Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Nový index uvádza reálnejšie volume obchodovania s kryptomenami

Článok

Bitcoin volume
Bitcoin volume

Analytická firma Messari spustila nový index, ktorý sleduje 10 kryptomenových búrz s najlepšou povesťou a na základe ich reportov generuje reálnejšie volume (objem) obchodovania s kryptomenami.

Messari nazvala tento produkt “Real 10 volumes”. Jeho údaje sú dostupné na stránke onchainfx.com.

Ide v podstate o konkurenčnú stránku CoinMarketCapu, na ktorej nájdete aktuálne ceny kryptomien, trhovú kapitalizáciu, zmeny cien podľa časových rámcov, počet dní od All-time-high a podobne. Novinkou v porovnaní s CoinMarketCapom je však stĺpec s názvom “Real 10 24hr Volume”, ktorý má znázorňovať reálnejšie volume očistené o falošné údaje o obchodovaní, ktoré podľa nedávno zverejnených štúdii od Bitwise Asset ManagementThe Tie reportuje väčšina neregulovaných búrz (86% až 95% volume je údajne podvod).

„Real 10 24hr volume“ má vyjadrovať objem obchodovania s danou kryptomenou u búrz Binance, Bitfinex, Bitfyler, Bitstamp, Bittrex, Coinbase Pro, Gemini, itBit, Kraken a Poloniex. 9 z týchto 10 búrz je regulovaných u FinCen alebo NYDFS. Túto podmienku nespĺňa len burza Binance sídliaca na Malte. Tá však má vo všeobecnosti dobrú povesť pokiaľ ide o uvádzanie pravdivých údajov o obchodovaní.

Messari zároveň oznámila, že nemusí zostať len pri týchto 10 burzách. Zoznam podporovaných búrz sa môže aktualizovať v momente, keď analytici uznajú, že reportované volume ďalších platforiem spĺňa predpoklady a pôsobí dôveryhodne.

Index sa od reportov búrz výrazne odlišuje

Pre ilustráciu pri aktuálnom pohľade na onchainfx.com je u Bitcoinu uvádzané dnešné celkové volume vyše 11 miliárd dolárov. Podľa indexu “Real 10 volumes” však ide v skutočnosti len o 315 miliónov dolárov.

Bitwise Asset Management vo svojej štúdii konštatuje, že nízke volume pôsobí reálnejšie, než údaje, ktoré sú reportované väčšinou neregulovaných búrz. Približuje sa totiž objemom obchodovania so zlatom, pričom Bitcoin je práve k tejto komodite prirovnávaný najčastejšie.

CoinMarketCap pravdepodobne už čoskoro pristúpi k podobnému kroku ako Messari. Včera sme vás v tomto článku informovali, že tému týkajúcu sa falošných reportov o obchodovaní s kryptomenami vníma vážne a plánuje urobiť opatrenia na zmenenie metodiky výpočtu.

Ak sa chcete dozvedieť o tejto téme viac, odporúčame vám prečítať naše články týkajúce sa štúdii The Tie a Bitwise Asset Management:

Štúdia: Žiadateľ o Bitcoin ETF tvrdí, že 95% volume Bitcoinu je podvod. Má to však aj pozitíva

Šokujúca štúdia: 86% volume môže byť fake, z TOP30 búrz obstála len Binance

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.   

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne