Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Názor investora: Je za rastom Bitcoinu obchodná vojna USA a Číny?

Článok

Bitcoin, USA a Čína

Bitcoin započal svoj nový býčí trend 15. decembra 2018, kedy sa obchodoval na úrovni 3150 dolárov. Odvtedy k 30. máju 2019, kedy stál 9070 dolárov, posilnil o 188 percent a hoci momentálne sa obchoduje pod cenou 8000 dolárov, stále môžeme hovoriť, že je v rastúcom trende.

Zakladajúci partner spoločnosti Adaant Capital Tuur Demester si myslí, že cenu Bitcoinu okrem najčastejšie spomínaných dôvodov ovplyvňujú aj makroekonomické otázky.

Demeester si myslí, že okrem akumulácie Bitcoinu, short squeezov a výberov BTC z pochybných búrz a zmenárni ovplyvnila cenu bitcoinu aj obchodná vojna medzi USA a Čínou.

Najprv sa však vrátil do minulosti. V úvode roka 2013, keď sa odsúhlasila medzinárodná pomoc Cypru v hodnote maximálne 10 miliárd dolárov, vzrástla cena Bitcoinu v priebehu prvých 99 dní roka o 1950%, pričom následne klesla o 80%.

https://www.tradingview.com/x/rkEN4ItC/

Teraz zas mohla byť podobným katalyzátorom rastu Bitcoinu spomínaná obchodná vojna medzi Čínou a USA. ,,Dňa 5. mája čínsky juan začal oslabovať voči doláru a o 13 dní neskôr sa obchodoval už o 2,5% nižšie – to je v devízovom vyjadrení obrovský skok. Pozoruhodne bolo, že sa to udialo v týždni, kedy Bitcoin prekonal rezistenciu 6500 dolárov,” uviedol Demeester.

Ruská medzinárodná televízna sieť RT v rámci rubriky Boom Bust tiež špekulovala nad možnosťou, že obchodná vojna medzi týmito dvomi ekonomickými gigantmi mohla ovplyvniť Bitcoin. Čínski investori totiž mohli prelievať juan do BTC v očakávaní možnej devalvácie ich meny.

Hodnotiť tieto závery je veľmi náročné vzhľadom na čínsky zákaz kryptomien ešte zo septembra 2017. Komplikuje to analýzu údajov. Šéf burzy BitMex Arhur Haayes si myslí, že v Číne napriek “kryptobanu” stále fungujú mnohé over-the-counter desky, teda mimoburzové obdodovanie s kryptomenami a to, že čínske burzy Huobi či OKCoin opustili čínsku pôdu nemusí znamenať, že opustili aj čínsky trh.

,,Trh OTC (over the counter) naďalej funguje. Našli sa politicky prijateľné spôsoby, ako umožniť kupujúcim a predávajúcim stretnúť sa v Číne. Zhao Dong, pravdepodobne najväčší obchodník s OTC v Číne, je jedným z hlavných ľudí zodpovedných za úspešný predpredaj tokenov LEO burzy Bitfinex v hodnote miliardy dolárov. On propagoval Bitfinex na čínskom trhu a pomohol Bitfinexu získať naspäť čínskych obchodníkov. Na Číne stále záleží,” konštatuje.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.     

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne