Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Rusko využíva kryptomeny na obchádzanie sankcii, tvrdí šéfka ECB. Čísla to vyvracajú

Článok

ukrajina
Zdroj: Unsplash.com

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová počas svojho prejavu na summite Bank for International Settlements Innovation Summit uviedla, že Rusi na obchádzanie západných sankcií využívajú kryptomeny.

Christine Lagardeová konkrétne skonštatovala, že „objemy rubľov mieriacich do stablecoinov a kryptomien sú v súčasnosti na možno najvyššej úrovni, akú sme kedy videli od roku 2021.“

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Šéfka ECB pritom neukázala v súvislosti so sankciami priamo na ruskú vládu, ale skôr naznačila, že kryptomeny využívajú pri ich obchádzaní najmä ruskí jednotlivci a firmy. ,,Určite sa používajú ako spôsob, ako obísť sankcie,“ vyhlásila presvedčene a pokračovala:

,,Sú kryptomeny hrozbou? Áno. Boli hrozbou v minulosti? Áno, pretože keď sa pozriete na množstvo pochybných transakcií, ktoré sa uskutočňujú, na množstvo platieb spojených s trestnou činnosťou, tak tam často nájdete zapojené kryptoaktíva.“

Čísla hovoria niečo úplne iné

Vyhlásenia Lagaredovej sú však vo výraznom rozpore s dátami odborníkov. Analytická platforma Keiko upozorňuje, že objem obchodovania rubľa voči USDT (najväčší stablecoin) klesol o 86% z maxima dosiahnutého 7. marca (38 miliónov dolárov) na menej ako 5 miliónov dolárov k 22. marcu. Z týchto údajov je zrejmé, že aktuálne objemy obchodovania voči ruskému rubľu sú na veľmi podobných hodnotách ako boli pred uvalením sankcii na Rusko.

Okrem toho tieto objemy sú absolútne zanedbateľné s celkovými objemami obchodovania kryptomien, keďže len denné objemy obchodovania Bitcoinu sa tradične pohybujú na škále od 20 do 40 miliárd dolárov.

Podľa bitcoinera Alexa Gladsteina, ktorý je hlavným strategickým riaditeľom Nadácie pre ľudské práva (Human Rights Foundation), by sa vlády namiesto témy obchádzania sankcii pomocou kryptomien, ktorá je absurdne zveličená, mali viac sústrediť na to, ako kryptomeny môžu pomôcť respektíve pomáhajú Ukrajine a utečencom.

,,Ako sa dostanete k svojmu ukrajinskému bankovému účtu v Poľsku? Veľa šťastia,” uviedol rečníckou otázkou príklad problémov, ktoré prináša tradičný fiatový svet. Pri držbe decentralizovaných kryptomien na vlastných peňaženkách s privátnymi kľúčmi by mali Ukrajinci nepretržitý prístup k svojim financiám bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Teda aj po tom, ako narýchlo utiekli zo svojej krajiny.

Ďalšie zaujímavé články

Zabudnime na 4-ročné bitcoinové cykly, naznačuje analytik Willy Woo

Nešťastník omylom predal NFT token v hodnote 1,2 milióna dolárov za menej než jeden cent!

Ukrajina má nový zákon o kryptomenách. Podpísal ho prezident Zelenský

Zákaz Proof-of-Work kryptomien typu Bitcoin v EÚ neprešiel

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.