Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Jake Chervinsky napísal 20 bodov k Bitcoin ETF. Šanca na schválenie je podľa neho 10%

Článok

Jake Chervinsky - Bitcoin ETF
Jake Chervinsky - Bitcoin ETF

Známy americký právnik Jake Chervinsky, ktorý sa špecializuje na blockchain technológiu a kryptomeny, napísal ďalší zo svojich tradičných dlhých “tweetov”, pričom tentokrát sa venoval odloženiu rozhodnutia SEC v súvislosti so žiadosťou o schválenie Bitcoin ETF. Konkrétne išlo o spoločnú žiadosť VanEck, SolidX a burzy CBOE, ktorej sa pripisujú najväčšie šance na úspech.


Sledujte nás na Facebooku

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) mala minulý týždeň poslednýkrát právo odložiť toto rozhodnutie, čo podľa očakávaní aj využila. Definitívne stanovisko k žiadosti však musí zverejniť do 27. februára 2019. Možnosť ďalšieho odkladu verdiktu už neexistuje.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Jake Chervinsky vo svojom „tweete“, ktorý rozdelil do 20 kratších bodov, v prvom rade zdôraznil, že spoločnosti VanEck a SolidX urobili v priebehu tohto roku naozaj výbornú robotu. Musel však skonštatovať, že ETF má naozaj veľký problém. ,,Nanešťastie, niektoré veci nedokážu ovplyvniť a je možné, že trh s kryptomenami jednoducho nie je na ETF pripravený”.

Chervinsky naznačil, že SEC má v súvislosti s ETF viacero obáv. Komisia vypracovala dokopy 18 otázok, na ktoré žiadala odpovede. ,,Najdôležitejšou otázkou bola manipulácia trhu. SEC chcela vedieť, či CBOE BZX má “dohodu o zdieľaní dohľadu s regulovaným trhom významnej veľkosti”. Považujem to za najdôležitejšiu otázku, pretože práve toto bol dôvod, ktorý spôsobil zamietnutie žiadosti Winklevossovcov v júli 2018. Odmietnutie odvolania Winklevossovcov je najdôležitejším rozhodnutím SEC, pretože prišlo priamo od jej komisárov.”

TIP NA ČLÁNOK: 18 faktov o platforme Bakkt od Jakea Chervinského

V podstate ide o to, aby CBOE mala všetky podrobné informácie z búrz, vrátane obchodných údajov a identifikácie zákazníkov. SEC by následne mohla kedykoľvek požiadať CBOE, aby im tieto informácie poskytla. ,,SEC v podstate tvrdí, že musí byť schopná odhaliť manipuláciu na základných spotových a derivátových trhoch, kde je ocenený Bitcoin, aby si bola istá, že samotné ETF nie je manipulované. Či je to správy pohľad na vec je však už otázne,” skonštatoval a vysvetlil ďalej:

,,Problémom pre SEC je, že nemá právny dohľad nad zmenárňami s kryptomenami, takže im nemôže čeliť a získať od nich informácie, ktoré potrebuje na identifikáciu a zamedzenie manipulácie. Taktiež nemôže povedať, že samotné zmenárne sa dopustili podvodu.”

Chervinsky následne celý problém z pohľadu SEC vystihol jednou vetou: ,, SEC v podstate hovorí žiadateľom: Nemôžeme samy o sebe kontrolovať burzy, takže to budete musieť urobiť pre nás”.

Problémom pre schválenie Bitcoin ETF je, že v skutočnosti burzy nechcú byť pod dohľadom SEC. Niektoré z nich dokonca blokujú IP adresy z USA, aby sa vyhli americkej jurisdikcii. ,,Je ťažké predstaviť si, že niektoré zmenárne budú súhlasiť s dohľadom od SEC,” skonštatoval. ,,SEC okrem toho tvrdí, že nestačí mať dohodu so žiadnou staršou zmenárňou. Musí to byť regulovaný trh s významnou veľkosťou. Lenže SEC tuto veľkosť presne nedefinovala, takže žiadatelia musia sami tipovať, ktoré zmenárne budú dostatočne veľké na to, aby predstavy SEC splnili.”

Chervinsky následne poukázal na to, že v teórii existujú spôsoby, ako vyhovieť zákonu Exchange Act § 6(b)(5) bez toho, aby existovali dohody o “zdieľaní dokumentov” búrz. SEC totiž uviedla, že nie sú potrebné, ak správca ETF dokáže, že trh s Bitcoinom je odolný voči podvodom a manipulácii. ,,Problém s touto teóriou je v tom, že SEC už zamietla žiadosť Winklevossovcov pre nedostatočné základy týchto tvrdení. SEC sa však vtedy opierala o základy z marca 2017, možno sa odvtedy nejaké veci zmenili.”

SolidX aj CBOE vypracovali pre SEC dokumenty, v ktorých položili argumenty, na základe ktorých uspokojili spomínaný zákon Exchange Act § 6(b)(5), pričom CBOE aj SolidX v dokumentoch uviedli viacero naozaj silných bodov. Či to však bude SEC stačiť, je veľmi otázne.

Bude ETF schválené či nie? Chervinsky je pesimista

Jake Chervinsky v poslednej časti svojho dlhého tweetu vysvetlil svoj názor na celú komplikovanú tému.

,,Celá vec má vedie k najčastejšie kladenej otázke. Čo to všetko znamená?

Môžete sa na to pozrieť z pozitívnej stránky: Ak by SEC chcelo ETF jednoznačne zamietnuť, už by to urobili. Zdržiavanie dáva trhu viac času na vývoj a CBOE má viac času aby dosiahla nové dohody  s burzami o zdieľaní dokumentov.

Alebo sa na to môžete pozrieť z neutrálneho hľadiska. SEC nie je pod žiadnym tlakom, aby urobili rýchle rozhodnutie. Zdržiavaním o nič neprídu, je to v rámci zákona. Inými slovami, ich zdržiavanie nemá žiadny zmysel. Je to len štandardná procedúra.

Tu je môj pohľad s veľkým upozornením: TOTO NIE JE INVESTIČNÁ RADA. V žiadnom prípade vás nesmie napadnúť, že budete na základe toho obchodovať! Nemám žiadne tušenie, ako rozhodnutie ohľadom ETF dopadne. Myslím si však, že ak by malo prísť ETF rozhodnutie dnes, tak dávam ETF 10% šancu na schválenie.

Moja predikcia je založená hlavne na otázke manipulácie trhu. Myslím si, že šanca, že ETF schvália bude väčšia, ak sa štruktúra trhu výrazne posunie vpred a dosiahnu sa nové dohody o zdieľaní dohôd. Otázka znie, ako ďaleko sa podarí posunúť pred deadline v podobe 27. februára 2019?”

Zdroj: twitter

TIP NA ČLÁNOK: Riaditeľka Bakkt: Chystáme sa priniesť kryptomenovú revolúciu

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na FacebookuTelegrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.