Myslím si, že tu stále budú a budú relevantní a silní konkurenti,” priznal.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Basic Attention Token

Charles Hoskinson vymenoval 9 kryptoprojektov, ktoré obdivuje

Avatar

Článok

zo dňa

od

Charles Hoskinson

Charles Hoskinson, ktorý stál pri vzniku kryptomeny Ethereum a v posledných rokoch je hlavným predstaviteľom kryptomeny tretej generácie a možného konkurenta Ethereum – projektu Cardano (ADA), sa v rozhovore pre Cointelegraph vyjadril k niekoľkým kryptoprojektom, ktoré upútali jeho pozornosť.

Konkrétne ide o kryptoprojekty Ergo, ZCash, StarkWare, Lightning Labs, Dash, Tezos, Algorand, Avalanche a Basic Attention Token.

V súvislosti s projektom Ergo poznamenal, že podľa neho ide o jednu najrevolučnejších kryptomien, ktoré boli kedy predstavené. Tvrdí, že je postavená na niekoľkých naozaj bláznivých nápadoch. Ergo založil Hoskinsonov obľúbený technológ Alex Cheuprnoy, ktorý sa podieľal aj na vývoji Cardano.

Keď hovoril o  StarkWare uviedol, že v čele projektu stoja neuveriteľne inteligentní ľudia. Dokonca poznamenal, že vývoj na tomto projekte pomáha aj Cardano pokiaľ ide o problematiku škálovateľnosti.

Hoskinson priznáva, že má veľký rešpekt voči spoločnosti Lightning Labs, ktorá rieši problematiku škálovateľnosti a interoperabilitu medzi kryptomenami. ,,Zdá sa, že s týmito ľuďmi je ľahké komunikovať a spracovať. Sú to spravodliví, otvorení, dobrí ľudia,” pochválil ľudí z projektu, ktorého hlavným cieľom je postaviť riešenie druhej vrstvy pre bitcoinovu sieť, čo umožní posielanie a prijímanie peňazí efektívnejšie, než kedykoľvek predtým.

Pokiaľ ide o Dash, tvrdí, že voči jeho komunite prechováva veľkú úctu. Popri ZCash ide o druhý projekt, ktorý je orientovaný na realizáciu súkromných transakcií, ktorý Hoskinson obdivuje.

V súvislosti s Tezos uviedol, že komunitu okolo tejto kryptomeny nemá príliš v láske, pretože voči Cardano komunite je pomerne “jedovatá a negatívna”. ,,Niekedy sa mi zdá, že nikdy neminú príležitosť, keď si do nám môžu kopnúť,” priznal. Na druhú stranu Hoskinson uviedol, že má veľkú úctu voči technológii a filozofii projektu Tezos. Ten bol vytvorený s cieľom zabezpečiť bezpečnosť a správnosť kódu pre aktíva a iné prípady použitia s vysokou hodnotou.

Pochvalne sa vyjadril aj k Algorand, ktorý je podľa neho ďalšou z mála kryptomien,  ktoré popri Cardano stavajú na vedeckých princípoch. ,,Aj keď sme z tohto pohľadu konkurenti, dokážeme si navzájom odkazovať na naše práce, učiť sa jeden od druhého a rásť vedľa seba,” pochvaľuje si. Algorant je ďalší blockchain pracujúci na stakingu (proof of stake). Hlavným cieľom projektu je vytvoriť transparentný systém, v ktorom môžu všetci používatelia dosiahnuť úspech skrz decentralizáciu.

Avalanche je menej známy projekt, na čele ktorého stojí profesor Cornell Emin Gun Siirier. Jeho cieľom je priniesť škálovateľnosť a funkčnosť. Hoskinson si myslí, že ide o kryptomenu, ktorá môže byť základnou účtovnou jednotkou medzi viacerými blockchainami umiestnenými vo väčšej AVA Network.

Na záver sa vyjadril ku kryptomene Basic Attention Token. Rast prijatia tokenu BAT označil za fenomenálny. ,,Myslím si, že sú pripravení stať sa do 5 alebo 10 rokov popredným hráčom vo svete prehliadačov. Minimálne nahradiť Firefox a potenciálne získať zmysluplný podiel vo svete prehliadačov, čo by mohlo viesť k miliardám dolárov z príjmov z reklám,” upozornil na veľký potenciál kryptomeny napojenej na decentralizovaný prehliadač Brave, ktorý odmeňuje používateľov za sledovanie reklám distribúciou tokenov Basic Attention Token.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Cardano

Je kryptomena Cardano (ADA) scam?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano ADA

O kryptomene Cardano (ADA) píšeme na Kryptonovinkách pomerne často. Je to aj vďaka tomu, že má na česko-slovenskej scéne veľmi aktívnu komunitu a dokonca dvoch ambasádorov v podobe Jaromíra Tesařa a Lukáša Bartu z Carandians.io. V poslednej dobe však Cardano čelí aj silnej antikampani, v rámci ktorej sa šíria správy tvrdiace, že ide o podvod.

V tomto smere bol v poslednom období aktívny predovšetkým známy krypto-YouTuber Chico Crypto, ktorý má veľmi slušnú základňu vyše 81 tisíc subscriberov. Jeho najnovšie video, v ktorom hovorí o tom, ako sa opäť odkladá spustenie mainnetu Shelley a ako ľudia z Cardano klamú svoju komunitu, si môžete pozrieť tu.

Priamo do “žalúdka” Cardano vidí (podobne ako u iných blockchain projektov) naozaj len málokto. Ľudia z projektu na čele s Charlesom Hoskinsonom sa však snažia o čo najväčšiu transparentnosť. Už zvykom sa stali pravidelné “Ask me anything” na YouTube, počas ktorých šéf IOHK informuje o tom, čo sa okolo Cardano deje, čo už funguje, čo nie a čo s tým treba spraviť…

K téme či je kritika na adresu Cardano oprávnená alebo nie sa rozhodol napísať článok pre skupinu Cardano [ADA] CZ/SK Jaromír Tesař, ktorého určite dobre poznáte aj z našich rozhovorov. My sme sa rozhodli vybrať niektoré pasáže, pričom celý článok si môžete prečítať tu >>

Jaromír hneď v úvode svojho článku popiera tvrdenia, že by Cardano bolo „len peňaženkou“, alebo „len whitepaperom“, ako radi tvrdia kritici. ,,Tieto názory sú založené na netrpezlivosti, neznalosti hĺbky problémy a zložitosti projektu, taktiež neschopnosti objektívne posúdiť všetky aspekty. Tento FUD (na Cardano) je častokrát spôsobený priaznivcami konkurenčných projektov a to len preto, aby bola konkurencia v očiach ľudí viac relevantná,” vysvetľuje.

Cardano je zložitý projekt

,,Cardano je prvý projekt, ktorý ja založený na vývoji skrz formálne metódy a buduje sa ako mission-critical projekt. Teda podobne, ako sa buduje software napríklad do lietadiel či jadrových elektrárni. Potenciálna chyba či výpadok môžu mať katastrofálne následky. Tím IOHK urobil podrobný výskum vo všetkých oblastiach súvisiacich s blockchainom a distribuovanými sieťami,“ vysvetľuje v časti, ktorá sa venuje zložitosti projektu.

Následne konštatuje, že Cardano sa vydalo inou – náročnejšou cestou, než iné blockchainy. Keby zvolili tú jednoduchšiu, zaradili by sa medzi stovky podobných projektov. ,,Bolo nutné dať dohromady odborníkov na kryptografiu, bezpečnosť softwaru, distribuovaných sieti, modelovaných hrozieb, návrhov sieťových protokolov, teórie hier, operačných systémov, návrhárov programovacích jazykov, ekonómov a samozrejme softvérových architektov a programátorov.”

Transparentnosť na vysokej úrovni

Jaromír Tesař v rozsiahlom texte zdôrazňuje aj transparentnosť projektu. ,,Je jedným z najtransparentnejších v kryptosektore. CEO IOHK Charles Hoskinson robí aktualizácie o stave projektu veľmi často. Niekedy aj viackrát do mesiaca. Počas AMA sa ho môžete spýtať na doslova hocičo. Ostatní členovia tímu taktiež začali nedávno robiť videa s aktualizáciami o stave.”

Tesař tiež upozorňuje, že Cardano ako jeden z mála projektov zverejňuje všetky svoje vedecké práce. Ktokoľvek sa na nie môže pozrieť a kriticky ich skontrolovať. Počet práci sa neustále navyšuje. Ak má niekto pochybnosti o kvalite projektu, môže sa pokúsiť nájsť v týchto prácach chyby. ,,Nájdete tam také skvosty, ako vyriešený problém s PoS konsenzom, Extender UTxO model, dôkaz, že PoW funguje tak, ako sa obecne verí a omnoho viac.”

Žiadne Lambo nečakajte!

Cardano je zložitý projekt, ktorý je budovaný pre budúce generácie. Tesař upozorňuje, aby ľudia nečakali, že investícia do ADA z nich spraví okamžite boháčov. ,,Cardano tu nie je na to, aby vám zariadilo Lambo. Charles sľúbil, že dodá najviac decentralizovanú sieť, bezpečné smart kontrakty, správu projektov a vyriešenú škálovateľnosť. Všetko je založené na vedeckom výskume. Ak takú sieť bude možné dodať a ľudia ju adoptujú, tak potom môžeme povedať, že uspel. Ovplyvní to cenu ADA? Určite áno. Tým teraz musí byť plne zameraný na vývoj. Nie na cenu. Takže sa nesťažujte na cenu. Nikto vám nepomôže. Ste dospelí a o svojich krokoch rozhodujete sami,” upozornil.

Celý text, ktorý ide podstatne viac do hĺbky, si prečítajte tu.

Upozorňujeme vás, aby ste do žiadnej kryptomeny neinvestovali viac, než si môžete dovoliť stratiť. Investícia do kryptomien je veľmi špekulatívna a v žiadnom prípade nie je zárukou budúcich ziskov. 

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Cardano

Cardano predstavilo riešenie škálovateľnosti, ktorým prekonáva aj VISA

Avatar

Článok

zo dňa

od

Cardano Ouroboros

25. marca, po dlhých piatich rokoch vývoja, spustilo Cardano (ADA) protokol pre riešenie problematiky škálovania s názvom Ouroboros Hydra. Zástupcovia Cardano to oznámili v tlačovej správe redakcii Cointelegraph.

Protokol Ouroboros Hydra značne zvyšuje škálovateľnosť a nízku latenciu blockchainu Cardano a popri tom využíva malú kapacitu úložiska v uzloch samotnej siete. Riešenie údajne umožňuje, aby mikrotransakcie, hlasovania, poistné zmluvy či iné prípady použitia, ktoré vyžadujú nízke poplatky, boli spracované prakticky okamžite.

Podľa hovorcu spoloční IOHK je tento protokol je výsledkom päťročného výskumu a spolupráce, ktorý financuje okrem iného aj Európska únia. Teoreticky by vraj mohol zvládnuť aj milión transakcií za sekundu. Takýto výkon je podlá neho nad rámec súčasnej generácie globálnych platobných systémov.

,,V Hydre každý užívateľ, ktorý sa pripojí k sieti, generuje 10 hláv (heads), ktoré sú priechodnými pruhmi pre dáta a transakcie. Z tohto dôvodu sa systém zrýchľuje a znižuje svoju latenciu popri tom ako škáluje,” vysvetľuje sa v článku.

Simulácie, ktoré boli realizované na University of Edinburgh ukazujú, že každá „hlava” Hydry zvládne okolo 1000 transakcií za sekundu a tento počet sa dá ďalej optimalizovať. ,,S 1000 hlavami by sa sieť mohla teoreticky rozšíriť na milión transakcií za sekundu – to je pohodlne nad rámec súčasných platobných systémov ako je napríklad VISA.”

Riaditeľ univerzity v Edinburghu Aggelos Kiayias uviedol, že škálovateľnosť je svätým grálom pre úspešný blockchain a dodal: ,,Prišiel čas aplikovať principiálny prístup založený na dôkazoch o navrhovaní riešení škálovateľnosti blockhainu a tento výskum je v tomto smere rozhodujúcim krokom.”

Cointelegraph dodáva, že konkurenčné Ethereum sa podľa všetkého vzdalo vlastného riešenia druhej vrstvy s názvom Plazma. Oficiálne to však potvrdené nebolo.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-