Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

ANKETA: Bitcoin v čase globálnej neistoty a teória „safe haven“: Ako to vidia Stroukal, Bednár, Matuška, Cabaj, Tesař, Stancel a Kicom?

Článok

anketa-bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Trhy vrátane toho s Bitcoinom sa v dôsledku šíriacej sa pandémie koronavírusu a tiež obchodnej vojny o cenu ropy medzi Ruskom a Saudskou Arábiou, otriasajú v základoch. My sme oslovili sedem známych osobností z česko-slovenskej kryptoscény, aby nám povedali ich názor na to, čo sa aktuálne deje s cenou bitcoinu, aký môže byť jej ďalší vývoj a či je na mieste považovať bitcoin za „safe haven“ v čase krízy.

Naša otázka pre všetkých respondentov:
Mohli sme v priamom prenose vidieť, ako zareagovala cena Bitcoinu, keď sa začali otriasať ostatné trhy. Je teda možné skonštatovať, že Bitcoin koreluje s ostatnými trhmi a zatiaľ nie je tým vysnívaným bezpečným prístavom, ako sa to často tvrdí? Cena zlata, ktoré je označované za safe haven, sa na počiatku krízy v roku 2008 taktiež výrazne prepadla, no následne začala výrazne stúpať a v roku 2011 vytvorila svoje doterajšie maximum. Môže čakať rovnaký scenár tentokrát zlato a aj Bitcoin?

Dominik Stroukal, hlavný ekonóm finančnej skupiny Roklen, autor knihy Bitcoin a jiné kryptoměny budoucnosti

Dominik Stroukal

Samozřejmě by mě moc těšilo, kdyby Bitcoin byl digitálním zlatem, ale není. Zatím. Stále je to ekonomickou hantýrkou řečeno luxusní statek, tedy něco, co ve špatných časech poptáváme méně. Když lidé přichází o peníze, zbavují se ho. Ale. Ne všichni a ne tolik. Trh s Bitcoinem je obrovsky nelikvidní a orderbooky jsou tak mělké, že i když drtivá většina lidí hodluje, tak doslova zlomeček obchodníků dokáže shodit cenu o 50 %. Nicméně masa hodlerů je skvělý začátek. Skvělý začátek je i omezená zásoba a extrémně křehký substitut v podbě fiat peněz. Je jen otázkou času, i když to může trvat velmi dlouho, než bude mít tento substitut větší problémy. Zatím to tak ale, bohužel, nevypadá, a proto se Bitcoin chová jako standardní aktivum a koreluje s akciovým trhem. Tedy, sečteno a podtrženo, Bitcoin ještě dlouho nebude digitálním zlatem, i když má všechny dobré vlastnosti k tomu, aby se jím jednou mohl stát.

Juraj Bednár, etický hacker, autor knihy „Hackni sa!“, Paralelná Polis

Juraj Bednár

V kríze sa často stáva to, že ľudia dostanú margin cally alebo zistia, že si musia niečo kúpiť, potrebujú na splátku hypotéky a tak ďalej a tak sa v čase, keď im dôjdu peniaze, alebo už nechcú viac lokálnej fiat meny,  zbavujú  toho čo je najlikvidnejšie a to je zlato a Bitcoin. Veľmi ľahko sa to predá a veľa ľudí ich nemá napákované. Takže preto si myslím, že na začiatku krízy pôjdu zlato aj Bitcoin dole a vôbec to nie je nič nečakané.

Dušan „Dušky“ Matuška, Paralelná Polis, speaker o kryptomenách

matuska

Nepovedal by som že Bitcoin koreluje s ostatnými trhmi. Ale hýbal sa rovnakým smerom v tejto konkrétnej situácii. Cena zlata od 9 marca 2020 klesla za 11 dní o 11%. Ani zlato sa v tejto situácii nespráva ako bezpečný prístav 🙂

Dôvod je podľa mňa ten, že táto situácia nebola spôsobená politikou ani ekonomikou, ale biosférou. Panika ktorá vznikla a bola premietnutá do grafov rôznych inštrumentov podľa mňa hovorí: “neviem ako dlho toto bude trvať. Neviem ako dlho budem mať výpadok príjmu. Potrebujem mať cash na to najnutnejšie ak by išlo do tuhého.”

Ľudia odchádzajú z menej likvidných aktív do tých najlikvidnejších ako je práve hotovosť. Keďže Bitcoin ešte dnes nie je bežne akceptovaný v ekonomike ako platobný prostriedok, je to skôr aktívum na špekuláciu, tak aj ľudia ho odpredávajú podobne ako zlato. Potrebujú peniaze na bežné prežitie. A zatiaľ v tomto hotovosti Bitcoin nekonkuruje.

Očakával sa výrazný bullrun po halvingu. To či nastane ešte tento rok si netrúfam povedať.  Veľké množstvo minerov sa popálilo, ich pôžičky išli do likvidácie. Keď ich ešte zasiahne halving, tak sa skôr bojím o bezpečnosť siete kvôli zníženému hashrate ako o cenu.

Andrej Cabaj, Bunkeroid

Andrej Cabaj

Z pohľadu špekulácie na krypto ma situácia vôbec neprekvapila. Bitcoin ako mikroaktívum (cez optiku svetového obchodu) je príliš malé, aby zostalo mimo vplyvu udalostí. Ničmenej, stále upozorňujem na fakt, že vnímanie Bitcoinu ako výhradne finančného aktíva je myšlienka mimoriadne scestná a svedčí o nepochopení fundamentálnej podstaty tohto nového fenoménu. Takže situáciu považujem za dobrú, trh vyčistí vzťahy a uvedie cenový pohľad na jeho hodnotu do vyváženého normálu. Tento proces je vďaka nemožnosti jeho regulácie ako decentralizovaného systému šokujúco rýchly, čo špekulanti nesú pomerne ťažko. V 21.storočí označovať akékoľvek aktívum ako „safe haven“ je ako požadovať návrat do 18.storočia, nič také už neexistuje a ľudia musia dynamicky reagovať. V tomto má Bitcoin mimoriadnu výhodu. Opäť, či už ako medzinárodné, alebo ako mikro lokálne transferové médium informačných a/alebo hodnotových údajov je nezávislé na potenciálne blokovanej tretej strane (banka,notár,databáza,štát, úrad) čo mu umožní veľmi flexibilné reagovanie hlavne v krízových situáciach.. tento pohľad stále čaká na plné využitie v budúcnosti a je možné, že táto nešťastná epidemiologická situáciu bude akcelerovať vývoj aj v tomto smere.

Jaromír Tesař, cardanians.io & ambasádor Cardano v Českej republike

Jaromír Tesař

Bitcoin a Ethereum jsou tady tak dlouho, že se o ně začali zajímat instituce, které do nich byly schopny nalít hromadu kapitálu. A jak se chovají instituce před příchodem krize? Prodávají co mohou neboť dobře vědí, že ceny všeho jsou v bublině a budou padat. Není žádný důvod si myslet, že tihle hráči budou prodávat třeba akcie firem a nechají si krypto. Prodali byste raději krypto, nebo akcie továrny, která reálně něco vyrábí a má nějaké know how či dokonce patenty? Továrna může po krizi opět fungovat. Celé krypto je na začátku ve fázi experimentu. Navíc mít výhodu prvního hybatele trhem je z ekonomického pohledu pro velryby výhodné. Pokud máte sílu poslat cenu třeba o 20%  dolů a uděláte to, vyvoláte takovou paniku, že to spadne klidně o dalších 10%. Prodělává retail, který na tohle nemá žaludek. 

Narativ krypta jako bezpečného přístavu je při současné nízké adopci dost mimo mísu. Většinu mincí vlastní pár velryb, ať už starých nebo nových, většina populace si při vyslovení podobného názoru poklepe na čelo. To je smutná realita a hlavním důvodem za tím vidím vysokou volatilitu. S volatilitou je to jako s fotbalem. Čím více je hráčů na hřišti, tím hůře se míč hýbe z místa na místo. Současná situace je taková, že hrají v podstatě jen bohatí brankáři. My potřebujeme na hřiště dostat celou tribunu. Jinými slovy současnou hru hraje pár velryb s přehřátým fiatem proti sobě. Přihlíží tomu pár bláznů z krypto-komunity jako jsme my, kteří mají plnou hlavu ideálů, nebo se v horším případě vidí na měsíci. Krypto se nestane přirozeným bezpečným přístavem jen kvůli tomu, že si to malá hrstka lidí přeje.

Často slyšíme názor, že kdo chce být v kryptu, musí mít na vysokou volatilitu žaludek. Jenže to je také nesmysl, protože pokud máme tomuhle věřit, tak hodně štěstí s masovou adopcí. Dle mého názoru krypto potřebuje nabídnout nějakou užitečnou funkcionalitu, která nebude přímo spojena s volatilitou. Myslet si, že z Bitcoinu jednou bude prostředek směny je minimálně v dohledné době nemožné a to z důvodů popsaných výše. Ethereum, nebo obecně platformy, které umožňují pracovat s tokeny a stabilními mincemi mohou mít k adopci sítě mnohem blíž. Lidé nemusí mít zájem o volatilní token, ale možná si oblíbí nějakou službu, hru, nebo cokoliv co jednou platformy umožní vytvořit a to včetně finančních produktů. Ethereum je bohužel průser vedle průseru. Směr je dobrý, ale chtělo by to větší spolehlivost. Pojďme se o tom pobavit za 3-5 let, kdy bude krypto snad konečně aspoň škálovat.

Nečekám tedy, že si krypto v krizi povede nějak dobře. Pokud by se měli reálně hroutit finanční trhy v nějakých významných zemích, mohlo by se to změnit. Ale nejspíš by adopci zarazila technická nevyspělost krypta, zejména mizerná škálovatelnost. Paradoxně by v takové krizi v dohledné době nejlépe fungoval komunitou nenáviděný Ripple. Ale nemyslím si, že se někdy dostaneme do takové krize, že svět začne masově kupovat krypto. Pokud ano, budeme mít jiné problémy.

David Stancel, konzultant a speaker v oblasti kryptomien, Blockchain Slovakia

David Stancel

Myslím si, že je dôležité si uvedomiť voči čomu konkrétne slúži Bitcoin ako hedge, a nečakať od neho zázraky pri globálnej pandemickej kríze, kedy, ako môžeme vidieť, snáď žiadne finančné aktívum nie je imúnne voči vysokej volatilite. V situácii kedy ide do tuhého a mnohé firmy, rodiny ako aj štáty samotné budú musieť bojovať nielen s poklesom príjmov ale pravdepodobne aj s radom neočakávaných problémov je prirodzené, že investori preferujú likviditu oproti držaniu aktív. Likviditu vedia v nadchádzajúcom období využiť pri zaujímavých investičných príležitostiach, ktoré sa zákonite pri krízách objavia či na zabezpečenie svojich základných potrieb v prípade, že situácia zájde skutočne do extrému.

Z môjho pohľadu bude zaujímavý aftermath tejto situácie, kedy sa štáty ako aj celá ekonomika budú vyrovnávať s následkami vírusu. Keďže centrálne banky plánujú mitigovať celú situáciu, neprekvapivo prostredníctvom tlačenia extrémnej hromady nových peňazí, je len otázkou času, kedy budeme z najhoršieho vonku, a kedy sa začnú investori obzerať po niečom, čo aspoň trochu pripomína „hard money“. Očakávam, že nadchádzajúci halving Bitcoinu v máji tohto roku môže tento sentiment pri Bitcoine výrazne umocniť.

Jakub „Kicom“ Vejmola, autor úspešného YouTube kanálu Bitcoinovej kanál

Jakub "Kicom" Vejmola

Myslím, že Bitcoin si od roku 2009 tak nějak „jel to svoje“ a příliš se neohlížel na ostatní třídy aktiv. Bylo to hlavně tím, že to bylo něco úplně nového, jiného a nikdo to vlastně nebral moc vážně. Tím, jak nám postupně dospívá, začal logicky na celosvětové dění reagovat. To co se teď děje ve světě je skutečně bezprecedentní situace – Black Swan event, který jsme nezažili celá desetiletí – a byl by malý zázrak, kdyby Bitcoin reagoval výrazným růstem, který v tuto chvíli nevidíme ani na zlatě. Selhal tedy jako bezpečný přístav? Podle mě ne, protože k tomu zatím neexistují data. Jestli je to onen pověstný safe haven asset totiž budeme moct zhodnotit až za několik měsíců, možná spíš let. Celá tahle situace je pro něj jen dalším testem (a podlě mě mimochodem jednodušším než byl slavný hack burzy Mt. Gox) a samozřejmě i testem pro HODLery. Trh se očistí od spekulantů a lidí, pro které to byl jen „get-rich-quick“ scénář. Pro Bitcoin jako takový se nemění nic – jeho blockchain funguje, transakce jsou i nadále přenášeny otevřeným, veřejným systémem bez hranic, ve kterém neexistuje cenzura a ani nic jako kvantitativní uvolňování nebo jiná tvorba peněz ze vzduchu – něco, co nyní sledujeme a budeme sledovat v nadcházejících měsících u standardních fiat měn. Kdo si toto uvědomí, nemusí se ničeho obávat, protože 1 bitcoin je pořád 1 bitcoin. Já celé této myšlence silně věřím, a proto se pro mě nezměnilo vůbec nic. #HODL.

Už budúci týždeň vám prinesieme odpoveď rovnakých respondentov na ďalšiu zaujímavú otázku o kryptomenách. Nezabudnite nás sledovať aj naďalej.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.