Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Množstvo Tetheru (USDT) dosahuje nové maximá a koleduje si o veľký problém

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Tí, ktorí sú v trhu s kryptomenami už dlhšiu dobu určite vedia o viacerých problémoch, ktoré súvisia s najväčším stablecoinom – Tether (USDT). Aktuálne tento token atakuje rekordné hodnoty jeho trhovej kapitalizácie, čo pri všetkých problémoch okolo Tetheru môže viesť k nepríjemným udalostiam. V článku si postupne objasníme všetky problémy ako aj možné riziká.

Večné problémy s transparentným krytím

V podstate všetky problémy súvisiace s Tetherom smerujú do jedného bodu – Je USDT naozaj krytý 1:1 s USD? Zatiaľ čo 30. apríla 2019 právnik spoločnosti Tether Limited tvrdil, že každý USDT bol krytý hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi vo výške 0,74 USD, v máji 2021 spoločnosť Tether zverejnila správu, ktorá ukazuje, že iba 2,9% tokenov USDT bolo krytých hotovosťou, pričom viac ako 65% bolo krytých komerčnými papiermi. A tu nastáva možný problém. Jediná vec, ktorú Tether poskytol, je koláčový graf, ktorý vidíte nižšie.

Zdroj: Tether.io

Veľkým problémom môžu byť práve spomínané komerčné cenné papiere. Podľa Investopédie je ich charakteristika nasledovná:

Komerčné cenné papiere sú bežnou formou nezabezpečeného krátkodobého dlhu emitovaného spoločnosťou. Obchodné cenné papiere sa zvyčajne vydávajú na financovanie miezd, záväzkov, zásob a plnenia ďalších krátkodobých záväzkov.

Vedenie Tetheru o svojich tvrdeniach ako aj o grafe vyššie však neposkytli žiaden dôkaz. Sú to iba ich vlastné slová proti slovám všetkých ostatných. Celá táto tienistá hra potom dodáva palivo na vznik rôznych pochybností a špekulácií. Pokiaľ ide o otvorenosť a čestnosť, Tether dosiahol dno. 

 

Na túto tému vzniklo aj vtipné meme

Manipulácia trhu

Tether je spojený s burzou Bitfinex. Bol vytvorený na zakrytie veľmi pochybnej krádeže / hacknutia BTC z burzy Bitfinex, ktorá vyústila do obrovských škôd pre zákazníkov tejto burzy. Tether bol obvinený z manipulácie trhu aj v predchádzajúcom bull rune. Od svojho vzniku sa tlačenie nových USDT tokenov považovalo za tienisté a netransparentné a taktiež za nástroj používaný na manipuláciu s trhom. Jedná sa totiž o to, že podobné tweety ako vidíte nižšie, sú často spúšťačom nákupného tlaku, pretože ľudia si zvykli, že nové Tethery naznačujú vôľu veľkých investorov nakupovať kryptomeny. Tak ako prílivy BTC na burzy sú považované že negatívny signál, tak je vytvorenie nových USDT a ich prevod na burzy považovaný za pozitívny signál na nákup. V priebehu roku 2021 bolo hneď niekoľko takýchto tweetov, ktoré informovali  o vytlačení USDT v hodnote 1 miliardy.

Keď sa však vrátime späť do minulosti, v apríli 2019 newyorská generálna prokurátorka Letitia James podala žalobu, v ktorej obvinila Bitfinex z použitia rezerv Tetheru na krytie straty vo výške 850 miliónov dolárov pre panamského platobného sprostredkovateľa známeho ako Crypto Capital Corp. Reggie Fowler, ktorý je údajne spojený s Crypto Capital, bol obžalovaný 30. apríla 2019 za prevádzkovanie obchodu týkajúceho sa prevodu peňazí bez licencie pre obchodníkov s kryptomenami.

Pozrite si aj: Polkadot vs. Cosmos – Podobné vlastnosti a ciele, ale ktorý z nich má väčšiu šancu uspieť?

23. februára 2021 prišli ďalšie problémy. Vyšetrovanie Úradom generálneho prokurátora (OAG) zistilo, že iFinex, prevádzkovateľ Bitfinexu, a Tether vydali nepravdivé vyhlásenia o krytí USDT a o pohybe stoviek miliónov dolárov medzi týmito dvoma spoločnosťami aby zakryli pravdu o masívnych stratách spoločnosti Bitfinex.

„Spoločnosti Bitfinex a Tether neuvážene a nezákonne kryli obrovské finančné straty, aby udržali svoj systém v chode a chránili svoje hospodárske výsledky,“ uviedol generálny prokurátor James. Následne dodal: „Tvrdenia spoločnosti Tether, že jej virtuálna mena bola po celú dobu plne krytá americkými dolármi, boli klamstvom. Tieto spoločnosti zakrývali skutočné riziko, ktorému investori čelili, a boli prevádzkované nelicencovanými a neregulovanými jednotlivcami a subjektmi pôsobiacimi v najtemnejších zákutiach finančného systému. Toto uznesenie objasňuje, že tí, ktorí obchodujú s virtuálnymi menami v štáte New York, a myslia si, že sa môžu vyhnúť našim zákonom – nemôžu.  Minulý týždeň sme zažalovali spoločnosť Coinseed za jej podvodné konanie. Tento týždeň prijímame opatrenia na ukončenie nelegálnych aktivít spoločností Bitfinex a Tether v New Yorku. Tieto právne kroky vysielajú jasnú správu, že sa postavíme podnikovej chamtivosti, či už ide o tradičnú banku, platformu na obchodovanie s virtuálnymi menami alebo akýkoľvek iný druh finančnej inštitúcie. “

Časovaná bomba

Sám Vitalik Buterin v rozhovore v marci tohto roku nazval Tether ako možnou časovanou bombou. Najhoršie na tom všetkom je to, že ak sa zrúti, masívne ovplyvní všetky kryptomeny, čím stiahne so sebou ETH a všetky ostatné kryptomeny. BTC je stále silou, ktorá poháňa tento trh, no ak je za to zodpovedný Tether, potom je to o to väčšie riziko.

Pozrite si aj: Krypto pôžičky – Čo sú, ako fungujú, riziká, benefity a najlepšie platformy pre tieto služby

Na druhej strane, v prípade, že by sa naozaj prevalila skutočnosť, že Tether je nekrytý 1:1, Podľa BTC maximalusti Dana Hedla by to spôsobilo práve naopak rast hodnoty kryptomien. Ľudia by sa totižto začali zbavovať „bezcenných“ USDT a nakupovali by ostatné kryptomeny.

Zhrnutie

Zámerom tohto článku bolo upozorniť na možné riziká. Tether zďaleka nie je poctivým subjektom, o čom svedčia aj viaceré súdne procesy a žaloby vedené práve proti Tetheru a Bitfinexu, ktoré skončili pokutami a obmedzeniami. Je dosť možné, že pokiaľ Tether nepovolí transparentný audit, prípadne nebude preukázateľne dokazovať krytie 1:1, budú ďalšie súdne spory a žaloby pribúdať ako na bežiacom páse.

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroje: Cryptonews, Ag.ny, Medium.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Kryptomenám sa aktívne venujem od roku 2017. Najviac sa zaujímam o rôzne altcoiny, ktoré majú reálny technický význam. Prinášam vám rôzne návody, tipy, postrehy a rovnako aj dôležité novinky zo sveta kryptomien.Pokiaľ sa vám moja tvorba páči, môžete ju podporiť LTC na nasledovnú adresu: LPdrzvv9yYDMV3tgFyTTJKYcDpRpJ2Kd38 (LTC)

Populárne