Kryptomeny
Návod ako kúpiť Bitcoin a ďalšie kryptomeny a čo s nimi robiť

Tento návod je určený pre začiatočníkov, ktorí sa rozhodli, že chcú vlastniť reálny bitcoin (BTC), respektíve iné kryptomeny. Taktiež je určený pre nováčikov, ktorí chcú s kryptomenami aktívne obchodovať na burze.
UPOZORNENIE: Investovanie do kryptomien akýmkoľvek spôsobom je rizikové, ich cena sa môže náhle zmeniť rôznymi smermi. Investujte do kryptomien vždy len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. V žiadnom prípade si neberte na investíciu do kryptomien pôžičky.
KÚPA KRYPTOMIEN
Ak ste sa rozhodli, že chcete reálne vlastniť Bitcoin či iné kryptomeny a že s nimi chcete manipulovať, teda obchodovať s nimi na burzách, alebo ich použiť ako platidlo, budete musieť ako prvé splniť tieto dve úlohy:
- Zvoliť spôsob, ako si ich kúpiť
- Vytvoriť peňaženku, kde si ich pošlete
Keďže je tento článok určený predovšetkým pre začiatočníkov, odporúčame vám, aby ste zvolili pre prvý nákup kryptomien najjednoduchšiu a zároveň bezpečnú cestu, ktorou je americká kryptozmenáreň Coinbase, prostredníctvom ktorej zvládnete obe úlohy naraz.
Ďalšími odporúčanými možnosťami, ak už máte vlastnú peňaženku pre Bitcoin, alebo si ju plánujete vytvoriť, sú rokmi overená česloslovenská zmenáreň SimpleCoin (recenzia tu) alebo nová slovenská kryptozmenáreň KryptoTop (recenzia KryptoTop).
Kryptomeny na Coinbase: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), Bitcoin Cash (BCH), Ox (ZRX), Basic Attention (BAT), Zcash (ZEC)
Kryptomeny na SimpleCoin: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Ripple (XRP)
Kryptomeny na KryptoTop: Bitcoin, Bitcoin Cash, Dash, EOS, Ethereum Classic, Ethereum, Gnosis, Litecoin, Augur, Stellar (XLM), Monero, Ripple (XRP), Zcash, Cardano (ADA) a QTUM
Výhody Coinbase:
- Poskytne vám možnosť kúpy Bitcoinu a ďalších štyroch kryptomien Litecoin, Ethereum, Ethereum Classic a Bitcoin Cash prevodom SEPA alebo platobnou kartou
- Automaticky vám poskytne prvú peňaženku, kde vami kúpené kryptomeny odošle
- Podľa ratingu IcoRating je Coinbase najbezpečnejšou kryptozmenárňou na svete s hodnotením 89/100 (kryptozmenárne a burzy sú častým terčom hackerských útokov)
- Ak použijete pred registráciou tento link a nakúpite cez Coinbase kryptomeny v hodnote aspoň 100 dolárov, dostanete bonus 10 dolárov (približne 8 eur). Rovnaký bonus dostane aj naša stránka kryptonovinky.sk.
- Coinbase má vlastnú burzu Coinbase Pro, na ktorú si môžete odoslať kryptomeny z vašej peňaženky na Coinbase s nulovým poplatkom
- Coinbase je rýchlo rozvíjajúca sa spoločnosť, ktorá sa už plnohodnotne zameriava aj na inštitucionálnych investorov
- Hodnota Coinbase bola v októbri 2018 ocenená na 8 miliárd dolárov (CNN). Je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich startupov v USA
Rozhodli ste sa pre Coinbase? Pokiaľ áno, prečítajte si dva dôležité návody, ktoré sme pre vás napísali:
Návod ako si vytvoriť účet na Coinbase a verifikovať ho
Návod ako na Coinbase kúpiť kryptomeny a odoslať ich ďalej
Zvažujete aj iné kryptozmenárne? Pozrite si naše hodnotenie najznámejších kryptozmenárni.
ČO CHCETE S KRYPTOMENAMI ROBIŤ?
Ak ste zvládli prvý krok, už reálne vlastníte nejaké kryptomeny. Teraz sa musíte rozhodnúť čo ďalej.
Možnosti sú:
A. Chcem kúpiť ďalšie kryptomeny, ktoré nie sú v ponuke na Coinbase ani na SimpleCoin a bezpečne ich uložiť
B. Chcem s kryptomenami aktívne obchodovať na kryptoburze (trading)
C. Chcem kryptomeny bezpečne držať (hodlovať) a čakať na ich budúci cenový vývoj
Možnosť A – kupujeme ďalšie kryptomeny
Musíte zamieriť na kryptomenovú burzu, ktorá ponúka kryptomeny, ktoré si chcete kúpiť. Väčšina búrz neponúka možnosť priamej kúpy danej kryptomeny za doláre, či eurá. To však nie je problém, pretože ak už máte kúpený Bitcoin na Coinbase, môžete ho odoslať na túto burzu a za Bitcoin nakúpiť kryptomeny, ktoré chcete vlastniť. Potom si ich musíte z burzy odoslať na vaše peňaženky, ku ktorým máte privátne kľúče. O tom píšeme v texte k MOŽNOSTI C.
Možnosť B – obchodujeme
Rovnako ako v prípade Možnosti A musíte ísť na kryptomenovú burzu. Naše hodnotenie búrz s kryptomenami nájdete tu. Na väčších kryptomenových burzách sa nachádzajú stovky kryptomien, ktoré môžete obchodovať voči hodnote Bitcoinu (BTC). Na najväčších burzách sú dostupné aj možnosti obchodovania voči Ethereum (ETH), americkému doláru či takzvaným stable coinom (najznámejší je USDT), ktoré majú kopírovať aktuálnu hodnotu doláru.
Pre MOŽNOSŤ A a MOŽNOSŤ B musíte byť registrovaný na kryptoburze. Tých je mnoho, no my odporúčame burzu Binance, ktorá je veľmi populárna, ponúka obrovský výber kryptomien a užívateľsky je príjemná. Taktiež má prehľadnú a rýchlu mobilnú aplikáciu.
Binance je veľmi rýchlo sa rozvíjajúca sa spoločnosť, ktorá pripravuje aj vlastnú decentralizovanú burzu, ktorá bude využívať na transakcie Binance Coin, čo je populárna kryptomena vydaná priamo touto burzou. Binance má tiež v pláne v budúcnosti poskytnúť možnosť nákupu kryptomien priamo za doláre, eurá či iné medzinárodné meny. Pokiaľ ide o bezpečnosť, Binance ponúka odmenu 250 tisíc dolárov (v hodnote kryptomeny Binance Coin) za poskytnutie informácií o každom hackerovi, ktorý sa pokúsi burzu napadnúť a pre tieto dôvody vyčlenila bokom 10 miliónov dolárov (v hodnote Binance Coin). Dôležité je však vedieť, že kým sú vaše kryptomeny priamo na burze, bez ohľadu na to či ide o Binance, Bittrex, či inú burzu, nikdy nie sú priamo vaše. Burzy sú napadnuteľné hackermi. Preto sa všeobecne odporúča, aby neboli úschovňou pre kryptomeny. Inak povedané majte na nich len tie kryptomeny (resp. ich časť), s ktorými aktívne obchodujete. Ak kryptomeny len držíte, odošlite si ich na peňaženku, ku ktorej máte privátne kľúče (viac v texte k MOŽNOSTI C). Pozor, každú kryptomenu treba odoslať na peňaženku pre ňu určenú. Čiže Bitcoin na peňaženku pre Bitcoin, Litecoin na peňaženku pre Litecoin a podobne. Ak odošlete omylom Bitcoin na peňaženku pre Litecoin, vaše bitcoiny budú nenávratne preč.
Možnosť C – “Hodlujeme”
Ak máte nakúpené kryptomeny, no neplánujete s nimi ďalej obchodovať, čiže ich chcete len držať (hodlovať), alebo používať ako platidlo, najbezpečnejším spôsobom ich úschovy je mať ich na peňaženkách, ku ktorým máte privátne kľúče.
Takou peňaženkou napríklad nie je peňaženka Coinbase, pretože k nej privátny kľúč nemáte. To znamená, že ak by teoreticky hackli Coinbase, môžete prísť aj o vaše kryptomeny. Coinbase je pravdepodobne najbezpečnejšou kryptozmenárňou súčasnosti a hoci je pravdepodobnosť “hacku” malá, túto informáciu treba uviesť. To isté platí, keby ste držali kryptomeny priamo na akejkoľvek burze.
PEŇAŽENKY NA KRYPTOMENY
“Skutočné” peňaženky, teda tie, ku ktorým máte privátne kľúče, rozdeľujeme na:
Hot wallet – ide o peňaženky, ktoré sú neustále pripojené na internet. Vďaka tomu hrozí o čosi väčšie nebezpečenstvo, no omnoho ľahšie sa používajú. Radíme sem všetky peňaženky na internete, mobilné peňaženky a peňaženky v počítačoch, ktoré majú prístup k internetu
Cold wallet – ide o peňaženky, ktoré nie sú pripojené na internet a k internetu ich pripájame, len keď chceme použiť naše kryptomeny. Sú bezpečnejšie, no o čosi menej praktické. Radíme sem najmä populárne hardware peňaženky ako TREZOR či Ledger Nano S.
Ak chcete kryptomeny aktívne používať ako platidlo, je praktickejšie používať Hot wallet. Ak ich chcete dlhodobo držať, je ideálne Cold Wallet. Ideálne kombinácia oboch.
Na mobiloch sú najznámejšie peňaženky Coinomi či Bread Wallet. Obe sú dostupné pre Android aj iOS.
Na počítačoch je najpopulárnejšia Electrum. Tá sa dá použiť na počítači, ktorí nie je pripojený k internetu, aj ako vhodný cold wallet.
Za najbezpečnejšie riešenie sú však všeobecne považované spomínané hardware peňaženky – na trhu sú najznámejšie TREZOR (výrobcom je česká spoločnosť SatoshiLabs) a Ledger Nano S.
Poslednou diskutabilnou a podľa mnohých ľudí ale aj najbezpečnejšou možnosťou je papierová peňaženka, ktorú vám však ako nováčikovi nebudeme vysvetľovať a ani odporúčať. Existujú tu totiž viaceré praktické riziká a preto je vhodná len pre pokročilejších.
UPOZORNENIE: Na peňaženky odosielajte vždy len kryptomeny, ktoré sú danou peňaženkou podporované. Napríklad na peňaženku pre bitcoiny odosielajte vždy len bitcoin (BTC). Ak by ste na peňaženku určené pre bitcioiny odoslali kryptomenu Litecoin (LTC), vaše litecoiny by boli nenávratne stratené.
Alternatíva v podobe brokerov
Necítite potrebu reálne vlastniť kryptomeny, no chceli by ste s nimi obchodovať? Využiť môžete služby brokerov. Viac o tejto možnosti píšeme v tomto článku.
-
Kryptomenyspred 1 týždeň
Recenzia 3Commas: Take Profit + Stop Loss zároveň, Trailing Profit či obchodné boty. Všetko v jednej platforme
-
Bitcoinspred 5 dní
Silbert: Väčšina kryptomien skončí na nule, Bitcoin sa stane digitálnym zlatom
-
Bitcoinspred 1 týždeň
Získajte $10 v BAT a $3 v ZRX ako odmenu od Coinbase
-
Bitcoinspred 6 dní
Krypto správy dňa (13.2.): Investujte do Bitcoinu, keď nikoho nezaujíma, tvrdí čínsky miliardár
-
Bitcoinspred 1 týždeň
Bakkt možno až koncom roka 2019, naznačil riaditeľ ICE
-
Bitcoinspred 1 týždeň
Víkendové kryptonovinky (10.2.): Zanikne 95% kryptomien?
-
Bitcoinspred 5 dní
Krypto správy dňa (14.2.): Beam, Lightning Network, Coinbase či blockchain
-
Bitcoinspred 2 dni
Víkendové kryptonovinky (17.2.): Bitcoin, Monero, Ethereum, Ledger či hack týkajúci sa CoinMama