Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Má Cardano technickú chybu, alebo ide o FUD? Fischoff upozorňuje na „exploit“ v DApps

Článok

Cardano
Zdroj: Pixabay.com

Jonathan Fischoff, zakladateľ spoločnosti Canonical, ktorá sa špecializuje na vývoj smart kontraktov pri využití programovacieho jazyka Plutus, tvrdí, že objavil technický problém, ktorý by sa mohol týkať každej dApp aplikácie postavenej na blockchaine Cardano (ADA).

Fischoff tvrdí, že problém objavil už v polovicu októbra a týka sa každej Cardano dApp. Dodáva však, že nemá priamy vplyv na protokol UTXO, ktorý zaznamenáva pohyb aktív prostredníctvom nevyčerpaných výstupov (unspent outputs) podobne ako Bitcoin (na rozdiel od modelu, ktorý využíva napríklad Ethereeum či iné smartchainy). Zástancovia UTXO tvrdia, že ide o bezpečnejší model, ktorý prináša benefity aj v oblasti súkromia a škálovateľnosti.

,,Od polovice októbra mal každý verejne dostupný dApp na Cardano podobný exploit (prípad zneužitia) vo svojom pôvodnom smart kontrakte,” tvrdí.

Fischoff však nezverejnil k tomuto konštatovaniu bližšie technické detaily. So svojimi zisteniami mal však konfrontovať tvorcov programovacieho jazyka Plutus, s ktorými mal byť v tejto veci v kontakte. Portál CryptoSlate dodáva, že detaily Fischoff nemusel zverejniť aj z bezpečnostných dôvodov.

CEO Canoncial následne doplnil, že tento technický problém “významný vplyv na dizajn a efektívnosť smart kontraktov na Cardano”. Výsledkom je, že smart kontrakty treba redizajnovať, čo môže spôsobiť oneskorenia pri zavádzaní prvých Dapps na Cardano.

,,Môže to mať dopad na efektívnosť inteligentných kontraktov, čo môže viesť k značným nákladom na prepracovanie (kódu), ak ste si neboli vopred vedomí obmedzení dizajnu,” dodal.

Zaujímavé je, že Cardano komunita reagovala na zistenia Fischoffa relatívne chladne. Mnohí sa prikláňajú k faktu, že ide len o ďalší FUD, respektíve nepochopenie spôsobu, ako sa pracuje so smart kontraktmi Plutus budovanými pre Cardano. Iní však zistenia Fischoffa ocenili a uviedli, že ak nastal nejaký technický problém, je dobré, že bol odhalený teraz ešte pred príchodom prvých veľkých dApps na Cardano.

Najbližšie týždne budú dôležité

Či už sa tieto zistenia ukážu ako nepravdivé, alebo naozaj pôjde o problém, ktorý je nutné promptne riešiť, kryptomene Cardano to aktuálne nepridáva na popularite. Kritici tohto blockchainu totiž upozorňujú, že naďalej ide o tzv. „ghost-chain”, na ktorom na rozdiel od konkurencie typu Ethereum, Binance Chain či Solana prakticky zatiaľ nič neexistuje.

Zmeniť by sa to ale mohlo už v dohľadnej dobe. Charles Hoskinson, šéf Input Output, sľubuje, že Plutus Application Backend (PAB), ktorý by mal uľahčiť práce vo vývoji smart kontraktov, bude hotový už v dohľadnej dobe. Taktiež naznačil, že prvé funkčné Dapps prídu už v horizonte 30-60 dní. Veľké očakávania sú najmä od decentralizovanej burzy SundaeSwap, pri ktorej asistujú aj developeri Input Output. SundaeSwap už aktuálne beží na verejnom testnete.

V horizonte mesiaca či dvoch by sa teda mohlo ukázať, ako sa veci naozaj majú a či má Cardano technické nedostatky, o ktorých sa zatiaľ (aspoň oficiálne) nevie. Úspešný príchod prvých veľkých Dapps, ktoré sa začnú vo veľkom používať, by bola najlepšia odpoveď na množiace sa kritické hlasy smerujúce k tejto kryptomene. V opačnom prípade bude kritika smerujúca k ADA pravdepodobne len pribúdať.

Ďalšie zaujímavé články

Trader, ktorý ohlásil koniec bullrunu v roku 2017, sa obáva, že Bitcoin urobil „double top“

Hashrate je na novom ATH. Bitcoin je zároveň zelenší a decentralizovanejší 

Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?

Nováčik sa nechal nachytať na známy podvod s kryptomenami. Prišiel o 3 bitcoiny, približne 178 tisíc dolárov

Zdroj: cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.