Portál Coindesk odvolávajúci sa na svoje zdroje informoval, že americký bankový gigant Goldman Sachs a niekoľko ďalších významných amerických bánk z Wall Street skúmajú možnosti, ako použiť Bitcoin ako kolaterál (zábezpeku) pre hotovostné pôžičky inštitúciám.
Americké banky typu Goldman Sachs sa zatiaľ priamo nedotýkajú spotových trhov s kryptomenami, ale volia k ním prístup cez syntetické kryptomenové produkty ako sú futures. Napodobňujú tým dohody typu „tri-party repo“ (spôsob požičiavania si finančných prostriedkov predajom cenných papierov so zmluvou o ich spätnom odkúpení zahrňujúce agenta tretej strany). Nuž a teraz hľadajú podobnú cestu ako sa priamo nedotýkať bitcoinov, ale len ich syntetických produktov, aj u potenciálnych pôžičiek zaistených Bitcoinami.
,,Goldman Sahcs pracoval na získaní schválenia kolaterálu a trojstrannému repo obchodu. Ak by získali likvidačného agenta, potom by len poskytovali zabezpečené pôžičky bez toho, aby sa bitcoiny priamo dotkli ich súvahy,” povedal portálu Coindesk jeden zo zdrojov. Samotná banka však odmietla tieto informácie komentovať.
V snahe použiť Bitcoin ako kolaterál pri pôžičkách ale nie je samá. Podobnou cestou sa už vydala aj kryptofriendly banka Silvergate a niektoré banky zo Singapuru, ktoré sú priateľské voči kryptomenám.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
,,Hovorili sme so zhruba pol tuctom veľkých bánk (o pôžičkách krytých bitcoinami),” povedal CoinDesk druhý zdroj, ktorý má pracovať vo veľkej inštitucionálnej obchodnej firme. ,,Niektorí z nich plánujú podniknúť kroky do 3 až 6 mesiacov. Zaujímavé je, že niektoré z týchto bánk použijú na poskytnutie úveru svoju vlastnú súvahu,“ doplnil.
Možnosť, aby mohli vôbec americké banky uvažovať nad tým, že príjmu Bitcoin ako kolaterál pri pôžičke, dostala čiastočne zelenú počas obdobia, kedy bol šéfom amerického regulátora Úrad pre kontrolora mien (OCC) Brian Brooks, ktorý naznačil, že by to bolo možné. Brooks však z OCC po zvolení Joea Bidena za amerického prezidenta odišiel. Regulačný postoj tak zostáva v USA v tejto veci pomerne komplikovaný a nejasný.
Tretími stranami, ktoré by mohli bankám pomôcť ako správcovia týchto bitcoinov, by mohli byť firmy ako sú Coinbase či Fidelity Digital Assets. Redakcia CoinDesk požiadal obe firmy o reakciu – Coinbase uviedla, že to odmieta komentovať a Fidelity na žiadosť CoinDesk ani nereagovala.
Dobrá správa či veľké riziko?
,,Pôžičky kryté Bitcoinmi nie sú zbytočné, takže je pochopiteľné, že banky sa chcú zapojiť do hry,” reagoval na tieto špekulácie Anthony Pompliano, jeden z najznámejších propagátorov Bitcooinu v USA.
Bitcoin-backed loans are a no brainer, so of course the banks want to get in the game 🙂 https://t.co/k9Tp76MPbx
— Pomp 🌪 (@APompliano) December 2, 2021
Peter Schiff, propagátor investícii do zlata a veľký kritik Bitcoinu, na jeho tweet reagoval: ,,To by bola ešte väčšia katastrofa pre veriteľov ako subprime hypotéky, pokiaľ veritelia popri tom Bitcoin zároveň neshortujú. Nehnuteľnosti aspoň majú nejakú hodnotu.”
This is will a bigger disaster for lenders than subprime mortgages, unless the lenders are also short #Bitcoin. At least real estate has some value.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) December 2, 2021
Ďalšie zaujímavé články
Máte strach z pádu ceny Bitcoinu? Microstrategy ho nemá, kúpila ďalšie za 414 miliónov dolárov
Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?
El Salvador oznámil založenie Bitcoin City – bude malým daňovým rajom
Zdroje: Twitter, coindesk.com