Od júla minulého roka odišlo z kryptomenových búrz viac bitcoinov, než na ne prišlo. Platí to v globálnom kontexte, no nie v prípade všetkých búrz.
Od júla 2021 odišlo (v konečnom zúčtovaní prílivov a odlivov) z krypotomenových búrz na privátne peňaženky podľa dát analytickej platformy Glassnode celkovo 46 000 BTC, čo je pri súčasnej cene okolo 1,8 miliardy dolárov. Neznamená to však, že takéto odlivy sme sledovali na všetkých burzách.
Glassnode upozorňuje, že v rovnakom časovom rámci platnom do 7. marca 2022 na burzách Binance, Bitfinex, Bittrex a FTX pribudlo celkovo 207 000 BTC. Z ostatných búrz, ktoré platforma sleduje, medzitým odišlo 253 000 BTC.
Graf: Prílivy BTC na Binance, Bitfinex, Bittrex a FTX
Najradikálnejšie zmeny od júla 2021 prebehli u dvoch búrz. Kým v prípade burzy FTX, ktorú vlastní miliardár Sam Bankman-Fried, sme sledovali takmer strojnásobenie množstva BTC, ktoré má pod kontrolou (súčasných 103 200 BTC), v prípade burzy Huobi naopak klesol počet držaných BTC len na 12 300 BTC, čo predstavuje zhruba len 6% počtu BTC, ktoré malá táto burza pod kontrolou v marci 2020 (400 000 BTC).
Graf: Odlivy BTC z ostatných búrz
Na trhu je nervozita
Glassnode tvrdí, že súčasný stav relatívne nízkych príliv bitcoinov na burzy, ale v poslednom období aj klesajúci odlivov, naznačuje, že na trhu je veľká neistota a vo všeobecnosti sa obchodovanie kryptomien presúva na derivátové trhy, aby sa zabezpečilo riziko.
Prílivy a odlivy bitcoinov na burzy sa používajú pre základne pochopenie celkového nastavenia investorov. Presuny BTC na burzy totiž môžu naznačovať vôľu investora chystať sa na predaj držaných BTC, kým ich odlivy naopak naznačujú, že investor chce držať bitcoiny v bezpečí pod vlastnou správou.
Glassnode dopĺňa, že realizovaná trhová hodnota Bitcoinu je aktuálne okolo 24 100 dolárov. Táto cena je vypočítaná na základe posledných onchain transakcií všetkych bitcoinov, ktoré boli doposiaľ vyťažené. Z toho vyplýva, že veľká väčšina hodlerov BTC je stále vo výraznom pluse okolo 63%. Rovnako tak aktivita dlhodobých investorov (viac než 155 dní) nenaznačuje, že by začali panikáriť. Počet bitcoinov v kategórii nelikvidných (nepresúvajú sa dlhšie než 155 dní) vytvára stále nové maximá.
Oveľa horšie sú na tom krátkodobí držitelia Bitcoinu (starí menej než 155 dní), ktorých priemerná nerealizovaná strata predstavuje 15%. Inak povedané priemerná cena ich bitcoinov pri ich posledných transakciách bola vyššia, než je tá súčasná. Krátkodobí držitelia BTC tzv. short-term holders sú zároveň považovaní za tých najrizikovejších, pretože z historického hľadiska majú tendenciu konať zbŕklejšie a teda predávať bitcoiny aj v strate.
Glassnode konštatuje, že dlhodobí investori sa zatiaľ chovajú býčie a neprejavujú náznaky obáv z ďalšieho vývoja trhu. Nevedia však vylúčiť, že k takémuto okamihu príde, čo by mohlo spôsobiť kapituláciu trhu, akú sme videli v predošlých cykloch.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ďalšie zaujímavé články
FED sa chystá zvyšovať sadzby. Powell zmienil aj kryptomeny a Bitcoin
Odborníci vysvetľujú: Rusko vďaka Bitcoinu a kryptomenám sankcie neobíde
Nová štúdia: Ťažba Bitcoinu je špinavšia, než pred čínskym zákazom
Veľká výhra pre kryptomeny v USA: Problémový zákon má byť upravený!
Zdroj: cointelegraph.com