Hashrate Bitcoinu je jeden z najpozornejšie sledovaných dlhodobých ukazovateľov zdravia Bitcoinu. Čím je vyšší, tým je Bitcoin bezpečnejší a zároveň ťažba – teda samotný záujem o tuto kryptomenu väčšia. Teraz však hashrate padol až na hodnoty z polovica roka 2019, čo pôsobí na prvý pohľad pre celý ekosystém veľmi negatívne.
Hashrate je celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu Bitcoinu. Inak povedané ilustruje nám, aký je veľký záujem o ťažbu Bitcoinu v danom čase. Ak hashrate rastie, spotrebováva sa viac elektriny, čiže stúpajú aj náklady ťažiarov. Čiže Bitcoin je pre nich dostatočne atraktívny (cenovo alebo fundamentálne) na to, aby zvýšili spotrebu energie, čiže svoje náklady, pre vyťaženie nových bitcoinov.
Hashrate taktiež zabezpečuje sieť – zjednodušene povedané totiž vyjadruje mieru odolnosti Bitcoinu pred potenciálnym 51% útokom. Potenciálny útočník by sa totiž musel pri pokuse napadnúť Bitcoin zmocniť 50% výkonu celej siete v danom momente, čiže hashrate. Takýto útok je však v prípade Bitcoinu (na rozdiel od iných kryptomien fungujúcich na Proof of Work) veľmi nepravdepodobný, pretože by bol aj pri súčasnom hashrate (hoci sa výrazne prepadol) stále extrémne nákladný (útočníkovi chýba základná finančná motivácia – v podstate by vyhadzoval peniaze von oknom).
S hashrate súvisí aj tzv. Mining difficulty, čiže obťažnosť ťažby. Tá sa upravuje každých 2016 blokov tak, aby sa priemerný čas na vyťaženie tohto počtu blokov nastavil na priemernú dobu dvoch týždňov (aby vyťaženie jedného bloku trvalo priemerne 10 minút). Ak totiž hashrate klesne, klesne aj tempo ťaženia blokov a je nutné upraviť algoritmus tak, aby sa toto tempo upravilo novému ťažobnému výkonu. Ak naopak hashrate výrazne stúpne je taktiež potrebná úprava, aby sa bloky neťažili rýchlejšie než je priemerný čas na blok 10 minút.
Čo sa stalo a čo nás čaká teraz?
Po vysvetlení základných vecí súvisiacich s hashrate sa pozrime na súčasnú situáciu:
V prvom rade padol hashrate a naozaj výrazne – zhruba o 50% za posledný mesiac. Podľa čerstvých dát od Glassnode či Blockchain.com klesol z nedele na pondelok až k hodnotám okolo 63 EH/s, čo sú hodnoty naposledy pozorované ešte v júli 2019. Deň predtým média informovali, že klesol k úrovniam okolo 100 EH/s, čo boli najhoršie čísla za predošlých 13 mesiacov.
GRAF: Vývoj hashrate za posledné 2 roky

Pokles hashrate priamo súvisí s ukončením ťažby veľkých mining poolov pôsobiacich v Číne v dôsledku legislatívnym krokov, ktoré boli voči nim v tejto krajine podniknuté. Je preto dôležité povedať, že v tomto prípade nejde o stratu záujmu ťažiť Bitcoin, ale o vynútenú požiadavku na jej ukončenie. Ťažiari v Číne, kde radíme obzvlášť veľké pooly ako sú BTC.com, Antpool či Poolin, mali dlhodobý viac než 50% podiel na celkovej ťažbe Bitcoinu (hashrate), čo sa teraz premietlo obrovskom prepade hashrate.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Veľmi dôležité teraz bude, aby čínski ťažiari čím skôr obnovili svoju ťažbu v iných regiónoch, kde sa už sťahujú. Najčastejšie sa zmieňuje Kazachstan, no aj presun do Severnej Ameriky, obzvlášť Kanady či USA (napríklad Miami ich vyslovene pozýva). Viacerí analytici však naznačujú, že celkové obnovenie ich ťažby (presun a zapojenie hardvéru na ťažbu) môže trvať aj pol roka. V hre sú medzitým aj nové regióny, ktoré lákajú ťažiarov – napríklad El Salvador chce na ťažbu ponúkať energiu produkovanú zo svojich vulkánov a Paraguaj má taktiež nadbytok zelenej energie, ktorú predáva do Argentíny a Brazílie až príliš lacno.
Z krátkodobého hľadiska veľký prepad hashrate ovplyvní aj samotnú funkčnosť Bitcoinu v tom zmysle, že bloky sa budú do úpravy minining difficulty ťažiť pomalšie. Vyťaženie blokov teda nemusí trvať 10 minút/blok, ale aj oveľa dlhšie. Po najbližšej úprave mining difficulty sa situácia zmení. S najväčšou pravdepodobnosťou uvidíme najvýraznejší pokles mining diccifulty v histórii – až o 25%, čo je možné maximum v rámci jednej úpravy tohto algoritmu. K tejto úprave podľa predbežných odhadov dôjde 2. júla, no môže aj o čosi neskôr, ak sa budú zvyšné bloky tejto epochy (2016 blokov) ťažiť výrazne dlhšie v dôsledku nižšieho hashrate.
Krátkodobé a dlhodobé vyhliadky
Prudký prepad hashrate nemožno ignorovať – s hashrate z historického hľadiska koreluje aj cena Bitcoinu, čiže minimálne z tohoto pohľadu môže ísť o negatívny fundament – obzvlášť z krátkodobého hľadiska. Pokiaľ ide o bezpečnosť, hoci je prepad hashrate markantný, súčasný hashrate je stále dosť vysoký na to, aby bolo možné Bitcoin hodnotiť ako bezpečný. Poplašné správy o hrozbe 51% útoku teda azda nie sú na mieste.
Zo strednodobého hľadiska bude dôležité, aby čínski mineri čím skôr obnovili svoju činnosť – aspoň z určitej časti. Pre trh to bude dobrým signálom, že veci sa dostávajú do normálu. Že dopyt po ťažbe a teda aj Bitcoine tu je, len jednoducho trh sa musí prispôsobiť novým podmienkám.
Nuž a z dlhodobého hľadiska? Bitcoinu bolo roky vyčítané, že ťažba Bitcoinu má v Číne príliš veľkú koncentráciu. Dokonca sa špekulovalo, či to neohrozuje jeho decentralizáciu. To, že ťažiarov vyhnali z Číny, kde sa dokonca ťažil vo veľkom aj neekologickým spôsobom (uhoľné elektrárne), môže byť preto napokon aj dobrá správa. Ťažba sa totiž “roztrúsi” rozumnejšie po celom svete a vytratí sa tak jeden z dlhodobo zmieňovaných problémov, ktorý sa vlastne teraz ukázal ako naozaj vážny.
Zdroje: coinwarz.com, blockchain.com, Kryptonovinky