Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

ROZHOVOR: Juraj Bednár o knihe “Hackni sa!”, investičnej stratégii či regulácii kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

Juraj Bednár rozhovor

Podnikateľ, programátor či známa postava zo slovenskej kryptoscény. Rozprávali sme sa s etickým hackerom Jurajom Bednárom. Zaujímala nás jeho kniha “Hackni sa!“, ale aj Jurajov názor na regulácie kryptomien, spôsoby, ako sa dá bojovať s ich vysokou volatilitou či nová iniciatíva Kryptovekslák. 

Tvoju knihu Hackni sa! som si kúpil za BTC. Doslova si ma k tomu prinútil, keďže iným spôsobom to nešlo a ja celkom úprimne by som radšej minul tých 23 eur ako bitcoiny v tejto hodnote (viem, mal by som sa v tomto “hacknúť”). Keď sa teraz spätne pozrieš na túto stratégiu myslíš si, že by si predal viac výtlačkov, keby sa ju dalo objednať aj bežným spôsobom?

Určite by som predal viac, aj keby sa dala ľahko kúpiť za eurá. Ak ju niekto môže nájsť na poličke v kníhkupectve a kúpiť, tak by som pravdepodobne predal viac. Neurobil som to ale z viacerých dôvodov. V prvom rade je časť knihy o kryptomenách, ale nie je to kniha ktorá by bola úplným úvodom do kryptomien, to si zaslúži samostatnú knihu. Ak si niekto prejde platbou za kryptomeny, viem, že má základ za sebou a nemá technické, ani „filozofické“ obmedzenia na platbu kryptomenami.

Ľudia majú často s kryptomenami mentálny problém. Vraj ak to negarantuje centrálna banka alebo to nie je nejak super regulované, tak to nemôže fungovať. Ak má človek takto nastavené rozmýšľanie, nebude sa mu tá knižka páčiť – od začiatku do konca. Čiže je to filter na ľudí. Ja chcem, aby tú knihu čítali ľudia, ktorí si z nej niečo odnesú, nie aby si ju kúpili tisícky ľudí a mali ju na poličke. Tomu mimochodom zodpovedá aj cena, je trochu vyššia ako bežné knižky – tam sme spolu s Emanuelom ktorý robil grafiku vsadili aj na kvalitu a farebnú tlač.

A tretí dôvod je, že som chcel jednoducho vedieť, či je to možné – či je krypto komunita v Čechách a na Slovensku natoľko veľká, že takýto projekt bude realizovateľný a udržateľný. Našťastie bol.

300x250

Takže aspoň v tomto prípade naozaj môžeme robiť „pokrok bez povolenia“ (čo je aj názov inej slovenskej super knižky ktorá vznikla v podobnom čase od Roberta Chovanculiaka). Nemusím mať bankový účet, nikto mi nemusí povoliť urobiť kampaň na crowdfunding portáli. Zaregistrujem si doménu, spustím crypto nodu, rozbehám open-source BTCPayserver a Wordpress. Nepotrebujem k tomu jediné povolenie – od štátu, ale ani od žiadnej inej inštitúcie (písanie kníh je činnosť na základe autorského zákona, na to netreba dokonca ani živnostenské oprávnenie).


(kliknite na obrázok pre viac info)

Kniha vznikla z tvojich textov, ktoré pravidelne zverejňuješ na stránke juraj.bednar.io. Keď si ich začal spracovávať do knihy, stalo sa ti, že si v prípade niektorých starších článkov zistil, že už nesúhlasíš so sebou samým? Áno, áno, že v knihe spochybňuješ myšlienku písať list svojmu mladšiemu ja a máš kapitolu o “liste staršiemu ja”, ale aj tak ma to zaujíma (úsmev). 

Určite, tie s ktorými som najviac nesúhlasil som tam ani nedal a veľmi veľa som upravil (aj spätne na blogu). Asi tretina knihy sú úplne nové texty, ale aj tie, ktoré som už zverejnil som upravoval (aj v spolupráci s Mariannou Sádeckou, ktorá mi robila editorku).

Čo je ale zaujímavé, snažil som sa tam dať texty, ktoré v človeku vyvolávajú narušenie štandardných vzorcov rozmýšľania. Knihu som nepísal kvôli tomu, aby som rozšíril svoje názory, ale kvôli tomu, aby som čitateľom ponúkol nové spôsoby rozmýšľania. Je to ako vyskúšať si nové oblečenie – nemusí sa mi páčiť, ale otvára mi to myseľ a ja tak mám možnosť vyskúšať nové spôsoby fungovania.

Často vo svojom okolí počujem frázu „vystúpiť z komfortnej zóny“. Ale čo to znamená? Okolo seba máme kopec takýchto fráz. Ďalšie abstraktné frázy sú „počúvať svoje telo“. Alebo „otvoriť si myseľ“. Pre mňa majú takéto frázy zmysel len vtedy, keď to ľudia naozaj vedia urobiť, keď rozumejú nielen abstraktne tomu, čo to znamená, ale hlavne aj ako sa to robí.

Späť k otázke – knihu som dopísal koncom leta, potom prebiehala grafická úprava a editovanie. Potom prišla taká chvíľa, kedy som ju odoslal a tak nejak som čakal spätnú väzbu, ale pochopil som, že štyristo stranovú knihu by som aj ja čítal tak pol roka, takže aj super-rýchli čitatelia sa ozvali až neskôr. Tak som si sadol na gauč a začal som to čítať aj ja, že čo v tej knihe vlastne je. Niektoré kapitoly mi prišli úplne nové, ako keby ich písal niekto iný, s niektorými som až tak nesúhlasil – teda skôr by som ich znova napísal inak. Ale to je prirodzené. Tento efekt pozorujem aj pri podcastoch, niekto si vypočuje môj dvojhodinový podcast. Krája pri tom cibuľu, varí alebo šoféruje, je to intímna skúsenosť, kedy človek má pocit, že toho človeka pozná. Zažívam to podobne, keď počúvam podcasty, dokonca aj ľudí, ktorých poznám, je to ako keby mi niečo rozprávali a ja ich spoznávam. Akurát ten dva roky starý podcast už je intímny rozhovor s človekom spred dvoch rokov a každý sa posúva ďalej.

Názory v mojej knižke nie sú dôležité, dôležitý je ten efekt myšlienkového vystúpenia z komfortnej zóny. Keď som čítal na gauči knihu, začal som prvou kapitolou a je to „celkom náklad“. Napadlo ma, že som nemusel začať rovno takou ťažkou témou ako búranie mýtov o podnikaní vs. zamestnaní. Ale nakoniec mám pocit, že to je dobré, keď disrupcia, tak ju začať rýchlo.

Možno to vyvolá podobný efekt ako začiatok trilógie Illuminatus! Ako človek číta, robí si názor, už má pocit, že rozumie, čo sa deje a v ďalšej vete je to úplne inak. Chvíľu to bolí, ale keď človek pochopí ten flow a proste je len zvedavý ako sa dá premýšľať, tak je to veľmi obohacujúce. Hackni sa ale asi až tak nebolí.

Skôr než sa dostaneme ku kryptomenám, nedá mi nespýtať sa na tvoj názor nechodiť voliť, ktorý prezentuješ v knihe. Popri tom sa v rovnakej knihe rázne staviaš proti extrémistom  a náckom. Chápem pointu, že od politikov nemáme nič čakať a mali by sme sa snažiť zbaviť závislosti od štátu. Nemalo však zmysel ísť voliť aspoň kvôli tomu, aby si extrémisti ukrojili z koláča o čosi menej? Predsa len, keby sa  náhodou dostali k moci, naše možnosti ako šťastne a slobodne žiť v tejto krajine by boli napriek snahe zbaviť sa závislosti od štátu omnoho obmedzenejšie (nie každý sa môže odsťahovať). Alebo?

V knihe sa téme volenia a nevolenia veľmi nevenujem. Schválne som prešiel knihy full-textovým vyhľadávaním – sú tam len dve suché konštatovania že niektorí libertariáni nevolia a že trochu provokujem keď ľuďom poviem, že nechodím voliť.

O nevolení som deň po posledných parlamentných voľbách zverejnil blog, kde riešim aj náckov aj nevolenie.

V knižke (ani v blogu) nenavádzam nikoho na to, či je správne ísť voliť alebo nevoliť, som k tomu indiferentný. Ak má niekto pocit, že je to potrebné pre jeho duševnú pohodu, nech kľudne ide voliť.

Najprv teda k náckom: Ľudia často riešia otázku „čo ak tu budú náckovia“. To nie je „ak tu budú náckovia“. Náckovia tu sú. Všade medzi nami. To, že nejakí chodia do parlamentu je len prejav toho, že žijeme v krajine, kde byť nácek je „v pohode“. Mňa osobne viac štve to, že nejakých náckov môžem stretnúť v podchode na Trnavskom mýte v noci – a to som biely heterosexuálny muž, čiže nie úplne cieľovka ich primitívnych útokov.

Problém s náckami sa voľbami nevyrieši, náckovia sa nedajú poraziť tak, že nebudú vo vláde a v parlamente. Ak si ráno oblečú bombery, idú robiť zlobu, sú problém.

Čiže náckovia v parlamente sú prejavom toho, že ich chcú ľudia – pričom nie všetci z ich voličov sú priamo extrémisti. Ak je demokracia naozaj vôľa ľudu, tak sedačky v parlamente sú jedným z prejavov tejto vôle ľudu.

Mimochodom, náckovia nie sú prirodzenou súčasťou každej spoločnosti. V Paname náckov napríklad vôbec nechápu. Tam to nie je o tom, či sú vo vláde alebo nie, v krajine, ktorá je plná imigrantov proste niečo ako nacionalizmus nedáva žiadny zmysel. Ani neviem ako by sa správali, keby nejakého nácka stretli, asi by spravili crowdfunding kampaň na psychiatrické liečenie alebo sa ho opýtali, či nepotrebuje pomoc a nie je podvýživený.

Každopádne späť k nevoleniu – pre mňa je dôležité moje nastavenie mysle. To, ako si ju programujeme a to, aké jej dávame vstupy je veľmi dôležité. A teraz vôbec neriešim to, či mi vadí alebo nevadí súčasný systém. Moje primárne nastavenie je – politici neriešia moje problémy. A to si chcem udržať. Keď som ešte chodil voliť, vždy to bolo o tom, že „teraz je pri moci Mečiar, ale ešte to rok vydržíme, potom budú voľby a snáď naši spoluobčania spolu so mnou zvolia niekoho lepšieho a problém bude vyriešený“. Lenže to mne nestačí. Ak by som žil ako priemerný človek, čaká ma ešte čosi viac ako osem parlamentných volieb. Čo ak to nevyjde? Alebo čo ak sa to podarí iba raz?

Pre mňa je nevolenie osobný postoj, osobné presvedčenie samého seba, že nemôžem čakať. V tomto som ako tradičný mileniál (aj keď teda do tejto kohorty nepatrím). Všetko chcem hneď. Ale aj keď chápem, že všetko sa nedá dosiahnuť hneď, chcem aspoň to, aby zmeny záviseli od nejakých spoľahlivých ľudí, nie od pomerne nepredvídateľných výsledkov vôle ľudu. A na to mi príde naozaj efektívnejšie stavať paralelné štruktúry, pretože tie majú síce pomalý progres, je tam veľa experimentovania, ale výsledky vidíme hneď. Nemusíme „pretrpieť“ ďalších pár rokov do volieť a dúfať, môžeme robiť.

Nevolenie teda nie je o tom, že by mi bolo jedno, čo sa okolo mňa deje, je to ubezpečovanie, stále, nie len počas volieb, že mi to jedno nie je a musím preto niečo robiť. To je na jednej strane depresívne (stavať paralelné štruktúry je fakt zložité), ale mať okamžitú spätnú väzbu o progrese je zase veľmi naplňujúce.

Juraj Bednár

Poďme ku kryptomenám, keďže to určite zaujíma našich čitateľov najviac. Mení sa postupom času aj tvoj pohľad na ne? Vnímaš ich dnes inak ako napríklad v roku 2017, kedy zažili najväčší hype?

Určite, to sa ani inak nedá. Je to veľmi rýchlo meniace sa odvetvie. V 2017 sme počúvali vízie o tom ako všetko budú riadiť smart kontrakty, celý svet bude tokenizovaný, každého zrazu zaujímalo čo hovoríme, ale nebol to reálny záujem o iný svet, to nadšenie bolo poháňané vidinou nekonečného zisku poháňaného vytváraním bezcenných tokenov.

Pre mňa bolo najhodnotnejšie obdobie asi od polky roku 2018. Paralelná Polis Bratislava vznikala v období sklamania, kedy ľudia pochopili, že možno nebudú za pár týždňov rozprávkovo bohatí. Bol to krásny filter – na technológie, ale najmä na ľudí. Ostali iba tí, ktorí to pochopili. Aj my sme v kútiku duše stále dúfali v „moon“.

Takýto filter je fajn, pretože pekne odseparoval ľudí, ktorí krypto pochopili a tých, ktorí na ňom chceli zarobiť. Tí druhí boli často arogantní, mnohí sa skrývali, lebo ľuďom nasľubovali výnosy a potom to nemohli dodržať.

Čo som sa z tohto naučil je to, že tento extrém vidíme aj v klasickom hospodárskom a finančnom cykle. V kryptomenách bol veľmi zosilnený, ale práve keď sa niečo tak intenzívne prejaví, máme možnosť to vidieť aj v klasickej ekonomike. Sú to také tie abstraktné frázy, ktoré vďaka tomu nabrali reálne kontúry. Ekonómovia hovoria, že po kríze a po depresii sa trh vyčistí od nezmyselných projektov, ktoré vznikli len vďaka tej nafúknutej časti hospodárskeho cyklu – kvôli lacným peniazom. Ale čo to znamená? Čo sú tie nezmyselné projekty, ako sa to čistí? A prečo tie projekty, ktoré dávajú zmysel tá kríza nezničí?

V krypte sme to videli pekne – ľudia robili ICO na všetko možné, keď získali peniaze, tak si často kúpili vilu, auto a potom už len hľadali kto tú víziu zrealizuje. Takéto projekty boli aj na Slovensku. Nedávali žiadny biznisový zmysel, vytvorili kopec arogantných ľudí, ktorí vďaka bubline mali pocit, že sú šikovní podnikatelia, ale pritom boli iba dobrí predajcovia „hrncov“ – predávali víziu, ktorú neboli schopní dodať. To je presný príklad vyčistenia od nezmyselných projektov.

Pritom stále existuje kopec ľudí a firiem, ktoré robia super zaujímavé veci aj s kryptomenami a fungujú ďalej.

Čiže ja by som to možno otočil – môj názor na krypto sa dosť zmenil v 2017, veľa vecí som predpokladal a nestali sa. Ale čo je na tom najzaujímavejšie, že vďaka kryptu sa odkryli ľudia, vzťahy, prípadne povaha peňazí a ich zdroj (viď napr. môj nedávny podcast Crypto only mindset). A hlavne som sa ja toho veľa naučil, napríklad o derivátoch. A samozrejme o mnohých iných oblastiach, s ktorými kryptomeny prichádzajú do kontaktu.

Ale možno zaujímavejšie je, v čom sa môj názor nezmenil. Stále si myslím, že paralelný finančný systém a kryptomeny sú inovácia, možno podobne dôležitá ako Internet, aj keď to tak nevyzerá. A keby som mal šancu byť pri vzniku Internetu, nedávalo by mi zmysel robiť čokoľvek iné. Keby som bol v roku 1999 v Silicon Valley a mal stánok s hotdogmi, asi by som bol smutný, chcel by som robiť v internetovom startupe – bez ohľadu na to, či by o rok skrachoval. Pretože takáto inovácia pred našimi očami vzniká málokedy. Čo mňa na kryptomenách najviac fascinuje je to, koľko toho o nich ešte nevieme a koľko toho treba objaviť. Je to nový finančný systém, ktorý nám vzniká pred očami. Asi by som teraz nechcel programovať eshop (aj keď v roku 1999 by som nechcel robiť nič iné ako programovať eshop).

V knihe vysvetľuješ aj základy kryptomien, čiže ak to nejaký náš čitateľ ešte nemá zmáknuté, môže mu pomôcť okrem toho, že ho naučí zaplatiť bitcoinom, aj v tomto smere. Poďme však trochu viac do detailov. Spomínaš v nej, že si sa stretol s Vitalikom Buterinom v Progressbare v Bratislave a že považuješ Ethereum za skvelý projekt. Platí to stále?

Vitalik je podľa mňa génius. Je dosť zvláštny – taký možno až prototyp „autistického ITčkara“ – a to myslím v dobrom, mám veľmi rád takých ľudí. Má obrovskú, zaujímavú víziu. Ethereum je niečo, čo bolo v danom okamihu super revolučné, páči sa mi ako myšlienka a fakt, že sa to open-source vývojárom podarilo dodať je pre mňa skvelá vec. To je presne to, čo nám vzniká pred očami.

Hodnotiť Ethereum teraz spätne a filozofovať nad tým, čo mohli urobiť inak sa dá, ale keď sa nám to objavovalo pred očami, bolo to niečo úplne iné.

K Ethereu a jeho použiteľnosti mám kopec praktických výhrad, Ethereum 2.0 považujem za už natoľko schaosený projekt, že neviem, či sa to celé nezrúti. Osobne som bol aj proti forku kvôli DAO hacku.

Čisto prakticky – v Ethereu ako takom mám zainvestovaný najmä svoj čas, ktorý som venoval tomu, aby som ho pochopil, vedel kódiť smart kontrakty a chápal širšie súvislosti a ten softvérový ekosystém okolo (napríklad peer to peer messaging protokol Whisper, či zdieľanie dát pomocou protokolu Swarm – to sú projekty, ktoré nemajú s blockchainom nič, ale sú užitočnou súčasťou skladačky).

S kupovaním tokenov, či už ETH samotného alebo rôznych ICO som nikdy nebol nejak mentálne zladený. Samozrejme, kúpil som si nejakú teraz už bezcennú cryptokitty (musel som skúsiť) a niektoré som daroval ako suveníry. Veľmi fandím projektu MakerDAO, aj keď mám tiež veľa dosť zásadných výhrad k tomu ako funguje, želám mu však úspech. UniSwap je super zaujímavý projekt na decentralizovanú zmenu tokenov.

Na druhej strane mám pochybnosti, že ten skutočný paralelný finančný systém bude používať Ethereum alebo smart kontrakt platformy. Pri finančných produktoch je najdôležitejší sieťový efekt.

Tvrdíš, že kryptomeny nepotrebujú regulácie, čo samozrejme dáva zmysel. Ak som však cenový špekulant a kúpil som Bitcoin, aby som vďaka nemu zbohatol, nemôže pomôcť rastu jeho hodnoty napríklad to, že v USA príjmu zákon, ktorý presne určí ako sa majú kryptomeny regulovať (napríklad či má biznis okolo Bitcoinu regulovať SEC, alebo CFTC alebo FinCEN), čo môže pomôcť inštitúciám zorientovať sa a motivovať ich do väčších investícii do tohto trhu? Alebo sú tieto úvahy, o ktorých sa často píše v krypto-mainsteame, úplne hovadiny?

Neviem, čo je pre Teba dobré, ak si kúpil Bitcoin aby si kvôli nemu zbohatol. Ale pre duševné zdravie verím, že máš v živote zavedený veľmi dobrý protistresový mechanizmus 🙂

Aby som to upresnil, mňa moja predstava, že o rok si vďaka investícii do Bitcoinu postavím dom, prešla už veľmi dávno. Aj vďaka písaniu o kryptomenách som si uvedomil, že tu nejde len o rýchle zbohatnutie. Článkov, ktoré sa týkajú vplyvu regulácii na rast ceny je však v krypto-mainstreame množstvo. Preto ma zaujímal tvoj názor. Či to chcem, alebo nie, mnoho čitateľov tohto webu rieši cenu Bitcoinu.

Samozrejme, to, či je niečo dobré alebo zlé sa dá vyhodnotiť len s ohľadom na cieľ. Napríklad veľa ľudí vníma ako dobrý cieľ reguláciu preto, lebo umožní vstup inštitucionálnym investorom. Na to sa ich ale pýtam: „Ako viete, že pôjdu long?“.

Pre mňa sú kryptomeny základom paralelného finančného systému a tak ako pri ostatných paralelných spoločnostiach a inštitúciách vôbec netlačím na to, aby ich bolo veľa. Základnou úlohou kryptomien je preniesť hodnotu z bodu A do bodu B, bez tretích strán. Ak sa do toho montujú regulátori s ich crypto travel rule a podobnými vecami, tak tento use-case iba sťažujú, a určite mu nepomáhajú.

Druhé použitie kryptomien je podľa mňa ako forma poistky proti krachu štátneho finančného systému. Aby sme v prípade, ak by sa finančný systém zosypal ako domček z karát, zrazu sa nedalo vyberať z účtov, prípadne by niekto zakázal cash mali paralelný funkčný systém, ktorý je užívateľsky prítomný a odolný voči cenzúre a reguláciám.

Týmto použitiam tie regulácie nepomáhajú. Mojim cieľom nie je, aby Bitcoin mal každý, tak ako nechcem, aby moju knižku čítal každý. Pre niekoho je, na niekoho musí Bitcoin dozrieť – a niektorí užívatelia musia dozrieť na Bitcoin. Ak sa toto snažíme umelo urýchliť a každý kto si v novinách prečítal, že Bitcoin ide hore chce nasadnúť a presvedčiť ako jehovista všetkých naokolo, aby si ho okamžite kúpili, dopadne to asi tak ako v roku 2017. Myslím, že ďalšiu takúto epizódu nepotrebujeme.

Čiže ja osobne regulácie nevítam, s Bitcoinom počítam ako náhradou finančného systému v prípade krachu mainstreamového finančného systému. Nemusí s ním až tak interagovať a súhrať s ním. Respektíve tie interakcie by nemali byť na základe regulovaných rozhraní, ale decentralizovane – formou etických vekslákov.

Predstavte si to ako rozdiel medzi dodávateľmi liekov a pestovateľmi paradajok. Lieky sú super regulované, spĺňajú štandardy kvality a podobne. Na ich výrobu a distribúciu treba veľké množstvo povolení. A súhlasím, že aj vďaka tomu im mnohí ľudia dôverujú. Pestovateľov paradajok je veľa, paradajky môže na balkóne pestovať ktokoľvek kto chce, niekde zoženie semiačka alebo sadenice, zasadí a zachvíľu má paradajky. Potom ich môže použiť (zjesť), predať susedovi, darovať. Ja chcem aby Bitcoin bol viac ako paradajky a menej ako lieky. Aj napriek tomu, že chápem, že veľa ľudí mu vďaka tomu ešte teraz nebude dôverovať. Nevnímam to však vôbec ako problém.

Zaujala ma kapitola o barbell stratégii, pri ktorej sa kombinujú dva investičné extrémy – na jednej strane ochrana proti pádu v podobe niečoho, čo považuje človek za “najbezpečnejší prístav” (napríklad pre mnohých zlato alebo nehnuteľnosť) a extrémneho výnosu. Čo je tvoj bezpečný prístav a čo extrémny výnos?

Bezpečný prístav je niečo, v čom vnímame hodnotu. Ja som si kedysi začal dávať finančné ciele v unciach zlata. V poslednej dobe som z toho trochu vypadol, ale zlato vnímam ako jednotku, ktorú má hodnotu a dokážem v nej rozmýšľať. V takom prípade je dobré mať ako bezpečný prístav tú jednotku, ktorú mám v hlave ako „účtovnú jednotku“, v ktorej premýšľam o tom, čo je drahé a lacné.

Ak je unca zlata mojou „účtovnou jednotkou“, je fyzická zlatá minca zároveň môj bezpečný prístav – unca zlata nemôže mať menšiu hodnotu ako unca zlata, z definície.

Samozrejme, väčšina z nás premýšľa v eurách. S eurami je však problém, že podliehajú inflácií – tej samozrejme podlieha aj zlato, ale ja si myslím, že zlato si za tisícročia drží kúpnu silu lepšie ako papieriky s peknými miestami alebo obrázkami národných hrdinov. Čiže aj keď premýšľam v eurách, je dobré si spomenúť, koľko stáli bežné veci v eurách, čo i len pred desiatimi rokmi.

Čo sa týka nehnuteľnosti, to nie je podľa mňa „bezpečný prístav“, ak v ňom bývam. Ak nehnuteľnosť vlastním, je to zároveň majetok, ale aj náklad – musím sa oň starať a nemôžem ju len tak prenajať niekomu inému, lebo niekde bývať musím.

Čiže bezpečný prístav je pre mňa to, čo má pre mňa „stálu“ hodnotu – zlato, trochu eur, a investícia do mňa a môjho vzdelania, ktorú môžem použiť na produkovanie. A akýkoľvek produktívny statok, ktorý si drží hodnotu v čase.

Na upside je to samozrejme Bitcoin, ale aj vlastné podnikanie (ak je bez nepokrytých úverov).

Juraj Bednár

Zaujímavá je aj kapitola o spôsoboch, ako môže človek “bojovať” s cenovou volatilitou kryptomien. Načrtol by si aspoň v skratke, aké stratégie v knihe popisuješ?

Je ich viacero. Bojovať s volatilitou sa dá ľahko – ak ju používam ako platobný prostriedok, tak keď zaplatím, môžem rovnaké množstvo prikúpiť, nezmení sa kurz. Druhá jednoduchá stratégia je mať blízko pri sebe nákupy a predaje. Ak zarobím kryptomenu a viem, že si potrebujem kúpiť v Alze nové zubné kefky, urobím ten nákup hneď ako som dostal krypto, za krypto a volatilita nie je. Samozrejme, viem používať derivátové produkty na zahedgovanie (zafixovanie) aspoň dolárovej hodnoty, to volatilitu odstráni úplne. Toto popisujem aj vo svojom novom kurze Etický vekslák.

Oveľa zaujímavejšie stratégie sú stratégie na využívanie volatility, tam robím presný opak ako „rýchly nákup“ – nakupujem vtedy, keď hodnota vystúpa. Túto stratégiu mám aj nasimulovanú na minulých dátach a matematicky preskúmanú – ak je dostatočná volatilita, funguje vždy. Nákup (alebo príjem) kryptomien priemerujem, predaj (alebo výdaj v kryptomenách) používa aktuálne lokálne extrémy.

Všimol som si tvoju novú iniciatívu Kryptovekslák. Povedal by si k nej niečo našim čitateľom? Tým by sme mohli dnešný rozhovor ukončiť.

Je to o tom premeniť Bitcoin z liekov na paradajky. Bitcoin je peer to peer open-source projekt. Všetci si môžeme spustiť Bitcoin full node, ak chceme, môžeme aj overovať transakcie (dokonca aj ako miner).

Čo tomuto chýba je ďalší krok – decentralizovať interakciu s klasickým finančným systémom a vytvoriť tzv. „ekonomické nody“. To sú ľudia, ktorí umožňujú kúpu a predaj kryptomien, učia ľudí ako ich používať a celý ekosystém sprístupňujú verejnosti.

Ak si totiž stiahnem a nainštalujem peňaženku, ešte nie som v krypto ekonomike. Potrebujem sa ku kryptomenám nejak dostať. Môžem ich zarobiť alebo si ich môžem kúpiť. A ak si ich chcem kúpiť, dostávam sa znova do brutálne centralizovaného prostredia.

Svoje prvé Bitcoiny som kúpil tak, že som poslal nejakému človeku do Kanady v obálke 20 dolárov a on mi ich poslal. Žiadna centralizovaná zmenáreň. Ak takýchto obchodníkov bude veľa, dokážu uspokojiť dopyt a hlavne pomôcť ľuďom začať. V tomto sú vlastne na Slovensku len nejaké prístupové body ku krypto ekonomike – napríklad Bitcoinové automaty, prípadne možnosť predávať veci za kryptomeny na krypto burzách na Facebooku. Bitcoinové automaty ale nie sú všade a nedokážu pokryť dopyť po interakciách. Pritom máme zo socíku skúsenosť s vekslákmi, ktorí riešili ten istý problém – menili marky za bony a československé koruny. Vytvárali skutočný trh tam, kde bol len regulovaný placebo trh s centralizovanými cenami.

K vytvoreniu tohto kurzu ma viedlo viacero vecí. Napríklad som si uvedomil, že ak štát zakáže alebo výrazne obmedzí burzy alebo automaty, nemôžeme dopustiť aby Bitcoin stratil svoje funkcie (prenos peňazí z bodu A do bodu B, možnosť sporiť či poistenie proti krachu štátneho finančného systému). Dlho som nad tým rozmýšľal a naozaj nestačí to, že sa to nedá „vypnúť“ a že pripojenie do Bitcoin siete vieme zakryť VPNkou alebo Tor sieťou. Tie ekonomické interakcie potrebujeme. A potom ma napadlo, že túto situáciu tu už máme – každý stredoškolák, ktorý si chce zahúliť trávu ju maximálne za deň zoženie. Aj napriek tomu, že je zakázaná. Ak nepozná priamo nikoho, kto ju predáva, minimálne pozná niekoho, kto pozná niekoho. Po „grafe sociálnych väzieb“ sa každý dostane na niekoho, kto predáva.

Ja chcem, aby takáto sieť existovala ešte skôr ako máme problém – pretože dokáže byť jednoducho efektívnejšia ako centralizované burzy. A oveľa ťažšie sa zakazuje niečo, čo robia všetci. Zakázať lety na mesiac je jednoduché, lebo to nikto nerieši, každému je to jedno. Ľudia nevedia o čo prichádzajú. Pokrok bez povolenia sa najľahšie zastavuje tak, že je všade ešte skôr ako niekomu začne vadiť. Toto je oveľa dôležitejšie ako mať správne regulácie, pretože vytvorenie siete takýchto obchodníkov (proxy merchants, vekslákov, traderov, …) zabezpečí, že bude jedno, aké budú regulácie. A paradoxne práve vďaka tomu budú tie regulácie viac v pohode.

Posledná odbočka: Skype vznikol v Estónsku. Sprístupnil volanie cez Internet miliónom ľudí a nebol veľmi v súlade s telekomunikačným zákonom. Neznamená to, že by ho porušoval, telekomunikačný zákon na niečo také proste nemyslel. Keby zakladatelia Skype išli na miestny telekomunikačný úrad a začali riešiť, že by bolo dobré doplniť telekomunikačný zákon, aby rátal aj s takouto možnosťou alebo sa ich len opýtal ako má v takomto prípade postupovať, tak by sa podľa mňa dohadovali dodnes. Oveľa lepšia pozícia je prísť a povedať „máme peer to peer sieť, má cez miliónov užívateľov, asi toľko ako je počet obyvateľov Estónska a denne ju používajú na komunikáciu po celom svete, nechajte nás na pokoji“. Telekomunikačný úrad nemal inú možnosť ako ich nechať na pokoji, pretože založiť firmu vedľa v Litve stojí asi 1000€ a daňové príjmy zo služby sa dajú veľmi ľahko presunúť.

Používajme Bitcoin, buďme ekonomické nody a predávajme paradajky!

ANKETA: Bitcoin v čase globálnej neistoty a teória “safe haven”: Ako to vidia Stroukal, Bednár, Matuška, Cabaj, Tesař, Stancel a Kicom?

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

Krátkodobá a dlhodobá analýza Bitcoinu + TOP altcoiny

Kryptonovinky

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin

Dnes sme pre vás pripravili špeciálne analýzy, ktoré pre čitateľov pripravili traderi projektu Kryptotrejder Ing. Marek Jendrál a Roman Sanetrik (viac info o projekte Kryptotrejder tu). Pozreli sa na Bitcoin, ale aj zaujímavé altcoiny. Dole pod článkom nájdete info o ich veľkej Veľkonočnej akcii. 

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Pohľad tradera Kryptotrejder Ing. Mareka Jendrála

Bitcoin – Krátkodobý pohľad

Bitcoin sa nachádza v rastúcom klíne, ktorého aktuálna rezistencia a podpora sa približuje a pravdepodobne dôjde k uzatvoreniu do týždňa. Target rezistencie sa orientačne nachádza na približne 7.600 $. V prípade rešpektovania rezistencie nastavujeme stop-loss na cca 6.800 $ a 6.500 $. Po uzatvorení tohto klínu nás čakajú targety na 38.2%, 50%, a 61,8% fibonacci retracementu čo predstavuje hodnoty 6.075 $ , 5.650 $ a 5.250 $. Tieto targety môžeme využiť ako potenciálne reverzné zóny samozrejme v kombinácii s 123 bottom patternom. Ak sa cena odrazí od targetu tak do longu vstupujeme v prípade, že dosahujeme po odrazení vyššie lokálne krátkodobé maximá. Ak by sme siahali telom dennej býčej sviečky nad pásmo cca 7.800 – 7.900 $ môžeme zvoliť podobnú taktiku vstupovania do longu v prípade dosiahnutia vyššieho krátkodobého maxima. MACD ukazuje rovnaké lokálne maximá a teda nejedná sa počas uptrendu až o takú silnú negatívnu divergenciu ako pri predošlej vlne. Histogram MACD však už skôr indikoval nižšie lokálne maximá na poslednej vlne čo je už lepšia interpretácia negatívnej divergencie. Celková negatívna divergencia celého klínu je však silne negatívna a hovorí o zmene trendu.

300x250

Bitcoin – Dlhodobý pohľad

Cena Bitcoinu sa v marci odrazila od existenčnej podpory a momentálne sa nachádzame v korekcii vo forme býčieho flagu. O mesiac nás čaká halving a pravdepodobne po krátkodobom poklese, ktorý je rozobratý v druhej analýze nastane fundamentálny impulz. Ťažba sa stane náročnejšou a tým pádom menšie odmeny za vyťažený BTC by sa mali preukázať vo vyššej cene. Orientačná rezistencia a maximum tohto impulzu je cca 8.900$. Samozrejme k nárastu nemusí zásadne dôjsť a cena pred dosiahnutím rezistencie môže ísť rovno späť na podporu cca 5.000$ Z dlhodobého hľadiska by sme nemali klesnúť pod túto hodnotu. Pre dlhodobé longy je ideálne počkať na vyššie dlhodobé lokálne minimum či už na existenčnej podpore alebo nad ňou. Potom pri nižšej volatilite dokupovať a pri eliminácii rizika počkať aj na dlhodobé vyššie maximum ktoré sme nevideli od leta minulého roka.

Monero (XMR) – Krátkodobý pohľad

Monero má z krátkodobého hľadiska podobné vlny ako BTC a vlastne celý trh. Piata vlna v patterne flagu je predĺžená oproti vlne 1 a 3. Jej súčasťou sú elliotové krátkodobé vlny, ktoré dosiahli maximum na 60 $. Retracement vĺn je sprevádzaný hodnotou 50% a ak v tom budeme pokračovať tak predpokladáme podporu na cca 53 $. Na tejto hladine je okrem iného aj približná podpora flagu a je to fáza zastavenia ceny z pred prepadu. Krátkodobo môže býť táto oblasť supportom avšak nie nadlho. Následne môžeme nastavovať stop-loss pod toto pásmo podpory. Potom budeme targetovať long podľa dosiahnutia vyšších maxím. V prípade pokračovania uptrendu bude našim targetom cca 64.50 $.

Monero (XMR) – Dlhodobý pohľad

Monero sa z dlhodobého hľadiska bude znova približovať ku načrtnutým podporám – 41 $, 25$. Pod túto hladinu by pravdepodobne cena z dlhodobého hľadiska nemala ísť.  Dlhodobá rezistencia je taktiež znázornená na obrázku na hodnote cca 70 $. Najbližšie obdobie očakávam volatilitu medzi 40 a 70 $. Krátkodobú situáciu sme si priblížili no a z dlhodobého hľadiska je najideálnejšie kupovať pri menšej volatilite ako tomu bolo na prelome 2018/2019. Je to možné aj pri vyššej volatilite avšak po vytvorení 123 bottom formation, ktorá vznikla v novembri/decembri 2019. Vtedy vstupujeme do longu pri prerazení posledného krátkodobého maxima.

Pohľad tradera Kryptotrejder Romana Sanetrika

 Bitcoin (BTC)

 Minulý týždeň som vám ukázal možnosť veľkého Trojuholníka, ktorého úlohou bolo pripraviť graf BTC na rozhodujúci pohyb. Bitcoin však túto formáciu nerešpektoval a neustále pokračoval nahor až nakoniec sa zastavil na hodnote 7460$. Aktuálne sa nachádza už v apexe skoro dokončenej Rising wedge formácie, takže v najbližších hodinách/dňoch očakávam už rozuzlenie celej tejto situácie. Podľa technickej analýzy by mal nasledovať priamy pohyb smerom nadol ale keďže sa nachádzame v krypto trhu, počítam aj s nejakým FakeBreakoutom, ktorý zlikviduje Short pozície a následne nastane prudký cenový prepad.

 XRP

XRP som si pre vás pripravil aj tentokrát a opäť s predikciou na zadávanie Short pozícií. Nech sa snažím ako veľmi chcem, tak posledný pohyb neviem inak zanotovať iba ako manipulatívny pohyb. Takéto pohyb bez korekcie, ktoré sú v tomto prípade neustále tlačené nahor, vyzerajú na prvý pohľad veľmi bullish. Ale akonáhle sa pozrieme na Buy objemy tak zístíme, že takýto uhol nemôže graf dlhodobo udržať. Väčšinou práve tieto pohyby sú potrestané najsilnejším cenovým prepadom. Preto očakávam ešte posledný výstrel do zóny 21 až 22 centov, kde by malo nasledovať prudké cenové zamietnutie a začiatok dlhodobejšieho downtrendu.

 Tezos (XTZ)

 Posledné dni sa veľa ľudí začalo zaujímať a vývoj grafu XTZ/BTC. Zaujímavá je hlavne jeho konsolidačná štruktúra, ktorá bude kľúčová v nasledujúcich dňoch. Tento týždeň urobil XTZ pekný pohyb UP ale bol zastavený indikátorom BK231 a preto očakávam skôr sideways pohyb, po ktorom sa rozhodne. Tezos sa môže vybrať po Breaknutí hornej trendovej línie rovno smerom UP alebo nezvládne sa udržať v zóne konsolidácie a pôjde otestovať druhú zónu dokupov odkiaľ sa už následne odrazí nahor.

 Cosmos – ATOM

 Teraz tu mám niečo pre swingových traderov a to konkrétne graf ATOM/BTC. Predošlý impúlzny pohyb urobil vyše +250% profit a zobchodovali sme ho hneď niekoľkokrát. Nasledovala dlhá a vyčerpavajúca korekcia, ktorá trvá už viac ako 100 dní ale podľa všetkého sa už blíži ku svojému koncu. ATOM by som veľmi rád chcem nakúť medzi Fibbonacciho hladinami 786 až 886, čo je zóna od  2845sats do 2360sats. Odtiaľ očakávam impúlzny odraz a ďalší swingový pohyb, ktorý bude trvať pár mesiacov ale vytvorí nové vyššie maximum na hodnote cca 8000sats.

Neprehliadnite:

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Čítať ďalej

Bitcoin

PlanB: Bitcoin Futures nemanipulujú s cenou BTC

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin, manipulácia

Autor jedného z najznámejších cenových modelov pre predikcie Bitcoinu „Stock to Flow”, PlanB, si myslí, že bitcoin futures kontrakty nemanipulujú s cenou bitcoinu (BTC), ako sa  to často tvrdí.

PlanB v sérii tweetov vysvetlil, že futures kontrakty Bitcoinu nemali v minulosti vplyv na to, že sa cena Bitcoin chovala nepredvídateľne.

Podozrenia, že futures na BTC majú na cenu negatívny vplyv, sa začali množiť najmä minulý rok, kedy si niektorí analytici všimli, že dátumy vyrovnania týchto kontraktov sa zhodujú s dátumami, kedy sa ceny BTC prepadajú.

,,CME uviedla na trh BTC futures v decembri 2017. Mnohí poukazujú na december 2017 ako obdobie, kedy Bitcoin dosiahol najvyššiu cenu a potom sa prepadol, pretože prišli futures. Cena Bitcoinu však v rámci stock-to-flow modelu zostala dokonale držať. Ja som očakával, že sa to stane (prepad) tak či tak, či už s futures kontraktmi, alebo bez nich. Nebolo to nič neobvyklé,” uviedol.

Stock-to-flow model Bitcoinu, ktorého je PlanB autorom, je založený na interakcii medzi novými bitcoinami, ktoré sa vyťažia a existujúcimi BTC v obehu. Tento model sa ukazuje byť zatiaľ veľmi presný.

300x250

Priebežne ho môžete neustále sledovať na stránke digitalik.net/btc/. Cena Bitcoinu je aktuálne presne tam, kde sa podľa tohto modelu očakáva. Výrazne by však mala stúpnuť v období po halvingu, pretože sa zníži ponuka novo vyťažených bitcoinov o polovicu. Podľa modelu by v roku 2021 mala cena Bitcoinu atakovať úrovne okolo 100 000 USD.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Forbes: Na zozname miliardárov sú štyria ľudia zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

Forbes

Magazín Forbes zverejnil aktualizovaný zoznam najbohatších ľudí v roku 2020. Do  zoznamu miliardárov sa dostalo 2095 ľudí, pričom len štyria z nich podnikajú v sektore kryptomien.

Najbohatším mužom kryptopriemyslu je podľa Forbes spoluzakladateľ mining giganta Bitmain Micree Zhan, ktorý je celkovo 690. najbohatším mužom planéty s odhadovaným majetkom v hodnote 3,2 miliardy dolárov.

Do zoznamu sa dostali ešte bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Ripple, ktorá stoji za kryptomenou XRP, Chris Larsen s majetkom 2,6 miliardy dolárov (celkovo 886.), druhy spoluzakladateľ Bitmainu Jihan Wu s majetkom 1,8 miliardy dolárov (1307.) a generálny riaditeľ a zakladateľ americkej zmenárne Coinbase Brian Armstrong s majetkom 1 miliardy (2087.). Spoločná hodnota majetku týchto štyroch mužov sa odhaduje na 8,7 miliardy dolárov.

Zaujímavé je, že v rebríčku nefiguruje šéf burzy Binance Changpeng Zhao a ani dvojičky bratia Winklevossovci, ktorí stoja za americkou burzou Gemini. Forbes v roku 2018 Zhaovi aj Winklevossovcom odhadoval v rebríčku najbohatších ľudí zo sektora kryptomien majetok viac ako miliardu USD.

Najbohatším mužom sveta je podľa Forbes šéf Amazonu Jeff Bezos s hodnotou majetku viac ako 122 miliárd dolárov. Druhý je zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Nasledujú Bernard Arnault a Warren Buffett.

300x250

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Draper je presvedčený, že ľudia nájdu istotu v Bitcoine

Avatar

Článok

zo dňa

od

Tim Draper

Známy investor do rizikového kapitálu Tim Draper je presvedčený, že ľudia nájdu dôveru v Bitcoin popri tom, ako budú sledovať rast celkového účtu za záchranu svetovej ekonomiky, ktorý už teraz vraj predstavuje 7 biliónov dolárov.

Draper ako známy podporovateľ Bitcoinu uviedol, že splynutie viacerých faktorov súvisiacich s dopadom koronavírusu bude viesť k tomu, že sa začne čoraz viac dariť technologickým inováciám ako sú bitcoinysmart kontrakty (inteligentné zmluvy).

V rozhovore zo 6. Apríla uviedol, že je veľmi skeptický voči riešeniu krízy v podobe neustáleho “tlačenia” nových peňazí a povedal, že môže trvať roky, kým tieto peniaze naozaj preniknú do globálnej ekonomiky. ,,Chystajú sa zaplaviť ekonomiku hromadou peňazí, ktoré budú mať stále menšiu a menšiu hodnotu,” upozornil.

Draper preto verí, že ľudia sa začnú zaujímať viac o Bitcoin, pretože jeho množstvo je obmedzené. ,,Viem, že ich (bitcoinov) je iba 21 miliónov a nemusím sa obávať, že ich vláda oslabí tým, že ich vytlačí tony. Namiesto toho môžeme bitcoin použiť ako menu, na ktorej sa všetci zhodneme a je súčasťou ekonomiky, je otvorená, transparentná a globálna.

Miliardár sa vyjadril aj k čoraz častejším tvrdeniam, že koronavírus bude viesť k tomu, že sa zastaví úspešný príbeh globalizácie, ktorej sa darilo posledných 25 rokov. Draper si myslí, že sa to nestane a tvrdí, že bitcoiny, inteligentné zmluvy a umelá inteligencia prinútia vlády na celom svete konkurovať si na virtuálnej úrovni, aby priniesli lepšie služby za nižšie náklady na prilákanie talentov. Na oplátku to umožní ľudom, aby mali viac možnosti slobodne sa pochybovať a žiť “v krajšom globálnom svete“. ,,Nezáleží na to, či ste z USA, Číny, Ruska, Indie alebo Európy…. sme otvoreným svetom a geografické hranice budú znamenať čoraz menej,” uviedol pre niektorých možno až utopistickú vlastnú predstavu o budúcnosti tohto sveta.

300x250

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Bobby Lee je optimista. Cena Bitcoinu vraj pôjde po halvingu výrazne hore

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bobby Lee Bitcoin

Bobby Lee, ktorý patrí medzi rešpektovaný členov kryptokomunity a je členom správnej rady nadácie Bitcoin Foundation, si myslí, že Bitcoin má stále potenciál prudkého rastu ceny.

Lee uviedol, že v máji, kedy Bitcoin čaká očakávaný halving, sa opäť dostane na päťcifernú hodnotu a do decembra predpokladá, že vytvorí nové historické cenové maximum okolo 25 tisíc dolárov.

Lee sa tak napriek rozbiehajúcej sa finančnej kríze domnieva, že halving bude mať na Bitcoin pozitívny efekt. Udalosť, ktorá bola dopredu určená a udeje sa už o niečo vyše 35 dní, zníži odmenu pre ťažiarov BTC o polovicu zo súčasných 12.5 BTC za jeden vyťažený blok na 6.25 BTC. Doterajšie dva halvingy, ktoré sa udiali v rokoch 2012 a 2016 mali na cenu Bitocinu pozitívny vplyv, pretože Bitcoin sa vďaka nim stal ešte cennejší (vytvára sa ho menej). Avšak Bitcoin si ešte v období halvingu nikdy neprešiel takými neistými časmi, ako sú dnes.

Bobby Lee je taktiež autorom tweetu z novembra 2019, v ktorom uviedol, že hodnota  najznámejšej kryptomeny sa do roku 2018 vyšplhá na 500 tisíc dolárov.

,,Ak sa nová ponuka zníži o polovicu a dopyt zostane rovnaký alebo vyšší, zvýšenie ceny Bitcoinu je istota,“ skonštatoval k halvingu a dodal: ,,Očakávam obrovský nárast dopytu po kryptomenách v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov, keď sa bitcoinová inflácia spomalí s halvingom, zatiaľ čo vlády budú naďalej nafukovať svoje meny, aby zmiernili ekonomický dopad pandémie.”

300x250

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Analýza Bitcoinu (7.4.): Bitcoin nás prekvapuje, no ja tomuto pohybu stále neverím

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na Bitcoin pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský z Trader 2.0

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Bitcoin

Bitcoin nás neprestáva prekvapovať a stále sa tlačí hore. Ja si však nemôžem pomôcť a tomuto pohybu nahor neverím. Fundamentálnych dôvodov na rast aj na pokles je hneď niekoľko, ale ktorý si vybrať?

Na 4H grafe sme však stále neprekonali channel a na grafe som vyznačil niekoľko rezistencií. Myslím si, že jedna z nich bude pre Bitcoin osudná. Najbližšie bodové rezistencie vidím na 7756usd, 8175usd. Invalidaiton level pre celú analýzu je na hodnote 8466usd.

300x250

Priznám sa, že neviem ktorá rezistencia nás zastaví, ale jedna určite. Celkovo tomuto rastu neverím, či už na základe uhlu, pod ktorým rastieme, celkovej situácii vo svete, alebo aj objemov, vďaka ktorým ideme hore.

Dôležité je v tejto situácii sledovať aj indexy a zvyšné trhy. Uvidíme, čo sa s Bitcoinom začne diať akonáhle začne S&P500 klesať. Rovnako dôležité je si uvedomiť dve základné veci. Toto bude celkovo len tretí halving a nemôžeme sa na tento fundament 100-tne spoliehať. Čo sa týka ekonomických problémov vo svete, tak toto je pre Bitcoin úplne nové a my si môžeme len domýšľať ako sa asi zachová. Faktov máme málo a preto musíme ísť krok po kroku.

Kapitalizácia altcoinov

Altociny sú podľa mňa na tom dosť podobne a sú na silnej rezistencii. Veľa ľuí si však neuvedomuje, že všetky altcoiny rastú v channeli a veľa z nich práve prišlo len na 0.382 fibo retracement, čo je bežná hodnota. Po takto silných a ostrých pádoch je teda logické, že nejaké dni rastieme. Navyše nám hrá do kariet aj to, že rastú aj indexy na čele s S&P500, ktoré sú taktiež pod silnou rezistenciou.

Dominancia

Graf dominancie je na nižšom časovom rámci dosť rozbitý a ťažko sa kreslí. Ak sa však nič nezmení, tak sa ho posnažím analyzovať budúci týždeň. Na dennomg grafe je to však stále o tom istom.

Trader2.0

Na minciach so zápalnou šnúrou sme zinkasovali pekné zisky, ale čo je oveľa dôležitejšie, tak sme ich aj dokázali ochrániť, pred pádom trhu.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

Ing. Jakub KraľovanskýTrader 2.0
Trader 2.0 je môj osobný projekt a zároveň srdcová záležitosť. Po niekoľkých rokoch v kryptomenách som sa rozhodol vytvoriť si vlastnú cestu. Kryptomenám sa venujem od roku 2015 a mojou víziou je šíriť povedomie o kryptomenách medzi bežných ľudí. Trader2.0 je vzdelávací projekt, kde sa zameriavam na prvý kontakt človeka s Bitcoinom až cez návody, tipy a triky, úvod do tradingu až po pokročilé technické analýzy, money management a psychológiu tradingu. Cieľom je uľahčiť ľuďom vstup do kryptomien a napomáhať im pri ich ceste.

Čítať ďalej

Bitcoin

Buterin vybral 2 najhoršie cenové predpovede pre Bitcoin

Avatar

Článok

zo dňa

od

Vitalik Buterin Bitcoin kalkulačka

Zakladateľ druhej najpopulárnejšej kryptomeny Ethereum a skorý fanúšik Bitcoinu Vitalik Buterin sa rozhodol poukázať na dve najhoršie cenové predpovede od roku 2009, kedy datujeme prvé krôčiky existencie Bitcoinu.

Buterin označil za vôbec najhoršiu pozitívnu predpoveď pre Bitcoin toľkokrát omieľanú predikciu kontroverzného programátora Johna McAfeeho, ktorý v roku 2017 vyhlásil, že ak cena Bitcoinu do konca roka 2020 nedosiahne hodnotu milióna dolárov, tak v celoštátnej americkej televízii v priamom prenose zje svoje vlastné prirodzenie. ,,Keď som do konca roku 2020 predpovedal cenu Bitcoinu na 500 000 USD, použil som model, ktorý predpovedal 5000 dolárov na konci roku 2017. BTC však zrýchlil oveľa rýchlejšie ako predpoklady môjho modelu. Teraz predpovedám Bitcoin na milión dolárov do konca roku 2020. Ak sa budem mýliť, zjem svojho vlastného vtáka,” vyhlásil vtedy McAfee, ktorý dokonca chcel v roku 2020 z azylu kandidovať na amerického prezidenta.

Pravdepodobne už viete, že McAfee tuto predikciu napokon stiahol  vyhlásil, že Bitcoin sa časom stane bezcenným a nahradia ho novšie lepšie kryptomeny.

Ako najhoršiu predpoveď zo strany medveďov, teda ľudí, ktorí neveria vúspech Bitcoinu, označil Buterin tvrdenie ekonóma a vysokoškolského profesora Nouriela Roubiniho, ktorý vo februári 2018 vyhlásil, že Bitcoin je na ceste k nulovej hodnote. Urobil tak v čase, kedy sa cena Bitcoinu prepadla na 7000 dolárov, hoci v decembri 2017 bola ešte na sume 20 000 USD. Roubini je častokrát prezývaný ako Mr. Doom, pretože upozorňoval na riziko vypuknutia finančnej krízy v roku 2008, čo mu napokon vyšlo.

Zdroj: cointelegraph.com  

300x250

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Hoskinson by na nájdenie Satoshiho Nakamota použil Stilometriu

Avatar

Článok

zo dňa

od

Satoshi Nakamoto

Spoluzakladateľ Ethereum a zakladateľ kryptomeny Cardano Charles Hoskinson sa v nedeľňajšom rozhovore pre u.today vyjadril k možnosti, ktorá by bola podľa neho najefektívnejšia, keby sme sa pokúšali nájsť záhadného tvorcu Bitcoinu Satoshiho Nakamota.

Hoskinson uviedol, že najúčinnejším spôsobom by bolo využitie techník stilometrie, čiže štúdie štylistiky textu. ,,Ide o štatistické vymedzovanie alebo potvrdenie charakteristických vlastností štýlu  diela. Stilometria je metóda, pomocou ktorej sa určuje autorstvo a čas vzniku textu,” definuje tento proces Wikipédia.

Hoskinson upozorňuje, že stliometria už bola v minulosti pri hľadaní Nakamota použitá, no zameraná bola na jeho text z Bitcoin whitepaperu. Líder Cardano si myslí, že efektívnejšie by bolo, keby sa aplikovala na študovanie jeho kódu.

Hoskinson to vysvetlil pri poukázaní na predpokladaný profil Satoshiho: ,,Teraz by mal mať okolo 50 až 60 rokov. Študoval teda v osemdesiatych alebo deväťdesiatych rokoch a bol vychovaný vo veľmi konkrétnej škole informatiky. Samotný bitcoinový skript poskytuje veľa informácii o tom, kde bola táto osoba vyškolená, pretože vychádza z jazyka zvaného Forth. To je veľmi neobvyklý jazyk, ale v tom období sa používal väčšinou v pedagogike informatiky najmä v Anglicku a na Východe USA.”

Súčasný líder Cardano, ktorý nepoopiera svoj obdiv k Bitcoinu, priznal, že jemu je absolútne jedno, kto je Satoshi. ,,Táto osoba opustila ekosystém a nechce s ním byť spájaná. Bitcoiny fungujú bez problémov od roku 2012. Je to už 8 rokov a nemal žiadny problém. Prečo teda musíme priviesť jeho zakladateľa späť?,” položil na záver rečnícku otázku.

300x250

Zdroje: u.today, cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Kiyosaki upozorňuje na výhody Bitcoinu. Odporúča ho najmä mladým

Avatar

Článok

zo dňa

od

Robert Kiyosaki - kryptomeny

Od začiatku pandémie koronavírusu začali akcie, dlhopisy ale aj fiatové meny po celom svete strácať na svojej hodnote. Popri tom ako sa kríza prehlbuje si niektorí ľudia začínajú čoraz viac uvedomovať skutočné kúzlo, ktoré tkvie v Bitcoine.

Autor medzinárodného bestselleru „Bohatý otec, Chudobný otec” Robert Kiyosaki dva dni v rade upozorňoval svojich fanúšikov na to, aby v súvislosti s Bitcoinom spozorneli.

Prvého apríla nazval Bitcoin na Twitteri ľudovými peniazmi a zopakoval, že v týchto neľahkých časoch by mali ľudia držať buď zlato, čo označil za božie peniaze alebo bitcoiny – čo sú zas peniaze ľudí. Tieto dve aktíva si samozrejme nevybral náhodou. Kiyosaki upozorňuje na to, že dolár stráca na hodnote, pretože je ho možné nekontrolovateľne tlačiť viac a viac a to sa teraz práve deje. Bitcoin a zlato majú naopak deflačný charakter, pretože ich množstvo je obmedzené.

V ďalšom tweete doplnil: ,,Je to jednoduché. Majte svoj vlastný zlatý štandard (narážal tým aj na Bitcoin). Urobte si nejaké významné percento držania v zlate. Ak patríte do generácie Z alebo generácie Y, alebo ste súčasťou mladšej polovice generácie X, urobíte to ako váš plán na dôchodok,“ doplnil o deň neskôr.

Zdroj: cointelegraph.com

300x250

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Palihapitiya: Bitcoin potrebuje tento čas, aby zažiaril

Avatar

Článok

zo dňa

od

Chamath Palihapitiya o Bitcoine

Zaujímavý rozhovor sa cez víkend udial medzi dvoma obhajcami Bitcoinu Anthonym Pomplianom z Morgan Creek Digital a miliardárom Chamathom Palihapitiyom, ktorý stojí na čele spoločnosti Social Capital.

V rámci interview, ktoré sa netýkalo len Bitcoinu, ale aj iných mnohých tém súvisiacich so súčasnou situáciou globálnej ekonomiky, Palihapitiya poukázal na to, že Bitcoin je stále mimoriadne volatilný a to najmä v porovnaní s menovými trhmi. ,,Nemôžete to efektívne využiť. Zatlačí vás to do ghetta obchodníkov a špekulantov a práve teraz sme v tej pozícii,” upozornil a zdôraznil, že práve preto je fanúšikom dlhodobého držania bitcoinu. Až potom sa vraj môžeme postupne prizerať tomu, ako preniká do tradičnej infraštruktúry a stáva sa bezpečným prístavom.

V prípade Bitcoinu následne uviedol zaujímavé prirovnanie: ,,On je buď o tom, že bude na nule, alebo na miliónch, pretože ak naozaj uspeje, vytvorí štandard typu zlata. Vytvorí index avšak s výnimkou toho, že na rozdiel od zlata, ktoré vo veľkom vlastnia centrálne banky, ide o nástroj, ktorého hodnota je vlastnená všetkými,” uviedol.

,,Myslím si, že (Bitcoin) bude potrebovať ešte nejaký čas na to, aby sa stal relevantný. Je to stále špekulatívny nástroj a je príliš špekulatívny na to, aby bol spoľahlivý,” skonštatoval, no zároveň priznal, že doba, ako je táto, je preňho ideálnou príležitosťou zažiariť.

Zdroj: cointelegraph.com

300x250

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-