Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Hashrate Bitcoinu padol po nových nariadeniach v Číne až o 17%

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Hashrate, teda celková výpočtová sila, ktorá je vynaložená na ťažbu Bitcoinu, sa cez víkend výrazne prepadla. S najväčšou pravdepodobnosťou to súvisí s novými nariadeniami pre čínskych ťažiarov, ktorí boli prinútení vypnúť svoje ťažobné zariadenia.

vo včerajšom článku sme vás informovali, že čínski ťažiari sa dostávajú na pevninskej Číne pod čoraz väčší tlak. Podľa správ z konca uplynulého týždňa dostali vo významnej provincii Sichuan, ktorá je bohatá na zdroje energie z vodných elektrárni, príkaz, aby do do 20. júna (nedele)  ukončili svoju ťažbu a vypli všetky stroje.

Vítaní už nie sú ani v ďalšej dôležitej čínskej provincii Xinjiang, kde sa bežne presúvajú v obdobiach, kedy Sichuan neposkytuje dostatok energie z vodných elektrárni. Xinjiang je známy studeným podnebím (ktoré ťažiarom vyhovuje), no na ťažbu v tejto oblasti sa využíva hlavne energia z uhoľných baní, čo je zas ekologický problém.

Pri pohľade na súčasné čísla hashrate je zrejmé, že k vypnutiu ťažby v oblasti Sinchuan zrejme naozaj aj došlo. Ako informoval portál DeCrypt v nedeľu bol zaznamenaný prepad celkového hashrate ťažby Bitcoinu až o 17%, čo naznačuje, že činnosť prerušilo 26 významných mining poolov pôsobiacich (aj) v tomto regióne.

Keď sa pozrieme na konkrétne čísla, tak uvidíme, že napríklad mining pool BTC.TOP padol z 11. pozície na 15. pozíciu, keď stratil až 51,39% hashrate. Vôbec najväčší mining pool Antpool.com klesol s výkonom o 14%.

Nejde o zanedbateľné čísla

Obmedzenie ťažby Bitcoinu v Číne je pre najznámejšiu kryptomenu veľká vec, pretože čínski ťažiari generujú podľa dlhodobých štatistík okolo 65% celkového hashrate (štúdia Cambridge University, apríl 2020), teda výpočtovej sily, ktorá slúži na zabezpečenie siete. Nedá sa síce tvrdiť, že ak by svoju činnosť nárazovo prerušili, bezpečnosť Bitcoinu by bola v priamom ohrození (zvyšný výpočtový výkon je stále dostatočne veľký na prevádzku bezpečnej siete voči potenciálnemu 51% útoku), no dočasne by sa spomalila výrazným spôsobom produkcia nových blokov a taktiež by výrazne klesli celkové náklady na ťažbu Bitcoinu. To sú faktory, ktoré by mohli ovplyvniť aj cenu.

Užívateľ Matt21 zaoberajúci sa ťažbou Bitcoinu na Twitteri poznamenal, že celkový hashrate Bitcoinu klesol za posledné dva mesiace o 35% – teda približne o 60 exahashov. To je rovné 600 000 ASIC zariadeniam značky Bitmain S19s respektíve 1,8 gigawattom elektriny. ,,Nie je to triviálne množstvo pre realokáciu (premiestnenie). Myslím si, že bude trvať viac než polrok, kým sa to dostane do pôvodných hodnôt,” naznačil možný scenár.

Čínski ťažiari takmer určite neukončia svoje podnikanie, no čelia úlohe nájsť si nový domov. Ako sme písali už včera, lákajú ich napríklad do Miami, čo má však pre nich aj určité nevýhody. Prepad hashrate môže medzitým vplývať negatívne na cenu BTC, nakoľko sa znižujú celkové náklady na ťažbu a cena má z historického pohľadu tendenciu korelovať s týmito nákladmi. Viac sa dočítate v tomto našom článku.

Zdroje: decrypt.coc

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne