Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Miami chce prilákať ťažiarov Bitcoinu z Číny. Prepad hashrate môže ovplyvniť cenu

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

V súvislosti s budúcnosťou čínskych bitcoinových ťažiarov sa objavilo niekoľko nových zaujímavých informácii. Kým starosta “bitcoinoveho mesta” Miami sa ich snaží prilákať na svoju pôdu, ich otázna a neistá budúcnosť môže podľa analytika viesť k poklesu ceny BTC.

Čína pritvrdzuje, provincia Sichuan stanovila ťažiarom deadline

Čínski ťažiari sa dostávajú pod existenčný tlak v dôsledku rastúcich neistôt ohľadom ich budúcnosti na pevninskej Číne. Skutočnosť, že čínska vláda by rada obmedzila alebo kompletne zakázala ich podnikanie, ktoré údajne výrazným spôsobom ovplyvňuje emisie CO2 v najľudnatejšej krajine sveta, už nie je úplnou novinkou, no dopĺňajú ju konkrétne kroky samotných čínskych provincii.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Tie najnovšie prichádzajú z významnej oblasti Sichuan (S-čchuan), kde mal tento týždeň zasadať Štátny vedecký a technologický úrad s Technologickým výborom tejto oblasti a na ich stretnutí mal padnúť verdikt, podľa ktorého musia ťažiari z tejto oblasti do 20. júna vypnúť všetky svoje stroje. Dotknúř sa to má minimálne 26 dôležitých mining poolov, ktoré čerpajú eergiu aj z tejto oblasti.

,,Molly”, ktorá je vedúcou marketingu v známej čínskej blockchain firme Haskey Hub, včera na Twitteri upozornila, že hashrate viacerých významných mining poolov, kde patria aj Antpool, F2Pool, BTC.com či Binance Pool sa po tejto správe už výrazne prepadol a to ešte neodbil stanovený deadline, tj. 20. jún. Napríklad hashrate Antpool klesol až o 27% alebo Huobi.pool až o 36%.

Starosta Miami láka čínskych ťažiarov na slnečnú Floridu

Hoci sa stále špekuluje, či Čína napokon kompletne zakáže ťažbu kryptomien, alebo len upraví pravidlá tak, aby v podnikaní mohli pokračovať tí ťažiari, ktorí si zabezpečia “ekologické zdroje energie”, podnikateľke subjekty z tohto sektora čelia v týchto dňoch neľahkým rozhodnutiam. svoje podnikanie presunúť.

Starosta mesta Miami Francis Suarez im ponúka jednoduché riešenie – majú prísť na slnečnú Floridu. Miami podľa jeho slov disponuje lacnou jadrovou energiou, ktorá je ekologická a dokáže pokryť ich dopyt. Suarez v rozhovore pre CNBC, ktorý bol odvysielaný 17.júna, odkázal čínskym ťažiarom, že im sľubuje „takmer neobmedzené dodávky lacnej jadrovej energie a  stabilný domov“.

,,Skutočnosť, že máme jadrovú energiu znamená, že je veľmi lacná. Chápeme aké je to veľmi dôležité pre ťažiarov dostať sa na určitú cenu kolowattu za hodinu. A preto s nimi na tom pracujeme,” skonštatoval.

Elektrina na kiowatthodinu (kWh) stojí v Miami 10,7 centra, čo je menej než celoamerický priemer 13,3 centa. Jadrová energia, z ktorej je produkovaná, je pritom považovaná za najspoľahlivejší zelený teda prírode neškodiaci zdroj.

Doposiaľ citované vyjadrenia čínskych ťažiarov však naznačujú určitú skepsu voči takejto alternatíve. Max Hu z čínskej ťažobnej spoločnosti Power360 povedal portálu DeCrypt, že ceny Miami sú pre ťažiarov nevýhodné. Poukázal tým na Kazachstan, ktorý si účtuje za energiu len niekde medzi 0,03 USD až 0,033 USD za kWh. Problémom v porovnaní s Kazachstanom je aj to, že ďalšie náklady by bol spojené s napájaním ventilátorov pre chladenie, nakoľko Miami je slnečnou oblasťou na rozdiel od chladnejšieho podnebia v Kazachstane.

V prospech presunu ťažiarov do Miami však hrajú iné dôležité veci:

  • V Miami je mnoho bývalých opustených vojenských hál, ktoré sú napojené na zdroje energie – presun ťažiarov do nich by bol teda relatívne rýchly
  • Miami ponuka politickú stabilitu – čínski ťažiari by mali väčšiu istotu, že môžu svoje podnikanie rozvíjať na roky dopredu, kým v Číne prakticky nevedia ani to, čo prinesie najbližší deň

Prepad hashrate môže  ovplyvniť cenu, varuje analytik

Charles Edwards, ktorý je generálnym riaditeľom investičnej firmy Capriole, upozornil, že potenciálny prepad hashrate, teda celkovej výpočtovej sily vynaloženej na ťažbu Bitcoinu, môže mať negatívny vplyv aj na samotnú cenu tejto kryptomeny. V kombinácii s tým, že čínski ťažiari, ktorí majú neistú budúcnosť a stále sa starajú o vyše polovicu celkového hashrate, je to nepríjemná situácia.

Edwards konkrétne upozornil na to, že “výrobné náklady bitcoinu” sú len málokedy výrazne vzdialené spotovej cene bitcoinu. Výrobné náklady sú do veľkej miery úzko späté práve s hashrate, pretože čím je hashrate vyšší, tým sa páli viac energie (náklad).

Inak povedané ak hashrate klesne, klesnú aj celkové výrobné náklady na ťažbu Bitcoinu a keďže cena Bitcoinu má tendenciu byť blízko výrobným nákladom, mohla by klesnúť aj cena BTC.

Edwards preto upozornil, že odchod ťažiarov z Číny nemožno považovať ako jednoznačné plus pre Bitcoin (mnohými je tento jav vnímaný pozitívne, pretože klesne dominancia čínskej ťažby oproti ostatnými ťažiarom). ,,Znížia sa tým bitcoinove náklady na energiu, ktoré určujú historické dno pre Bitcoin. Ide o hodnotu, pri ktorej Bitcoin takmer nikdy nejde nižšie a táto hodnota klesá,” upozornil.

Na základe dát z histórie je zrejmé, že cena Bitcoinu rada koreluje s hashrate. Ak má hashrate tendenciu stúpať, veľakrát je to signál, že s veľkou pravdepodobnosťou ho bude nasledovať aj cena. Naopak hrozba výrazného prepadu hashrate – hoc možno len dočasného, kým ťažiari presunú svoje podnikanie do iného regiónu, preto vynára otázniky, ako to ovplyvní cenu.

K téme čínskej ťažby Bitcoinu sa vyjadril tento týždeň aj Michael Saylor, šéf firmy Microstrategy, ktorý poznamenal: ,,Čínsky zákaz ťažobných operácii je pre Čínou tragédiou, pre Bitcoin je to nepríjemnosťou a pre severoamerických ťažiarov je to neočakávaný jav,” naznačujúc, že tieto zmeny musí bitcoinový trh nejakým spôsobom spracovať. Pokiaľ ide o budúcnosť severoamerických ťažiarov, zrejme tým poukázal na to, že teraz majú šancu stať sa dominantnejším hráčom.

Zdroje: Zdroje: decrypt.co, cointelegraph.com, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.