Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Reakcie analytikov na najväčší denný dolárový prepad v histórii Bitcoinu

Článok

Pád Bitcoinu
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Tí čo vstúpili do kryptotrhu až v druhej polovici roka 2020 sa zrejme včera nestíhali čudovať. Cena Bitcoinu padla v priebehu 24 hodín zo 40 tisíc dolárov na 32 tisíc dolárov a ak by sme sa pozreli na horizont niekoľkých dní, tak kým 8. januára 2021, teda štyri dni dozadu, stal Bitcoin v čase svojho ATH takmer 42 000 dolárov, včera ho bolo možné kúpiť aj za približne 31 000 USD.

Hneď na úvod je potrebné najmä nováčikov upozorniť, že takéto prudké prepady ceny Bitcoinu sa v histórii stali neraz, hoci z hľadiska stratenej dolárovej hodnoty bol včerajší prepad najväčší v histórii (čo je však pochopiteľné vzhľadom na to, že Bitcoin bol blízko svojich historických cenových maxím).

Dôležité je zdôrazniť, že Bitcoin aj počas predošlého býčieho cyklu, ktorý vyvrcholil 17. decembra 2017 vytvorením cenového maxima 20 000 USD, zažil šesť korekcií o viac ako 30%. Je teda možné, že súčasná korekcia napokon bude len jednou z niekoľkých, ktoré ešte zažijeme v nasledujúcich mesiacoch a možno až rokov pri hľadaní nového cenového stropu.

Generálny riaditeľ investičnej spoločnosti Guggenheim Partners, ktorá koncom minulý rok požiadala SEC o povolenie investovať 10% svojho spravovaného majetku do Bitcoinu, Scott Minerd, povedal ešte pred týmto pádom, že rast ceny BTC je už neudržateľný a naznačil teda potrebu korekcie, aby sa jednoducho mohol Bitcoin “nadýchnuť”. Dokonca povedal, že jeho firma “stiahla peniaze zo stolu”, pretože rast bol neudržateľný. Kriticky na tento krok reagoval makro investor Dan Tapeiro:

,,CIO obrovskej firmy obchoduje Bitcoin na dennej báze? Toto má byť investícia na 5 až 10 rokov,” upozornil.

Dmitrii Ushakov, ktorý je hlavným obchodným riaditeľom firmy BitRiver po prudkom prepade ceny BTC skonštatoval: ,,Tento pokles ceny bitkou by sa nemal zdať neobvyklý nikomu, kto sleduje tento sektor od jeho boomu v roku 2017.

Kryptoanalytik Jason Deane z firmy Quantum Economics pre portál DeCrypt uviedol: ,,Ide o zdravú súčasť býčieho trhu, ktorá umožňuje obchodníkom preskupiť sa a nadýchnuť, než sa pustia do nového objavovania cien. V dobách emocionálne motivovaného obchodovania, podobne ako v rokoch 2017 a 2018, môžu byť takéto korekcie veľké a nepredvídateľné.”

Antoni Trenchev  z firmy Nexo si myslí, že k prudkému pádu došlo aj kvôli malým investorom, ktorí sa poklesu jednoducho zľakli a prispeli mu. ,,Malí investori sú pochopiteľne náchylnejší k panike (a vzrušeniu) a uchýlia sa k rýchlejšiemu predaju.”

,,Kľúčové je, ak ste novým v tomto trhu, alebo ak aj ste v tomto trhu už nejakú dobu, aby ste sa nenechali vystrašiť prepadom o 10%. Všetci máme v sebe trochu post traumatického stresu z kapitulácie z roku 2018. Je dôležité nereagovať prehnane  na dennodenné pohyby, dokonca ani na pohyby v priebehu týždňa,” upozornil Kian Warick, zakladateľ derivátovej platformy Synthetix.

Alex Maschinsky, ktorý stojí na čele firmy Celsius, je presvedčený, že prepad ceny bol zdravou potrebnou korekciou a dokonca tvrdí, že Bitcoin môže padnúť ešte výrazne nižšie, kým sa vráti k ceste nahor. ,,Vidím potenciál, aby sa Bitcoin prepadol ešte o viac ako 25%. Skôr či neskôr medvede zhromaždia dostatok sily, aby viedli túto korekciu. Celkovo vidím potenciál pre pokles do konca prvého štvrťroku až na 16 tisíc USD”.

,,Je to zdravá korekcia zo strany chytrých inštitúcii, ktoré nakupovali od 20 tisíc dolárov po 30 tisíc dolárov,” uviedol David Lifchitz, CIO firmy ExoAlpha. ,,Nehojivou vecou nebolo to, že cena Bitcoinu rástla, ale tempo, akým rástla. Od polovice decembra do konca decembra Bitcoin rástol v priemere o 8% denne a od 1. Januára do 10. januára až o 15,3%,” upozornil.

,,Je to teda zdravá korekcia, ktorá má očistiť nadmerný rast za posledných 10 dni, čo umožní Bitcoinu vybudovať nové základy k ceste na 50 tisíc dolárov a ešte vyššie.”

Svoju stratégiu pre nasledujúce obdobie naznačil aj bývalý Wall Street Investor Jim Cramer, v súčasnosti moderátor relácie Mad Money na CNBC. Ten je známy tým, že chce kupovať vždy “vo zľavách”. Po včerajšom páde Bitcoinu povedal, že jeho cieľom bolo zbaviť sa všetkých bitcoinov a ísť do “cashu”. Teraz si počká, či Bitcoin pôjde opäť pod 20 000 USD a potom ho opäť nakúpi.

Zaujímavý názor na súčasnú situáciu na trhu prezentoval Mark Cuban, známy investor a majiteľ klubu NBA Dallas Mavericks. ,,Keď sledujem obchodovanie s kryptomenami, mám z toho rovnaký pocit, ako z internetovej akciovej bubliny. Myslím si, že Bitcoin, Ethereum a niekoľko ďalších napodobnia tie, ktoré vznikli počas dot-com bubliny a prežili sprasknutie bubliny ako Amazon, Ebay či Priceline. Mnohé však neprežijú.“

S tvrdením Cubana, ktorý má často protichodné názory na Bitcoin, by zrejme mnohí kryptomenoví analytici súhlasili. V súčasnosti existuje až extrémne veľa kryptomien a je pravdepodobné, že väčšina z nich upadne časom do zabudnutia.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.