Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Štúdia Glassnode: Burzy stále zaostávajú vo využívaní SegWit

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Bitcoinová aktualizácia SegWit (Segregated Witness), ktorá je súčasťou Bitcoinu od softforku siete v roku 2017, stále nie je využívaná v takej miere, ako by sa predpokladalo. Viaceré kryptomenové burzy totiž zjavne necítia dostatočný tlak, aby začali túto funkciu plnohodnotne používať.

SegWit je bitcoinový upgrade, ktorý oddeľuje určité dáta od základnej transakcie. Týmto spôsobom zjednodušene povedané zlepšuje škálovanie Bitcoinu, čo znamená, že urýchľuje transakcie a robí ich menej nákladnými. Potrebné ale je, aby zadávateľ transakcie naozaj použil pri transakcii SegWit adresu, čo sa stále nedeje v dostatočnom rozsahu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Binance doháňa resty, mnohé burzy sú pozadu

Čerstvé dáta k tejto téme odhalila onchain analytická platforma Glassnode, ktorá upozornila, že kým viacero popredných kryptomenových búrz začalo využívať SegWit aspoň z 50% už v roku 2019, najväčšia krypotmenová burza Binance ho využívala ešte v priebehu roka 2021 len zo zhruba 10%. Binance sa našťastie ale spamätala a v súčasnosti využíva SegWiť už zhruba z 50%.

Najväčšiu mieru využitia SegWit možno sledovať u búrz FTX, Kucoin, Coinbase, Luno, Kraken a Bitstamp – tieto platformy využívajú tento upgrade bitcoinovej siete u takmer všetkych procesov. Nasledujú Gemini, HitBTC, Coincheck, Bitmex, Bitfinex a Binance v rozmedzí 80% až 50% využitia.

Veľké nedostatky následne možno evidovať u búrz OKEx, Bithumb, Bittrex, Huobi, Poloniex či Gate.io, ktoré zjednodušene povedané SeGwit zatiaľ úplne ignorujú – u väčšiny transakcií totiž stále používajú bitcoinové adresy začínajúce číslom 1 (SegWit adresy začínajú bc1q).

K týmto percentám je nutné dodať dôležitý údaj – kryptomenové burzy zapĺňajú približne 40% priestoru v bitcoinových blokoch, pričom len kombinácia Coinbase a Binance tvorila v januári 25% spotrebovaného blokového priestoru. Binance mala podiel na 15% a Coinbase na 10% blokov.

Prinúti ich až ďalšie FOMO?

,,Ak lídri ako Binance, alebo iní veľkí hráči ako sú Gemini plnohodnotne neprijmú SegWit, Bitcoin bude mať stále problém dosiahnuť svojho skutočného sceľovacieho potenciálu,” upozornil portál Cointelegraph s odvolaním sa na dáta Glassnode.

,,Úspora poplatkov poskytovaná SegWitom (a taktiež batchingom a Taprootom) nevyhnutne povedie k takmer univerzálnemu použitiu. Tieto funkcie už uspeli a výrazne znížili priepustnosť a poplatky. Je však iróniu, že ich doterajší úspech možno bude znamenať, že budeme musieť počar, kým sa poplatky opäť stanú problémom, aby si aj tí, ktorí zaspali, navliekli nohavice a aj oni urobili potrebné zmeny,”  zhodnotil situáciu Tom Strolight, šéfredaktor Swan Bitcoin.

Strolight tým inak povedané povedal, že SegWit, Taproot a batching, teda nástroje umožňujúce lepšie a ekonomickejšie Bitcoinov transakcie, už výrazne znížili transakčné poplatky, čo v podstate umožňuje menej zodpovedným burzám váhať s tým, kedy začnú tieto funkcie plnohodnotne využívať. Stane sa tak pravdepodobne až v čase ďalšieho veľkého ošiaľu okolo Bitcoinu, kedy začne výrazne narastať počet transakcii, čo urobí Bitcoin pomalším a nákladnejším z pohľadu transakčných poplatkov.

Ďalšie zaujímavé články

Ktorá PoS kryptomena spotrebuje najmenej energie na jednu transakciu?

Veľký hack vo svete kryptomien! Hacker sa postaral o škodu 320 miliónov dolárov

SEPA platby sa vracajú na burzu Binance. Využite pri registrácii náš výhodný link

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.