Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kryptomeny v roku 2019: O čom sa bude hovoriť, slabiny kryptomien a projekty, ktoré nás zaujali

Článok

Bitcoin, kryptonovinky, 2019
Bitcoin, kryptonovinky, 2019

Rok 2018 priniesol pre kryptomeny prvý medvedí trh od roku 2014. Napriek tomu ste si zvykli pravidelne navštevovať náš portál a na konci roka je vás viac, než v jeho úvode, kedy bola hodnota Bitcoinu viac než trojnásobne vyššia. Preto vám v prvom rade ĎAKUJEME!


Sledujte nás na Facebooku

Vyhneme sa špekuláciám o tom, či bude rok 2019 v znamení medvedieho alebo býčieho trhu. Celkom úprimne si netrúfame tvrdiť ani jedno ani druhé. Isté však je, že v kryptomeny stále veríme a z dlhodobého hľadiska budú podľa nás úspešné. Sme len na začiatku zaujímavej cesty, niekde tam, kde bol internet v roku 2000.

O čom sa bude hovoriť v roku 2019?

Hoci Bitcoin tento rok oslávil už svoje desiate narodeniny, stále sa dá tvrdiť, že kryptomeny sú na úplnom začiatku. Čakajú ich ohromné pokroky a je pravdepodobné, že zažijú ďalšie roky vysokej volatility.

V súčasnosti sú najmä predmetom špekulácii, nakoľko ich masovej adaptácii bránia viaceré objektívne príčiny. Rok 2019 by však mohol byť hlavne rokom, kedy získajú viac legitímnosti a navždy sa zbavia nálepky atraktívneho prostriedku pre nelegálnu činnosť, nákup drog či sponzoring terorizmu.

Bakkt a prehnané očakávania

Pomôcť k akceptácii kryptomien môžu spoločnosti, ktoré avizujú svoj vstup na trh s cieľom priviesť do kryptomien inštitucionálne peniaze. Ako prvá to bude spoločnosť Bakkt, dcérska firma Intercontinental Exchange (ICE), druhého najväčšieho vlastníka finančných búrz na svete. Do portfólia ICE patrí aj newyorská burza cenných papierov (NYSE). Bakkt chce z dlhodobého hľadiska priniesť nástroj na jednoduché obchodovanie, ukladanie a používanie digitálnych aktív. Z krátkodobého sa bude sústrediť najmä na vytvorenie infraštruktúry pre inštitucionálnych investorov. Už koncom januára by mal priniesť na trh úplne nový produkt – prvé Bitcoin Futures s reálnymi BTC.

Lenže pozor, očakávania od Bakkt sú z krátkodobého hľadiska dosť prehnané (bodaj by sme sa mýlili). Nejde o čarovný nástroj, ktorý dokáže zo dňa na noc zmazať straty v stovkách miliárd dolárov, o ktoré prišiel trh v roku 2018. Bakkt je veľmi sľubný produkt, ktorý môže z dlhodobého hľadiska kryptomenám výrazne pomôcť v adaptácii, ale z toho krátkodobého nedokáže “medveďa” poraziť úplne sám. Bolo by naivné myslieť si, že na štart Bakkt čakajú za dverami desiatky veľkých firiem s plnými kuframi peňazí. Pravdou je, že tie firmy, ktoré chcú investovať do kryptomien, tak už urobili na mimoburzových trhoch. Bakkt začne spustením platformy svoju dlhoročnú kampaň a podobne ako Fidelity bude propagovať výhodnosť investície do tohto druhú aktív. Verme, že obe v tom budú úspešné a pridajú sa mnohé ďalšie.

TIP na článok: 18 zaujímavých faktov o Bakkt

Bitcoin ETF

Pomôcť k ozdraveniu trhu by mohlo schválenie Bitcoin ETF, prvého kryptomenového ETF v USA. Schváliť ho musí Americká komisia pre cenné papiere a burzu, ktorú dobre poznáme pod skratkou SEC. O ETF na Bitcoin sa pokúšajú už roky viaceré spoločnosti, no všetky ich žiadosti boli zamietnuté. V hre je ale stále najnádejnejšia spoločná žiadosť od firiem VanEck, SolidX a chicagskej burzy CBOE. Definitívny verdikt sa dozvieme koncom februára 2019. Šance na schválenie sú žiaľ malé. SEC totiž chce, aby žiadatelia, teda VanEck, SolidX a CBOE boli akýmisi sprostredkovateľom informácii medzi burzami a SEC. Inak povedané, poskytli SEC zo „spriatelených búrz“ informácie, ku ktorým sa komisia nevie dostáť priamo. SEC argumentuje tým, že vďaka tomu potom dokáže posúdiť, či je hodnota Bitcoinu manipulovaná, alebo nie a na základe toho rozhodnúť, či schváli alebo zamietne Bitcoin ETF. Ak SEC neustúpi v tejto požiadavke, šanca na schválenie ETF je veľmi malá, hoci žiadatelia poskytli rad dokumentov, ktorými argumentujú, že BTC je ťažšie manipulovateľný než cena komodít, ktoré už svoje ETF majú, napríklad ropa. 20 zaujímavých bodov k Bitcoin ETF pre lepšie porozumenie problematiky si prečítajte tu.

Regulácie

Ani rok 2019 neprinesie globálne akceptované štandardy pre reguláciu kryptomien, no mohol by byť rokom, ktorý prinesie viac svetla do tejto problematiky. Niektoré krajiny sú v tejto oblasti výrazne popredu (Švajčiarsko, Malta, Japonsko), iné sa ku kryptomenám stavajú veľmi negatívne (Čína, Rusko, India…).

Spojených štátoch silnejú hlasy za to, aby orgány pomohli novovznikajúcemu technologickému priemyslu a nebránili mu v raste. Súčasný status quo, pri ktorom sú kryptomeny prakticky každým regulačným orgánom vnímané odlišne (napr. SEC sa domnieva, že ide o cenné papiere, IRS zas tvrdí, že je to majetok), môže totiž viesť k odchodu najnádejnejších spoločnosti za hranice USA.

Veľmi sľubne vyzerá návrh “Token Taxanomy Act” od kongresmanov Warrena Davidsona a Darrena Sola. Ak by ho vláda USA schválila, kryptomeny by sa dočkali novej legislatívy, podľa ktorej by neboli vnímané ako cenné papiere a mali by svoju vlastnú definíciu. Bolo by to presne to, čo tento mladý trh potrebuje pre ďalší rozvoj. Spoločnosti, ktoré sa orientujú na kryptomeny,  potrebujú mať voľné ruky a nesmú mať strach, že porušujú pri svojej činnosti zákon.

Bitmain – mining gigant v problémoch

Osobitne spomíname čínsku ťažobnú spoločnosť Bitmain. Pokles hodnoty Bitcoinu v druhom polroku 2018 spôsobil tomuto najväčšiemu miningovému gigantovi obrovské straty. Hovorí sa o veľkých prepúšťaniach, vyraďovaní miningových zariadení či prepustení Jihana Wua, generálneho riaditeľa firmy. Bitmain medzitým chce vstúpiť na hongkongskú burzu, no jeho nestabilná finančná situácia mu v tom nehrá do karát a je možné, že dostane zamietavé stanovisko.

Dominantné postavenie Bitmainu v oblasti ťažby Bitcoinu nie je ideálne z pohľadu decentralizácie blockchain siete Bitcoinu. Ústup tejto firmy z vedúcej pozície v tejto oblasti, alebo minimálne vytvorenie zdravšieho konkurenčného prostredia, v ktorom nebudú mať Bitmain a jeho čínski kolegovia najväčší vplyv na ťažbu BTC, by v konečnom dôsledku mohlo BTC pomôcť.  Situácia okolo budúcnosť Bitmainu bude preto nepochybne jednou z horúcich tém nasledujúcich mesiacov.

Kryptomeny, ktoré nás zaujali

Hoci niektoré iné stránky sa odvážili, my vám nebudeme písať, ktoré kryptomeny sú vhodnou investíciou pre rok 2019. Ako ste si už určite uvedomili, všetko je stále závisle od Bitcoinu a ak bude medvedí trh pokračovať, altcoiny sa výrazného rastu nedočkajú. Naopak mnohé zo sľubných projektov môžu žiaľ úplne zaniknúť. Dovolíme si však vymenovať niekoľko kryptomien, ktoré stoja za pozornosť.

Bitcoin (BTC)

Začneme samozrejme Bitcoinom (BTC), teda kráľom, ktorý si tento štatút určite udrží aj v roku 2019. Bitcoin má napriek výraznému prepadu hodnoty za sebou pozitívny rok vďaka pokroku vo vývoji technológie Lightning Newtork. Tá sa stará o riešenie škálovateľnosti a rýchlosti, teda jeho dvoch hlavných slabín. V roku 2018 sa urobil v tomto smere veľký pokrok a 2019 určite nebude odlišný. Platby BTC budú v budúcnosti rýchle a lacné, čiže BTC môže naplniť svoj potenciál instantného platidla.

Ripple (XRP)

Či už je XRP ozajstnou kryptomenou v pravom slova zmysle, alebo nie, spoločnosť Ripple urobila v roku 2018 azda najväčší pokrok, pokiaľ ide o marketing a uzatváranie dôležitých partnerstiev. Ripple patrí medzi promile tých projektov, ktoré si už našli reálne využitie svojej kryptomeny XRP, aj keď treba priznať, že nie všetky funkčné bankové projekty od Ripple, o ktorých sa hovorí, reálne využívajú tokeny XRP. Aj preto je otázne, ako budúce úspechy firmy Ripple v bankovom sektore dokážu reálne ovplyvniť cenu kryptomeny XRP. Isté naopak je to, že rast hodnoty XRP pomáha firme Ripple, pretože stále vlastní väčšinu mincí XRP v obehu.

Binance Coin (BNB)

BNB je kryptomena, ktorá patrí pod najväčšiu burzu na svete Binance a príchodom decentralizovanej burzy Binance DEX a Binance blockchainu jej dôležitosť ešte výrazne stúpne. Okrem toho je populárna pre pravidelný coin burn, ktorý prispieva rastu jeho hodnoty. Binance Coin je jednou z málo kryptomien, ktoré v roku 2018 zaznamenali menšiu stratu než samotný Bitcoin (teda v páre s BTC je v pluse), čo už o niečom hovorí…

Tron (TRX)

Tron si u mnohých zavaril plagiatorstvom u svojho white paper, aj preto ho dodnes mnohí označujú za scam projekt. Pravdou však je, že tím okolo Justina Suna urobil v roku 2018 obrovský pokrok, splnil všetko čo sľúbil (najmä bezproblémové spustenie mainnetu) a pridal aj čosi navyše v podobe akvizície BitTorrentu a spusteniu projektu Atlas. Justin Sun tvrdí, že Tron je lepší a rýchlejší než Ethereum a provokatívne vyzýva vývojárov Ethereum a EOS, aby čím skôr prešli na túto sieť a vytvárali na nej nové decentralizované aplikácie. Sun bude aj v roku 2019 stopercentne pokračovať vo svojom kontroverznom “trash-talk” vystupovaní na Twitteri. Doteraz to však kryptomene TRX pomáhalo. Tron má silné vedenie, bearmarket ho zdá sa zatiaľ negatívne neovplyvnil a v podobe Justina Suna má silného lídra, či už ho nenávidíte alebo milujete.

Ethereum (ETH)

Ether síce prišiel o pozíciu dvojky na trhu, no už úvod roka 2019 bude pre túto kryptomenu podstatný pre hard fork siete nazvaný Coinstantinople. Podľa Arthura Hayesa, zakladateľa známej kryptoburzy BitMEX, môže byť ETH jednou z tých kryptomien, ktoré budú najviac ťažiť zo znovuzrodenia trhu s ICO. To by sa podľa neho mohlo stať do 12-18 mesiacov.

… a ďalšie

Spomenúť musíme aj IOTA, ako kryptomenu pre internet veci, Cardano (ADA), do ktorého sú neustále vkladané obrovské nádeje a cenovo je zdá sa výrazne poddimenzované, kryptomenu BAT v spojitosti s prehliadačom Brave či 0X (ZRX), pretože rok 2019 bude rokom decentralizovaných búrz a práve mnohé z nich sú vybudované na 0x protokole. Kryptomeny zamerané na anonymitu ako Monero a Zcash budú mať aj v roku 2019 mnoho podporovateľov a počuť bude dozaista aj o EOS, Stellar, WAN či Waves. Ak máte tip na kvalitnú kryptomenu, podeľte sa s nami o váš tip do komentáru pod článkom. Zaujímavých projektov je naozaj mnoho.

Adaptácia a slabiny kryptomien

Kryptomeny so sebou prinášajú nový druh finančnej slobody, no majú aj svoje slabiny. Aj v roku 2019 budú stále najmä predmetom špekulácii na základe veľkej cenovej volatility. Tá má žiaľ za dôsledok to, že stále nebudú vhodným platobným prostriedkom. Nie preto, že by to nebolo možné, ale preto, že väčšina ľudí ich bude naďalej „hodlovať” ako špekulatívny druh aktív, respektíve ich so stratou predávať za fiat meny.

Príchod inštitucionálnych peňazí môže postupne spomaliť volatilitu kryptomien, no ich masovému používaniu bránia niektoré praktické nedostatky, o ktorých sa hovorí pomerne málo. Žiaľ pramenia v tom, v čom je Bitcoin zároveň najzaujímavejší a najatraktívnejší – v jeho decentralizácii.

V súčasnosti je stále veľmi zložité vlastniť Bitcoin tak, aby bol v bezpečí pred hackermi, no zároveň, aby sme ho dokázali ochrániť pred nami samými. Áno, máme tu hardware peňaženky a bezpečnejšie online peňaženky. Lenže prípady toho, kedy sa aj technicky zdatným ľuďom podarilo stratiť súkromné kľúče, alebo nebodaj boli fyzicky okradnutí o svoje bitcoiny, nie sú žiaľ zriedkavé.

Tí šikovnejší naozaj dokážu zabezpečiť svoje bitcoiny tak, aby nemohli stratiť privátne kľúče. Taktiež si pravdepodobne rozložia svoj majetok do viacerých zdrojov a tak neriskujú, že by im prípadný zlodej zobral všetko. Stále to však z tohto pohľadu nie je také bezpečné a jednoduché, ako si odložiť peniaze do banky. Ak vykradnú pobočku vašej banky, nič sa nestane. Ak vykradnú váš byt alebo sa dostanú do trezoru, kde máte uložený privátny kľúč, môžete mať sakra problém.

Toto konštatovanie uvádzame najmä z dôvodu, že ak chceme, aby sa kryptomeny stali bežným platidlom, potrebujeme, aby ich vedeli používať prakticky všetci, minimálne väčšia z nás. Nestačí, že to viete vy a hŕstka vašich technicky zdatných kamarátov. Stále existuje významné množstvo ľudí, ktorí nevedia používať internet banking, alebo sa trápia s používaním platobných kariet. Mnohí ľudia na Slovensku ešte prepočítavajú ceny do korún, predstavte si, že im začnete vysvetľovať, ako majú uschovávať privátne kľúče.

Múdre hlavy musia prísť s riešeniami, ako používať kryptomeny tak jednoducho, že tomu bude rozumieť každý a zároveň nebude nikomu hroziť, že stratí alebo mu odcudzia privátne kľúče, na ktorom bude mať celý svoj majetok. Podarí sa to raz vyriešiť bez toho, aby do toho musel vstúpiť centralizovaný prvok? V najbližších rokoch pravdepodobne určite nie a aj preto sa budú používať kryptomeny ako bežné platidlo stále len v obmedzenej miere. Alebo zvíťazí priechodnejšia alternatíva v podobe ich úschovy v centralizovaných aplikáciach tretích strán (napríklad v aplikácii Coinbase, kde máte kryptomeny ale bez privátnych kľúčov), čo však nebude úplne v súlade so samotnou myšlienkou decentralizácie.

Čomu sa vyhýbať

Divoký západ kryptomien, kedy uspeli scam projekty ako OneCoin či Bitconnet, je snáď už minulosťou, no podvodným projektom sa pravdepodobne nevyhneme ani v budúcnosti, preto si dajte veľký pozor na to, do čoho investujete.

Ak neveríte vlastnému úsudku, nechajte si poradiť odborníkmi. Kvalitné fundamentálne aj technické analýzy robí v slovenčine a češtine napríklad Mike Crypto Group. Ak uvažujete nad tradingom a zatiaľ o ňom veľa neviete, pozrite si stránky goldenpocket.cz. Burzám, na ktorých sa obchoduje s pákou, napríklad BitMEX, sa okľukou vyhnite, kým naozaj nebudete vedieť, čo robíte.

Buďte opatrní pri tom, čomu veríte. Je pravda, že veľkí hráči chcú od nás skúpiť lacné BTC a potom vyhnať jeho cenu až do nebies? Môže byť, ale aj nemusí. Budú kryptomeny bezpečným prístavom, ak príde ďalšia veľká finančná kríza? Možno áno, ale pravdepodobne nie. História túto odpoveď ešte nepozná, pretože Bitcoin je tu len desať rokov. Niektoré konšpirácie znejú naozaj atraktívne a nútia nás veriť v to, že všetko je zmanipulované rovnako ako „Sorošovské protesty na Slovensku“. Čo ak je však súčasný pád len pokračovaním bežného cyklu kryptomien? Až čas ukáže. Diverzifikujte nielen vaše portfólio investícii, ale aj zdroje, ktorým veríte. Urobte si čo najucelenejší obraz.

Pre nákup kryptomien voľte len overené značky. Zo zmenárni napríklad regulovanú americkú zmenáreň Coinbase, ktorý vám pri prvom nákupe nad 100 dolárov dá bonus 10 dolárov v hodnote BTC. Zo slovenských a českých zmenárni môžete vyskúšať SimpleCoin alebo KryptoTop, ku ktorým už čoskoro napíšeme naše recenzie. Naše hodnotenie krypto-zmenárni si môžete pozrieť tu.

Ak chcete ísť na burzu, či už z dôvodu nákupu kryptomien, ktoré v zmenárňach nie sú, alebo kvôli tradingu, odporúčame vám začať na Binance. Je to najväčšia burza s najväčším objemom obchodov, nie je známe, že by sa stala obeťou hackerského útoku a neustále napriek silnému bearmarketu prináša nové inovatívne riešenia. Už v roku 2019 sa dočkáme od Binance decentralizovanej burzy DEX a tiež vlastného blockchainu. Obchodovanie kryptomien príchodom desiatok nových mincí bude určite čoskoro veľmi zaujímavé aj na burze Coinbase Pro. Ak by ste chceli jednoduchým krokom investovať do viacerých kryptomien naraz, prečítajte si tento článok. Naše hodnotenie búrz s kryptomenami nájdete na tejto stránke.

Ak sa bojíte kupovať kryptomeny, pretože si netrúfate na ich zabezpečenie, investovať do nich môžete aj u brokerov. V tom prípade vám odporúčame pozrieť si naše hodnotenie brokerov s kryptomenami. Investovanie u brokerov však znamená, že kryptomeny nevlastníte, len špekulujete na ich cenu.

Všetko dobré do nového roku milí čitatelia!

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.