Vo svete kryptomien nie je o prekvapenia núdza. Do popredia sa nám skoro každý deň dostávajú nové kryptomeny ako trebárs Shiba Inu (Shiba). V zákulisných kuloároch sa však už dlhšiu dobu hovorilo o novom adeptovi, ktorý by mohol dosiahnuť veľkolepého „Antré“. Že sa ale krátko po svojom spustení 10. mája objaví kryptomena Internet Computer (ICP) na 4. mieste rebríčka na Coinmarketcape, to asi predsa len čakal málokto.
Za projektom stojí spoločnosť Dfinity, ktorej kryptomena rýchlo prišla k oceneniu v hodnote $45 miliárd vďaka obrovskému záujmu na obchodných trhoch. Tento záujem dokonca prevýšil aj dianie okolo Dogecoinu (DOGE), ktorý sa tešil v poslednej dobe najväčšej priazni retailu. V tejto chvíli v čase písania článku je ICP na 8. mieste, tesne pred Polkadot, čo nie je vôbec zlý výsledok, keď vezmeme do úvahy, že sa jedná o projekt, ktorému sú sotva tri dni.
Dfinity vyzývateľom Amazonu a Facebooku
Na druhú stranu, veľký záujem o túto kryptomenu je celkom logickým vyústením, ak sa pozrieme na veľkolepé ciele jej vývojárov. Dfinity usiluje o svoje vlastné blockchainové riešenie, ktorého cieľom je súperiť s tými, ktorí využívajú služby Amazonu a Facebooku pri vytváraní ich online obsahu, ktorý vyžaduje použitie serverov alebo AWS (Amazon Web Services). Veľkou výhodou Coin Internet Computer má byť zníženie nákladov a vyhnutie sa závislosti od veľkých technických gigantov.
Internet Computeru sa začalo hovoriť ako o alternatíve k Ethereum 2.0, kvôli jeho podobnosti s najznámejším altcoinom, ktorý plánuje prechod na novú generáciu. Vývojári sa ale snažia tento pohľad na ich projekt zmeniť, pretože sa vydávajú svojou vlastnou cestou. Zvyčajne je taká voľba pre zbrusu novú kryptomenu veľmi zložitá a ťažko si získa pozornosť. To však nie je prípad ICP, ktorý aj napriek prekypujúcemu kryptotrhu prevalcoval väčšinu konkurencie v rekordnom čase.
Internet Computer is now adding subnet blockchains.
Watch the proposals going through the NNS.
Block rate has reached 8 blocks/shttps://t.co/zfnSopqWon
— dom.icp ∞ (@dominic_w) May 11, 2021
Charakteristika coin Internet Computer
Ako uvádzajú vývojári o projekte na svojom webe: „Posledný pôvodny Layer 1 blockchainový projekt spúšťa revolučnú verejnú sieť, ktorá poskytuje neobmedzené prostredie pre smart kontrakty, ktoré bežia webovú rýchlosťou, obsluhujú web, škáluje a znižuje výpočtove náklady miliónkrát alebo ešte viac. Vytvárajte všetko od DeFi až po tokenizované služby sociálnych médií pre masové trhy, ktoré beža on-chain, alebo rozširujte Dapps na Ethereum. Prenasledujte jedinečnosť blockchainu.“
Web Messari.IO vydal v deň spustenia ICP podrobný report, ktorý predstavuje všetky aspekty priekopníckeho projektu. Dfinity svoj vstup na trh neuponáhľali a na svojom projekte v relatívnej tichosti pracovali už od roku 2016. V 3 hlavných privátnych kolách vybrali postupne v roku 2017 $16 miliónov v ETH a BTC a následne v roku 2018 $20,54 miliónov a $97 miliónov. Správa od spomínaného webu uvádza celkové vybrané prostriedky vo výške $160 miliónov, niektoré médiá uvádzajú dokonca $ 190 miliónov. Dfinity tak k dnešnému dňu vybrala na financovanie pred spustením najviac kapitálu hneď po Polkadot.
Táto skutočnosť sama o sebe predznamenávala vysoký záujem o ICP, ktorý sa vyhol pozornosti spojenej s tradičnými ICO projektmi. V máji 2018 sa uskutočnil airdrop pre prvotné podporovateľov v hodnote $35 miliónov, no v prepočte na dnešné ceny čiastka činí ohromujúce takmer 2 miliardy dolárov.
K verejnému spusteniu však došlo až tento pondelok 10. mája, čo spôsobilo raketový rast ceny. Kryptomena tak prekonala Polkadot, Litecoin, Chainlink, Bitcoin Cash, USD Coin, Ethereum Classic alebo dokonca v minulých dňoch vyhypovaný Shiba Inu, hoci všetky tieto kryptomeny sa na vrchole rebríčka pohybovali oveľa dlhšie.
Kto je zakladateľom Internet Computer?
Hlavnou postavou stojaci za celým projektom je Dominic Williams, ktorý je zakladateľom a hlavným vedeckým pracovníkom DFINITY.
Podľa portálu Coinmarketcap ho môžeme nazvať „krypto teoretikom“, ktorý je zodpovedný za vynájdenie Threshold Relay, pravdepodobnostného konsenzu slotov a ďalších nových kryptografických techník. Pôsobí tiež ako radový podnikateľ, je členom technologických komunít Bitcoin a Ethereum. Predtým pôsobil ako prezident a technický riaditeľ spoločnosti String Labs, inkubátora pre kryptomenové projekty podporované venture kapitálom. Taktiež pôsobil ako prvotný priekopník DeFi v Mirror Labs, bol zakladateľ a CEO Fight My Monster, MMO hry pre deti, ktorá sa rozrástla o milióny užívateľov. Založil tiež niekoľko startupov ako System7, Airdocs a Smartdrivez. NO a promoval na King’s College London ako prvý v ročníku z výpočtovej techniky.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Čo je Nadácia DFINITY?
DFINITY Foundation pomohla Internet Computeru na svet, keď ho vzala pod svoje krídla ako svoj inkubátorský projekt. Nadácia pôsobí ako nezisková vedecká a výskumná organizácia so sídlom vo švajčiarskom Zürichu. Môže sa pochváliť poprednými svetovými kryptografmi a odborníkmi na distribuované systémy a programovacie jazyky, s takmer 100 000 akademickými citáciami a 200 spoločnými patentmi.
Hlavné poslanie projektu
Hlavným zámerom Dfinity je sprevádzkovať blockchainovou službu určenú všetkým užívateľom sociálnych sietí, aby ju mohli naplni využívať a vyhnúť sa tak korporátnym reštrikciám, s ktorými sa bežne stretávame u služieb ako AWS od Amazonu alebo u podobných riešení od Facebooku.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že Ethereum sa snaží dosiahnuť rovnaký cieľ, ale snahou Dfinity je vytvoriť z Internet Computeru vlastný blockchain, za účelom rastu a poskytovania kryptomeny odlišným internetovým užívateľom.
Akú má kryptomena reálnu hodnotu?
To je samozrejme ťažké určiť. V súčasnej dobe je trhová hodnota Internet Computeru (ICP) okolo $46 miliárd a prostredníctvom CoinMarketCapu môžeme vidieť, že jeho cena sa pohybuje už pod $300 za coin (stav ku 13. máju). Ihneď po uvedení na trh sa však minca chvíľu dostala na niektorých trhoch dokonca nad $700, avšak ako to už u prehypovaných projektov býva, prišiel rýchly dump, aby sa cena ustálila práve okolo súčasných $300. Tieto dumpy sú spôsobené obrovskými ziskami prvých podporovateľov začínajúcej kryptomeny, ktorí si je pochopiteľne postupne vyberajú zisky, čím spôsobia následný prudký pád.
Vzhľadom k masívnemu rastu trhovej kapitalizácie hneď po uvedení na trh, ktorý ICP zaznamenal, je veľmi nepravdepodobné v blízkej dobe očakávať, že by sa táto kapitalizácia opäť dostala k hodnotám BNB alebo dokonca Ethereum, ktoré sú oveľa väčšími a zabehnutejšími projektmi s väčšou úžitkovou hodnotou. To však neznamená, že akonáhle sa cena ustáli, tak nemôže pokračovať vo svojom raste.
Pretrvá Internet Computer?
Internet Computer je stále v začiatkoch, ale už teraz spôsobil na trhu s kryptomenami slušný rozruch. Skutočnou výzvou pre blockchain spoločnosti Dfinity tak bude zostať v TOP10 a udržať si svoje miesto, trhovú kapitalizáciu a vysokú cenu uprostred silného konkurenčného odvetvia.
zdroj: techtimes.com