Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

SEC zamietla Bitcoin ETF od VanEck! – Ako sú na tom ďalšie žiadosti?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) podľa očakávaní zamietla žiadosť spoločnosti VanEck o spotové Bitcoin ETF. SEC tak ani sedem rokov od prvej žiadosti o Bitcoin ETF, ktorú podali bratia Winklevossovci, neudelila tomuto investičnému produktu povolenie.

SEC oznámila verdikt k žiadosti VanEck v piatok dva dni pred deadline 14. novembra 2021. VanEck až do poslednej chvíle veril, že by ich žiadosť mohla prejsť, hoci analytici tomu dávali len veľmi malú šancu. Ich obavy sa napokon naplnili, keďže komisia ani tentokrát nedospela k názoru, že je americký trh na takýto investičný produkt pripravený.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

SEC vo vysvetlení zamietnutia skonštatovala, že bitcoinový spotový trh je podľa jej názoru naďalej náchylný k podvodom a manipulácii. Z tohto dôvodu zatiaľ povoľuje len Bitcoin Futures ETF, ktoré je naviazané na obchodovanie Bitcoin futures na chicagskej burze CME, ktorá je pod jej dohľadom. V prípade spotového obchodovania Bitcoinu to však má náročnejšie, keďže spotovú cenu BTC určuje vo veľkej miere obchodovanie na burzách mimo USA, na ktoré nemá dosah.

SEC taktiež uviedla, že mnohé burzy sa snažili demonštrovať, že zabraňujú manipulatívnemu alebo podvodnému obchodovaniu s Bitcoinom, no túto úlohu nesplnili podľa ich očakávaní. Z uvedeného vyplýva, že SEC pravdepodobne nedá tradičnému spotovému Bitcoin ETF zelenú až do momentu, kým sa neposilnia regulácie zahraničných kryptomenových platforiem.

,,Sme sklamaní z dnešného rozhodnutia SEC odmietajúceho schválenie nášho fyzického Bitcoin ETF. Veríme, že investori by mali mať možnosť získať expozíciu voči Bitcoinu prostredníctvom regulovaného fondu a že štruktúra bez futures je lepším prístupom,” komentoval v piatook rozhodnutie SEC generálny riaditrľ firmy VanEck Jan van Eck.

Sklamaný bol aj americký kongresman Tom Emmer, ktorý spoločne s ďalším kongresmanom Darrenom Sotom vyzývali šéfa SEC Garyho Genslera, aby spotové Bitcoin ETF schválil. ,,Toto rozhodnutie je nezmyselné a nespravodlivé. Budeme pokračovať v našom tlaku. Americkí investori si zaslúžia viac,” komentoval verdikt na Twitteri.

Ako je to s ďalšími žiadosťami?

Napriek tomu, že SEC zamietla žiadosť VanEck, mnohé ďalšie firmy veria, že by SEC mohla zmeniť názor v prípade ich podaní. Na priloženej infografike môžete vidieť dátumy, do ktorých sa k ním musí vyjadriť.

Najbližšie musí SEC vyhodnotiť žiadosť WisdomTree a to najneskôr do 5. decembra. Následne do 1. januára musí rozhodnúť o žiadosti Valkyrie a do 16. januára o podaní SkyBridge. Štyri dni na to má deadline žiadosť Wise Origin, za ktorou stojí správcovský gigant Fidelity. Najneskôr v marci 2022 sa dozvie verdikt Ark v spolupráci s 21Shares a v apríli aj Global X. Výrazná pozornosť sa bude sústrediť na žiadosť Grayscale, ktorá sa dozvie, či jej SEC povolí Bitcoin ETF najneskôr do 6. júla.

V prípade Grayscale sú šance na schválenie podľa analytikov o čosi väčšie, pretože produkt tejto firmy s názvom Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), v rámci ktorého drží až 655 000 BTC, je už viac rokov zo strany SEC regulovaný.

Nutné je uviesť, že dôvody, pre ktoré SEC zamietla žiadosť VanEck sú všeobecné. Inak povedané žiadosť VanEck vo svojej podstate nebola zlá, čo by dávalo ostatným firmám väčšiu šancu na schválenie ich žiadosti, ak by ho lepšie prezentovali a zabezpečili. Aj z tohto dôvodu preto šance na skoré schválenie Bitcoin ETF veľké nie sú a pravdepodobne saa to zmení až v čase, kedy budú kryptoburzy so SEC užšie spolupracovať. Pomôcť schváleniu Bitcoin ETF by však mohlo napríklad uvedenie spotového obchodovania Bitcoinu na CME.

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoinová peňaženka veľryby presunula po 8 rokoch $150 miliónov [CZ] 

Je Solana decentralizovaná? Otázniky vynára zatajených 12 miliónov mincí a kontroverzná distribúcia SOL 

35 ročný skladník investoval do Shiba Inu 8 000 dolárov. Stal sa z neho milionár na predčasnom dôchodku

Na mojej peňaženke som si našiel neznáme kryptomeny. Čo mám s nimi robiť?

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.