Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Krypto správy dňa (5.10.): Riešenie škálovania, trh nie je pripravený, DeFi či Egypt

Článok

Bitcoin halving
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.

Riešenie škálovania Ethereum je blízko, tvrdí zakladateľ Synthetix

Hoci blockchain Ethereum je už o niečo menej preťažený, než bol v predchádzajúcich týždňoch, poplatky za transakcie v rámci DeFi protokolov častokrát môžu stáť aj 10-20 dolárov a tak je potreba riešenia škálovania Ethereum stále vysoko aktuálna.Vysoké transakčné poplatky a dlhá doba čakania na realizáciu transakcie je problémom, ktorý musí Ethereum vyriešiť, ak sa má stať “decentralizovaným superpočítačom”, ako ho niektorí v minulosti radi označovali. Našťastie pre tento ekosystém sa objavuje hneď niekoľko riešení problému škálovania, ktoré nemusia nutne súvisieť so spustením éry Ethereum 2.0, na ktorej kompletne dokončenie si budeme ešte musieť nejaký ten rok počkať. Viac sa dozviete v tomto článku.

Arjun Balaji: Kryptotrh nie je pripravený, aby v ňom boli bilióny dolárov

Investičný partner Arjun Balaji zo spoločnosti Paradigm zverejnil blogový príspevok, v ktorom upozornil na dôvody, prečo súčasný kryptomenový ekosystém jednoducho nie je pripravený na to, aby sa stal trhom v hodnote biliónov dolárov. Súčasná kapitalizácia celého kryptotrhu je vyše 300 miliárd dolárov, takže na to, aby sa stal trhom s hodnotou aspoň bilióna dolárov, potrebuje narásť ešte viac než trojnásobne. Téme sme sa venovali viac tu.

Európska centrálna banka sa sústredí na digitálne euro

Európska centrálna banka vo svojej správe, ktorú zverejnila 2. októbra, informovala, že od polovice roku 2021 by mohla začať vážne uvažovať o vývoji a spustení vlastného digitálneho eura. Takýto projekt by podľa nej mohol výrazne ovplyvniť maloobchodné platby. Zo správy vyplýva, že od polovice budúceho roka sa spustí projekt, ktorého cieľom bude zabezpečiť zmysluplné odpovede na doposiaľ nezodpovedané otázky. ,,Možné výhody digitálneho eura a rýchle zmeny v prostredí retailových platieb znamenajú, že na vydanie digitálneho eura je potrebne pripraviť celý európsky ekosystém. Digitálne euro by mohlo podporiť ciele Eurosystému, tým, že by poskytlo občanom prístup k bezpečnej forme peňazí v neustále sa meniacom digitálnom svete. Prispela by taktiež k strategickej autonómii Európskej únie, tým, že by poskytlo alternatívu zahraničným poskytovateľom platieb za rýchle a efektívne platby v EU a aj mimo nej,” uvádza sa v správe. (cointelegraph.com)

Egypťania sa čoraz viac zaujímajú o Bitcoin

Známy egyptský ekonóm Wael al-Nahhas, ktorý je investičným poradcom niekoľkých egyptských inštitúcii, uviedol, že mnoho mladých Egypťanov sa čoraz viac zaujíma o kryptomeny na čele s Bitcoinom. Myslí si, že viac informácii o Bitcoine si zisťujú aj v dôsledku ekonomických dopadov pandémie koronavírusu na miestnu ekonomiku. V tejto krajine prišlo v priebehu tohto roka o prácu viac ako pol milióna ľudí. Bitcoin je pre nich zaujímavý aj z dôvodu, že sa nemu vedia ľahko dostať aj počas práce z domu. Problémom je súčasná nejasná legislatíva týkajúca sa kryptomien. Napríklad je nejasné, či ťažba kryptomien, ktorá je v tejto krajine čoraz populárnejšia, je legálna alebo nie. (cointelegraph.com)

Uniswap predbehol už aj Coinbase Pro. Objemy DEX drvia rekordy

Údaje z Dune Analytics ukazujú, že len decentralizovaná burza Uniswap v septembri spracovala objem transakcií v hodnote vyše 15 miliárd dolárov. V rovnakom období centralizovaná burza Coinbase Pro spracovala transakcie len v hodnote 13,6 miliardy dolárov. Viac o tomto skoku sa dočítate v tomto článku.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku. 

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne