Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Po páde sledujte fundamenty Bitcoinu. Mnohé sú stále mimoriadne býčie

Článok

Bitcoin halving
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V čase, kedy cena Bitcoinu klesla vyše 8 tisíc dolárov a dokonca bolo v určitý moment možné kúpiť túto kryptomenu aj za $31 000, čo je o takmer o 11 tisíc dolárov menej, než je jej historické maximum, je dôležité zhrnúť si, v akej kondícii Bitcoin aktuálne je.

Nie cena, ale fundamenty totiž určujú, či je Bitcoin zdravý a schopný pokračovať z dlhodobého hľadiska vo svojom raste. Upozornil na to zakladateľ platformy Glassnode Rafael Schultze-Kraft. Glassnode je spoločnosť, ktorá sa špecializuje na analýzu on-chain dát BTC blockchainu. Inak povedané sleduje tvrdé čísla a na základe toho sprostredkováva tieto informácie svojim zákazníkom.

Rafaale Schultze-Kraft po včerajšom výplachu na trhu na Twitteri upozornil na niekoľko zaujímavých skutočnosti, ktoré naznačujú, že Bitcoin je na tom stále veľmi dobré. Vo všetkých vymenovaných ukazovateľoch je dokonca na svojich historických maximách.

Aby sme to teda zhrnuli, Bitcoin je na historických maximách u:

  • Počtu aktívnych adries, teda adries, na ktorých sa dejú nejaké pohyby – 11. januára bol zaznamenaný nový rekord v podobe 1,3 milióna aktívnych adries za 24h
  • Obťažnosti ťažby (mining difficulty)
  • Hashrate, teda celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu
  • Počtu BTC veľrýb, teda adries, na ktorých je aspoň 1000 BTC (znamená to, že veľkí hráči skupujú bitcoiny)
  • Nelikvidných bitcoinov –veľký počet bitcoinov sa nehýbe už dlhú dobu, čo znižuje stranu ponuky.

Schultze-Kraft následne k týmto údajom poznamenal: ,,Nenechajte sa krátkodobou korekciou ceny Bitcoinu vystrašiť. Fundamenty sú silné.”

Na nelikviditu BTC v spojitosti s údajmi z Glassnode poukázal aj ostro sledovaný Twitter účet Documenting Bitcoin, ktorý upozorňuje na mnohé zaujímavé štatistiky. Z grafu nižšie vyplýva, že aktuálne je nehybných viac ako 78% doteraz vyťažených bitcoinov. Obchodujú sa teda približne len 4 milióny existujúcich BTC.

Na zaujímavé dáta z Glassnode upozornil aj analytik Elias Simos, ktorý poukázal na to, že kým cena Bitcoinu klesá, rastie počet veľrýb (adries, na ktorých sa nachádza aspoň 1000 BTC). To naznačuje, že veľryby využívajú pokles ceny na dokupovanie “lacnejších” BTC. (upozorňujeme, že tento tweet bol publikovaný ešte v čase prebiehajúcej cenovej korekcie pozn.red.)

Nepochybne zaujímavé čísla poskytla aj platforma CryptoCompare, ktorá upozornila, že majoritné kryptomenové burzy práve vytvorili svoje rekordné objemy obchodovania a prekonali tak aj najúspešnejšie dni z predošlého bullmarketu.

,,,Toto je ďalší dôležitý signál svedčiaci o tom, aký veľký je tento priemysel. Je skvelé sledovať, že objemy na burzách rastú, robí to tento trh čoraz likvidnejším a efektívnejším,” povedal Bendik Norheim Shei z výskumnej platformy Arcane Research, ktorý sa taktiež vyjadril k pondelňajšiemu prepadu ceny: ,,Niektoré z týchto objemov patria novým a neskúseným investorom, ktorí sú v trhu prvýkrát a panikária, keď trh začne padať. Tieto korekcie sú veľmi potrebné a zdravé, vrátane obdobia bullmarketu.”

Čítajte tiež:

Reakcie analytikov na najväčší denný dolárový prepad v histórii Bitcoinu

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne