Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Krypto správy dňa (10.6.): Rating kryptomien, dôvod rastu Bitcoinu

Avatar

Článok

zo dňa

bitcoin

Kým kryptomeny čakajú na ďalší veľký rast, ich technológia neustále napreduje. Každý deň preto prinášame prehľad dôležitých správ o Bitcoine a altcoinoch v takomto prehľadnom usporiadaní.

Rating kryptomien: Kritizovaný EOS, pochválené Cardano a prvý Bitcoin

Po dlhšom čase vám prinášame aktuálny pohľad na rating kryptomien podľa agentúry Weiss Ratings. Tá v úvode roka 2018 začala ako vôbec prvá ratingová agentúra udeľovať hodnotenie kryptomenám. Weiss Ratings koncom minulého týždňa informoval, že sa rozhodol znížiť hodnotenie kryptomeny EOS v rámci čiastkového ratingu, ktorý sa týka jej technológie a adopcie. Naopak pochválil Cardano. Viac sa dozviete v tomto článku.

Rating kryptomien podľa Weiss Ratings: Kritizovaný EOS, pochválené Cardano a prvý Bitcoin

CryptoFibonacci upozorňuje na veľkú červenú sviečku

Nový týždeň začal pre väčšinu kryptomien v červených číslach a Bitcoin uzavrel ten minulý najväčšou červenou sviečkou od decembra 2018. Pokiaľ ide o najbližšie obdobie, mnohí analytici sa domnievajú, že korekcia predchádzajúceho rastu bude pokračovať. Bitcoin sa v čase písania textu obchodoval za 7700 dolárov, čo je o necelé tri percentá menej než v nedeľu. Týždenný pohľad ukazuje, že klesol z 8600 dolárov, čiže o približne 10 percent.

Trejder CryptoFibonacci, ktorý má na Twitteri okolo 2800 followerov, upozorňuje, že veľká červená sviečka je varovným signálom. ,,Nenávidím, že v tom musím pokračovať, ale je to dôležité. Tento obrátený vzor sviečky musí byť rešpektovaný. Vôbec nemám rád tento sviečkový pattern. Ale je dôležitý po takom veľkom raste. Retracement prichádza. Držte sa!”

Názor investora: Je za rastom Bitcoinu obchodná vojna USA a Číny?

Bitcoin započal svoj nový býčí trend 15. decembra 2018, kedy sa obchodoval na úrovni 3150 dolárov. Odvtedy k 30. máju 2019, kedy stál 9070 dolárov, posilnil o 188 percent a hoci momentálne sa obchoduje pod cenou 8000 dolárov, stále môžeme hovoriť, že je v rastúcom trende. Zakladajúci partner spoločnosti Adaant Capital Tuur Demester si myslí, že cenu Bitcoinu okrem najčastejšie spomínaných dôvodov ovplyvňujú aj makroekonomické otázky. Podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Názor investora: Je za rastom Bitcoinu obchodná vojna USA a Číny?

Bittrex blokuje 32 kryptomien pre americký trh

Populárna burza Bittrex vo svojom blogu zverejnila informáciu, že zablokuje Američanom obchodovanie s 32 vybranými kryptomenami. Občanisa USA dostali vysvetlenie s podrobnosťami aj formou emailu. Burza u nich zamedzí možnosť obchodovať s týmito aktívami, no budú ich môcť predať, alebo presunúť z burzy inam. Medzi zablokované patria kryptomeny s nasledujúcimi symbolmi: ADT, CMCT,GO, MFT, QRL, XEL, AMP, DNT, GTO, MOBI, QTUm, XNK, BAY, DTA, HYDRO, NLC2, RFR, BCPT, ENG, IHT, NMR, STORJ, BCPT, ENG, IHT, NMR, STORJ, BLOCK, FCT, ION, PRO, STORM, BOXX, FLDC, LBA, PTOY a SWT.  (cointelegraph.com)

Rozhovor o decentralizácii kryptomien

Do osobitnej pozornosti by sme radi dali náš včerajší článok o decentralizácii kryptomien. V rozhovore s Jaromírom Tesařom sme sa rozprávali na túto tému o Bitcoine, Cardano, EOS či IOTA. Celý rozhovor si môžete prečítať tu.

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Predstavitelia G20 hovorili o kryptomenách

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk G20 požiadali Radu pre finančnú stabilitu (FSB), aby pokračovali v monitorovaní rizík, ktoré sú spojené s kryptomenami. Počas summitu sa hovorilo o výhodách, ktoré kryptomeny prinášajú pre finančný systém a širšiu ekonomiku. Zároveň však ako tradične boli témou rozhovorov hlavne riziká s nimi spojené. ,,Hoci kryptomeny v tomto momente nepredstavujú hrozbu pre finančnú stabilitu, stále sme ostražití voči rizikám vrátane tých, ktoré sa týkajú ochrany spotrebiteľov a investorov, boja proti praniu špinavých peňazí a boja proti financovaniu terorizmu,” uviedli. Stretnutie vrcholových predstaviteľov najbohatších krajín sveta napokon žiadne konkrétne prelomové rozhodnutie pre kryptomeny neprinieslo.

Úvod do ťažby kryptomien

Včera sme úvodným článkom načali sériu článkov, v ktorých sa budeme venovať podrobnejšie ťažbe kryptomien. Ak vás táto téma zaujíma, článok Úvod do ťažby Bitcoinu a kryptomien nájdete tu.

Úvod do ťažby Bitcoinu a kryptomien

Rýchle správy

COINBASE: CEO zmenárne Coinbase Brian Armstrong informoval, že Coinbase sa konečne pripravuje na to, aby začala využívať takzvaný batching, vďaka čomu dokážu realizovať rýchlejšie BTC transakcie ich zoskupením. Nuž bolo načase, pretože Coinbase tým, že batching stále nevyužíva, poriadne prepĺňa mempool.

COINBASE: Na Coinbase sa 12. mája zobchodovalo 263 000 BTC, čo je najvyššie číslo od 4. februára 2018. Naposledy bola táto hodnota tak vysoko 18. novembra, kedy dosiahla úroveň 259 tisíc BTC. Vtedy sa Bitcoin obchodoval na cene 4400 dolárov.  

KANADA: Primátor kanadského mesta Vancouver navrhol, aby boli v celom meste zakázane bitcoinové automaty, ktoré sú údajne používané na pranie špinavých peňazí. V Kanade je celkovo 694 BTC automatov, z toho 76 práve vo Vancouveri. Kuriózne je, že práve Vancouver bol prvým mestom, kde sa takéto zariadenie nainštalovalo.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.     

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

VIDEO: Kapitalizácia Bitconu môže prudko rásť, Ethereum staking a roadmapa Cardano

Avatar

Článok

zo dňa

od

BTC NEWS

Dnešný bohatý diel najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien vo forme videa YouTube kanálu Zaujalo ma aj o kapitalizácii Bitcoinu, ktorá by sa mohla ľahko dostať na bilión dolárov, o faktoroch, ktoré nahrávajú v prospech BTC, o klesajúcom hashrate, čo sa už nejaví tak pozitívne, či o problémoch pre staking Ethereum v súvislosti s DeFi projektmi postavenými na tomto blockchaine. Taktiež sa dozviete krátke novinky o aktualizovanej roadmape Cardano.

Čítať ďalej

Kryptomeny

Investovanie do fyzického zlata, ETF zlata alebo do skutočného digitálneho zlata – PAXG 

Kryptonovinky

Článok

zo dňa

zlato

PR článok

V časoch finančnej neistoty, v akých sa nachádzame určite aj teraz, sa investori často obracajú na tie najbezpečnejšie investície. Tou býva spravidla investícia do zlata, ktoré má vybudovanú povesť bezpečného prístavu v časoch finančných kríz, neistoty alebo chaosu.

Aj investícia do zlata však nemusí byť taká jednoduchá, keďže je v dnešnej dobe hneď niekoľko možností, ako sa môže investor rozhodnúť vystaviť najznámejšiemu drahému kovu.

Každá z týchto možností má svoje výhody, ale aj nevýhody a tak je potrebné, aby si investor dopredu zvážil, čo od tejto investície očakáva a za akým účelom ju robí. 

Investovanie do fyzického zlata

Ak poviete investícia do zlata, všetci si určite predstavia kupovanie zlatých tehličiek alebo mincí. Ide totižto o najtradičnejší spôsob, akým dochádzalo ku nákupu tohto drahého kovu. Pri takejto kúpe väčšinou obchoduje investor s rôznymi dealermi alebo brokermi, čo hneď poukazuje na prvú výhodu tejto investície. Je to jej dostupnosť z pohľadu konkurencie na strane obchodníkov.

Fyzické zlato sa dá totižto odkúpiť na veľkom množstve miest a tak je na trhu dostatok možností, ktoré treba iba dôkladne preskúmať. V tomto prípade platí, že investor si musí spraviť dostatočný prieskum na trhu na to, aby mohol vyhodnotiť, ktorá z ponúkaných možností vyhovuje najviac jeho potrebám. 

Veľkú výhodu, ktorú má fyzické zlato aj oproti ETF zlatu a aj oproti PAX Gold, ktorým sa budeme venovať nižšie, je fakt, že fyzické zlato viete vlastniť sami u seba a držať ho tak na mieste, ktoré vy uznáte za vhodné a bezpečné.

Navyše, na rozdiel od iných typov investícii do zlata, v prípade vlastnenia fyzického zlata máte doma skutočne drahý kov, ktorý viete v prípade potreby použiť na platbu alebo transakciu (v katastrofickom scenári kde by fiat meny stratili svoju hodnotu). V tomto prípade je dostupnosť ku fyzickej forme vašej investície výhodou, ktorá je však hneď spojená s istými rizikami

Pokiaľ už chcete držať fyzické zlato, tak musíte počítať bezpečnostným rizikom a cenou uskladnenia tohto zlata. Ak ste kúpili zlato u niekoho, kto ho za vás bude aj spravovať, nemusíte sa síce báť o jeho bezpečnosť, pretože takýto brokeri bývajú veľmi zabezpečený a aj poistení. S tým sú však spojené aj poplatky, ktoré môžu celkovú hodnotu vašej investície predražiť.

Pokiaľ sa teda rozhodnete nemíňať svoje peniaze na poplatky a uskladnenie u poskytovateľa takýchto služieb, musíte rátať s tým, že máte bezpečnosť tejto investície a jej uskladnenie na starosti vy, čo so sebou prináša pochopiteľne ďalšie riziká. Pri kúpe fyzického zlata tak treba hlavne zvážiť to, či ho máte kde bezpečne uskladniť alebo či ste ochotný platiť poplatky za uskladnenie zlata u tretej strany. 

zlato-graf1

Vývoj ceny zlata za r. 2020.

ETF Zlato

Pokiaľ by ste sa teda rozhodli, že síce chcete investovať do zlata, ale nemusíte ho mať uskladnený doma, tak určite treba zvážiť investíciu do ETF zlata.

Tu však treba ihneď povedať, že vlastnením ETF zlata, nevlastníte fyzické zlato. V tomto prípade zaplatíte za akúsi akciu alebo cenný papier, ktorý by síce vždy mal byť krytý dostatočným fyzickým zlatom, avšak nárok na neho vy nemáte a tak sa k nemu nedostanete.

Pri investícii do ETF zlata tak investor nemôže počítať s jednou z najväčších výhod, akú má investícia do fyzického zlata, a tou je skutočné vlastnenie tohto drahého kovu. 

To však ale určite neznamená, že sa netreba nad touto formou investície zamyslieť. Práve naopak. Investovanie do ETF zlata ponúka množstvo výhod. Sú nimi napríklad oveľa nižšie poplatky ako kúpa fyzického zlata, vysoká likvidita na trhoch, ktorá umožňuje kúpu alebo predaj ETF zlata s oveľa väčšou rýchlosťou ako pri fyzickom zlate, žiadne náklady na uskladnenie alebo bezpečnostné výdavky. V prospech investície do ETF zlata tak hrá určite najmä dostupnosť

Napriek tomu ale platí, že ani investovanie do ETF zlata nie je vždy bez poplatkov. Investori totižto každým rokom stratia malú časť z hodnoty svoje investície kvôli takzvanému expense ratio. Táto zložka predstavuje malý ročný poplatok, ktoré si ETF fondy účtujú za všetky administratívne výdaje. Napríklad najväčší poskytovateľ ETF zlata – SPDR Gold Shares ETF – si ročne uplatňuje poplatky v hodnote 0,40%. To znamená, že pri investícii 20 000 dolárov, by sa ročne vyšplhala výška expense ratio na hodnotu približne 80 dolárov.

Rovnako tiež treba počítať aj s tým, že emitent ETF zlata môže skrachovať. Samozrejme, že takáto udalosť sa nestáva denne, ale investícia do ETF zlata v sebe zahrňuje aj tento risk. Preto si treba vybrať takého, ktorí nielenže ponúka výhodné poplatky, ale takisto má za sebou aj skúsenosti a patrí medzi dôveryhodných poskytovateľov takejto služby.

Medzi celosvetovo overené ETF fondy, ktoré ponúkajú veľmi spoľahlivé a cenovo dostupné ETF zlata patria napríklad iShares Gold Trust (IAU), UBS ETRACS CMCI Gold Total Retrun (UBG), Aberdeen Standard GOld ETF Trust (SGOL), GraniteShares Gold Trust (BAR) alebo už spomínaný SPDR Gold Shares (GLD). 

zlato-graf2

Vývoj ceny ETF SPDR Gold Shares za r. 2020 viditeľne kopíruje spotovou cenu zlata

PAX Gold

Investovanie do zlata má ešte minimálne jeden ďalší spôsob. A tým je investovanie do digitálneho zlata. Teraz ale nehovoríme o Bitcoine, ktorý má veľa podobných vlastností ako práve zlato a tak si vyslúžil prezývku „digitálne zlato.“ Vo svete kryptomien sa totižto nachádza aj taká digitálna mena, ktorá je skutočne krytá zlatom. Ide o crypto PAX Gold (PAXG).

PAX Gold je pomerne nová kryptomena, ktorá vznikla koncom roku 2019, patrí medzi ERC-20 tokeny (štandardný token vybudovaný na Ethereu) a má aktuálne trhovú kapitalizáciu približne 66 miliónov dolárov. Momentálne mu patrí 120. miesto v celkovej trhovej kapitalizácii kryptomien, avšak výhodou tohto projektu je, že je odlišný od drvivej väčšiny týchto digitálnych aktív. 

PAX Gold je totižto prepojením flexibility a dostupnosti kryptomenových aktív s fyzickým, bezpečne uloženým zlatom a to úplne bez poplatkov na uskladnenie. Ide teda o kombináciu vlastnenia kryptomeny alebo digitálneho aktíva, s vlastnením fyzického zlata, ktoré je bezpečne uložené v Londýne.

Predstavitelia PAX Gold veľmi dbajú na transparentnosť a tak uzavreli spoluprácu s audítorskou spoločnosťou Withum, ktorá má raz mesačne vykonávať audity daných trezorov, aby ubezpečila držiteľov PAX Gold v tom, že ich digitálne aktíva sú kryté reálnym zlatom.

Práve takýmto spôsobom sa snaží PAX Gold vzbudiť dôveru u svojich investorov, keďže práve tá môže byť vnímaná ako riziko, keďže ide o nový projekt, ktorý sa snaží dostať fyzické zlato do kryptomenového, digitálneho sveta. Pravidelné audity ale môžu pomôcť tomuto projektu nadobudnúť potrebnú kredibilitu a odstrániť tak jednu z najväčších prekážok k tomu, aby sa táto investícia stala bezpečnou. 

Čo však ešte hrá v neprospech PAX Gold je fakt, že je táto digitálna mena pomerne málo likvidná. Napriek tomu, že sa nachádza na popredných kryptomenových burzách ako Kraken, Binance alebo Gemini, čo opäť môže navýšiť dôveru tohto projektu, tak obchodované denné objemy sa hýbu radovo len v desiatkach tisícoch dolárov. Práve z tohto pohľadu sa dá vnímať kúpa PAX Goldu skôr ako dlhodobá investícia a nie ako nástroj na krátkodobé obchodovanie alebo cenové špekulácie. 

Napriek tomu má ale PAX Gold hneď niekoľko výhod, ktoré sa oplatí mať v pamäti pri rozhodovaní, do akej formy zlata by ste mali investovať. Tým, že ide o digitálne zlato, nevzťahujú sa na neho žiadne iné ako transakčné poplatky, je ľahko deliteľné na malé časti (až na 18 desatinných miest) a takisto sa dá v prípade dostatočnej likvidity ľahko premiestniť na Ethereum blockchaine 24 hodín denne, 7 dni v týždni. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o pomerne zvláštnu formu investície do zlata, tak vo svete, ktorý začína byť stále viac a viac digitalizovaný, môže práve takáto forma zlata predstavovať vhodnú investíciu pre tých, ktorý chcú vyskúšať niečo nové.

graf-paxg

Vývoj ceny kryptomeny PAXG sa vývoju ceny zlata aj ETF zlata veľmi podobá

Ktorá investícia je najvhodnejšia? 

Ako vždy, tak aj pri investovaní do akejkoľvek formy zlata treba mať na pamäti, že si napríklad vybrať investíciu do takých produktov alebo aktív, ktoré spĺňajú najviac vašich požiadaviek. Rovnako ale platí, že si vždy musíte urobiť dostatočný prieskum a vyhodnotiť všetky dostupné nástroje, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere vhodného investičného inštrumentu.

Tento článok nemá slúžiť ako investičné rada. Ide len o prehľad troch rôznych druhov investície do rôznych foriem zlata, pričom akékoľvek investičné rozhodnutia robte z vlastnej vôle a po dostatočnom prieskume trhu.

Autor: Marek Feder, Finex.cz + Coinario.com

Čítať ďalej

Kryptomeny

Krypto správy dňa (30.10.): Je Bitcoin najväčšia bublina zo všetkých?

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.   

Prikladá sa korelácii Bitcoinu s S&P500 príliš veľký význam?

Populárny trader Willy Woo je presvedčený, že Bitcoin sa začína oddeľovať od amerického akciového indexu S&P500 pokiaľ ide o ich spoločnú koreláciu. Tá bola zrejmá niekoľko mesiacov a to najmä od obdobia prepadu trhov v marci 2020 po vypuknutí pandémie koronavírusu. Willy Woo sa tak pridáva k názoru Anthonyho Pomiliana, ktorý už v utorok upozornil, že dochádza k tzv. decouplingu, pri ktorom mizne korelácia daných aktív a dostáva sa k neutrálnym, prípadne až záporným hodnotám (pri záporných hodnotách sa porovnávané aktíva chovajú úplne odlišne, napr. aktívum A rastie, keď aktívum B klesá pozn.red.).  Iný trader však upozornil, že Pompliano a Woo prikladajú tomuto faktu až príliš veľký význam. Viac sa dočítate tu.

Trump alebo Biden? Podľa Silberta je to jedno, Bitcoin aj tak vyhrá

CEO spoločnosti Grayscale Barry Silbert, ktorý v súčasnosti patrí medzi najvplyvnejších ľudí kryptosektora, si myslí, že bez ohľadu na to ako dopadnú novembrové prezidentské voľby v USA, pre Bitcoin sa nič nezmení. Silbert svoj názor zakladá na zisteniach z exkluzívneho prieskumu, ktorý si dala vypracovať jeho firma. Viac sa dočítate v tomto článku.

S krivka hovorí jasne. Do roku 2029 bude mať Bitcoin 90% ľudí, tvrdí Estes

Brian Estes, ktorý je zakladateľom firmy Off The Chain Capital, si myslí, že do 10 rokov bude mať 90% amerických domácnosti nejaký podiel v kryptomenách a Bitcoin bude v tom období už stabilnou súčasťou nielen americkej ale aj svetovej ekonomiky. Odôvodňuje to na základe analýzy krivky S, ktorý sa používa pri hodnotení rýchlosti adopcie nových technológii. ,,Doba potrebná k prechodu na novú technológiu z 0% na 10% je približne rovnako dlhá, ako trvá prechod z 10% prijatia na 90% adopciu,” vysvetlil Estes základy krivky S, ktorá potvrdila svoju spoľahlivosť pri adopcii iných revolučných technológii. Viac sa dočítate v tomto článku.

Bitcoin je najväčšia bublina akú kedy videl, varuje Peter Schiff

Známy propagátor investícii do zlata Peter Schiff, ktorý je známym kritikom Bitcoinu, opäť zdôraznil, že táto kryptomena podľa neho nemá reálnu hodnotu, respektíve zďaleka nie takú hodnotu, na akú sa aktuálne oceňuje. ,,Bitcoinovi hodleri sú viac presvedčení o tom, že majú pravdu a nemôžu o nič prísť než boli tí, ktorí investovali do dotcom bubliny,” upozornil na Twitteri a doplnil, že Bitcoin je najväčšia bublina zo všetkých, aké kedy počas svojej kariéry  obchodníka videl. (cointelegraph.com)

Wrapped Bitcoin dosiahol historické maximum

Trhová kapitalizácia Wrapped Bitcoinu (WBTC) dosiahla historické maximum, čo znamená, že o tokenizáciu Bitcoinu je medzi investormi čoraz väčší záujem. Token WBTC patrí medzi najobľúbenejšie verzie tokenziovaných bitcoinov. Ide o token postavený na blockchaine Ethereum, ktorý je rovný 1:1 k počtu Bitcoinov, ktoré sú naň “prevedené”. V súčasnosti je tokenizovaných WBTC v obehu už viac ako 116 880 a jeho kapitalizácia prevyšuje 1,58 miliardy dolárov. Podrobnosti sme napísali tu.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku.

Čítať ďalej

Bitcoin

S krivka hovorí jasne. Do roku 2029 bude mať Bitcoin 90% ľudí, tvrdí Estes

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-skrivka

Brian Estes, ktorý je zakladateľom firmy Off The Chain Capital, si myslí, že do 10 rokov bude mať 90% amerických domácnosti nejaký podiel v kryptomenách a Bitcoin bude v tom období už stabilnou súčasťou nielen americkej ale aj svetovej ekonomiky. Odôvodňuje to na základe analýzy krivky S, ktorý sa používa pri hodnotení rýchlosti adopcie nových technológii.

,,Doba potrebná k prechodu na novú technológiu z 0% na 10% je približne rovnako dlhá, ako trvá prechod z 10% prijatia na 90% adopciu,” vysvetlil Estes základy krivky S, ktorá potvrdila svoju spoľahlivosť pri adopcii iných revolučných technológii.

Estes odvolávajúci sa na zistenia poradenskej spoločnosti Cornestone Advisors tvrdí, že digitálne aktíva v nejakej forme drží už 15% americkej populácie nad 18 rokov. Tento odhad zmieňoval v augustovom rozhovore na CNN aj Brian Brooks, ktorý je šéfom Amerického kontrolóra mien (OCC), ktorý nedávno povolil americkým federálnym bankám poskytovať zákazníkom služby súvisiace s kúpou a úschovou kryptomien.

Estes taktiež uviedol, že prvý minuloročný prieskum hovoril o 10% a prieskum z apríla 2019 už o 11%. Súčasných (upozorňujeme, že údajných) 15% dospelých Američanov teda naznačuje trend zvyšujúcej sa akcelerácie adopcie.

,,Trvalo 10 rokov, kým sa Bitcoin dostal z nuly na 10%. Podľa S-krivky by mal Bitcoin dosiahnuť 90% prijatie behom aktuálneho desaťročia. S ohľadom na 15% ľudí v USA, ktorí už držia kryptomeny v roku 2020 si myslím, že sme na dobrej ceste, aby sme v roku 2029 dosiahli 90 percent.”

Estes je presvedčený, že tento cieľ sa naplní. Tvrdí, že nejde o to „či“ ale len „kedy“, pretože keď sa nejaká nová technológia dostane medzi prvých desať percent, je jej adopcia už nevyhnutná. ,,Môžem vám dať na to množstvo príkladov – od osobných počítačov, cez internet, k faxom v osemdesiatych rokoch, práčky v 40. rokoch či železničné trate v 19. storočí,“ doplnil.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Trump alebo Biden? Podľa Silberta je to jedno, Bitcoin aj tak vyhrá

Avatar

Článok

zo dňa

od

Barry Silbert

CEO spoločnosti Grayscale Barry Silbert, ktorý v súčasnosti patrí medzi najvplyvnejších ľudí kryptosektora, si myslí, že bez ohľadu na to ako dopadnú novembrové prezidentské voľby v USA, pre Bitcoin sa nič nezmení.

Silbert svoj názor zakladá na zisteniach z exkluzívneho prieskumu, ktorý si dala vypracovať jeho firma. Je z neho zrejmé, že medzi rokmi 2019 a 2020 výrazne vzrástol záujem Američanov  o investovanie do Bitcoinu. Kým minulý rok  to bolo 36% investorov, ktorí majú k dispozícii kapitál na investovanie aspoň 10 000 USD, tento rok je to už 55%. Podľa Silberta sú to veľmi optimistické čísla, keďže medziročný nárast o viac ako 20% je ohromný. Zhoduje sa to taktiež s tým, že záujem inštitúcii o Bitcoin podľa neho stúpol medziročne až o 200%.

Silbert taktiež upozornil, že spomedzi tých, ktorí minulý rok naznačili, že budú investovať do Bitcoinu, tak urobilo až 83%, čo taktiež podčiarkuje, že kryptomeny sú čoraz atraktívnejšou súčasťou investičných portfólií.

Ovplyvnia teda voľby Bitcoin? Šéf Grayscale si myslí, že nie, pretože jeho základy sú v súčasnosti tak či onak silné. My dopĺňame, že Grayscale je firmou s neväčším počtom držaných Bitcoinov spomedzi všetkych inštitúcii. Ak by v tomto momente už nekúpila žiadny, no ani žiadny nepredala, aj v roku 2140, kedy sa prakticky ukončí ťažba Bitcoinu, by mala pod kontrolou 2% všetkych BTC v obehu.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Wrapped Bitcoin (wBTC) dosiahol historické maximum

Avatar

Článok

zo dňa

od

Wrapped BTC (wBTC)

Trhová kapitalizácia Wrapped Bitcoinu (WBTC) dosiahla historické maximum, čo znamená, že o tokenizáciu Bitcoinu je medzi investormi čoraz väčší záujem.

Token WBTC patrí medzi najobľúbenejšie verzie tokenziovaných bitcoinov. Ide o token postavený na blockchaine Ethereum, ktorý je rovný 1:1 k počtu Bitcoinov, ktoré sú naň “prevedené”. V súčasnosti je tokenizovaných WBTC v obehu už viac ako 116 880 a jeho kapitalizácia prevyšuje 1,58 miliardy dolárov.

Vďaka tomuisa stal WBTC šiestym najväčším tokenom na blockchaine Ethereum za Crypto.com Coinom (CRO), USD Coinom (USDC), Chainlink (LINK), Binance Coin (BNB) a samozrejme predovšetkým za Tetherom (USDT). WBTC v priebehu posledných týždňov za sebou zanechal tokeny Compound Dai, OKB či Leo Token a v súčasnosti jen už 18. najväčšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie.

Wrapped BTC (WBTC) nie je jediný token, ktorý “tokenizuje” Bitcoin, avšak predstavuje až 80% Bitcoinov, ktoré sú takýmto spôsobom “prevedené” na blockchain Ethereum. Bitcoin ako taký nie je možné dostať na Ethereum, no tým, že sa uzamkne v rámci smart kontraktu, jeho držiteľ dostáva na výmenu WBTC, ktorý môže využiť napríklad v rámci DeFi projektov. To je zdá sa hlavný a jediný motív investorov, ktorí pristupujú k tomuto riešeniu.

Treba poznamenať, že tokenizáciou Bitcoinu na WBTC držitelia Bitcoinu o svoje bitcoiny neprichádzajú natrvalo a kedykoľvek by mali byť schopní vymeniť svoj WBTC naspäť za BTC. V súčasnosti je v rámci DeFi projektov uzamknutých 164 000 BTC, čo predstavuje približne 0,85% celkového počtu BTC v obehu.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Prikladá sa korelácii Bitcoinu s S&P500 príliš veľký význam?

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-sp500

Populárny trader Willy Woo je presvedčený, že Bitcoin sa začína oddeľovať od amerického akciového indexu S&P500 pokiaľ ide o ich spoločnú koreláciu. Tá bola zrejmá niekoľko mesiacov a to najmä od obdobia prepadu trhov v marci 2020 po vypuknutí pandémie koronavírusu.

Willy Woo sa tak pridáva k názoru Anthonyho Pomiliana, ktorý už v utorok upozornil, že dochádza k tzv. decouplingu, pri ktorom mizne korelácia daných aktív a dostáva sa k neutrálnym, prípadne až záporným hodnotám (pri záporných hodnotách sa porovnávané aktíva chovajú úplne odlišne, napr. aktívum A rastie, keď aktívum B klesá pozn.red.).

,,Bitcoin sa už čoskoro odčlení od tradičných trhov a bude skôr poháňaný internou s-krivkou prijatia (prijatie na spôsob startupu) než zmenami aké vnímajú tradiční investori, ktorí ho považujú za akýsi hedge,“ uviedol už v septembri Willy Woo.

Tento populárny trader je známy aj pre svoj indikátor Valtue to Transaction Ratio (NVT), ktorý sme spomínali aj vo včerajšom článku. Predstavil ho v roku 2017 a jeho súčasného hodnoty podľa neho podčiarkujú to, že Bitcoin má jasnú cenovú podporu napriek tomu, že akcie S&P500 v posledných dňoch klesajú.

NVT indikátor je podobný indikátoru P/E (Price to earnings = cena k zárobkom), no keďže bitcoin nemá v doslovnom zmysle žiadne zárobky, Woo nahradil hodnoty P/E hodnotou siete, teda trhovou kapitalizácou bitcoinu a každodennom hodnotou bitcoinových transakcií v dolárovom vyjadrení.

Indikátor pred dvoma dňami ukázal, že cena NVT dosiahla svoje nové maxima nad 11 000 USD (tak vysoko nebola ani keď Bitcoin dosiahol svoje ATH 20 tisíc dolárov).

,,Tento test ukazuje, že aj keď padajú akcie, bitcoiny sú poháňané svojou veľkou krivkou prijatia v kombinácii s tým, že pohlcujú čoraz väčší kapitál. Ukazuje to, že má perfektné vlastnosti na to, aby sa stal bezpečným prístavom.”

Analytik Michalel van de Poppe však upozornil Willyho Wooa aj Anthonyho Pompliana, že strate korelácie Bitcoinu a S&P500 indexu prikladajú až priveľký význam. Je totiž presvedčený, že keď príde veľký otras na trhu, aký nastal v spomínanom marci 2020, všetky trhy budú mať opäť tendenciu smerovať k pozitívnej korelácii (k jednotke), čo znamená, že sa budú chovať rovnako. Zjednodušene povedané dôjde k prepadu akcii, zlata aj Bitcoinu.

TIP: Chcete vedieť čo je to index S&P500, s ktorým sa Bitcoin častokrát porovnáva? Dozviete sa z videa?

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Kryptomeny

VIDEO: Čo sú indexy Dow Jones a S&P 500?

Avatar

Článok

zo dňa

od

DOW a S&P500 indexy

Pri čítaní našich článkov ste sa už určite mnohokrát stretli s pojmom S&P500 index. Ide o jeden z najrešpektovanejších indexov, ktorý ilustruje stav americkej ale dá sa povedať aj svetovej ekonomiky a dôležitým ukazovateľom môže byť aj pre Bitcoin. Ešte skôr než on vznikol Index DOW, ktorému obrovský význam zas pripisoval najslávnejší investor Warren Buffett. Práve týmto dvom indexom sa venovalo nové video YouTube kanálu Zaujalo ma, ktoré vám odporúčame si pozrieť, ak si chcete rozšíriť svoje obzory aj v rámci tradičnejších trhov.

Čítať ďalej

Kryptomeny

Krypto správy dňa (29.10.): Bitcoin, transakcie, DEXs, Mastercard či čínsky juan

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú turbulentné obdobie, no vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.   

Organické ohodnotenie Bitcoinu je na svojom novom ATH. Bude nasledovať cena?

Rešpektovaný indikátor respektíve model NVT je na svojom historickom maxime, čo naznačuje, že aktivita na bitcoinovej sieti je v súčasnosti krytá cenou daného aktíva. Inak povedané rast ceny bitcoinu je organický vplyvom súčasného maloobchodného a inštitucionálneho dopytu po tomto aktíve. Trader Willy Woo na základe toho usudzuje, že cena čoskoro dobehne tento fundament. Ak chcete vedieť viac, kliknite sem.

CEO Mastercard neverí v Bitcoin. Zaujali ho však CBDC

Generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard Ajay Banga v rozhovore pre magazín Fortune poznamenal, že u Bitcoinu nevidí žiadny potenciál, pokiaľ ide o jeho využitie ako platobného prostriedku. Neplatí to podľa neho len pre Bitcoin, ale aj všetky ostatné kryptomeny, ktorých cena je volatilná. Šéf firmy, ktorá každý denne spracováva transakcie v hodnotách miliárd dolárov a je prítomná vo viac ako 110 krajinách, však naznačil, že potenciál majú kryptomeny, ktoré vydajú centrálne banky. Téme sme sa viac venovali tu.

Pozor, klesá hashrate a rastie počet nepotvrdených transakcii

Portál blockchain.com upozornil, že počet nepotvrdených bitcoinových transakcii dosiahol 28. októbra počet takmer 140 000. Je to najvyššie množstvo nepotvrdených transakcii v danom okamihu od roku 2017, kedy dosiahol Bitcoin svoju rekordnú cenu $20 000 – vtedy išlo o viac ako 180 000 nepotvrdených prevodov. Popri tom klesá aj hashrate, teda výpočtová sila vynaložená pri ťažbe Bitcoinu. Podrobnosti sa dočítate tu.

Čína rieši vlastnú kryptomenu, kým ostatné krajiny G7 sa bavia o Libre či Bitcoine

Prezident Čínskej finančnej asociácie a bývalý guvernér Čínskej ľudovej banky (PbOC – čínska centrálna banka pozn.red) Zhou Xiaochuan, skonštatoval, že príchod digitálnej verzia čínskeho juanu posilní domáci maloobchodný systém a zabráni “dolarizácii“ čínskej ekonomiky. Zhou Xiaochuan taktiež upozornil, že kým krajiny G7 sa bavia o kryptomene Facebooku Libra, Bitcoine či o anonymných kryptomenách, jeho krajina robí konkrétne kroky  k tomu, aby implementovala svoju vlastnú digitálnu menu do retailových platieb na domácom trhu, čo bude viesť k tomu, že vplyv amerického doláru na čínsku ekonomiku bude výrazne slabnúť. (cointelegraph.com)

Väčšina DEX búrz je nebezpečných. Len dve majú vysoké skóre!

Spoločnosť Cer Live, ktorá sa orientuje na hodnotene kryptomenových fundamentov, uverejnila štúdiu, podľa ktorej je 14 z 25 najväčších kryptomenových decentralizovaných búrz (DEX) v potenciálom ohrození pre nedosiahnutie dostatočnej miery bezpečnosti. Správa sa zaoberala viacerými jedinečnými problémami, ktorým DEX čelia ako sú falošné výpisy tokenov, oneskorenia pri potvrdzovaní transakcií či nedostatok údajov o kótovaných obchodných pároch. Viac sa dozviete v tomto článku.

VIDEO: Čo sú indexy Dow Jones a S&P 500?

Pri čítaní našich článkov ste sa už určite mnohokrát stretli s pojmom S&P500 index. Ide o jeden z najrešpektovanejších indexov, ktorý ilustruje stav americkej ale dá sa povedať aj svetovej ekonomiky a dôležitým ukazovateľom môže byť aj pre Bitcoin. Ešte skôr než on vznikol Index DOW, ktorému obrovský význam zas pripisoval najslávnejší investor Warren Buffett. Práve týmto dvom indexom sa venovalo nové video YouTube kanálu Zaujalo ma, ktoré vám odporúčame si pozrieť, ak si chcete rozšíriť svoje obzory aj v rámci tradičnejších trhov.

Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku.

Čítať ďalej

Bitcoin

Väčšina DEX búrz je nebezpečných. Len dve majú vysoké skóre!

Avatar

Článok

zo dňa

od

DEX

Spoločnosť Cer Live, ktorá sa orientuje na hodnotene kryptomenových fundamentov, uverejnila štúdiu, podľa ktorej je 14 z 25 najväčších kryptomenových decentralizovaných búrz (DEX) v potenciálom ohrození pre nedosiahnutie dostatočnej miery bezpečnosti.

Správa sa zaoberala viacerými jedinečnými problémami, ktorým DEX čelia ako sú falošné výpisy tokenov, oneskorenia pri potvrdzovaní transakcií či nedostatok údajov o kótovaných obchodných pároch. Sústredila sa taktiež na to, či tieto burzy prešli bezpečnostnými auditmi a či ponúkajú bounty programy pre bielých hackerov za hľadanie potenciálnych bezpečnostných chýb v ich systémoch.

Na priloženej tabuľke nizsie môžete vidieť známky všetkych hodnotených decentralizovaných búrz (DEX). Ako bezpečné boli označene len burzy s hodnotením nad 8. Tie, ktoré dostali známku v rozmedzí od 6 do 8 boli hodnotené ako relatívne bezpečné. Z 25 hodnotených DEX dostali napokon vysoké skóre len dve – Uniswap a Syntetyx. Za relatívne bezpečné sú považované aj CRV, dYdX, Binance DEX, Sushi, 1inch, Balancer, Switcheo, Kyber a Pancakeswap.

(pre zväčšenie kliknite)

Mimochodom až šesť DEX z tohto zoznamu neprešlo auditom a ani neoznámili, že by nejaký plánovali. Platí to aj o burze BinanceDEX, ktorá spadá pod najväčšou centralizovanú burzu Binance.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-