Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.
Ovplyvní kauza BitMEX negatívne aj DeFi sektor?
Trh s kryptomenami sa otriasa v novom škandále, ktorý môže mať dopad aj na rozmach DeFi projektov. Včera sa ako hurikán prehnala krypotmenovým ale aj mainstreamovými médiami informácia o žalobe na šéfa veľkej kryptomenovej burzy BitMEX Arthura Hayesa a jeho kolegov. Žaloba spočíva v obvinení, že Hayes a ďalší obvinení Benjamin Delo, Samuel Reed a Gregory Dwyer úmyselne ignorovali odporúčania, ktoré sa mali týkať zavádzania opatrení proti praniu špinavých peňazí (AML) na ich burze. Ako to môže ovplyvniť aj DeFi sektor sa dozviete v článku.
VIDEO: Nepekný pohyb Bitcoinu, vplyv BitMEX na DeFi & zaujímavé novinky Cardano
Nejde len o BitMEX. KYC nedodržuje ešte množstvo búrz
V čase vypuknutia kauzy BitMEX, v ktorej boli Arthur Hayes a jeho kolegovia obvinení z umožňovania prania špinavých peňazí skrz ich burzu, sa objavila aj štúdia spoločnosti CipherTrace, ktorá upozornila, že veľmi nedôkladne dodržujú pravidla o vyžadovaní KYC (poznaj svojho klienta) aj mnohé ďalšie burzy. KYC – Know Your Costumer, alebo ak chcete “poznaj svojho klienta” – zjednodušene povedané znamená, že burzy musia zhromažďovať informácie o svojich zákazníkoch, aby regulačne orgány vedeli, kto si dané kryptomeny kupuje a kam ich posiela. Tému sme podrobnejšie spracovali tu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Chainlink zvýši transparentnosť wBTC, teda tokenizovaného Bitcoinu
Správca tokenizovaných bitcoinov WrappedBTC (WBTC) BitGo uzavrel spoluprácu s Chainlinkom, ktorý poskytne svoj mechanizmus Proof of Reserve pre zvýšenie transparentnosti o krytí tokenizovaných BTC s reálnymi BTC. Funkcionalita Proof of Reserve sa aktuálne už testuje na testnete a umožňuje decentralizovaným aplikáciám postaveným na Ethereum úplne automatizovať audit tokenizovaných wBTC. Téme sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.
Bez inflácie dolára by mal Bitcoin dnes hodnotu menej než $9000
Od roku 2010 inflácia dolára “zmenila“ 1 dolár na 84 centov, kým jeden investovaný dolár do bitcoinu v roku 2010 by mal dnes hodnotu 274 tisíc dolárov. Rastúca inflácia dolára od roku 2010 po súčasnosť však zároveň znamená, že súčasná cena Bitcoinu 10 466 dolárov (v čase písania) je ekvivalentom 8 770 dolárov v roku 2010. Tak či onak, investícia do Bitcoinu sa v priebehu jeho prvej celej dekády ukázala byť ako skvelá, hoci pri zohľadnení inflácie ide o menší rast, než je ten vyjadrený aktuálnou trhovou hodnotou. (cointelegraph.com)